Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Занепад Велико-моравського князівства. Реферат

Занепад Велико-моравського князівства. Реферат

Велико-моравське князівство було особливим типом ранньосередньовічної держави, яка очолювалася князем. Моймирівська династія, що уособлювала державність, мала спадкоємні права княжіння

Моравському князеві підпорядковувалися князі інших земель і великі феодали, які мали власні дружини і входили до керівництва держави.

Однією з головних функцій управління був збір данини та податків. Головною опорою й надійним інструментом виконавчої влади була князівська дружина, яка зосереджувалася в укріплених містах - Дубове, Микульчиці, Старому Місті та ін.

Політика, яку проводив князь Растислав, мала не лише певні успіхи, а й прорахунки. В першу чергу це стосувалося визначення релігійної орієнтації, наслідком чого стало підпорядкування церкви Велико-моравського князівства латинському духовенству. У свою чергу князь Святополк, зміцнюючи зв'язки між Моравією та приєднаними до неї землями Паннонії, Чехії та Малої Польщі, намагався активно використовувати церковну організацію, створену слов'янськими просвітителями.

Поширення християнства, на думку Святополка, мало сприяти згуртуванню слов'янського населення в межах єдиної держави. Водночас князь Святополк сприяв діяльності німецького духовенства. Так, Нітранським єпископом він затвердив призначеного папою Римським німця Віхінга. Однак поведінку Святополка можна зрозуміти, беручи до уваги, що у своїй зовнішньополітичній діяльності він намагався використовувати існуючі суперечності між Східно-франкським королівством і Римською курією, а також між Римом і Константинополем.

У 887 р. Святополк допоміг правителю Паннонії та Хорутанії Арнульфу скинути з престолу Карла III. Підтримку Святополка Арнульф купив, визнавши повну незалежність Велико-моравської держави (890).

Проте мир для Великої Моравії виявився короткочасним. Уже в 892 р. сталася збройна сутичка між Святополком і Арнульфом. Останній використав у боротьбі проти Великої Моравії угорців, які почали проникати до Паннонії та словацьких земель. Водночас Арнульф здійснював економічну блокаду Великої Моравії. Він домігся припинення поставок солі у країну з Болгарії. Проте серйозно підірвати економічну міць країни Арнульфу не вдалося ні в 892, ані в 893 рр.

І все ж Велико-моравське князівство, попри свої великі розміри й воєнні успіхи, не було міцним державно-політичним утворенням. Частина князівських династій, які зберігались у державі Святополка, знемагали під його владою й тими матеріальними зобов'язаннями, які лягли на їхні плечі. Після смерті Святополка Велико-моравське князівство поділили між собою його сини. Моймир II став великим князем, а Святополк II став княжити в Паннонії та словацьких землях. З цієї ситуації скористався Арнульф. Він підтримав Святополка II, який змагався з братом. Згодом угорці загарбали Паннонію. У 895 р. від Моравії відокремилася Чехія, а у 897 р. - землі лужицьких сербів.

Незважаючи на територіальні втрати й несприятливі зовнішні умови, Велико-моравське князівство намагалося подолати кризу, викликану міжусобицями та німецькою експансією, і залишалося досить значним державним утворенням.

     

Моймир II зробив спробу запровадити у князівстві самостійну церковну організацію. Попри шалений опір баварського єпископату церква в Моравії була безпосередньо підпорядкована Римові. Проте подальший розвиток Великої Моравії припинила навала мадяр-кочівників у 906 р.

Мадяри проникли до Центральної Європи з Придністров'я. Значну частину земель, заселених племенами паннонських слов'ян, а також Моравію та словацькі землі - угорці розорили й підкорили. В Паннонії розпочався процес формування ядра угорської держави.

В умовах переходу угорців-кочівників до осілого способу життя вони стали асимілювати місцеву слов'янську людність, чисельність якої різко скоротилася в результаті воєнних дій.

Моравським і словацьким землям угорське завоювання завдало великої шкоди. Припинилися зв'язки між землями, що входили до Великої Моравії, порушилися також культурні й економічні контакти між західними і південними слов'янами. Паннонські слов'яни внаслідок завоювання опинилися в лешатах процесів створення мадярами власної держави. Водночас слов'янське населення чеських та моравських земель згодом об'єдналося в рамках Давньочеської держави.

Таким чином порушилася єдність історичних доль слов’янського населення Великої Моравії. Процес формування єдиної народності на базі чехоморавських і словацьких племен, а також паннонських слов'ян не дістав свого-продовження. Паннонських слов'ян асимілювали прийшлі мадяри. Історичний розвиток чехоморавських племен сприяв формуванню чеської народності, поруч з якою зароджувалася словацька.

Історичне значення Велико-моравської держави полягає в тому, що вона загальмувала експансію німецьких феодалів. Велико-моравське князівство стало не лише колискою державності для значної частини західних слов'ян, а й мало велике культурне значення для народів цього регіону Європи.

Література

  1. Берштейн С. Б. Константан Философ и Мефодий. Москва, 1984.
  2. Великая Моравия, ее историческое и культурное значение: Сб. статей. Москва, 1985.
  3. История Чехословакии: В 3 т. Москва, 1956. Т. 1.
  4. История южных и западных славян: В 2 т. Москва, 1998. Т. 1.
  5. Истрин В. А. 1100 лет славянской азбуки. Москва, 1988.
  6. Краткая история Чехословакии: С древнейших времен до наших дней. Москва, 1988.
  7. Краткая история Венгрии: С древнейших времен до наших дней. Москва, 1991.
  8. Королюк В. Д. Славяне и восточные романы в эпоху раннего средневековья. Москва, 1985.
  9. Хрестоматия по истории южных и западных славян: В 2 т. Минск, 1987. Т. 1.


30.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!