Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Становище Англії у ХVІ – на початку ХVІІ ст. Реферат

Становище Англії у ХVІ – на початку ХVІІ ст. Реферат

Реформація в Англії. Утвердження англіканської церкви. Основні напрями колоніальної політики Англії. Особливості англійського абсолютизму

За Генріха VІІІ в Англії розпочалась Реформація. Причиною була зацікавленість дворянства в секуляризації церковних земель і прагнення буржуазії зробити церкву простою і дешевою. Приводом була відмова папи дозволити Генріху VІІІ розлучення з Катериною Арагонською, тіткою Карла V. Розлучення було оформлене парламентом і Генріх VІІІ одружився з Анною Болейн, фрейліною.

У 1534 р. Генріх VІІІ видав акт про оголошення себе главою церкви, але обряди залишались недоторканими. Єпископи залишались. Нова церква зайняла середнє ставлення між католицизмом і протестантизмом. У 1536 р. і 1539 р. були закриті монастирі і конфісковане їх майно. Але конфісковані землі казна не втримала. Вони були роздані, продані, подаровані фаворитам.

За Едуарда І англійська церква наблизилась до протестантизму, але в 1553 р. за правління Марії Тюдор, дочки Генріха VІІІ і Катерини Арагонської, почалась католицька реакція, що спиралася на підтримку Іспанії. Почалось переслідування протестантів, але майно монастирям не було повернуте.

Єлизавета (1558 – 1603) – дочка Генріха VІІІ і Анни Болейн відновила поміркований протестантизм в англіканській формі. Королева призначала єпископів, які засідали в палаті лордів.

У 1571 р. був розроблений англіканський символ віри з 33 статей. Там був і кальвіністський догмат про виправдання вірою і про священне писання як єдине джерело віри. Але визнавалась і спасенна сила церкви. Богослужіння йшло англійською.

Проти католиків були видані суворі закони. Заборонено було в Англії з‘являтись єзуїтам. Церква стала національною і перетворилась в опору абсолютизму. Духівництво підкорялось королю.

Під час правління королеви Єлизавети Тюдор інтенсивно розвивалось господарське життя Англії. Тюдори підтримували торгівлю, надавали пільги, встановлювали мито на імпорт. Буржуазія і дворянство підтримували Тюдорів. В час Єлизавети Англія закріпила позиції морської держави і стала на шлях колоніального панування. Королева відновила протестантизм, придушила повстання на захист "істинної віри" в 1569 р. і повела боротьбу з Іспанією.

Англійські католики хотіли посадити на трон правнучку Генріха VІІ, шотландську королеву Марію Стюарт. Коли в Шотландії посилився рух за Реформацію в дусі кальвінізму, Марія змушена була шукати притулку в Англії у Єлизавети, яка таємно фінансувала шотландських кальвіністів.

     

У 1570 р. папа видав буллу про скинення Єлизавети як єретички і відлучив її від церкви. Це викликало змову католиків. Учасники знов зв‘язались з Філіпом ІІ, з яким таємно листувалася Марія Стюарт. Уряд Єлизавети викрив змову. Суд виніс Марії суворий вирок і у 1587 р. вона була страчена.

Папа закликав католиків до війни з Англією, а Філіп ІІ послав "Непереможну армаду" (134 кораблі, 20000 солдат, 3 тис. гармат). В Англії був створений флот з 200 кораблів під командуванням колишнього корсара Дрейка. Армада не дійшла до Дюнкерка, її розкидала і знищила буря, а залишки розгромив Дрейк.

В 60-х рр. роках ХVІ ст. в Англії стали виявлятись ознаки застою в торгівлі. На морі сильною залишалась Іспанія.

У 70-х рр. в торгово-колоніальній експансії Англії настав перелом. Англія почала організовувати експедиції в далекі країни. Були створені акціонерні компанії. З Африки почали привозити золото і слонову кістку. З 1562 р. почалась работоргівля. Були створені Московська компанія, Левантійська компанія, компанія для торгівлі на Балтійському узбережжі. В 1580 р. англійське купецтво одержало капітуляцію – право торгувати, сплативши мито у 5% в турецьких володіннях.

Королева Єлизавета вклала у Левантійську компанію 40 тис. ф. ст. і одержала дохід у 300%. Потім ще 10 тис. на умовах 500% щорічного прибутку.

З розвитком торгівлі у ХVІ ст. виріс попит на вовну, хліб. Англійців приваблював смарагдовий острів (Ірландія). Вже Генріх VІІІ у 1541 р. прийняв титул короля Ірландії. Реформацію тут намагались провести насильно. Англійські королі намагались пересварити знать. Під час придушення повстання в Ольстері уряд Єлизавети захопив великі земельні ділянки і роздавав їх англійським дворянам. Ірландці перетворювались на дрібних орендарів. Ірландія фактично стала колонією.

У ХVІ ст. встановились відносини з Росією. Англія і Росію розглядала як місце збуту товарів, але з 70-х рр. Іван Грозний урізав привілеї англійських купців.

У 1600 р. була організована Ост-Індська компанія. Їй сприяла королева, одержуючи частину прибутку.

В кінці правління Єлизавети з‘явилась опозиція абсолютизму. Парламент вимагав нещадної боротьби з католицькою реакцією, недоторканості і свободи слова для депутатів. Парламент виступав проти роздачі королевою патентів дворянам на торгівлю різними товарами.

Опозиційні настрої буржуазії набули церковно-релігійної форми пуританізму. Пуритани порвали з англійською церквою. В ньому було два напрями – пресвітеріанський (велика буржуазія і дворянство) та інденпендентська (дрібна буржуазія, селянство). Уряд Єлизавети переслідував пуритан. Але число їх зростало.

Культура. Осередком гуманізму був Оксфорд. Гуманісти Гросін, Лінакр і Джон Колет були прихильниками античної літератури, пропагували грецьку мову. Вони справили вплив на Томаса Мора.

Джон Колет (1467 – 1519) – син купця і мера Лондона, вчився у Франції та Італії, знав античну літературу, твори гуманістів. Він був проти схоластичних методів навчання і проти тілесних покарань.

Томас Мор – канцлер Генріха VІІІ. Книга про острів Утопію – це критика обгороджень і засудження приватної власності. На о. Утопія все навпаки. Із золота виготовляють ланцюги для злочинців. Але були раби для гірничих робіт. За виступи проти реформації у 1535 р. Томас Мор був страчений. У клерикальній історіографії розглядається як мученик, хоч насправді був віротерпимим.

Друга половина ХVІ ст. – епоха Єлизавети, піднесення англійського відродження. В. Шекспір заснував театр "Глобус" (без даху) на 2 тис. глядачів.

Френсіс Бекон (філософ) – автор "Нового Органона".

Крістофер Марло (драматург) створив п’єси "Тамерлан", "Фауст", "Паризька різня". Розвиток драматургії продовжив Бен Джонсон.

Література

  1. Взаимосвязь социальных отношений и идеологии в средневековой Европе. – М., 1983.
  2. Всемирная история. – М., 1957.
  3. Господстующий класс феодальной Европы. – М., 1989.
  4. Гутнова Е. В. Классовая борьба и общественное сознание крестьянства в средневековой Западной Европе (ХІ – ХV ст.). – М., 1984.
  5. Европа в средние века: экономика, политика, культура / Сб. статей к 80-летию академика Сказкина С. Д. – М., 1972.
  6. Идейно-политическая борьба в средневековом обществе. – М., 1984.
  7. История крестьянства в Европе. Эпоха феодализма. В 3-х томах. – Т. І-ІІ. – М., 1985, 1986.


06.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!