Виникнення Візантійської імперії та її економіка в ІV – V ст. Реферат

Ще в 330 р. Константин І переніс столицю Римської імперії на Схід, на місце древньої мегарської колонії Візантії. Дуже швидко виросло місто Константинополь

Розділ імперії в 395 р. остаточно сформувався відокремленням східних провінцій. До Східної Римської імперії увійшли Балканський півострів, Мала Азія, Північна Месопотамія, частина Вірменії, Сирія, Палестина, Єгипет, Кіренаїка, Крим, Родос, Кіпр та інші острови. Різні народи жили тут – греки, даки, фракійці, іллірійці, сирійці, грузини, вірмени, євреї, але домінували греки і їх мова. Самоназва імперії – Ромейська, ми ж її називаємо Візантією.

Східна імперія була більш стійкою в порівнянні із Західною внаслідок стійких економічних зв‘язків. В приморських районах і в долинах річок вирощували виноград, сливи. Житницею був Єгипет; Мала Азія і Сирія – скотарські райони. Рабовласництво не відігравало такої ролі, як у Західній імперії. Поруч з рабами були вільні общинники. Община – мітрокомія, з круговою порукою.

В імперії було багато міст: Константинополь, Фессалоніка, Коринф, Ефес, Лаодікія, Антіохія, Бейрут, Дамаск, Олександрія. Вони були центрами ремесла і торгівлі. Караванні і морські шляхи вели в Індію, Китай, на Кавказ і до слов‘ян. На узбережжях була безліч провінційних міст – полісів. Соціальний склад міст був строкатим.

На відміну від Західної імперії Візантія не була завойована варварами. Вона встояла під натиском вестонів і остонів. Рабовласницький лад зберігався тут ще до V – VІ ст., але її суспільний лад еволюціонував у напрямі до феодалізму.

Позначалось це становище й на управлінні. У великих містах велику роль в житті відігравали видовища. Дими – сині і зелені, по кольору одягу візниць – це своєрідні "партії цирку", вони відігравали важливу роль у політичному житті. Управляли полісом куріали – рабовласницька верхівка міста. Вони утримували громадські будови, організовували видовища, роздавали продукти бідноті. За збір податків вони відповідали своїм майном. З феодалізацією відносин куріали розорювались. В ІV ст. рабські форми праці не були домінуючими.

Верховна влада належала імператору. Ще в ІІІ ст. був сформульований принцип: "Те, чого бажає імператор, має силу закону." Церква підтримувала імператора. Обирав його синкліт (сенат). Вплив справляли дими. Цирк часто був і ареною політичного життя. Адміністративний апарат був громіздким, а значить, і податки були обтяжливими. Через кожних 15 років проходила звірка майна для сплати податків. Землі втікачів приєднувались до сусідів, яких зобов‘язували платити податок.

В кінці ІV ст. почастішали народні виступи, поширились єресі. І в цей же час на імперію обрушились варвари – вестготи. Їх вдалось відбити. В першій половині V ст. прийшли гуни, в кінці – остготи.

В V ст. набули поширення несторіанці, що відкидали у Христі божественну природу, і монофізити, що навпаки, визнавали у Христа лише божественне начало. За єресями приховувалась політична боротьба.

     

В V ст. імператор Анастасій відмінив податки з городян і переклав їх на селян. Селянам заборонено було продавати землі великим власникам – лише сусідам. Орендарі, що тримали землю понад 30 років, одержували її у власність.

Рабовласники ще були сильними. За Юстиніана вони перейшли до наступу всередині країни і за її кордонами.

Література

  1. Агафій. Про царювання Юстиніана. – М. – Л., 1953.
  2. Книга Эпарха / Вступ. ст. М. Я. Сюзюмова. – М., 1962.
  3. Византийский Земледельческий закон. – Л., 1984.
  4. Лев Диакон. Исторія. – 1988.
  5. М. Пселл. Хронография. – М., 1978.
  6. Прокопий Кесарийский. Тайная история. – М., 1994.
  7. Эклога. Византийский законодательный свод VІІІ в. – М., 1965.
  8. Византийские очерки. – М., 1961,1971, 1982, 1991, 1996.


06.08.2012