Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Всесвітня історія: США в 1918-1939 рр. Реферат

Всесвітня історія: США в 1918-1939 рр. Реферат

Економічні і політичні наслідки І світової війни для США. Перетворення США у провідну державу капіталістичного світу. Зовнішня політика уряду Президента Вудро Вільсона 1918-1020 рр. Президентський вибір 1920 р. Внутрішня і зовнішня політика урядів президента Гардінга, 1921-1923 рр. і Кальвіна Куліджа 1923-1924 рр.

Перша світова війна дала сильний поштовх економічному піднесенню США і обумовила зростання їх політичної ваги у світ. США вступили у війну тільки в квітні 1917 р., активну участь у воєнних діях взяли тільки з літа 1918 р. Людські втрати їх були порівняно невеликі ≈ 50 тис. убитими і 250 тис. пораненими. Небачено виросла фінансово-економічна могутність США, американської корпорації, поставляли військові матеріали продовольство, сировину країнам Антанти.

Їхні прибутки уже в 1917 р. збільшилися втричі у порівнянні з 1914 р. Чистий прибуток американських монополій, за 1914-1919 рр. склав 33,6 млрд. доларів. Змінився фінансовий статус країни із боржника США перетворилися у світового кредитора фінансовий центрі із лондонського сіті перемістився на Нью-Йоркську Уолстріт. США стали потужними експортерами. Вони вивозили у 1919 р. на 4 млрд. дол. більше різноманітної промислової продукції ніж ввозили.

Вони зосередили близько половини світових запасів золота. Війна сприяла прискоренню процесу концентрації виробництва і капіталів. В результаті високих капіталовкладень в економіку питома вага США у світовому промислі виробництва на поч. ХХ рр. дуже виросла. Виникли передумови для вступу країни в нову фазу індустріальної революції. США перетворились у високорозвинену промислову державу. На 1920 р. в містах вже проживало більше жителів ніж у сільській місцевості. Вагому роль в прирощенні національного багатства країни відіграла трудова еміграція 14 млн. чол., які прибули з Європи. До поч. ХХ ст. США випускали 85% світового виробництва автомобілів загальних розмірів позик Європейським країнам становив 11,1 млрд. доларів.

Із зростанням виробництва, скорочувалося безробіття, зростала зарплата. У зв’язку з цим у США не спостерігалося потужних соціальних виступав, а революційні сили, які виступали проти капіталізму були слабкими.

Зростання економічної могутності створило передумови для активного втручання США у сферу світової політики. Уряд президента Вільсона взяв курс на завоювання світового лідерства. У цьому зв’язку рішуче активізував зовнішньополітичну діяльність. 18 січня 1918 р. президент виступаючи в сенаті запропонував її основні напрямки вони отримали назву "14 пунктів Вільсона", які були американським варіантом місце воєнного влаштування світу.

Однак, на паризькій мирній конференції союзники США, не погодилися з її основними пропозиціями фактично адміністрація Вільсона зазнала, дипломатичної невдачі, що призвело до того, що версальський мирний договір не був ратифікований конгресом США, США відмовилися також і від участі у Лізі Націй, ініціатором створення якої був Вільсон. Іншим важливим напрямком зовнішньої політики Вільсона було ставлення до більшовицької Росії.

Разом із європейськими союзниками США у 1918 р. взяли участь в антирадянській збройній інтервенції. Американські війська висадилися в раді районів Росії, водночас уряд Вільсона надав широку фінансово-економічну і військову допомогу білогвардійцям і польським експансіоністам, які розв’язали війну проти Росії намагаючись загарбати в першу чергу українські землі.

США першими вдалися до економічної блокади радянської Росії і відхилили будь-які пропозиції про нормалізацію стосунків з нею, протягом 16 р. проводили політику дипломатичного невизнання країни рад.

     

Розгромлені частинами червоної армії інтервенціоністські війська США на поч. ХХ ст. були евакуйовані у США.

Невдачі у реалізації зовнішньополітичних цілей (зокрема на паризькій конференції) а також економічна криза 1920-1921 рр. посилили невдоволення американців політикою адміністрації. На президентських виборах 1920 р. демократи зазнали поразки. Кандидат республіканців Гардінг здобув 16 млн. 143 тис. чоловік, що дало йому 404 виборщики, став черговим президентом. Республіканці завоювали міцну більшість і в обох палатах конгресу країни.

Уряд Гардінга з самого початку взяв курс на рішучу відмову від політики державного регулювання, яку проводила попередня адміністрація і стали на шлях повернення до принципів твердого індивідуалізму і невтручання держави в економічну і соціальну сфери життя суспільства, тим самим нова адміністрація хотіла засвідчити про повернення до так званих "нормальних порядків".

Цей курс сприяв ще більшому зміцненню і посиленню позицій крупного капіталу. Саме в його інтересах був прийнятий 6 листопада 1921 р. новий податковий закон, яким було відмінено введений під час війни податок на надприбутки корпорацій і знижено максимальну ставку додаткового податкового обкладення осіб з високим доходом 3,65% до 50%. Тарифний закон Франі – Маккалбера, який вступив в силу у вересні 1922 р. передбачав різке підвищення лист на ввезення в США важливих промислових товарів. Новий тарифний акт заснований на принципах найстрогішого протекціонізму, прийнятий виключно в інтересах капіталу викликав швидкий ріст цін на внутрішньому ринку, а значно негативно позначився на соціально-економічні становищі американців і був одним із факторів, який сприяв піднесенню антимонополістичної боротьби країни.

У 1920-22 рр. число учасників страйків становило від 1,1 до 12,6 млн. чол. 19 поправкою до конституції США, яка вступила силу в 1920 р. було надано виборчі права жінкам. 18 поправкою до конституції США, прийнятої в 1920 р. було заборонено виготовлення і продаж алкогольних напоїв на території США.

Запровадження сухого закону обернулося ростом організованої злочинності. Створенням цілої системи нелегального розповсюдження спиртних напоїв. У 1993 р. демократичної більшості конгресу США поправка була анульована.

Підприємці, проте, намагалися навіть порушуючи закон отримати урядові субсидії. У 1921 р. нафтопромисловці в Догені і Сінклер підкупивши Міністра внутрішніх справ Фолла отримали в орендну нафтові райони із державного резерву. Корупція і махінації деяких урядовців наближених до президента набули настільки масштабного характеру, що стали компрометувати самого президента. І тільки несподівана смерть Гардінга 1923 р. зупинила процес подальших звинувачень.

Новий президент, яким став згідно конституції США віце-президент Кулідж, як і його попередник він настирливо відкидав концепцію державного регулювання соціально-економічних відносин і рішуче висловлювався на захист принципу "індивідуальна відповідальність кожного американця за результат своїх дій. Політичний курс який проводили республіканські адміністрації Гардінга і Куліджа були продиктовані інтересами капіталу, сприяли зміцненню консервативних сил і водночас сприяли загостренню багатьох соціальних проблем, які не вирішувалися. Це обернулося робітничого руху.

Розгортання антимонополістичної боротьби, відповідну роль в якій відігравав робітничий клас, який до початку ХХ років складав 60% самодіяльного населення країни. Головною формою робітничого руху була страйкова боротьба за 8 год. робочий день, підвищення заробітної плати, визнання робітничих організацій на виробництві, укладення колективних договорів.

В перші повоєнні роки в США мали деяке поширення ідеї соціальної справедливості, які відстоювали ліві. Соціалістична партія Америки заснована 6 лютого 1919 р. заснована тоді, ж комуністична робітнича партія Америки, але ідеї революційної боротьби не мали мирних підтверджень серед американців. Про це свідчить на приклад те, що кожна із компартій мала в своїх рядах по 30 тис. членів. У власті вели систематичну боротьбу проти цих сил, перецінюючи як правило їх небезпеку для суспільства.

Марксистські ідеї в умовах насадження ідеології індивідуалізму і свободи приватних підприємств. Не знаходили широкої соціальної бази і не могли загрожувати підвалинам американського суспільства. Проте твердження про те, що американський робітничий рух не мав політичного забарвлення не відповідають дійсності. У США як в європейських країнах мали місце мітинги з вимогою припинення, антирадянської інтервенції і виведення американських військ визнання уряду Радянської Росії.

У США виникли комітет "руки геть від радянської Росії" як і в європейських країнах американські громадяни виявляли бажання добровольцями воювати в червоній армії. Однак виїзд в радянську Росію їм був заборонений. В умовах наростання сили капіталу зміцнення консервативних порядків ішов на спад і робітничий рух, скорочувалася кількість страйків і їх учасників надала популярність профспілок, які пропагували ідеологію не революційної боротьби, а "ділового уніонізму", тобто досягнення порозуміння з капіталом у задоволення їхніх вимог.

Економічна стабілізація в США настала порівняно раніше Європейських країн. В 1922 р. і найвищої точки промислового підвищення досягнуло до 1929 р.

На 1929 р. обсяг продукції промислового виробництва перевищив рівень кризового 1921 р. на 78%. До кінця ХХ ст. США виробили стільки промислової продукції, скільки весь інший світ. Надзвичайно швидкі темпи економічні зростання США населення політичною стабільністю, фінансовою міцністю, величезними резервами внутрішнього ринку, політикою сприяння держави.

Відбувалося масове оновлення основного капіталу, будувалися нові фабрики і заводи. Промислове міднення супроводжене колосальним ростом вартості акцій За 1924-29 рр. вартість акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі зросла більше ніж в 3 рази. З 27 млрд. доларів, до 90 млрд. доларів. Мільйони американців, сподіваючись розбагатіти перетворювали свої збереження у цінні папери.

Особливо швидкими темпами розвивалися нові галузі промисловості, в яких використовувалися найновіші досягнення науки і техніки, запровадження високотехнологічних конвеєрних ліній на виробництві. Найбільш яскравим прикладом застосування новітніх технологій і перш за все, конвеєрних методик масового виробництва, є автомобілебудування. Автомобільний магнат Генрі Форт для того щоб реалізувати ідею дешевого масового автомобіля застосував конвеєр. Внаслідок цього вартість автомобіля знизилась майже в двоє із 850 доларів до 440 доларів.

Масовий випуск дешевого автомобіля крім компанії Форда вели ще 2 великі фірми "Дженерал-моторс", "Крайслер". Завдяки конвеєрним методам було налагоджено масовий випуск відносно дешевих радіоприймачів, порохогрегів, пральних машинок і ін. Прискорився процес урбанізації і індустріалізації США, якщо загальна чисельність населення за період з 1920 по 1930 рр. виросла на 16% то приріст міського населення на 27%.

Економічне піднесення сприяло зростанню зайнятості і підвищенню добробуту. Знизилася соціальна напруженість спав страйковий рух. У 1924 р. страйкувало 655 тис. робітників, у 1926 р. 330 тис. у 1929 – 289 тис. осіб. В результаті промислового піднесення національний дохід США за 1923-1929 рр. виріс з 74,3 млрд. доларів до 86,8 млрд. доларів, тобто на 17% найбільшої вигоди від цього отримали великі капіталісти.

Література

  1. Зубок Л. І., Яковлєв Н. І. "Новейшая история США" М. 1972.
  2. Історія США в 4-х томах. П. 3.
  3. Мальтков В. А. "Новий курс в США, соціальні рухи і соціальна політика".
  4. Сівачок Н. Б. "Правовое регулирование социальных отношений в США, М. 1972 р.
  5. Ланн В. І. "США от первуй до второй мировой вонны" М. 1975.
  6. Мальков В. А., Напджафаров Д. І. "Америка на перепутье".
  7. Очак Соціально-політична історія "Нового курсу в США" М. 1967.
  8. Іванян Є. А. "Белый дом" Президенты и политика" М. 1979 р.
  9. Кислова "Социальное христианство в США" из истории общестенной мисли". М. 1974.
  10. Яковлєв Н. Н. "Франклин Рузвельт: человек и политика" М. 1967.


06.08.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!