Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Московська та Сталінградська битви. Реферат

Московська та Сталінградська битви. Реферат

У рефераті розглянуто Московську та Сталінградську битви – як одні з вирішальних у протистоянні Німеччини та СРСР

Наступ ворожих військ на Москву розпочався 30 вересня 1941 р. Так почалась операція "Тайфун". Танковими ударами ворог прорвав оборону радянських військ і підійшов до Вязьми, захопив м. Орел і оточив радянські частини в районі Вязьми. 5 жовтня Державний комітет оборони ухвалив рішення про захист Москви. 19 жовтня у Москві було запроваджено стан облоги. Командувачем оборони Москви було призначено Г. Жукова.

15 листопада 1941 р. розпочався новий наступ німців на Москву. Після кровопролитних боїв вони наблизилися на відстань 25-30 км до міста. Німецькі офіцери, дивлячись у біноклі, бачили Кремль і готували парадну форму до параду на Красній площі. Одначе 5-6 грудня 1941 р. радянські війська перейшли в контрнаступ, унаслідок якого було визволено Калінін, Калугу, Клин. 8 грудня Гітлер видав директиву про перехід до оборони. 13 грудня московське радіо повідомило про поразку ворога. Контрнаступ радянських військ тривав до квітня 1942 р. Загалом німецькі частини було відкинуто на 100-250 км від Москви; повністю визволено Московську, Тульську області, частково - Калінінську, Смоленську, Орловську, Курську.

Перемога Червоної армії під Москвою мала велике стратегічне значення. Після поразок радянських військ навесні 1942 р. противник повністю перехопив стратегічну ініціативу і розпочав великомасштабний наступ на півдні. 23 серпня німецькі війська, прорвавши радянську оборону, вийшли до р. Волги. З 12 вересня бої точилися вже у самому Сталінграді. Оборону міста здійснювали частини 62-ї (командувач генерал В. Чуйков), 64-ї (командувач генерал М. Шумилов) армій. Оборонний період у перебігу Сталінградської битви тривав до 18 листопада 1942 р. Ворог так і не спромігся взяти місто. І головна причина цього - героїзм і патріотизм радянських воїнів. Коли точилися бої за місто, генштаб розпочав готування наступальної операції під Сталінградом.

Операція "Уран" складалася з двох основних етапів: на першому передбачалося прорвати оборону противника, створити міцне зовнішнє кільце оточення; на другому - знищити оточеного противника, якщо він не прийме ультиматуму про здачу. Для здійснення операції залучалися сили трьох фронтів: Південно-Західного (генерал М. Ватутін), Донського (генерал К. Рокоссовський), Сталінградського (генерал А. Єременко). Наступальна операція радянських військ під Сталінградом тривала з 19 листопада 1942 р. по 2 лютого 1943 р. Війська Червоної армії, з'єднавшись у районі с. Совєтського, оточили 330-тисячне угруповання ворога на чолі з генерал-фельдмаршалом фон Паулюсом. Оточеним було висунуто ультиматум про здачу, якого вони відхилили.

Спроба німецького командування організувати деблокацію оточених військ групою армій "Дон" під командуванням Манштейна виявилася безуспішною. 10 січня 1943 p. було розпочато операцію зі знищення оточеного угруповання ворога. Оточені частини було розколото на північну й південну групи і до 2 лютого повністю ліквідовано. Генерал-фельдмаршал Паулюс потрапив у полон із частиною свого штабу. Велика битва на Волзі завершилася перемогою радянських військ, у лавах яких громили ворога представники всіх національностей СРСР. Ворог у цій битві втратив 1,5 млн. вояків. У Німеччині було оголошено триденний траур. Наступ під Сталінградом переріс у загальний стратегічний наступ радянських військ, який-тривав до кінця березня 1943 р.

Противника було відкинуто на 600-700 км, і він змушений був перевести на радянсько-німецький фронт частини із заходу. Хоча в напруженій боротьбі радянським військам довелося знову залишити Харків і Бєлгород, повернути втрачену стратегічну ініціативу німцям уже не судилося.

Отож, Сталінградська битва 17 липня 1942 р. - 2 лютого 1943 р. започаткувала докорінний злам у перебігу другої світової війни.

Значення цієї битви полягало також у тому, що:

  • Збройні сили СРСР захопили стратегічну ініціативу і не втрачали її до повного розгрому нацистської Німеччини;
  • Сталінградська битва створила сприятливі умови для розгортання наступу всіх фронтів на південно-західному напрямі, сприяла успішним діям радянських військ під Ленінградом, на Кавказі, на інших ділянках фронту;
  • розгром румунських та італійських армій зініціював внутрішньополітичну кризу в цих країнах;
  • перемога під Сталінградом активізувала рух Опору у країнах Європи;
  • Туреччина та Японія не наважилися розпочинати воєнні дії проти СРСР;
  • зріс міжнародний авторитет СРСР, зміцніла антигітлерівська коаліція.
     

Література

  1. Історія СРСР. – М., 1990.
  2. Всесвітня історія. 1939-1990 рр. Посібник. – К., 2001.
  3. Ладиченко Т. В. Всесвітня історія. Підручник. – К., 2005.


13.07.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!