Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Становище Франції у другій половині ХХ ст. Реферат
Загрузка...

Становище Франції у другій половині ХХ ст. Реферат

Становище Четвертої республіки в 40-х-50х рр. Проголошення П’ятої Республіки Ш. де Голль. Франція у 70-х рр. – 90-х рр. Зовнішньополітична доктрина Франції

Війна та окупація нанесли великі руйнування економіці Франції. В 1944 рр. об’єм промислового виробництва впав до 38%, сільськогосподарського – до 60%. Зовнішня торгівля була згорнута, фінансова система знаходилась в комі.

На передній план виходять партії, що відігравали відчутну роль в русі Опору. Зокрема це були КПФ, Соціалістична партія (діяла разом), загальна конфедерація праці, Французька конференція трудящих-християн, Загальна конфедерація кадрів.

Значно зріс авторитет генерала Шарля де Голля. В період 1944-1945 рр. діяв Тимчасовий уряд (очолював де Голль). Уряд виступав за союз з СРСР, США і Франції; активно вимагав розчленування Німеччини. Під тиском населення було проведено ряд реформ:

 • збільшено грошові виплати на 40-50%;
 • проведена чистка державного апарату від колабораціоністів;
 • націоналізовано вугільну, автомобільну та авіа-будівельну промисловість.

В країні готується підготовка до виборів в Установчі збори, а також до референдуму. 21 жовтня 1945 р. відбулись вибори. Більшість отримали комуністи та соціалісти. Було сформовано трьох партійний уряд на чолі з Ш. де Голлем.

Новий уряд провадив політику соціальних реформ:

 • встановлення тіл заробітної плати;
 • 40 год. робочий тиждень;
 • двохтижневі відпустки;
 • пенсії з 65 річного віку;
 • допомога багатодітним сім’ям;
 • кредитування селянських господарств.

Внаслідок конфлікту між урядом і головою уряду 20 січня 1946 р. Ш. де Голль подає у відставку. 26 грудня 1946 р. у Франції було прийнято Нову Конституцію. Основні положення:

 • проголошені основні права і свободи людини і громадянина;
 • мирний характер зовнішньо політики;
 • республіканська-парламентарний устрій;
 • президент володів лише представницькими функціями;
 • розширено систему місцевого самоврядування.

Проти такої моделі держави виступив Ш. де Голль.

Після виключення з уряду комуністів провідні позиції зайняли соціалісти. Їхня внутрішні політика була досить непослідовною і суперечливою. Було припинено націоналізацію, збільшено податкові тарифи. В 1948 р. рівень промислового виробництва перевищив довоєнний рівень, в 1950 р. сільське господарство перевищило рівень 1939 р. і було відмінено карткову систему. Швидко розвивається державно-монополістична модель економіки.

     

Франція прийняла план Маршала. В травні 1950 р. міністр закордонних справ запропонував створити організацію Єдиний Ринок (Європе2ське об’єднання вугілля та сталі). Договір передбачав відміну митних пошли і створення єдиного ринку для вугільної та металургійної промисловості. Увійшли ФРН, Італія та Бенілюкс.

В 1947 р. генерал Шарль де Голль створив організацію "Об’єднання французького народу" (РПФ). Він заявив, що РПФ є не партією, а представляє широкий рух французького народу.

Початок розпаду колоніальної імперії, залежність Франції від США викликало критику як комуністів, так і націоналістично настроєної буржуазії. В 1952 р. в кратні вибухнула інфляція, зросло безробіття. Парламент розколовся на "європейців" і "націоналістів". Однак останній удар Четверта республіка отримала в Алжирі де весною 1958 р. вибухнув заколот ультра колоністів.

За цих умов 1 червня 1958 р. Національні збори призначили де Голля прем’єр-міністром Франції. Особа цього генерала задовольняла як правих так лівих.

Де Голль (22. ІІ. 1890 р. – 9.11. 1970). – Народився в сім’ї викладача. Вчився у військовому училищі Сен-Сір, у Вищій військовій школі в Парижі. Брав участь в І Світовій війні. В 1940 р. генерал де Голль створив організацію Опору "Вільна Франція".

Після приходу до влади в 1958 р. він висунув проект реформування Конституції з метою розширення повноважень виконавчої влади.

4 жовтня 1958 р. було прийнято Конституцію П’ятої республіки. Згідно з нею:

 • президент як голова держави отримав особливі прерогативи, в тому числі право призначення вищих цивільних і військових керівників, право розпуску парламенту, керувати зовнішньою політикою, приймати всю повноту влади у разі надзвичайної ситуації;
 • законодавча ініціатива і затвердження складу уряду залишилися у веденні Національних зборів.

Голлісти вважали, що партія по своїй суті відображає інтереси лише частини населення, а система парламентсько-партійної демократії лише слугує засобом для досягнення компромісу між їхнім егоїстичними інтересами. Лише голова держави, що має необхідні повноваження, здатний гарантувати національну єдність.

Прагнучи стабілізувати ситуацію в країні, де Голль ужив рішучих заходів проти ультра-колоністів. У листопадів 1958 р. де Голль створив політичну організацію "Союз в захист нової республіки" (ЮНР). Проголошувалась підтримка голлістів.

Починаючи з 1958 р. в країні відбувається ріст промисловості, зростає технічне озброєння промисловості. Уряд створив атомну і ракетну промисловість. Зросли прибутки нафтової промисловості. Особливо зросла роль іноземного капіталу, хоча де Голль активно проводив національну політику Активним стало втручання уряду в економіку.

В травні 1968 р. вибухнула політична криза, яка почалась з виступів студентів у найбільших містах (вимагали покращення умов життя, реформи освіти. Основні профспілкові центри закликали до страйку.

Держава і монополії пішли на поступки:

 • пік зарплати зріс на 35%;
 • зарплату підвищили на 12%;
 • відпустки збільшені на 3 тижні.

В квітня 1969 р. генерал де Голль подав у відставку.

Наступники де Голля – Жорн Помпіду і Валері Тіскан Дестен заявили про продовження політики голлізму. В першій половині 70-х Франція хопила валютна, енергетична криза. В 1972 р. дві найбільші партії ФКП і СПФ утворили Союз лівих сил. Однак ліві партії здобули перемогу в 1981 році. Тоді на виборах переміг Союз за французьку демократію. Президент став Франсуа Міттеран, а в уряд увійшли два комуністи. Уряд провів часткову націоналізацію великих банків і компаній.

У березні 1993 р. прийнято програму оздоровлення економіки:

 • підвищено податки;
 • заохочення приватної ініціативи.

Зовнішня політика Франції в другій половині ХХ ст. відзначалась непослідовністю і в той же час реальністю.

В 40-50-х р. Франція прийняла активну участь в "холодній війні". Влітку 1948 р. парламент прийняв план Маршала. У квітні 1949 р. Франція ввійшла до складу НАТО. На французькій території розмістилась штаб-квартира НАТО, Франція відмовилась від репарацій з боку Німеччини, згодилась із вступом ФРН до "плану Маршала".

Франція в цей період сповідувала ідею "атлантизму" – підпорядкування зовнішньополітичного курсу інтересам США.

В 1946 р. розпочалась війна Франції з В’єтнамом (до 1954 р.). В 1952 р. було створено Європейську Оборонну Спільноту, однак французький парламент відкинув цю ідею.

За 8 років І в’єтнамської війни Франція втратила 320 тис. солдат і офіцерів. В липні 1954 р. уряд Мендес-Франса визнав незалежність В'єтнаму, Лаосу, Камбоджі. В 1955 р. Франція надала автономію Тунісу і Марокко. 11 листопада 1954 р. вибухнуло повстання в Алжирі. Алжир мав особливе значення:

 • морський департамент;
 • 1 млн. Європейців (з 9 млн. населення);
 • значні поклади нафти.

В Алжирі вибухають заколоти з метою приходу до влади ультра-колоністів. 13 травня 1958 р. армія захопила владу в колонії. Прихід до влади де Голля дещо розрядив ситуацію. Однак в 1961 р. було створено ОАС (організацію Тайної армії), що спробувала захопити владу. Заколот було подавлено. В 1962 р. Алжир отримав незалежність, а Франція зберегла військову базу і контроль над видобутком нафти. На 1962 р. французька колоніальна імперія розпалась.

На початку 60-х р. Франція виходить з НАТО і зближується з СРСР. В 1958 р. було створено Французький союз Націй.

Література

 1. Буранок Ю. В. Всемирная история. Нов.. время 1945-1998 – К., 1998.
 2. Новейшая история: 1939-1973. Под ред. И. С. Галнина – М., 1975.
 3. Новітня історія. 1939-1988. За ред. В. К. Фураєва – К., 1989.
 4. Татаринов М. В., Воропаєва В. В. Історія України та всесвітня історія ХХ ст. – Харків, 200).


08.07.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!