Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Всесвітня історія: СРСР 1945-1985 роки. Реферат
Загрузка...

Всесвітня історія: СРСР 1945-1985 роки. Реферат

Після закінчення війни радянське керівництво повернулося до реалізації і до воєнного плану, а саме - завершити будівництво соціалізму і розпочати перехід до комунізму

Швидкого зростання промислового виробництва можна було б досягти шляхом підвищення ефективності праці, застосовуючи передову техніку, нові технології. Насправді ж у повоєнні роки цього домагалися шляхом нещадної експлуатації трудящих, а особливо селянства, яке становило переважну більшість населення.

Відбудова господарства здійснювалось через перекачування коштів з сільського господарства у промисловість шляхом нерівномірного обміну між містом і селом. Кожне селянське подвір'я змушене було платити податок за землю, постачати державі визначену нею ж кількість м'яса, молока, яєць та інших продуктів. З вересня 1946 року розпочалась компанія обмеження розмірів присадибних ділянок городів. Продуктів харчування у країні катастрофічно не вистачало. З весни 1946 року партійні функціонери розпочали "на око" норми хлібозаготівель.

Колгоспників під страхом покарань змушували працювати протягом усього світлового дня, з обов'язковим виконанням норм. Коли у селян повністю вилучили зерно та корми для худоби, настав голод, який узимку 1946-1947 років охопив майже всю країну (крім західних областей), Молдавію, Ульяновську та інші області Росії. Близько мільйона жителів лише України померло в голодну зиму 1946-1947 років.

У той же час СРСР у 1946 році безплатно поставив 1,7 млн., т., зерна країнам-сателітам у Центральній і Східній Європі. Невдовзі.. по війні були скасовані скромні виплати фронтовикам за бойові нагороди. Водночас було впроваджено непомірний податок на "малосімейність". У 1950 році було оголошено про успішне завершення періоду відбудови господарства.

Суспільно-політичне життя країни було позначене посиленням політичних репресій проти народів СРСР. Переслідувань зазнала інтелігенція. Початком репресій проти неї у післявоєнні роки стали постанови ЦК ВКП (б) 1946-1948 років. Утисків зазнали багато діячів культури, які відмовилися від оспівування соціалізму. Державною політикою СРСР став антисемітизм - євреїв оголосили космополітами, людьми без батьківщини. Гостру боротьбу проти "інакодумців "проводив комуністичний режим у різних напрямках науки.

Тисячі засуджених талановитих учених працювали у так званих "шарашках "- таборах, де робота мала науково-дослідний уклін. Регулярно відбувалися вибори до Верховних Рад СРСР і союзних республік, яким мала належати, уся повнота влади в країні. Однак вибори відбулися без вибору.

У 1952 році після тринадцятирічної перерви відбувся XIX з'їзд ВКП (б), який у своїх рішеннях повторив усі старі догми, залишив незмінною суспільно-політичну систему і принципи управління економікою. Змінилась лише назва партії - Комуністична партія Радянського Союзу (КПРС).

5 березня 1953 року помер Й. Сталін. Після його смерті розпочався новий період радянської історії. На провідні позиції у правлячій верхівці висунувся Микита Хрущов. У вересні 1953 року, він став першим секретарем ЦК КПРС. Нове керівництво пішло на деяку лібералізацію суспільно-політичного життя. Почався період так званої "відлиги". Нові радянські лідери оголосили амністію ув'язненим на термін до п'яти років. Це спровокувало злочинність в країні. Було прийнято рішення про реабілітацію репресованих у роки війни народів та відновлення їхнього національно-територіальної автономії. Повернулися до рідних міст чеченці, інгули, балканці.

     

Кульмінаційним моментом "відлиги" став XX з'їзд КПРС (лютий 1956 р.). У доповіді на закритому засіданні М. Хрущов закликав відкинути сталінізм, повернутися до ідей Леніна,.. замовчуючи при цьому, що перший практик комуністичного будівництва започаткував масовий терор проти мирних людей. Анти-сталінський курс М. Хрущова зустрів опір більшості президій ЦК КПРС. Перемога на пленумі зміцнила позиції м Хрущова. У березні 1958року він обійняв ще й посаду голови Ради міністрів. М Хрущов, прагнув ощасливити 7народ, крокуючи чим дуж до комунізму. На XXII з'їзді КПРС (1961рік) прийнято, нову програму партії, у якій проголошувалося: "Нинішнє покоління радянських людей житиме за комунізму ".

Спроба економічних та суспільних реформ була спрямована на виконання завдання у короткий строк наздогнати та перегнати найрозвинутіші західні країни за виробництвом продукції на душу населення. У 1953 році Радянський Союз вперше випробував водневу зброю. Вражаючих успіхів було досягнуто у дослідженні та освоєнні космосу. Аварія 1957 року, що трапилась на ядерному військовому об'єкті поблизу російського міста Челябінська, спричинило масові радіоактивні враження населення, екологічне забруднення. Загинуло багато військових. Майже на кожному великому підприємстві створювали таємні цехи для випуску військової продукції.

Наступною ідеєю, якою захопився М. Хрущов, широке впровадження посівів кукурудзи. За наказом М. Хрущова на всій країні, навіть на півночі, почали висівати кукурудзу. Кукурудза не дала очікуваних результатів, партійна верхівка взяла курс на ліквідацію особистих присадибних ділянок і господарств. Утиски селянських господарств, призвели до масової втечі селян до міста. Порівнюючи зі сталінським періодом, удвічі зросла заробітна плата робітників. Грошова реформа 1961 року викликала деякі інфляції і негативно вплинула на життєвий рівень населення.

Неврожай 1963 року викликав розлад у постачанні населення продуктами, особливо хлібом. Його випікали з домішками горохового борошна, знову з'явились довгі черги за продуктами. Найчастіші страйки і демонстрації відбулися у травні 1962 року у м., Новочеркаську. За наказом М. Хрущова проти демонстрантів кинули війська. Несподіваною була й політика хрущовського керівництва в галузі культури та освіти. Термін навчання збільшився з 10 до 11 років. У ті ж роки почалося цькування і переслідування творчої інтелігенції. Реформістська діяльність М. Хрущова не оминула й апарат КПРС, який у 1962 році було поділено на дві структури: промислову і сільську. Невдоволена правлінням М. Хрущова була і значна частина військових. У країні відбулося значне скорочення збройних сил.

Після смерті Сталіна радянський лідер розпочав ліберальні реформи не лише у своїй країні, а й чинив тиск на керівників країн Східного блоку, щоб ті наслідували прикладу Москви. Основою зовнішньополітичної діяльності СРСР була декларація боротьби за мир і роззброєння. Саме з цим була пов'язана спроба М. Хрущова розпочати конструктивний діалог з країнами Заходу. СРСР, США та Велика Британія 5серпня 1963 року підписали у Москві договір про заборону випробування ядерної зброї у трьох середовищах: атмосфері, космосі та під водою.

Реформаторські зусилля М. Хрущова, викликали невдоволення серед верхівки партапарату, саме ці сили вирішили усунути його від влади. 12 жовтня 1964 року вони з'їхалися до столиці і провели засідання президії ЦК КПРС, на якому одностайно проголосували за знаття М. Хрущова з усіх посад.

Одним з перших кроків Л. Брежнєва стала негласна заборона критики Й. Сталіна. Л. Брежнєв своє правління оголосив ерою побудови "розвинутого соціалізму". Л. Брежнєв присвоїв собі Орден перемоги, звання Маршала Радянського Союзу. Радянський Союз досягнув паритету в середині 70-х років, а з деяких видів озброєнь (підводні човни) вийшов уперед. Це була єдина виконана програма брежнєвського керівництва.

На військово-промисловий комплекс було переорієнтовано і науку. Військова промисловість у  середині 70-х років стала ядром індустріального потенціалу країни, її частка у загальному обсязі промислового виробництва сягала до 60%. Реформа, схвалена пленумом ЦК КПРС (вересень 1965 року) увійшла в історію під назвою "Косигінської" - за прізвищем голови ради Міністрів СРСР.

Реформою запроваджувались економічні методи управління. Було розширено права підприємств. Нафто- та газопроводи, енергосистеми "Мир "перетворили СРСР на основного постачальника енергоносіїв до Європи. Отруйні речовини, якими посипали поля, нищили не лише комах, а й людей. Не встиг втілити типовий проект у дусі "галактоманії "брежнівських часів - перекидання вод великих північних рік, Сибіру на зрошення Півдня.

Наприкінці 60-х - початку 70-х років СРСР пішов на нормалізацію відносин з країнами Західної Європи. У 1975 році керівники усіх європейських держав підписали підсумковий документ Заключний акт наради.

1979 року СРСР наказало радянській армії увійти в суверенний Афганістан. Осуд світовою громадськістю дій СРСР виявився у бойкоті Олімпійських ігор 1980 року, у Москві. У середині 80-х років світ знову забалансував на межі ядерної війни.

У березні 1985 року оновлений партапарат висунув на посаду лідера КПРС, наймолодшого члена політбюро - 54 річного Михайла Горбачова.


07.07.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!