Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Всесвітня історія: Карибська криза. Реферат

Всесвітня історія: Карибська криза. Реферат

Слідом за "берлінською кризою" пішла ще одна, на тлі якої події "берлінської кризи" здавалися не настільки серйозними. Вона одержала назву "карибська", чи, як її називають у країнах Заходу, "ракетна криза"

Карибська криза поставила світ на грань світової катастрофи, тому що СРСР і США, як ніколи раніше, виявилися в межах термоядерної війни.

1 січня 1959 року на Кубі відбулася революція, у результаті якої був скинутий тиранічний режим Батісти, підтримуваний США. До влади прийшли прихильники Фіделя Кастро, настроєні антиамериканськи. США розгорнули масовану пропагандистську і підривну війну проти Куби, планувалося навіть нанесення бомбових ударів по стратегічних пунктах країни. Але все обмежилося декількома вилазками американських найманців, з успіхом відбиті кубинською армією. Зрештою, уряд Куби був змушений шукати захисту в інших країн. Такою країною став СРСР.

Уряд СРСР побачив в даній проблемі можливість розширити соціалістичний табір і побудувати свій форпост прямо у берегів США.

У цих умовах СРСР у 1962 р. прийняв рішення розмістити на острові ракети середнього радіуса дії з ядерними боєголовками. Протягом декількох місяців була зруйнована американська система безпеки, яка створювалася США ціле XX століття. Вона була заснована на тому, що ворожі війська не зможуть вразити своєю зброєю територію Америки.

Тепер же з'явилася військова база СРСР у самих берегів США. Білий дім зажадав забрати з Куби уже встановлені ракети і повернути військові кораблі, що везли нові ракети. У противному випадку він загрожував нанести ракетно-бомбові удари по них, за чим неминуче пішла б повномасштабна війна між двома країнами. В останній момент (22-27 жовтня 1962 р.) лише завдяки прямим переговорам по трансатлантичному телефону між президентом США Джоном Кеннеді і лідером Радянського Союзу Хрущовим, удалося запобігти ядерний катаклізм.

СРСР вивіз ядерні ракети з Куби, повернув кораблі у свої порти. Натомість США пообіцяв не організовувати прямі вторгнення на острів, а також вивести з Туреччини ракети середньо радіусу дії з ядерними боєголовками, націленими на СРСР.

Карибська криза була кульмінацією загострення відносин держав періоду "холодної війни". Після цього став відбуватися повільний і постійний процес поліпшення відносин між країнами соціалізму і капіталізму.

Таким чином, дійшовши до краю прірви, обоє супротивника відступили. Для США і СРСР атомна війна була неприйнятним засобом продовження політики. Тому не дивно, що після кубинської кризи відновився діалог двох країн. Між Москвою і Вашингтоном була відкрита лінія прямого зв'язку, що дозволила главам двох урядів негайно вступати в контакт у надзвичайних випадках. Між Хрущовим і Кеннеді був встановлений визначений ступінь співробітництва, але період відносного спокою продовжувався недовго, тому що незабаром американський президент був убитий.

     

Отже, підсумовуючи карибську кризу, можна сказати наступне:

  • По-перше, карибська криза була дітищем "холодної війни". Конфронтація між великими державами, що супроводжувалася в ту пору політикою взаємних погроз, і стала тлом для подій осені 1962 р. Тому установка радянських ракет на Кубі в тих умовах була закономірною; тому що такий крок, з одного боку, захищав кубинську революцію від зовнішньої агресії, а з іншого боку - привів до рівності супротивних сторін, змусив США вступити в діалог з Радянським Союзом на паритетних засадах. Але ж паритет, зразкова рівність сил і дали можливість для проведеного сьогодні обома сторонами рівномірного зниження рівня озброєнь.
  • По-друге, саме після ліквідації карибської кризи почалися практичні пошуки шляхів до загального ослаблення міжнародної напруженості, до розрядки, тому що усім стало ясно, що іншої альтернативи збереженню світу на землі немає. При ліквідації карибської кризи восторжествували розум, здоровий глузд.
  • По-третє, об'єктивний аналіз ситуації, що склалася осінню 1962 р., показує, що розміщення радянських ракет на Кубі не породило, а, навпроти, в остаточному підсумку запобігли подальші агресивні і тому дуже небезпечні дії американського імперіалізму в районі Карибського моря; це, у свою чергу, врятувало революційну Кубу і змусило США, хотілося їм того чи ні, поважати суверенітет острова Волі. За минулі з тієї пори 26 років Куба успішно продовжувала будівництво соціалістичного суспільства. Соціалізм змусив визнати своє право на існування й у Західній півкулі.

Уроки карибської кризи були враховані обома сторонами. Виступаючи на сесії Верховної Ради СРСР 12 грудня 1962 р., Н. С. Хрущов визначив політику мирного співіснування як рішення спірних питань між державами без війни, мирним шляхом. Він відзначив, що досвід карибського конфлікту "змусить багатьох людей змінити свої погляди на розвиток міжнародного становища і свою оцінку співвідношення сил на міжнародній арені. Вони більш реально будуть представляти зараз небезпеку ядерної катастрофи". Говорячи про зміну поглядів, чи мав у виді Хрущев себе? Цілком можливо. Так чи інакше, не відмовляючись від підтримки революційних сил і рухів "третього світу", КПРС стала виявляти велику обережність у зовнішній політиці.

Зміна підходів до проблем світової політики, що відбило зростаюче усвідомлення тієї істини, що відсутність реальних заходів для зниження небезпеки війни неминуче приведе людство до катастрофи раніш, ніж та чи інша система зуміє довести свої переваги, дало свої плоди.

Так, у 1963 році СРСР, США й Англія уклали Договір про заборону іспитів ядерної зброї в атмосфері, у космічному просторі і під водою. Це було відповідальне і мудре рішення - у результаті ядерних іспитів виникала небезпека радіоактивного зараження планети.

Література

  1. И. Копилов Головне - не програти// Родіна. 1998. №8. с. 67-69.
  2. М. Костев Живими не чекали // Родіна. 1998. №8. З 60-61.
  3. А. И. Алексєєв Карибська криза, як це було// Відкриваючи нові сторінки..., М.: изд-во політичної лит-ри, 1989. с 157-173.
  4. Н. В. Загладин Військова політика СРСР 60-х рр. //Історія успіхів і невдач радянської дипломатиии. М.: Міжнародні відносини, 1990..
  5. А. Л. Адамишин Радянський Союз і революційна Куба// Історія зовнішньої політики СРСР. 1945-1976, М.: Наука, 1977. Т2, з 358-366.
  6. В. Любимов ВІЙСЬКОВА РОЗВІДКА І КАРИБСЬКА КРИЗА// Військовий Парад, М. 1998.
  7. М. ЛЮБИМОВ Перші роки Кубинської революції// Персона. М, 1997.


07.07.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!