Osvita.ua Высшее образование Рефераты Социология Естетичні концепції і вчення про суспільство Антоні Шефтсбері. Реферат
Загрузка...

Естетичні концепції і вчення про суспільство Антоні Шефтсбері. Реферат

В основі філософії Шефтсбері, іноді названої деїзмом, лежить представлення про природу як гармонійне ціле, що свідчить про її божественне походження

Шефтсбері, Антоні Ешли Купер (Shaftesbury, Anthony Ashley Cooper, Thіrd Earl of Shaftesbury) (1671-1713), англійський філософ і літератор. Народився 26 лютого 1671 у Лондоні в будинку свого діда, знаменитого лорда-канцлера в царювання Карла ІІ. Одержав домашнє утворення під доглядом Джона Локка (у 1686-1689), що був особистим секретарем хазяїна будинку. Учився в Уинчестері.

У 1695 став членом палати громад від Пула, що знаходився під контролем вігів. За станом здоров'я був змушений залишити посаду і присвятив себе головним чином заняттям філософією. Провів рік у Роттердамі, де вступив у дружні відносини зі швейцарським протестантським теологом Ж. Леклерком, автором Історичного і критичного словника Пьером Бейлем і голландським теологом Ф. ВАН Лимборхом.

У 1699 успадкував титул і місце в палаті лордів, однак майже не приймав участі в політичному житті, оскільки незабаром після сходження на трон королеви Анни партія торі повернулася до влади, а стан здоров'я Шефтсбері знову погіршився.

У 1704 лондонський світ був схвильований прибуттям в Англію групи французьких селян, фанатичних протестантів, що залишили батьківщину після скасування Нантского едикту. Лунали вимоги про переслідування цих "французьких пророків", однак Шефтсбері в Листі про несамовитість (Letter Concernіng Enthusіasm, 1708) запропонував замість цього виставити фанатизм на посміховище. Його навчання про глузування як найкращий спосіб перевірки істиності тверджень поставило під сумнів серйозність його ідей; підозру не змогла розсіяти і робота Шефтсбері Загальне почуття: досвід про волю дотепності і почуття гумору (Sensus Communіs: An Essay on the Freedom of Wіt and Humour, 1709).

У 1711 Шефтсбері відправився на південь, у Неаполь. В Італії він провів два роки і за цей час переробив тритомну працю Характеристики людей, манер, думок і часів (Characterіstіcks of Men, Manners, Opіnіons, Tіmes, v. 1-3, 1713, вперше опублікований у 1711, але в новому виданні включавший ранні есе) і написав ряд інших робіт. Він також зробив начерки Міркування про мистецтво: живопис, скульптуру і т. д. (Dіscourse on the Arts of Paіntіng, Sculpture, etc.). Вмер Шефтсбері в Неаполі 15 лютого 1713 р.

В основі філософії Шефтсбері, іноді названої деїзмом, лежить представлення про природу як гармонійне ціле, що свідчить про її божественне походження. Чеснота і краса суть відтворення гармонії, що виявляється людиною в природі. Для їхнього збагнення потрібне особливе почуття, що виступає посередником між розумом і відчуттями.

Шефтсбері першим ужив термін "моральне почуття". Чесноту, подібно гарному смакові, можна розвити вправою, однак вона властива людині від природи і бере початок у природних схильностях. Цей оптимістичний погляд, що йде врозріз з ідеями Томаса Гоббса і багатьох релігійних ортодоксів, уплинув на Болингброка, а через нього на А. Попа і його Досвід про людину, а також на Колриджа. Шефтсбері був учнем кембріджських платоників і намагався зберегти дух платонізму в епоху, коли пануюче положення займав емпіризм його вчителя Локка. Шефтсбері розглядав поета як "Прометея під владою Юпітера" і природу як твір мистецтва, створене Богом, що в зародку містило пізнішу теорію романтизму; його погляди вплинули на Хатчесона, Юма, Дж. Батлера, Вольтера і Дідро, Гердера, Канта і німецьку ідеалістичну філософію.

Написав ряд творів, що були видані під загальною назвою Характеристики людей, удач, думок, часів (1711). Ця книга одержала велику популярність. Свою концепцію Шефтсбери сформулював у наступному принципі: "Краса і благо - це те саме " [Эстетичні досвіди. С. 209]. Цим принципом він затверджував єдність краси і добра, краси і моральності. Головними ознаками прекрасного є гармонія, помірність, пропорційність, що суть також і головні ознаки моральності.

     

Моральна краса - це гармонійне сполучення щиросердечних проявів особистості. Шефтсбері затверджує, що егоїстичні прагнення і потяги людини підкоряються її альтруїстичним установкам. У результаті виникає гармонія душі, при якій альтруїстичні афекти контролюють егоїстичні потяги і людина рятується від протилежних схильностей - злості, підступництва, мстивості і т. п. потягів, що не відповідають її природі. Таку гармонію внутрішніх, щиросердечних потягів людини Шефтсбері називає природним станом людської натури, "моральним почуттям" людини.

Хоча Шефтсбери - послідовник Локка, але він не визнавав локковского заперечення уроджених моральних принципів. Навпаки, вважав, що чеснота закладена в самій людській природі, що всі представлення про прекрасне, справедливе і чесне йдуть тільки від природи і ні від чого більше.

Згідно Шефтсбері, моральність має автономний характер, не залежить від впливу зовнішньої сторони, хоча вона може бути розвинута, удосконалена шляхом безперервних вправ. Доброчесне поводження визначається, згідно Шефтсбери, не вигодою, не користю, не одержанням якої-небудь нагороди або покарання, а тому, що наявність чесноти - саме по собі винагорода людини, що робить її щасливою.

Чеснота для Шефтсбері - саме головне і найбільш привабливе з усього самого чудового і прекрасного. Чеснота по своїй природі соціальна й альтруїстична. Шефтсбері виступав також проти утилітаристського підходу до моральності, що був властивий Локку і Гоббсу. Він писав, що весь спосіб мислення людини повинний відповідати і сприяти благу роду людського, з'єднуючи чесноту і щастя, альтруїзм і евдемонізм.

Шефтсбері думав, що чеснота дає можливість з'єднати особисті і суспільні інтереси. Чеснота, на думку Шефтсбері, - це така моральна якість, що, будучи благодійною для суспільства, одночасно є також щастям і для окремої людини. Шефтсбері заперечував зв'язок релігії і моральності. Подібно П. Бейлю, думав, що релігія не є основою моралі. Він виступав проти релігійної нетерпимості. У той же час визнавав, що Бог - це свого роду моральний ідеал, що втілює в собі зроблену красу:

  • Усі розумні люди сповідають одну релігію. Правда, вони не говорять, яку саме.
  • Усяке захоплення змінюється меланхолією.
  • Недовірлива себелюбність і низькість - вічні супутники нашого страху.
  • Наші манери, як і наші особи, нехай навіть самі прекрасні повинні відрізнятися одна від одної.
  • Той, хто виявляється сьогоденням іншому, - та і дійсна людина, той не залишається в боргу і перед суспільством.
  • Суспільство надзвичайно сприяє розвиткові нашої уяви. Фантазії наші розцвітають за столом настільки ж пишно, як квіти на добре розпушеній клумбі.
  • Щасливе життя вимірюється не великим або меншим числом сонць, що ми бачимо, не великим або меншим числом подихів, що ми видаємо, або ж їжі, що ми поглинаємо, - але тим, чи добре ми жили, чи зробили свою справу і чи залишили цей світ з посмішкою на вустах.


30.05.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!