Розвиток баптизму та його вчень. Реферат

У 1905 році в Лондоні був створений так називаний "Всесвітній союз баптистів:, центр якого в даний час знаходиться в США, у Вашингтоні. Головна задача Союзу - поширення баптизму у всіх країнах земної кулі. Відомо, що "у 1930 році в цьому Союзі було біля II мільйонів чоловік"

На початку першої чверті XX сторіччя англійський баптизм особливо заявив себе видатною місіонерською діяльністю і сильно рушив уперед. По звіті на 1909 р. "У місіях Баптистського місіонерського суспільства складалося: місіонерів з європейців - 180, дружин і помічниць місіонерів -136, місіонерів з місцевого населення - 60, євангелістів із книгоношами - 677.

У 1905 році в Лондоні був створений так називаний "Всесвітній союз баптистів:, центр якого в даний час знаходиться в США, у Вашингтоні. Головна задача Союзу - поширення баптизму у всіх країнах земної кулі. Відомо, що "у 1930 році в цьому Союзі було біля 2 мільйонів чоловік" (Брошура. Релігійне сектантство і його сутність. Іркутськ, 1958 р., стор. 28).

В даний час баптистів в усьому світі нараховується більш 30 мільйонів чоловік, з яких близько 25 мільйонів приходиться тільки на США. Баптисти видають десятки газет і журналів, володіють 25-тьма університетами і вищими школами.

Баптизм у Німеччині

Наприкінці першої чверті XIX сторіччя зі США баптизм перейшов у Німеччину і тут знайшов собі нових прозелітів. Під впливом американського баптизму в Німеччині баптизм прийняв строго визначену форму, баптистські ідеї поширювалися в Німеччині і раніше, але до 30-м років XIX сторіччя вони почали приймати більш визначений вид, піддаючи поступової систематизації.

У Німеччині баптизм зобов'язаний своїм поширені. піонеру, засновнику і главі першої баптистської громади, Іоагану Онкену (рід. 1800 р., розум. 1884 р.). Останній у 1823 р. прибув з Англії в Гамбург як місіонера одного англійського суспільства. У Німеччині Онкен приєднався до реформаторської церкви, а в Америку їздив по торгових справах і там добре познайомився з баптистським рухом (Ф. А. Брокгауз і И. А. Ефрон. Новий енциклопедичний словник. Спб., тім 5, стор. 142). Вивчаючи Священне Писання і переконавши, що "хрестити повинне тільки віруючих і притім через занурення", він прийшов до баптизму і жагуче очікував випадку хреститися" 12.

Увечері 21 квітня 1834 р. Онкен разом із шістьма своїми однодумцями був хрещений у ріці Ельбі баптистським професором літературного і богословського інституту в Гамильтоне (США) Барнабом Серсом, що прибув з Америки в Німеччину для наукових занять і щоб здійснити бажання Онкена. Наступного дня після водохрещення була заснована перша німецька баптистська громада, і "брат" Онкен через рукоположення присвячений (цілком ймовірно, тим же процесором) у проповідника (И-л "Баптист", 1911 р., ^ 42, стор. 330). З цього часу Онкену було доручено звістки справа місії в Німеччині. Спочатку німецька держава зустріла баптистів недружелюбно і тільки Пруссія зробила їм гарний прийом. "У 1836 р. Американський Баптистський Союз призначив Онкена своїм місіонером у Європі".

Проповіді, недільні школи, поширення баптистської літератури і т. д. - це краща зброя баптистської пропаганди. Тому "для пропаганди баптизму Онкен відкриває в Берліні особливий "Місіонерський комітет, а в Гамбурзі - баптистський видавничий будинок і видавництво з книготоргівлею, - пише И. Айвазов.. Для тієї ж мети Онкеном заснована в Гамбурзі місіонерська семінарія, у якій одержали утворення відомі російські проповідники баптизму: В. Г. Павлов, А. Антонов, И. Прицкау й ін".

     

Внаслідок енергійної діяльності Онкена, баптистська пропаганда швидко поширилася по всій Німеччині. Незабаром у великих містах Німеччини були засновані баптистські громади.

"У 1849 році відбулася в Гамбурзі перша генеральна конференція європейських баптистів, на якій було прийнято баптистське віровчення, складене Онкеном". На тій же конференції Онкеном був заснований Німецький баптистський союз, ціль якого була поширити баптистські погляди між християнами інших сповідань. Німецькому баптистському союзу Онкен підкорив баптистські громади Австро-Угорщини, Голландії, Швейцарії і Балканських держав, якими він керував і допомагав матеріально.

"Працями Онкена відроджений німецький баптизм не тільки розцвів, але і зайняв усюди положення, що відповідало йому, як "батьку" усього баптизму". Онкен неодноразово починав великі місіонерські подорожі в сусідні країни: Данію, Швецію, Норвегію, Францію, Іспанію, Італію і Росію. Це свідчить про те, що батьківщиною російського баптизму, як нижче ми побачимо, є не Росія, а протестантський захід.

Ми не будемо стежити за поширенням баптизму в багатьох ін. західних державах, хоча це і дуже цікаво, але тому що воно не має близького відношення до нашої задачі -простежити історію баптизму в Росії, то, отже, прямо перейдемо до поширення баптизму на території Росії. Коротко помітимо, що протягом минулого сторіччя баптизм зробив великі завоювання майже у всіх країнах Західної Європи.

У Росії баптизм був насаджений не тільки серед німців-колоністів і ін. інородців, але і серед російського населення. Його поява в Росії саме збіглося з підйомом визвольного руху (1850-1860 р.).

Штундизм у Росії. Його поява і поширення

Розглянуті вище історичні умови і деякі небудови в цивільному і релігійному житті російського народу з'явилися основними причинами, що підготували населення півдня Росії до прийняття німецьких протестантських ідей. Німці -колоністи, поставивши росіян селян південних областей в економічну залежність, намагалися усе більш і більш впливати на їхнє духовне життя. Місіонери, що приїжджали до них з Гамбургу, невпинно вели пропаганду про упадку Церкви православного, аморального життя духівництва, про грубе насильство в суспільстві і т. п. Особливо цей економічний і духовний тиск став виявлятися в половині XIX в.

Довгий час менонітське віровчення не знаходило відгуку серед російських селян, що працювали в німецьких колоніях півдня України. З метою більшого зусилля на них свого впливу верхівка колоністів уводила для батраків спеціальні "біблійна годинник", коли читалася Біблія, говорилися проповіді, пеклися духовні гімни. Так виникло своєрідне, що не мало стрункого і ділового віровчення сектантський рух, що одержав назву "штундизм". Від німецького слова "штунда", що означає "годину", і відбувається назва секти. Віровчення секти являло собою змішання євангелістської віри і духоборчества.

У 1859 р. проповідник-штундист Унтер з німецької колонії Хортиця установив зв'язки з керівником баптистів Німеччини Онкеном. У результаті їхніх переговорів на Україну незабаром прибуло багато місіонерів-баптистів, що почали проповідувати серед штундистів і менонітів баптистське віровчення. Штундистські громади стали швидко перероджуватися в баптистські, котрі мали значні кошти, міжнародні зв'язки і сильну централізовану організацію.

Таким чином, самостійної секти, яку б можна було, на відміну від ін., назвати штундистською, не існує, а отже і догми, що складає спеціальну відмінність штундизму, не мається, тобто "вдаряючись у сектантство, наші селяни задовольнялися частинами, клаптиками навчань різних німців-реформатів... " (Енциклопедичний словник, Брокгауз і Ефрон, Спб., 1903 р., т. 78, с. 937).

В даний час штундизм являє собою лише історичний інтерес як попередник баптизму в Росії. Подекуди штундистами називають дотепер саме баптистів.

Початку штундизму в Росії потрібно віднести до 1862 р., але перша звістка про появу його було надруковано в "Одеському Віснику" від 14 березня 1868 р.; 5-6 років по тому, не зустрічаючи ніякого для себе перешкоди, не заявляючи голосно про своє існування, російська штунда відразу охопила цілих п'ять повітів Херсонської губернії: Херсонський, Одеський, Ананьевский, Елизаветградський і Вознесенськ.

Німецькі баптисти, що з'явилися наприкінці 60-х років XIX сторіччя в Херсонській губернії з метою пропагувати своє навчання серед колоністів, звернули увагу на південно-російське населення. Вони входили з місцевим населенням у безпосередні зносина й у такий спосіб поширювали там баптизм. Свящ. А. Рождественський пише: "Іноземець Шульц говорив пастору Штраусу про те, що він проповідував баптизм в околицях Одеси в зборах православних. Херсонський губернатор передавав високосвященному Димитрию, що 16-го березня 1869 р. пропагандист баптизму Іоганн Гергардт, що прибув з Гамбургу, відкрито проповідував своє навчання в колонії Старий Данциг, у молитовному будинку, куди приходили і карловскі селяни".

У цей час південноросійська штунда в особі своїх ватажків виразно ухиляється вбік баптизму. За словами єпископа Алексія, "росіяни штундисти свою лжеірархію спадково одержують від німців-баптистів і вступають з останніми в ієрархічне єднання21.

Це важлива подія в історії південноросійської штунди вчинилося при наступних обставинах: II червня 1869 року в селі Карлівці (Елизаветградского повіту) Юхим Цимбал, разом з 30 колоністами, був перехрещений у ріці Сугаклее, при німецькій колонії Старий Данциг, колоністом Екатеринославськой губернії А. Унгером. Водохрещення було зроблено при 47 свідках - селянах села Карлівки. Цей перший перехрещенець з росіян відкриває собою ряд "пресвітерів" південноросійського баптизму, відомих в історії як головних діячів по поширенню оман баптизму в середовищі споконвіку православного населення південної Росії. З д. Карлівки баптизм перейшов у Любомирку.

Від Еф. Цимбала тут першим одержує перехрещування прославлений в історії штунди Іван Рябошапка. Від Рябошапки одержали перехрещування не менш відомі в історії штувди: Михайло Ратушний, Олександр Капустян і мн. ін. пропагандисти із середовища православного південноросійського населення. Ці перші прозеліти є безпосередніми учнями німецьких баптистських місіонерів. Одержавши перехрещування, а разом з ним і звання "пресвітера", Е. Цимбал виступає ревним проповідником секти серед православного населення. Під впливом його проповідей, селяни м. Любомирки виносили з будинків св. ікони, піддавали їх жахливим опоганенням.

Про той сектантський рух, яке зробили в середовищі населення м. Любомирки (Елизавет-градского повіту) і в ін. сусідніх селах проповіді Цимбала і його учнів, елизаветградский справник 21 липня 1870 р. доносив губернатору, що випливає: "Деякі із селян м. Любомирки, що належать до секти штундов, не визнаючи, як і усі ін. штунди, ікон, повиносили їх з будинків і склали в комори... деякі блюзнять над ними, а деякі закривають вікна ними, уживаючи їх замість ставень.

Інші штундисти м. Любомирки, хоча містять ікони, але не поклоняються їм. Наприкінці квітня цього року приїжджав у м. Любомирку селянин д. Карлівки Е. Цимбал, що прийняв торік водохрещення в р. Сугаклее від німця-колоніста Авраама Унтера. Цимбал хрестив у м. Любомирке Ів. Рябошапку, Петра Гриву й ін....

Поширення цієї секти помічається й в ін. місцях довіреного мені повіту... " (далі йде перелік сіл). 22

З м. Любомирки священик Промислів повідомляв духовному начальству, що "Рябошапка привселюдно хрестить дорослих у ріці, ховається в закритих трунах небіжчиків, вінчає в будинках наречених з нареченими, причащає і має чашу для причащання... сектанти знущаються треба мною при здійсненні мною таїнств. Поліція не звертає уваги на мої скарги. Селяни, що ще не залишили православ'я, говорять, що "якщо не перепинить цього згубного потоку цивільне начальство, то ми не ручаємося за своїх дітей, чи залишаться вони в чи православ'ї ні". З приведених прикладів видно, що ватажки і керівники секти не ховали своєї приналежності до баптизму, але відкрито і наполегливо виступали з його пропагандою.

Наприкінці 70-х років XIX в. Ів. Рябошапка і Григорій Кушниренко клопоталися перед Міністром Внутрішніх Справ про те, щоб їм було дозволено будувати молитовні будинки, обирати своїх духовних наставників, мати метричні книги й офіційно іменуватися "Громадою хрещений християн-баптистів". З аналогічним проханням у той же час звернулися сектанти м. Ряснополя і села Основи (Одеського повіту), на чолі з Михайлом Ратушним, до Херсонського губернатора, у якому (проханні) вони називають себе "Суспільством християн баптистів", "християнами баптистами російської національності".

Саме в цей час, тобто наприкінці 70-х - початку 30-х років, як уже вище було сказано, штундисти, що не представляли єдиної секти, остаточно злилися з баптистами.

У 70-х роках баптизм швидко поширюється не тільки в межах Херсонської губернії, але й у суміжних з нею Київської й Екатеринославской губерній, а також проникає на Кавказ.

На Київщині баптизм значно затвердився працями Герасима Балабана і Якова Коваля, що хрестили багатьох штундистів і православних у с. Чаплинці, д. Кучковці, с. Поповке, Плоскому й ін. (Таращанського повіту).

Таким чином, у 70-х і 80-х роках баптистський рух поширився по всьому півдні Росії, заходячи на північ - в Орловську губернію, трохи пізніше, воно з'явилося в губерніях: Калузької, Нижегородської, Оренбурзької, Пензенської, Самарськой, Тамбовської, Рязанської й у самій Москві.

На Кавказ секту заніс німець - колоніст Мартін Кальвейт, що переселився в 1862. м. у Тифліс. Тут він перетворив у баптизм молоканина купця Н. И. Вороніна, якого хрестив уночі 20 серпня (ст. ст.) 1867 р. у ріці Курі.

З віх пір Кавказ став видним центром баптистського руху, де секта придбала собі ряд видатних послідовників і ревних пропагандистів баптизму. Незабаром Воронін були спокушені в баптизм і ін. тифліські жителі - молокани, серед яких особливої уваги заслуговує його прикажчик В. Г. Павлов. Піонер сектантського руху на Кавказу Воронін, за порадою свого керівника-німця - баптиста, відправив Павлова в Гамбург до Онкену. Одержавши спеціальне місіонерське утворення в Гамбурзькій баптистській семінарії і до тонкості засвоївши тут навчання і прийоми баптистів, Павлов знову з'явився в Тифліс і вже як проповідника і баптистського пресвітера з пристойним змістом від закордонних баптистів.

Так виникла перша серед російського населення Кавказу і Закавказзя тифлісская громада баптистів. Потім Павлов був одним з найбільш видатних баптистських місіонерів у Росії. Ревними помічниками Павлова в пропаганді баптизму на південно-сході Росії були Василь Іванов і Андрій Міллер-німець, що поширювали баптизм у Ростову-на-Дону і його околицях. У своїй місіонерській діяльності російські баптисти в описуваний час були вспомоществуеми закордонними "добродійниками". Так, напр., відомі місіонери В. Павлов і В. Іванов за свої місіонерські праці одержували винагороду: перший - від Американського баптистського комітету, а другий - із Пруссії від якогось "благодійника" Ф. В. Бергмана.

Таким чином, "шлях, по якому йшло поширення баптизму в російському народі - це шлях із Заходу на Схід: з Німеччини через Новоросійський край і Донську область на Кавказ, звідси в Саратовскую, Самарскую, Оренбурзьку губернії і далі через Сибір на Схід до Амуру", - говорить єпископ Алексій.

Сибірський край і Кавказ, вилучені від центра, являли собою зручний ґрунт у змісті релігійної волі, де нагляд за сектантами з боку адміністрації значно слабшав у порівнянні з центральними областями Росії.

Відомо, що Сибір відвідав у 1904 році від Усеросійського Союзу баптистів В. В. Іванов, що разом з Я. Г. Винсом "рукопоклав" у пресвітера баптистської громади Омського району А. Л. Евстратенко.

Крім Н. И. Вороніна, В. Г. Павлова, В. В. Іванова, що у той час мали своє місце проживання на Кавказу, самовіддано трудилися наступні місіонери рос. баптизму: С. П. Степанов, С. Е. Капустинский, Д. И. Мазаев, Ф. П. Балихин, Д. М. Тимошенко, И. А. Голяев, В. П. Степанов, А. М. Мазаев, П. В. Павлов, С. в. Белоусов і ін.

Серйозна небезпека, що загрожувала православ'ю від поширення раціоналістичної пропаганди в народі, а також груба наруга і блюзнірство над святинями православ'я, викликали деякі міри боротьби проти баптизму. Найбільш шкідливі і небезпечні ватажки секти були піддані висилці, укладені у в'язниці і віддані суду. Але ці крайні міри, що мали місце наприкінці 70-х і 80-х роках, мало робили користі, а іноді приносили навіть шкоду. "Незважаючи на ряд енергійних і безсумнівно доцільних мір, початих... для ослаблення штундизму, секта... не тільки не ослабшала у своєму розвитку, але, навпроти, того, ріст її прогресивно збільшується", - читаємо ми в "Працях Київської Духовної Академії".

Цей прогресивний ріст секти насамперед виявлявся в розширенні обсягу охопленої нею території. Обсяг зараженої штундизмом території приймав усе більш і більш значні розміри ("Праці Київської Духовної Академії", 1886 р., жовтень, с. 264-265). Баптисти, полум'яніючи ревнощами про славу свого навчання, ще з великою запопадливістю вели свого руйнівного роботу з відношення до православ'я, як би цим відповідаючи на всі ті міри, що приймалися по обмеженню їхньої діяльності духовною і світською владою. "Особисті незгоди були забуті. Ненависть до православної Церкви об'єднала сектантів, і вони споєною масою наставали" 31. Єпископ Долмат у листі до Херсанскому губернатора повідомляв: "Баптисти є людьми самостійними, відважними і рішучими у своїх діях до зухвалості, а православні - приниженими, похитнутими, нерішучими.

Баптисти відкрито, змело і безбоязно ведуть свою пропаганду усюди, де тільки представиться до того можливість, вони не тільки намагаються спокушати православних при зустрічах, але навіть уриваються у вдома них, паплюжачи православ'я в самих принизливих вираженнях". У Працях Київської Духовної Академії за 1836 рік читаємо наступне: "Останнім часом усі частіше і частіше приходиться зустрічатися з фактами, де фанатизм штундистів виявляється не тільки у відношенні до предметів, шанованим православною Церквою, але й у відношенні до самих православних християн і, зокрема, до пастирів Церкви. Особливо обурливий у цьому відношенні факт переданий у № 9 "Київський Єпархіальних Відомостях" за дійсний рік.

Не можна не погодитися з автором цієї розповіді, що "нахабності і зухвалості штундистів уже переходять усяку міру: усюди, де тільки відбувається хресний хід, похоронна процесія й ін. церковні торжества, штундисти скрізь посилають своїх агентів, щоб вони насміхалися над церковною святинею, знущалися з православного і спокушали їх у шутндизм" ("Праці Київ.. Дух. Акад*" 1886 р., листопад, стор. 532. Стаття 3: "Зведення про рух південноросійського сектантства в останні роки.


13.06.2011

Загрузка...