Загрузка...

Фотожурналістика сьогодні: агентства та ринок. Реферат

Агентства і фотожурналістика. Восьмидесяті. Негативні чинники. Ринок цифрової фотографії

На останньому фестивалі фотографії в Перпіньяні в черговий раз була проголошена смерть фотожурналістики. Гуру фотографії скаржилися на відсутність роботи, втрату багатьма фотоагентствами самостійності і їх підлегле положення по відношенню до найбільших корпорацій, таким як Corbis, Getty і Hachette, які за останні роки успішно провели кампанію по придбанню і самих агентств, і фото-колекцій, і імідж-банків. На даний момент ця трійка цілком в змозі впливати на ринок і самостійно вирішувати, що саме гідне публікації, а що - ні.

Фотожурналістика не помре (нам все ще потрібні чудові фотографії), але ясно, що вона кардинально зміниться під впливом процесів, що відбуваються в агентствах.

Хочеться підкреслити, що кажучи про фотожурналістику, маємо на увазі всі три її складові: новостну, і документальної фотографію репортажу.

Новостна фотографія - це щоденна зйомка поточних подій, не важливо - місцевого або міжнародного масштабу. Матеріали, що відносяться до міжнародних подій, поставляють на світовий ринок такі агентства, як Reuters, АР і AFP, а локальні новини - прерогатива дрібніших і спеціалізованих агентств або тільки початківців кар'єру вільних фотографів (freelance).

У цьому секторі появу цифрових камер дуже швидко і дуже серйозно змінили ситуацію. Багато відомих сьогодні фотографів починали свою кар'єру саме з новостної фотографії. Робота з новинами - прекрасна школа для фотожурналіста. Щоденна необхідність знімати самі різні сюжети - від кримінальних подій і політичних заходів до подій світового масштабу - дає фотографу прекрасну можливість проявити швидкість реакції в побудові композиції, а це уміння навряд розвинеться у того, хто ніколи не працював з новинами.

Репортаж, це та ж робота з новинами, але все таки розтягнута в часі - в середньому на тиждень. Цей піджанр фотожурналістики знаходиться в очевидній кризі і все ще існує тільки завдяки деяким фотографам-фрілансерам, волі випадку і невеликим замовленням. Витрати достатньо великі, і тому робота ця не дуже прибуткова, а пропозиція набагато перевищує попит. До того ж в цьому жанрі працює не так багато фотографів, що пропонують матеріал високої якості, а також легко міняючих теми і здатних постійно жити в переїздах і перельотах з місця на місце. Хороший репортаж - це історія, а фотограф повинен уміти розповісти цю історію достатньо захоплююче і яскраво, не забуваючи при цьому про деталі, інакше вийде досить загальний і нудний фотонарис.

Нарешті, ми підійшли до предмету документальної фотографії. По суті, це той же репортаж, але вже не укладений в жорсткі тимчасові і редакторські рамки. Саме документальна фотографія повинна вижити, і саме вона, з часом, може принести фотографу славу і гроші. Проте і самому фотографу необхідно добре знати ринок, щоб мати нагоду одержувати гранти і нагороди, корисні не тільки в матеріальному плані, але і з погляду підтримки інтересу до тем, над якими він працює.

Крім того, фотограф повинен володіти пристрастю до роботи і бути при цьому достатньо дисциплінованим. Хороша, якісна робота, присвячена цікавій темі, також може сприяти виникненню нових ніш на ринку. Нові можливості відкривають спонсори, гуманітарні організації, виставки, видавці книг і альбомів. Видавці знаходяться в постійному пошуку матеріалів і тим для книг, каталогів і пов'язаних з цим виставок.

     

Агентства і фотожурналістика

Поговоримо небагато про те, як розвивалася фотожурналістика протягом останніх п'ятдесяти років. У післявоєнний період в світі існувало всього декілька агентств, і всі теми репортажів в основному були охоплені американськими, а також невеликими німецькими, англійськими і французькими агентствами. Багато газет працювали самостійно, наймаючи своїх власних фотографів. Найцікавіша ситуація склалася в Англії, що дала життя абсолютно унікальному стилю роботи. Британські щоденні і щотижневі видання мали тенденцію працювати тільки з кращими, самим ретельним чином вибраними фотографами, "розсилаючи" їх по всьому світу. Так, наприклад, з'явився Дон МакКаллін (Don McCullin) і виникла ціла плеяда агентств, таких як Network, Katz Pictures, Camera Press і ін. Схожа ситуація раніше склалася і в США - першій країні, що навчилася грамотно трактувати закони про авторські права.

Перші європейські фотографи-фрілансери були великими романтиками і дуже заздрили колегам з англосакської частини миру, де до авторських прав відносилися з повагою.

На щастя, в кінці 50-х років в Європі абсолютно спонтанно народився рух, що об'єднав молодих фотографів з різних країн в спробі змінити ситуацію, що склалася, і встановити нові правила розповсюдження фотографії на ринку. У 60-е в світі фотожурналістики відбулися великі зміни, внаслідок чого були встановлені перші основні правила фотовиробництва і дистрибуції, а також була зроблена перша спроба викликати пошану до авторського права.

Політичні безлади 60-х і 70-х допомогли фотожурналістиці, сформувавши новий шар так званих "зацікавлених/стурбованих фотографів" (concerned photographers). Таким фотографам агентства надавали можливість подорожувати по світу, знімати в "найгарячіших" крапках і відображати історію. Так вони сприяли народженню справжньої школи фотожурналістів, що працюють в масштабі всієї планети, існуючої і по сьогоднішній день.

Великі замовлення таких видань як Time, Life, National Geographic, Newsweek, німецький Geo, Sunday Times, New York Times Magazine стали справжніми віхами в історії фотожурналістики. Це було її золоте століття: в один і той же час в різних куточках миру працювали такі майстри як Ентоні Сво (Suau), Крістофер Моріс (Morris), Джеймс Ноктуей (Nauchtwey), брати Тернлі (Turnley), фотографи французьких агентств Sygma, Gamma і Sipa, а також фотожурналісти з англійських агентств, що тільки що утворилися.

Ідея утворення агентств Gamma і Sygma належить французькому фотографу Юберу Енроту (Hubert Henrotte). Він хотів створити рентабельну виробничу і дистрибуційну мережу, яка, продаючи фотонариси по всьому світу, змогла б покривати витрати і виробляти якісний фотопродукт. На мій погляд, він був одним з кращих директорів за всю історію існування фотоагентств. Успіху створених Енротом Гамми і Сигми зобов'язані своїм виникненням і інші невеликі, більш спеціалізовані і вузьконаправлені агентства.

До початку 80-х така схема роботи зберігалася і була виправдана, оскільки сприяла створенню багатьох важливих і по-справжньому серйозних творів. Фотографи прагнули до співпраці з цими агентствами, що забезпечують їм, з свого боку, публікації в кращих виданнях. Вони все неохоче вступали в прямі контакти з журналами, оскільки робота в агентствах давала їм можливість подорожувати і бути вільними. Їх місця в газетах і журналах зайняли арт-директора, фоторедакторів і головних редакторів, в чию задачу входило вибирати "картинки". Проблема полягає у тому, що ці люди не завжди здатні адекватно оцінити той або інший матеріал.

На цьому етапі виникло два шляхи розуміння фотожурналістики.

Суть американської фотожурналістики, як її визначають в американських університетах і спеціалізованих учбових закладах, таких як Міжнародний центр фотографії (ICP) в Нью-Йорку, полягає в тому, щоб служити "історичним свідоцтвом". З цієї точки зору, зображення події соціальної, історичної, або просте віддзеркалення нашого повсякденного життя, покликаний бути якимсь "свідоцтвом" і повинне створювати для нас візуальний образ історії. З цієї причини "свідоцтво", виявляється, часто несе на собі тягар етичної відповідальності, і цей вантаж може бути дуже важкий для тих, хто вибирає для себе шлях "фотографа, що відображає історію".

Тому дуже невеликому числу військових фотографів вдається утілити це достатньо утопічне призначення виправдати своєю роботою. Фотографія як безпосереднє і сухе документування події робить очевидною здатність фотографа зловити саму суть події. У цьому відмінність англосакського способу мислення від того, що складає зерно європейської фотографії, що має тенденцію відображати історію не так прямолінійно. Ця різниця відображається і в самій мові. Англосакси більш синтетичні за природою: для виразу однієї і тієї ж ідеї їм потрібно всього декількох слів сонета, а француз або італієць на ту ж тему напише багатослівну поему.

Восьмидесяті. Негативні чинники

Головним негативним чинником, що вплинув на розвиток ринку фотожурналістики, виявилася поява на початку 80-х так званих "image catalogues" - каталогів зображень, які в систематизованому вигляді надають журналам і всім охочим можливість швидко і без праці знайти картинку, що цікавить їх, на певну тему. На жаль, вони по суті промотивували стереотипне і шаблонне бачення миру.

Від глобальної катастрофи до картини самоти, від панорамного вигляду до портрета дитини - кожне зображення з цих каталогів неначе зійшло з невидимого конвеєра, воно говорить з нами на невиразній і нудній мові, а формою і змістом воно відображає якісь стереотипи, існуючі десь на грані між мильною оперою і рекламою. В той же час виникає і інший цікавий феномен - новостні журнали починають друкувати фотографії в маленькому форматі, що знижує ступінь естетичної дії і робить розуміння фоторепортажу майже неможливим (наприклад, матеріал про війну в Косово може супроводжуватися чотирма або п'ятьма невеликими фотографіями різних авторів).

В кінці 80-х і початку 90-х відбулися дві великі події, що змінили мир фотожурналістики: це економічна криза, що посилилася після "війни в Персидській затоці", і поява і розвиток "нових технологій" (виробництво і дистрибуція зображень за допомогою цифрових систем).

У 1989 році в Мілані я організувала і провела перші семінари, присвячені новим технологіям, і вони викликали великий інтерес у професіоналів. Я пам'ятаю, що у мене виникло передчуття неминучості, невідворотності швидких і серйозних змін, які повинні відбутися в структурі фотоагентств, адже з появою цифрових технологій вони змогли хоча б частково розв'язати проблему з витратами на зміст і управління величезними архівами.

Десь в 1992 році економічна криза уразила практично всі крупні фотожурналістські агентства, так само як і неспеціалізовані, невеликі і середні агентства. За цим послідувала жахлива розкоординація їх роботи, втрата авторських прав (продаж авторських прав видавцями, використовування прес-китів, безкоштовних картинок від промислових і фешн-компаній), пониження ставок фотографів або їх заморожування на відмітці $350 за робочий день, пониження цін на фотозображення з основних фондів і недолік довгострокових контрактів. Результатом цього з'явилася тотальна експлуатація фотоагентств сьогодні, необхідна для того, щоб відшкодувати збиток, нанесений багатьом агентствам недосвідченими редакторами, що буквально розграбували їх фонди. Крім того, багатьом фотографам репортажів довелося піти в комерційну фотографію ради того, щоб вижити.

У цій ситуації агентства і фотографи або зберігали мовчання, або намагалися простимулювати конкуренцію і розробляли індивідуальні стратегії виживання. Я нікого не виню, але про це не можна говорити без болю. Всі спроби зібратися разом і об'єднати зусилля для того, щоб наново визначити положення знаменитого статуту "бізнес і практика" ("business and practice") провалилися. Успіху досягли тільки стічні (T. Stone, Stockimage) або вузькоспеціалізовані (S. P. L., Outline, Allsport) агентства.

У 1993 році в Амстердамі проходив один дуже цікавий "круглий стіл", де ясно відчувалося різне відношення до нових технологій агентів і фотографів. Тоді як багато фотографів вважали цифрові технології втіленням зла, я згадую ентузіазм Пола Лоуї (Paul Lowe): "Ми стоїмо на порозі революційних змін, які дозволять фотографу створювати цілі альбоми, не виходячи з будинку". Роберт Пледж (Robert Pledge), у той час вже засмучений ситуацією, що склалася на ринку, сказав, що "спосіб просування фотографії застарілий, а фотографи не повинні розглядати журнали як головний і єдиний засіб розповсюдження візуальної інформації".

Придбання крупних колекцій протягом останніх декількох років компаніями Getty і Corbis лякає агентства все більше і більше. До тих пір, поки це торкалося чисто рекламних стічних матеріалів (Tony Stone, Westlight і т. д.) або історичних колекцій (Bettman і т. д.), агентства, що займаються виробництвом і дистрибуцією у сфері фотожурналістики, тримали свою нішу. Вони намагалися відшкодувати нанесену утрату, роблячи спроби вийти на комерційний ринок.

Ці агентства прагнули одержати якомога більше замовлень від місцевих газет або пробували себе в нових сферах діяльності, таких як книговидавництво, галерейний бізнес або інвестування засобів в розвиток нових технологій. Крім того, вони ставали своєрідним "досвідченим полем" для видавців, які, принаймні, в Італії залишалися в стороні від процесів, що відбуваються, чекаючи, ніж все закінчиться.

На цьому етапі спрацювали і інші чинники, що дестабілізують: американці "винайшли" PR-агентів (publicists), які зробили неможливим перепродаж робіт багатьох знаменитостей, тим самим лишаю засобів, обкрадаючи і фотографів і агентства, що розраховують на те, що перепродажі допоможуть їм фінансувати нові проекти. З другого боку, виникнення іноземних видань - французьких і американських товстих глянсових журналів - зробило неможливим продаж фотографій на інших ринках (наприклад, National Geographic). Ще один чинник - висока якість матеріалів Reuters, АР і France Presse, поширюючих по підписці новостні зйомки зі всього світу.

Таке положення агентств відображалося і відображається на фотографах-фрілансерах, які рідко одержують серйозні замовлення і повинні самі фінансувати свої проекти, борючись за нагороди і гранти, а також продаючи свої роботи в різні колекції і архіви. На даний момент ситуація така, що найсумніша і жалюгідніша роль дісталася фотографам, що займаються зйомкою репортажу. Їм доводиться виконувати практично немислимі по складності задачі, маючи в своєму розпорядженні не більш 3-4 дні.

Одного з моїх знайомих фотографів попросили відобразити нацистські настрої в Австрії (не у Відні, а у всій Австрії!), і зробити це йому потрібно було всього за 4 дні. Фотографам постійно доводиться боротися за кожен пункт в кошторисі, і дуже часто трапляється так, що фотографи або агентства, по суті, самі фінансують проекти замовника, місяцями чекаючи відшкодування витрат. Нерідко сума боргу неймовірно мала для замовника.

Ще один новий напрям - мода на фотографії знаменитостей. Як мудро помітив Фред Рітчин (Fred Ritchin) в нарисі "Комп'ютери не вбивають людей": "Здається, що існує певна вимога адаптувати людей до масштабу кінофантазій, і навіть тих, хто живе нормальним життям". Письменники, бізнесмени, бакалійники сьогодні хочуть виглядати як зірки.

Зміст глянсових журналів прагне відображати, в основному, приватне життя - здоров'я, процвітання, добробут, уникаючи соціальних, політичних або історичних тим. Об'єм, що відводиться газетами під репортажі, скоротився більш ніж на 60%, і ця цифра не узята із стелі, а є результатом серйозних підрахунків, зроблених мною для останніх семінарів.

Зменшення кількості редакторів створило ситуацію, при якій все великим попитом стали користуватися архівні матеріали, а виробничі і секретарські функції поступово передоручалися агентствам. Часто влада фоторедактора обмежується, і він не має останнього слова за ситуації, коли тексти важливіші за зображення.

Ще один негативний чинник - використовування "безкоштовних" фотографій, тобто тих, за які не потрібно платити авторський гонорар (прим. ред. - маються на увазі "royalty free" фотографії, вільні від права обладання автора, тобто не вимагаючі ліцензування). Коли комерційна фотографія стала мати великий попит, наплив "безкоштовних" зображень обмежив активність багатьох ринків. Проте "не ексклюзивність" подібного матеріалу не дає йому сильно просунутися на ринку.

Ринок цифрової фотографії

Нові технології увійшли до нашого життя. Безумовно, інтернет-видання стали найдинамічнішим засобом масової інформації. Розвиток "он-лайн" видань - газет і журналів - відкрило новий ринок. Багато щотижневих веб-видань замовляють фотонариси у друкарської преси.

Електронні журнали дають читачу можливість інтерактивного спілкування, і їх можуть видавати і агентства, і фотографи-фрілансери, а зміст може бути яким завгодно - відповідно смаку і представленням видавця. Звичайно, створити і підтримувати сайт не так просто. Це заняття вимагає часу, певних вкладень, захопленості і технічних знань, у будь-якому випадку необхідних кожному, хто працює з фотографією в мережі.

Використовування нових цифрових і інтернет-технологій означає і те, що скорочується кількість працівників, зайнятих архівами. Важка робота з архівами стає набагато простіше. На жаль, первинні вкладення виправдовуються не так швидко - потрібно досить багато часу, щоб окупити витрати. Це впливає і на роботу фотографа - його участь в інвестиціях виражається в пониженні суми його і без того невеликого гонорару.

Фотографи мають нагоду виявитися віч-на-віч з ринком, створювати свої власні сайти, на яких вони можуть "вивішувати" свої роботи, портфоліо і супровідні тексти. У них з'явився шанс повірити у власні утопії: автор може напряму спілкуватися з публікою, з глядачами. Треба відзначити, що існує величезна потреба не просто в новостній "картинці", все більш і більш ми хочемо бачити причини і мотивації, що стоять за певними фактами - той сорт фотографії, про яке зараз газети, здається, забули.

Цифрові камери відкривають нові ринки. Тільки уявіть собі, який об'єм візуальної інформації використовується Інтернетом. Сайтам потрібні зображення, які потрібно одержати щонайшвидше. Подумайте, які можливості дає цифрова підписка, наприклад, на використовування фотографій на спортивну тему. Цифрова фотографія відкриває нові горизонти і сама створює нові ситуації її застосування, але, на мій погляд, вона ніколи не зможе замінити традиційну фотографію по своїй значущості.

"Традиційні" фотографи-професіонали використовують цифрові камери, і не тільки для створення фотографій, але і для того, щоб знімати відео для Інтернету (іноді і із звуком - прим. ред. - див. ресурс DigitalJournalist <http://www. digitaljournalist. org>).

Виникла потреба у фотожурналістах, здатних "поставляти" для публікації в Інтернеті повноцінні фотоісторії, супроводжувані невеликим текстом і докладними підписами. З часом вони повністю інтегруються в цю комп'ютеризовану систему, і всі умови продажу, ексклюзивності і ціноутворення кардинально зміняться. Фотографи одержуватимуть комісійні від реклами: чим більше людей відвідає сайт, тим більше за гроші одержить фотограф. У зв'язку з цим, можливо, виникнуть деякі етичні проблеми: шокуюче зображення, може бути навіть не справжнє, може привернути спочатку публіку, але з часом тільки якісні, по-справжньому хороші роботи візьмуть верх. Тут ми знову говоримо про необхідність візуальної письменності.

З другого боку, виникнуть і негативні аспекти, про яких ми повинні знати наперед.

Страх, що фотографії можуть стати об'єктом незаконного розповсюдження і крадіжки, цілком обґрунтований і не є плодом фантазії. І чим більше різні компанії розробляють стратегії захисту, тим легше за них обдурити, але і це не новина - фотографії крали завжди, не важливо - з альбомів, з газет, або з Інтернету.

Я не затримуватимуся на махінаціях, про яких ми всі знаємо. В деяких випадках вони такі непристойні і неприємні, що, на мій погляд, краща візуальна освіта і коректніша робота фоторедакторів, особливо в газетах і навчальних посібниках, зроблять ці махінації очевидними для всіх. Наприклад, журнал про природу, на обкладинці якого красується "картинка" оброблена в Photoshop-е, сильно програє у вироблюваному враженні через штучність використаного зображення. Лев у такому разі втрачає всю свою виразність і виглядає як лялька Барбі.

Крім того, може виникнути ризик "однорідності", гомогенності візуальної комунікації. Фотографій, відібраних найкрупнішими агентствами по деяких темах, буде не так багато, а це значить, що роботи тільки невеликого круга фотографів потраплять у великі міжнародні цифрові архіви, що є джерелом, з яким працюють редактори. Ми всі бачитимемо знову і знову одні і ті ж фотографії на історичні, політичні і інші теми.

Так вже було в минулому столітті: фотографії, що колись дуже широко публікувалися американськими джерелами, вже відобразилися в галереї нашої візуальної пам'яті. Але історія фотографії писалася і іншими авторами, чиї роботи були забуті назавжди. Недавній приклад - Косово (прим.. - аналогічні, "свіжіші" приклади - Чечня, Афганістан, Ірак…). Ніколи ще одна подія не була відображена такою великою кількістю різних фотографів, але публікації удостоювалися далеко не завжди найкращі роботи. На перший план вийшли "просувні" агентствами автори або ті, що випадково виявилися в потрібний час в потрібному місці.

Невпевненість і коливання агентств у визначенні і фіксації правил ринку, що стосуються фотозображень для Мережі, загрожує їм ризиком втрати прав або продажу їх за смішними цінами. В той же час, через дорожнечу цифрових технологій і сканування, агентства готові підняти рівень комісійних, чим можуть спровокувати для фотографів ще гіршу, ніж при використовування аналогових систем, ситуацію.

Література

  1. Афанасьєв Л. І. Основи фотожурналістики: Методичні матеріали для студентів заочного та дистанційного навчання з спеціальності "Журналістика". – Харків, 2001. – 17 с.
  2. Болтянский Г. М. Очерки по истории фотографии в СССР. – М., 1939.
  3. Волков-Ланнит Л. Ф. Искусство фотопротрета. – М., 1973.
  4. Георгиев Д. Режиссура газеты. – М., 1979.
  5. Дико Л. Иофис Е. Фотография, ее техника и искусство. – М., 1960.
  6. К. В. Чибисов, "Очерки по истории фотографии", М., "Искусство", 1987.
  7. Нери Грация, президент Agencia Grazia Neri, ЛЕКЦИИ ПО ФОТОЖУРНАЛИСТИКЕ, 8 июня, 2003 © Дуглас Кёркланд/Douglas Kirkland.
  8. Пуськов В. В., ред., "Краткий фотографический справочник" М., "Искусство", 1953.
  9. Черняков Б. І. Зображальна журналістика як предмет і як об’єкт журналістикознавчого дослідження. – К., 1998.


10.11.2011

Загрузка...