Соціальні проблеми у ЗМІ: аналітика. Реферат

Інформаційна насиченість. Актуальність, своєчасність, новизна. Об’єктивність і доступність. Жанрова різноманітність

Аналітична частина

Сучасне динамічне життя посилило соціалізуючи роль преси, яка мала в основу своєї діяльності покласти саме соціальний вимір усіх економічно-політичних і духовних процесів в умовах національного відродження.

Однак аналіз свідчить, що продрукувати ефективно соціальну інформацію, яка б відповідала умовам розбудови громадського суспільства, значна частина працівників засобів масової інформації нездатна, в наслідок застарілого мислення, низької національної свідомості, низького загального розвитку, безпорадності у питаннях сучасної економіки, політології, соціології й особливо комерційної діяльності.

Створювати й поширювати соціальну інформацію в умовах розбудови громадського суспільства - це значить у дусі тоталітаризму, комуністичної партійності журналістам відводилась роль майстрів формування і розповсюджування "зверху" накинутих істин.

Тепер хотілося б звернутися до конкретного, того, що ми маємо зараз.

Аналізуючи українські видання, зокрема газети "День" та "Киевские ведомости" за 2003 рік, неозброєним оком видно, що мала кількість публікацій присвячена соціальним проблемам.

Соціальна тема - є дуже великою і проблем, які пов’язані із захистом громадян безліч. І тому мені хотілося б детальніше розглянути такі питання, як:

 • Соціальна захищеність "державних дітей".
 • Захист прав пенсіонерів.
 • Проблеми студентів (молоді).
 • Захист інтересів медиків, шахтарів, військових та інших.
 • Проблеми безробіття молоді.

Та наскільки сучасні ЗМІ розкривають ці питання і чи дають свої позиції щодо їх вирішення.

     

Проблема соціальної захищеності турбує усіх громадян нашого суспільства. І тому саме їй потрібно приділяти більше уваги тому, що сьогодні дуже багато людей знаходиться у скрутному становищі. Постійні затримки заробітної плати, мізерні пенсії, (а за всі послуги (лікування) треба платити) все це негативно впливає на громадян і на всю державу.

Переглядаючи місцеві газети, зокрема, газету "День" я провів невелике дослідження. Поставивши за мету з’ясувати, якім темам приділяється найбільше уваги, виявилося:

 • 1 місце посідає "Бойові дії в Іраку. "
 • 2 місце займають проблеми людей похилого віку (пенсіонерів).
 • 3 студентські проблеми.
 • 4 захист інтересів медиків, шахтарів, військових та інших.
 • На 5 і 6 місті знаходяться найгостріші питання сьогодення. Заборгованість у заробітній платні та безробіття молоді.

На мою думку соціальна захищеність населення - це дуже гаряча тема, вона турбує усіх без винятку. І тому я вважаю, що публікації одної тематики мають бути об’єднані однією рубрикою. Щоб читач знав куди звернути свою увагу.

У газеті "День" соціальні проблеми зустрічаються у різних рубриках, зокрема, "День планети", "Подробиці", "День України". Але перше місце залишається за постійною рубрикою "Суспільство" - саме вона торкається багатьох суспільних проблем і намагається знайти шлях вирішення.

Тепер хотілося б звернути увагу на зміст публікацій. Чи несуть вони корисну інформацію читачеві?

Проблема, яку полюбляють журналісти "Дня", вона ж займає перше місце по кількості матеріалів, "Державні діти". А тепер хотілося б звернутися до публікацій.

Так, у газеті "День" за березень з’явилася публікація (розповідь) "Шанс повернутися до життя". На мою думку цей матеріал, може допомогти вирішити питання безпритульних дітей, можливо на деякий час, але це вихід.

В публікації розповідається, що Центром соціальної допомоги "Родина" створений притулок домашнього типу. Автор статті описує різницю між державними притулками і цим. Основною перевагою притулку є те, що дитина може, приходити туди коли захоче і залишати притулок коли заманеться.

Цей матеріал здатен переконати, що цей притулок зможе допомогти. Інша публікація, яка теж присвячена безпритульним дітям варта уваги "Діти вулиці "по той бік" від нас".

В ній автор розповідає, як цю проблему вирішують на Заході, та порівнює з нашими методами. Винуватцями щодо існування цієї проблеми, за словами автора, є не тільки держава, а й сім’я, церква, громадські організації, суспільство. Ще один матеріал, під дуже вдалою назвою, на мою думку, "Замкнутий цикл" опублікувала газета "День".

Автор наводить сумну статистику, що двадцять тисяч дітей виховується в інтернатах, та дитячих будинках. Розповідає про соціальну незахищеність цих "маленьких людей", і пропонує своє рішення, що інтернати мають займатися своїми вихованцями не лише протягом навчання, а по закінченню, як це відбувається у розвинених країнах світу.

Тепер хотілося б звернутися до не менш важливої проблеми "Соціальний захист пенсіонерів", вона посідає друге місце. Перед тим, як звернутися до аналізу, я вважаю було б доцільним повідомити, що в Україні з’явилася Партія пенсіонерів України (ППУ), яка займається соціальним захистом ветеранів праці, ветеранів Збройних Сил, учасників В. В. В., пенсіонерів, інвалідів та інших. Голова цієї партії про соціальну захищеність сказав;

Все це поки що на папері, а ми звернемося до аналізу цих питань.

Так, газеті "День" з’явилася оптимістична публікація під назвою "Пенсійний глухий кут" - це повідомлення про те, що Нацбанк заперечує можливість погашення заборгованості по пенсіях.

Інший матеріал "Жити, або доживати". На початку матеріалу автор розповідає про пенсійні системи цивілізованих країн, де люди похилого віку захищаються законом. Потім веде розмову з заступником начальника Головного управління соціального захисту населення м. Києва. І завершується матеріал розповіддю, про те, що пенсіонери не в змозі прогодувати себе самостійно і тому звертаються до Святошинського територіального центру. За їх турботу пенсіонери віддають свої помешкання притулкові. В цьому матеріалі немає вирішення проблеми, більше того люди весь час працювали на державу і тепер, коли вони постаріли вони мають знову щось віддавати.

У публікації "Можливо компенсації отримають інваліди війни" йде розповідь про створення Всеукраїнського союзу обурених вкладників і акціонерів.

Дуже гарний коментар до матеріалу. Публікація, яка викликала жаль, з’явилася у газеті "Киевские ведомости" під назвою: "Престарелые и инвалиды оказались в долгу у правительства, или как доживают свой век в интернате люди преклонного возраста".

Третє місце посідає посідає проблема соціального захисту студентів.

"Стипендії підвищать на 10 відсотків" Президент України Леонід Кучма доручив урядові вирішити питання про підвищення з 1 квітня 2003 року розміру стипендій для студентів вищих навчальних закладів на 10 відсотків. У той же час стипендію для студентів-інвалідів, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, і з малозабезпечених родин глава держави доручив підвищити на 20 відсотків. Таких матеріал опублікувала газета "День".

Четверта проблема яка привертає увагу засобів масової інформації, захист медиків, шахтарів, військових. Газета "День" у публікації "Коли держава безсила-на допомогу приходить благодійність". У цьому матеріалі автор повідомляє про мету, здійснити соціальний захист медичних працівників, підтримувати працівників - медиків, поліпшити медичне обслуговування в сільських регіонах.

В ньому автор дуже гарно висвітлює проблеми медичних працівників у Переяслав - Хмельницькому, але на його думку це питання вирішити дуже складно. А газета "Всеукраинские ведомости" у матеріалі "Возвращение с того света" розповідає про небезпечну професію гірників, та невиплачену роками заробітну платню. "Життя солдата строкової служби в Україні оцінюється в 3 700 гривень", таку назву має матеріал у газеті "День". Автор намагається вирішити проблеми військовослужбовців, і розповідає, що не від гарного життя, що року в Україні при виконанні громадського обов’язку гине понад 400 хлопців. А на сьогоднішній день цій проблемі приділяється дуже мало уваги.

П’яте і шосте місце посідають найгостріші проблеми сьогодення "Безробіття молоді" та "Заборгованість у заробітній платні".

"Без роботи і без зарплати, зате із субсидією" - матеріал під такою назвою опублікувала газета "День". В ній автор веде розмову з міністром праці й соціальної політики. Він розповідає, що рівень безробіття в Україні становить більш ніж 12 процентів. Явище заборгованості, що виникло у 1992 році, в 1998 - переросло в одну з "найгостріших соціальних проблем" - але як вирішити це питання міністр не запропонував. Це інтерв’ю дуже змістовне, але немає логічного закінчення, а саме, як вирішити цю проблему? Інша публікація "Дві третини трудящих України працюють у борг" наводить сумні цифри, загальна сума боргу по зарплатам, пенсіям, стипендіям та іншим соціальним виплатам становить 11 мільярдів гривень, 40% цієї суми - бюджетний борг. За даними міністерства праці і соціальної політики борг по зарплаті, становить 6,9 мільярдів.

Інші дві публікації дають надію, на те, що заборгованість можна частково виплатити за допомого… "Гроші від державної монополії на горілку і тютюн". Про обговорення законопроекту про державну монополію на виробництво і оборот алкоголю та тютюнової продукції. Це дуже гарний матеріал де автор виражає свою точку зору щодо вирішення проблеми. Вона вважає, що ухвалення цього законопроекту допоможе насамперед, берегти споживача від неякісної продукції. А також принесе в державну скарбницю до 500 міліардів гривень. "Алкогольні гроші почали працювати" З цього матеріалу ми дізнаємось, що за рахунок надходжень від продажу алкогольних виробів і тютюну придбано 238 слухових апаратів і 90 інвалідних візків. Чи варто?

Інформаційна насиченість

Газета виходить для масового читача, тому бажано так інформаційно наситити її, щоб вона була своєрідною енциклопедією життя. Не пропускати важливі події, не відставати від них, тримати руку на пульсі життя. Тому преса повинна активно реагувати на проблеми суспільства, не зменшуючи їх важливість.

Так наприклад газета "День" продала за 2003 ряд матеріалів про бойові дії в Іраку "Все йде за планом. Тільки плану немає", "Ціна роззброєння", "Ультиматум" як прелюдія до війни", "Силуети війни", "Бліц кригу не вийшло".

Як бачимо, факти в матеріалі, автори підкріплюють висновками і порадами з фахівців.

Актуальність, своєчасність, новизна

Основна цінність інформації полягає в її новизні і своєчасності. Повідомлення, що вже відоме не приносить користі. Навряд, один і той самий матеріал читач почне вивчати по різних газетах. Тому видання, які порушують соціальні проблеми, повинні намагатися при написанні своїх статей добирати, якомога свіжішу інформацію, і використовувати яскраві стилістичні засоби. Все це сприятиме неповторності текстів, якщо, навіть, вони порушують одну тематику.

Об’єктивність і доступність

Преса повинна відбивати життя таким, яким воно бачиться журналістам. Звичайно ж, що кожна людина, а особливо творча, - це яскрава індивідуальність, і побачене вона пропускає через свій розум і через своє серце. Такий собі суб’єктивізм можливий. Правдивість, об’єктивність засобі масової інформації великою мірою залежить від правильності використання методу збирання інформації, знання специфіки кожного з методів і конкретними журналістськими завданнями, від позиції, кваліфікації, особистих якостей журналіста.

Метою газетних публікацій є об’єктивно інформувати про суть найважливіших соціальних і політичних проблем держави.

Мова іде про те, що журналістський текст повинен бути не зарозумілим, автор повинен орієнтуватися на середній рівень свого читача. Він не має права зловживати незнайомими термінами, іномовними словами, які не відомі широкому загалу.

Наприклад публікація "Сім’я для майбутніх дорослих"... зріс показчик дитячого харчування за бактеріологічними показниками в межах 1-1,5 відсотки ". На мою думку, автор мав би розповісти, який показчик має бути, і на скільки шкідливі ці відсотки.

Жанрова різноманітність

Вибираючи метод дослідження, журналіст повинен враховувати:

 • інформаційну мету публікації;
 • конкретні завдання, які він має намір розв’язати збираючи данні;
 • характер об’єкта дослідження;
 • доступність інформації;
 • строки збирання інформації;
 • рівень надійності даних.

Тільки враховуючи всі ці фактори, журналіст може зробити правильний вибір.

Реалізація пресою свого інформаційного призначення не можливе без розширення і підвищення рівня жанрового потенціалу. Висвітлюючи соціальну тематику поряд з інформаційними матеріалами (заммітка, звіт, репортаж) повинні передавати публікації аналітичних жанрів - стаття, кореспонденція тощо. Читачеві цікавіше коли його знайомлять з певною темою у різних жанрах.

Слід наголосити, що публікації аналітичних жанрів, розкривають проблему у всій її повноті. Допомагають читачам, застосовувати цифрові данні, розкрити причини і недоліків сьогодення більш глибоко, детально. Так газета "Киевские Ведомости" розглядаючи цю тематику використовує не лише аналітичні але й інформаційні жанри. Газета "День" розкриває проблеми суспільства за допомогою багатої жанрової палітри від замітки до проблемної статті.

Отже, жанрова різноманітність при розробці соціальної проблематики - важлива умова підвищення ролі преси у справі забезпечення гласності.


03.10.2011

Загрузка...