Osvita.ua Высшее образование Рефераты История Договір між Україною та Росією 1654 р. Реферат

Договір між Україною та Росією 1654 р. Реферат

Метою українців було знайти монарха, що міг би забезпечити новому суспільству законність і захист

Кандидатом на роль покровителя України був православний московський цар. З початку повстання Хмельницький умовляв царя в ім`я спільної православної віри прийти на допомогу. Але Москва реагувала якось обережно. Москва неодноразово вела війну з Польщею, тому зайняла вичікувальну позицію щодо України.

Хмельницький розумів, що без союзників Україна не вистоїть. Що собою являли такі союзники, як турки, він переконався у ході бойових дій. Контакти не із російським царем підтримувались ще і в 1649 р. Зокрема, у березні 1649 р. Москва надіслала перше офіційне посольство в Україну. В квітні перше українське посольство вирушило у Москву на захист України, прийняти її під високу руку і послати на допомогу військові сили.

1 жовтня 1653 р. царський уряд скликав Земський собор, учасники якого висловилися за рішення Гетьмана Богдана Хмельницького і все Військо Запорізьке з городами і землями.

На підставі цього цар вислав в Україну посольство на чолі з Боярином В. Бутурліним. 31 грудня 1653 р. Росія оголосила війну Польщі.

8 січня 1654 р. в Переяславі зібрали загальну раду на якій гетьман і старшина вирішили віддати Україну під протекторат Російської держави. Юридичний статус України в складі Росії було закріплено Березневими статтями, які відомі під назвою "Договір Богдана Хмельницького".

Згідно з цією угодою Україна зберігала військово-адміністративну систему на чалі з гетьманом. Лівобережна Україна отримала право зносин з іноземними державами. Однак царський уряд, що виступав за політику жорсткої централізації Росії, одразу ж почав обмежувати автономію України, відміняти права її населення, хоча за Березневими статтями російський уряд трактував Україну як окрему державу.

Тим часом Польща почала нову агресію проти України. В березні 1654 р. її військо вторглося на Поділля, Волинь і Брацлавщину. На цей раз українському війську допомагали Росія, яка вже перебувала у стані війни з Польщею. До кінця 1654 р. українсько-російські війська змусили поляків відступити. Взимку 1656 р. Поляки виступили на Умань вже при підтримці кримського пана, але в Ахматівській битві були розгромлені. Були визволені Поділля і майже вся східна Галичина.

19 вересня того ж року поблизу Городка польські війська знову зазнали поразки. Невдовзі проти Польщі виступила й Швеція. В серпні – жовтні 1656 р. Росія і Польща уклали Віленське перемир`я.

     

Хмельницький в цей час енергійно займається утвердженням коаліції зі Швецією, Семиграддям, Бранденбургом, Молдовою, Волощиною, Литвою проти Польщі і Криму. Так, уклавши Українсько-Трансільванський договір 1656 р. із семигородським князем Юрієм Ракоці і погодившись підтримали його кандидатуру на польській престол, Хмельницький домігся того, що Ракоці спільно зі Швецією здійснить поход на Польщу, захопивши Варшаву. Проте невдовзі Польща отримала допомогу від татар і австрійців, а семигородського князя скинули з престолу.

У 1657 р. помирає Б. Хмельницький. Отже, визвольна війна українського народу була не тільки видатною подією історії. Вона дала початок розбудові української державності. Але сприяло національному і культурному відродженню, оскільки було положено край уніатству Речі Посполитої. З другого боку український уряд з самого початку став обмежувати автономію України, а потім поступово знищив її.

Згідно з рішенням Переяславської Ради, Правобережна Україна також підпадала під протекторат Росії, але несприятливі результати її війни з Польщею призвели до того, що аж до кінця XVIII ст. ці українські землі залишались під владою польських феодалів і шляхти.


26.03.2013

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!