Osvita.ua Высшее образование Рефераты История Історія України: січовий рух на Гуцульщині. Реферат

Історія України: січовий рух на Гуцульщині. Реферат

Гуцульські "Січі" багато зробили у національному відродженні краю, ставали авторитетними серед горян і особливо молодих легінів

Перший рік XX ст. знаменитий для Прикарпаття тим, що 5 травня 1900 р. в селі Заваллі на Снятинщині відомий український громадський діяч, адвокат з Коломиї д-р Кирило Трильовський заснував першу "Січ" - руханково-протипожежне товариство. Вже в самій назві чуємо відгомін давніх козацьких січей, що свідчило про незабутні традиції нашої славної минувшини. Виникнення "Січей" в Галичині - це початок славного літопису національно-визвольних змагань.

Перша "Січ" на Гуцульщині виникла в селі Жаб'є. Її заснував той же Кирило Трильовський при допомозі великого подвижника відродження гуцульських традицій Юри Соломійчука-Юзенчука 1 січня 1904 року. З цього часу починається літопис організації і діяльності Гуцульських "Січей".

Після Жаб'євської виникає друга з черги подібна "Січ" - в Печеніжині. Організатором її став співучасник заснування "Січі" Кирила Трильовського, уродженець Печеніжина, громадський діяч Іван Чупрей.

Відзнакою Гуцульських "Січей' була малинова стрічка (за козацьким малиновим прапором), а на ній жовтоою волічкою вишиті назви тих гуцульських осель, в яких виникали такі січові організації. Наприклад, в Печеніжині на малинових стрічках була вишита назва "Січ в Печеніжині".

Прапором Печеніжинської "Січі" було малинового кольору із синьо-жовтою стрічкою полотнище на держакові. Крім хлопців-юнаків в Печеніжинській "Січі" були й дівчата. Збереглася листівка дівчат-січовичок з Печеніжина при руханкових вправах. Вони в традиційному селянському одязі, вишитих сорочках, перев'язані малиновими стрічками. Збереглася подібна фотографія хлопців "Січі" Печеніжина. На ній (з 1904 року) стоять хлопці-січовики у вигляді дзвіниці (піраміди) в полотняних сорочках і штанях, з перев'язаними малиновими стрічками. В центрі сидять засновник і голова Галицьких "Січей" Кирило Трильовський.

Гуцул Юра Соломійчук за прикладом Жаб'єго організовує "Січі" в інших гуцульських оселях. Це за його ініціативою були організовані "Січі" в трьох Березовах - важливих центрах просвітницького і національно-визвольного руху.

За станом на 1904 р. були організовані "Січі" в Вижньому, Нижньому Березовах. У Вижньому Березові кошовим став Михайло Перцович, в Нижньому Березові - Михайло Кузич, в Середньому Березові - Василь Лойовський. В цих селах налічувалося 300 січовиків, а всього по Гуцульщині на 1910 рік їх вже було кілька тисяч. Гуцульські січовики створювали бібліотеки при читальнях "Просвіти", передплачували українські газети і журнали, організовували святочні концерти, займалися спортивними іграми, організовували різні гуртки, серед яких найбільшою популярністю користувались аматорські, що ставили українські п'єси. Багато з них брали активну участь в хорах, музичних секціях. В цих патріотичних починаннях головну роль відігравали на Гуцульщині, як по всій Галичині, осередки Товариства "Просвіти" із своїми читальнями.

Наприклад, у Печеніжинській "Січі", як і в інших подібних організаціях Гуцульщини, була сувора демократична дисципліна. Січовики збиралися в читальні "Просвіти", де проводили рахунки, вистави, курси навчання для неписьменних. Одного із січовиків посилали на навчання руханкових вправ до Народного дому в Коломиї. Січовики боролися із пияцтвом.

     

Печеніжинська "Січ", за станом на 1905 р., активно діяла. Вона мала свою бібліотеку, в якій налічувалося 500 книг з історії України, культури і мистецтва. Книги читали не лише члени Товариства з Печеніжина, але й з сусідніх сіл - Марківки, Слободи Рунгурської, Молодятина, Вижнього і Нижнього Березовів.

Січовики, як пожежники, гасили вогонь. Гуцульські "Січі" хоч були за своїм статутом гімнастично-пожежними товариствами, але під керівництвом своїх старшин - кошових, осаулів, своїми козацькими піснями і звичаями відроджували серед гуцулів давні історичні козацькі традиції, організовували в читальнях "Просвіти" лекції з історії України, закликали до освіти, господарського навчання, неписьменних вчили грамоти. Словом,

Гуцульські "Січі" багато зробили у національному відродженні краю, ставали авторитетними серед горян і особливо молодих легінів. Оскільки євреї-орендарі в своїх корчмах, які вони розвели масово на Гуцульщині, споювали гуцулів, займались лихварством, то вони, опираючись на шовіністично настроєних поляків, які в більшості займали чиновницькі посади в урядах, почали воювати проти "Січей", чинили фальшиві доноси. Особливо вони робили наклепи на головного провідника, отамана Гуцульських "Січей" Юрка Соломійчука перед австрійським урядом, виставляючи фальшивих свідків.

Так, противниками Печеніжинської "Січі" були тоді місцевий поляк Василь Недільський і корчмар-єврей Майорко Гесель. Переслідування січовиків у Галичині урядовими австрійсько-польськими колами набрало такого розмаху, що головний кошовий д-р Кирило Трильовський з групою депутатів та 18 січовиками виїхав восени 1905 року у Відень в справі оборони січових товариств. Довго ішли дебати в Надвірній канцелярії, і нарешті справа була полагоджена.

Цікаво відзначити, що головним помічником Кирила Трильовського в організації "Січей" на Покутті був селянин з Печеніжина Іван Чупрей. Петро Трильовський згадував: "Головним співробітником К. Трильовського був Іван Чупрей. Тихої, але енергійної вдачі, він був душею в технічній підготовці Січових свят в Коломиї. Крім того, помагав у виданні різних брошур, січових співаників, календарів "Запорожець', 'Отаман", місячника "Зоря".

Даючи оцінку діяльності "Січей" на Гуцульщині, не можна обминути таке питання: чи перша "Січ" була організована в Заваллі на Снятинщині, як про це установилась думка в історичній літературі, чи в Печеніжині на Коломийщині? Порушує це питання автор не випадково. Автор чув від свого батька, Василя Грабовецького, і старожила, відомого печеніжинського краєзнавця Юрка Кузьменка, що перша така "Січ" була створена, власне, у Печеніжині на початку 1900 року. Це підтверджує і той факт, що саме д-р Кирило Трильовський мав тут свою адвокатську канцелярію і що йому допомагав створити "Січ" Іван Чупрей з того-таки Печеніжина. Якщо питання про місце виникнення першої "Січі", на нашу думку, є поки що спірним в науці, то широко популярна січова пісня написана організатором і керівником "Січей' д-ром Кирилом Трильовським, вперше прочитана в хаті Івана Чупрея.

Незважаючи на урядові переслідування, Січовий рух на Гуцульщині, як і по всій Галичині, зростав. Особливо активізувалися гуцульські Товариства "Січей" на початку XX ст. в зв'язку з святами Січового товариства. Активну участь брали гуцульські січовики в першому січовому святі в Коломиї в червні 1902 року. Вони на конях, в кольоровому одязі виглядали, як справжні Довбушеві лицарі.

Старожил з Печеніжина Юрко Кузьменко згадував: "Господи, яке то було велике видовище в Коломиї на святі Січового товариства. Гетьман Кирило Трильовський їхав з булавою напереді, за ними Січові відділи, ціла українська армія. Любо було дивитися на січовиків з Гуцульщини, то справжні опришки Довбуша з топірцями, їх бандеролія була така гарна, що народ їм безперестанку плескав. Тоді я зрозумів, що в цих Товариствах зароджується наша українська армія, і гуцули відроджують славу козацьку, славу опришківську".

Пізніше на таких Січових святах, які проводилися в Коломиї (1909 р.), Станіславі (1911 р.), Снятині (1912 р.), гуцульські відділи січовиків прикрашали ці свята. А що це нагадувало на той час про наші збройні сили, видно хоча би із листа Михайла Трильовського до дружини з нагоди Січового свята 1909 р. в Коломиї: "Це щось таке гарне, - писав він, - і величне, що трудно описати. Це ціле військо, кілька тисяч. Трильовський за генерала. Січ вітала гостей, отже й мене."

В 1914 р. з нагоди 100-річчя уродин Тараса Шевченка відбувся великий здвиг Січей із всієї Галичини, серед яких чи не найкраще презентувались гуцульські січовики.


22.03.2013

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!