Osvita.ua Высшее образование Рефераты История Участь Полтавщини в обороні Російської імперії. Реферат
Загрузка...

Участь Полтавщини в обороні Російської імперії. Реферат

Своєрідним моментом істини для українського суспільства став початок російсько-французької війни 1812 р.

Зіткнення між двома імперіями породило в українців надію на відновлення автономії та козацького ладу. Однак намагання відновити козацтво як військову силу в 1812 і 1831 рр. мали короткотривале значення і набули характеру грандіозної провокації. В обороні Російської імперії велику роль відіграли також окремі представники козацького стану Полтавщини.

Згідно з урядовим маніфестом від 6 липня 1812 р у 16 губерніях Росії та України формувалися тимчасові земське та козацьке ополчення, яке формувалося із кріпосних селян та козаків. В колишній Гетьманщині протягом липня 1812 р. було сформовано Українське ополчення під командуванням генерал-лейтенанта Гудовича М. В. Полтавське ополчення під командуванням генерал-майора Жевахова П. С. включало 6 піших та 6 кінних полків.

Козацьке ополчення складалося з 14 підрозділів загальною чисельністю 66228 чол. Число тих, хто побажав вступити в козачі полки, і тих, хто вступив до них, як свідчать архівні документи, в 5 раз перевищувало найбільший рекрутський набір. Сформовані в Полтавській і Чернігівській губерніях козацькі полки в середині вересня вирушили в Калугу й Тулу, звідки були розподілені на різні ділянки боротьби з ворогом. Комплектуванням українських козацьких полків особисто цікавився М. І. Кутузов.

Козацтво, яке виставило на фронт 15 полків, піклувалося про їх матеріальне забезпечення протягом усієї війни, продовжували посилати людей для поповнення втрат у живій силі, збирали гроші як для козаків так і для земського ополчення, але ці витрати пов’язані з війною 1812 р., значно погіршили становище людності краю.

Полтавські козацькі полки відіграли важливу роль у здійсненні контрнаступу російської армії. Вони прикривали Калузьку дорогу, охороняли лінії зв’язку між військовими частинами, розташованими на кордонах Мінської, Могильовської і Київської губерній, полк пд командуванням М. Свічки був призначений у розвідувальні пікети на Мало-ярославську дорогу. Частина полтавських козаків увійшла в летучий корпус під командуванням графа А. П. Ожеровського, інші за наказом М. І. Кутузова направлені в Білорусію.

9-й Полтавський полк, яким командував майор Товбич, в одному із боїв у Смоленській губернії захопив у полон близько 1000 французів без великих втрат з свого боку. Полтавське5земське ополчення в грудні 1812 р. вступило на територію герцогства варшавського. Полтавські ополченці взяли активну участь в операції по взяттю Замостя, що тривала кілька місяців.

Окремі українські козацькі і ополченські полки брали участь у переслідуванні ворога за межами Росії, несли гарнізонну службу на території Польщі, Німеччини, Франції. Полки зазнали чималих втрат, але по війні їх чекало ще гірше: у серпні 1814 р. українські війська були розформовані. Свою обіцянку залишити козаків як постійне військо царський уряд не виконав.

Ситуація в точності повторилась під час польського повстання 1831 р., коли українських козаків знову закликали до війська на тих самих умовах, що й у 1812 р. Малоросійський генерал-губернатор В. Г. Рєпін сформував 8 козачих полків. Але російський уряд знову не виконав своєї обіцянки.

     

Князь Рєпін, що домагався поновлення козацтва на Україні, в 1834 р. був звільнений з посади генерал-губернатора, а ще через рік скасоване і саме генерал-губернаторство.


26.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!