Географія: зона степів. Реферат

Мета реферату - конкретизувати та систематизувати знання про особливості зони степів, господарську діяльність у цілій зоні

Ні горбів, ні лісу. Куди не глянь – до самого краю неба простягається гладка рівнина. І здається: нема їй кінця, немає меж. Іди в яких хочеш бік.. та що іди! Скачи верхи, мчись в автомашині, на літаку – і все будуть при відкриватися перед тобою краї високого неба, відкриваючи все нові й нові простори… А скільки квітів! І які різноманітні і червоні гвоздики, і лілові волаті шалфею, і золоті підмаренники, і багато-багато інших… (степ).

Визначення природних зон по описам і картинам

Степова зона України займає 40% території України. До неї входять південна частина Харківської, Кіровоградської обл., Донецька, Луганська, Дніпропетровськ, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська, рівнинні частини республіки Крим.

Природні особливості степу визначаються його положенням на півдні Східноєвропейської рівнини.

В рельєфі є як височини так і низовини. Приз., пд. -сх схеми Волино-Подільських височин, пд. -сх. Придн. Височини та Донецький кряж., Причорноморська, Приазовська та Пн. -Кримська низовини.

В порівнянні з іншими отримує найбільше тепла, але точно менше випадає опадів. Середні річні tо=75о на пн. сх до +11 на пд. зах.

Сер. t° січня – 7° до 0°, сер. t° липня +21° до 23°. Тривалість без морозного періоду 160-220 днів.

Смуга віддалена від океану, антициклони не досягають території і опадів зміни (300-500 мм/рік), а випаровування 700-1000 мм/рік. Гостро відчувається дефіцит вологи, особливо в період вегетації рослин. Часті посухи і суховії бувають майже щороку, особливо в сх. частині.

     

Через недостатнє зволоження річкова система розвинута слабо.

Ґрунти – чорноземи. На пн. – середньогумосові звичайні чорноземи (7,2%, гумусу). Вони займають 20% території. Поширені в пн. і центр. частині.

Висока родючість степових ґрунтів зумовлена специфікою ґрунтоутворюючого процесу. Трав’янисті рослини степу, відмираючи утворюють багато органічних речовин, яка розкладається мікроорганізмами. Невелика кількість опадів в степах не спричиняє вимивання поживних речових ґрунту в нижні, недоступні для рослин шари.

На пд. смуги утворюються малогумосові південні чорноземи (3,5-4,5% гумусу) є невеликим гумусовим горизонтом (45-60 см та каштанові і темнокаштанові (3-4,5% які мають дещо прямі властивості як чорнозем (безструктурність, солонцюватість). Про те при зношенні і правильній агротехніці обробітку на них можна вирощувати хороші врожаї. Окремі ділянки степу зайняті солончаками – дуже засолені ґрунти, з яких в умовах сухого клімату легкорозчинні солі не вимиваються.

В цілому ґрунти України мають високу родючість (на чорноземи припадає понад 65% від всіх орних земель). Про те, в зв’язку з інтенсивним землеробством зменшується вміст гумусу, зростає вміст в ґрунтах шкідливих хімічних речовин, збільшується засоленість і кислотність. Все це вимагає вживання запобіжних заходів, щоб не знижувалась потенційна родючість ґрунтів.

Серед рослин переважають злаки: ковила, лесінга, українська волосиста, пишчак борознистий, стоколос прибережний, келерія, житняк, тонконіг. З різнотрав’я ростуть: кіон вузьколистий, горицвіт весняний, катран татарський, шавлія лучна та поникла, полин, керлин. Лісів дуже мало (3%).

З пн. на пд. густота рослинного покриву зріджується, оскільки зростає посушливість клімату.

Для фауни шиповими є зоврах сірий, полівка сіра, тур степовий, хом’як, перепілка, лунь, боревітер, одуд, жайворонок степовий, куріпка сіра, гадюка степова, полоз 40смугий, ящірка прутка.

Зона степів - важливий промисловий і с/г регіон. Це найбільш густонаселена і освоєна територія (в Донецькій – у 2100 р., на км2 по Україні – 84 чол.)

В зоні степів зосереджені родовища важливих корисних копалин. Як заявні. морг. кам’яне вугілля.

Тут розвинена чорна металургія, вугільна, хімічна, машинобудівна промисловість. Всі галузі зосереджені в великих промислових центрах: Луганськ, Запоріжжя, Донецьк, Миколаїв, Кривий Ріг, Херсон, Слов’янськ.

Найбільше шахт по видобуванні вугілля розташовано в Донецькій (Донецьк, Макіївка, Єнакієве) і Луганській областях (Красно дон, Антрацит) В степах працюють металургійні гіганти як "Запоріжсталь", Маріупольський металургійний комбінат "Азовсталь", Криворізький металургійний, на яких виплавляють чавун і сталь для метал. і машинного будування пром. Тут розвинуте найбільш машинобудування - з-ди: Луганський тепловозобуз, Миколаївський суднобудівний, Кіровоградський с/г машин.

Степова зона України є не тільки промисловим регіоном, в ній розвинуті і с/г, особливо землеробство.

Завдяки родючим чорноземним ґрунтам тут вирощують майже половину всього зерна, зо збирається в країні.

Основні зернові культури є: пшениця, ячмінь, кукурудза, горох, просо, рис, які ростуть тільки тут.

В степу майже повністю зосереджено вирощування такої технічної культури як соняшник, а також баштанних культур (дині, кавуни, гарбу, кабачки).

Степи славляться садами, в яких вирощують в основному кісточкові: вишні, сливи, абрикоси, черешні.

На пд. України (Миколаївська і Херсонська області та р-ка Крим) займаються виноградарством.

У зв’язку з великою сухістю клімату рослинний покрив у цілинних незораних степах складається з посухостійких рослин.

Основну масу становлять злакові рослини. Серед них переважають ковили, які утворюють суцільний покрив; найбільш поширена частина ковила. Дюзольних значно менше у ковилових степах, ніж у лучних. З дводольних – жовта люцерна. Рослинний покрив у злакових дуже розріджений і задержування ґрунту становить 75%.

Крім трав у ковилових степах ростуть деякі деревні рослини: дикий мигдаль з рож. кв., степова вишня, таволга, жовта акація.

Загальний вигляд змінюється за сезонами.

Рано навесні (у березні) коли ґрунт прогрівається і просочиться вологою, степ швидко вкриваються яскравим килимом квітів. Першими розп. цибулинні і кореневищні: лілії, черв. півонії, жовті, терен, черв. тюльпани, зірочки.

На кінець весни і початок літа вигляд степу змінюється. Циб. і пор. – відцв. і завмирають. На зміну приходять злакові росл. – пірчаста ковила, яка своїми волосками надає степу своєрідного вигляду.

До середини червня волоски ковили відп. і степ набуває сірувато-жовтого забарвлення. ДО ІІ половини літа – рослинність вигорає, стає сірою і одноманітною. Вітер перекочує ажурні кулі перекотиполя.

Тепер цілинні степи можна бачити тільки в заповідника в Асканії Новій, Укр. держ. степов., Чорноморський заповідник, Луганський державний заповідний 80% території розорано.


25.11.2011