США: внутрішні економіко-географічні відмінності країни. Реферат

Понад сто років тому територія США була поділена на три великі райони: Північ, Південь і Захід. Найбільш розвинутою виявилась Північ, де зростання продуктивних сил не гальмувалося феодалізмом, осідав основний потік переселенців і капіталів з Європи

Розвиток Півдня до 1865 року затримувався рабством, а після його скасування - пережитками рабовласництва.

Колонізація Заходу, що займає великі простори гір і пустель, відбувалась пізніше, ніж Півночі і Півдня. З другої половини XX ст. розрив між цими районами поступово зменшується, й нині рівень їх розвитку практично однаковий.

У межах Півночі розрізняють Атлантичне узбережжя. Приозер'я і землі на захід від Міссісіпі (охоплює економічні райони: Нова Англія, Середньоатлантичні штати, Північноатлантичний центр, Північно-Західний центр).

Атлантичне узбережжя - це вузька смута низовин між океаном і Аппалачськими горами. Район не має власних ресурсів сировини, але користується перевагами приморського розташування. Тут США зародилися як держава.

Тепер це одна з найбільших міських зон світу. На неї припадає 1/5 населення і майже 1/4 промислової продукції і тільки 2% площі США. Структура виробництва дуже різноманітна. З-поміж матеріальних галузей виділяються електро- і електронне машинобудування, приладобудування, хімічна, паперова, поліграфічна і швейна промисловість. Велике значення має невиробнича сфера. Найбільшими містами є Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія і Вашингтон.

Нью-Йорк (18,0 млн. чоловік) виник у гирлі річки Гудзон, вздовж долини якої пролягав єдиний зручний шлях через Аппалачські гори вглиб материка. Саме це і забезпечило йому перевагу серед міст узбережжя. За кількістю мешканців і як центр управлінської, фінансово-торговельної і міжнародної діяльності Нью-Йорк посідає перше місце в США.

На його території розташовано більше 1/3 штаб-квартир американських корпорацій, п'ять із шести великих банків, фондова біржа, видавництво "Тайм", Американська радіомовна корпорація тощо. У Нью-Йорку розміщується також штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй. Розростаючись, місто захопило землі одразу в трьох штатах: Нью-Йорк, Нью-Джерсі та Коннектикут. Центральним районом міста є острів Манхеттен.

Ще наприкінці минулого століття у зв'язку з дорожнечею землі тут почали споруджувати багатоповерхові будівлі. Гранітна основа острова надавала таку можливість. Поступово будівлі ставали все вищими, більш досконалими за формою. Нині у Нью-Йорку таких хмарочосів понад 100. Перше скупчення хмарочосів виникло на півдні острова. Тут міститься Уолл-Стріт - фінансовий центр країни і всесвітній торговий центр.

     

Друге скупчення утворилося в середній частиш острова - Мідтауні. Це торговий, культурний і розважальний центр. Вулиця Бродвей, яка перетинає Мідтаун, стала синонімом центрів міст взагалі. Трохи нижче від Манхеттена лежить малесенький острівець Елліс - колись перший притулок іммігрантів. Вважається, що предки 2/5 сучасних американців пройшли через ці "ворота Америки". Зараз тут музей.

На Манхеттені і дотепер збереглися іммігрантські квартали: китайський, європейський, пуерто-ріканський та інші.

На північ від Нью-Йорка розташована Нова Англія. Тут у 1620 році була заснована перша англійська колонія. Понад два століття Нова Англія являла собою найрозвинутішу частину Півночі - ЇЇ промислову майстерню. Звідси почалась індустріалізація США.

Район став класичним прикладом безперервної зміни структури господарства, відмирання старих галузей і виникнення на їх місці нових. Нині Нова Англія є районом концентрації наукоємних і воєнних виробництв. Центром є місто Бостон, що відіграло виняткову роль в історії і культурному розвитку США. У його передмісті розташовані Гарвардський університет і Массачусетський технологічний інститут, які широко відомі як осередки досліджень з найновіших напрямів науки і техніки.

Особливе місце на узбережжі посідає Вашингтон (3,9 млн. чоловік). Місто засновано в кінці XVIII ст. як столицю Федерації. Тепер також це насамперед столиця, "продукцією" якої є постанови і розпорядження. Щодня понад 300 тис. чиновників сідають за столи в урядових установах. У Вашингтоні знаходяться Білий Дім - резиденція президента, Капітолій - будинок Конгресу, Пентагон - військове міністерство, інші міністерства та іноземні представництва.

Вашингтон - науковий і культурний центр. Тут розташована найбільша у світі Бібліотека Конгресу США. Широко відомий комплекс музеїв і дослідницький заклад - СмітсонівськІ інститути - включає національний музей повітроплавання та космонавтики. Серед численних історичних і культурних пам'яток столиці є пам'ятник Тарасу Григоровичу Шевченку. У Вашингтоні знаходиться Національне географічне товариство і видається географічний журнал "Нешинел Джеографін".

Приозер'я - територія між Великими озерами і річками Міссісіпі і Огайо. Тут багате сільськогосподарське оточення, значні мінеральні ресурси водних і сухопутних шляхів і центральне положення щодо ринків збуту усієї країни. Приозер'я - індустріальне серце США, де виробляють 1/4 промислової продукції. Типовими є важка індустрія і традиційні галузі: металургія, виробництво промислового устаткування, гірничих і будівельних машин, сільськогосподарської техніки і особливо автомобілів, а також харчова промисловість.

Виникнення центрів чорної металургії на південних берегах Великих озер було зумовлене сировинно-транспортним чинником: їх положенням між родовищами вугілля і залізних руд. Наявність металу сприяла розвитку металомісткого машинобудування. "Кукурудзяний" і "пшеничний" пояси були ринками збуту сільськогосподарської техніки та давали сировину для харчової промисловості.

Вже дев'яносто років тому місто Детройт стало славнозвісною "автомобільною столицею" і найбільшим центром автомобілебудування в світі. Цьому сприяли наявність металу і вдале розташування міста щодо транспортних шляхів і ринків збуту. Відіграв свою роль й історичний чинник - у Детройті вперше в світі виробництво автомобілів було поставлене на конвеєр і стало масовим.

Чикаго (8,0 млн. чоловік) є найбільшим містом Приозер'я і внутрішніх штатів. Це величезний транспортний вузол. Великі озера з'єднані діючим каналом з Міссісіпі. Три десятки залізниць, у тому числі й основні трансконтинентальні, як і десяток хайвеїв, сходяться сюди. Чикагський аеропорт О'Хара є найбільшим у світі, щороку ним користуються 60 млн. пасажирів. Чорна металургія, важке машинобудування, виробництво засобів зв'язку і харчова промисловість б головними в промисловості Чикаго. Одночасно це третій за своїми масштабами в США центр фінансів, торгівлі, послуг, науки і культури.

Там, де Міссурі впадає в Міссісіпі, знаходиться місто Сент-Луїс. Його промисловість дуже різноманітна. Провідною галуззю є транспортне машинобудування, особливо виробництво літаків, ракет і космічних апаратів. Тут була виготовлена капсула, в якій американський космонавт вперше облетів навколо Землі.

Важка індустрія Приозер'я уособлювала собою індустріальну велич США в першій половині XX ст. Нині галузі важкої індустрії технологічно реконструйовані і є конкурентоспроможними, але їх роль у структурі зайнятого населення Приозер'я зменшується на користь наукоємних галузей і галузей невиробничої сфери.

Територію, що простягнулась на захід від Міссісіпі аж до Скелястих гір, називають "хлібним кошиком". Це знамениті Великі рівнини і степи-прерії, де колись мандрували стада бізонів, а тепер вирощують пшеницю, кукурудзу, трави і відгодовують велику рогату худобу на м'ясо. Населення та міст тут мало, це типова фермерська Америка. Найбільше пшениці вирощують у штатах Канзас і Північна Дакота, кукурудзи - в штаті Айова.

До Півдня належать такі економічні райони:

  • Південно-атлантичні штати,
  • Південно-східний центр,
  • Південно-західний центр.

У другій половині XX ст. на Півдні сталися разючі зміни. Зникли пережитки рабовласництва. З аграрного він перетворився на індустріальний. Умови життя і діяльності населення стали такими, як і повсюди в США. Колись вільні переселенці уникали Півдня, а негри тікали звідси в міста Півночі. Тепер благодатний субтропічний клімат, відсутність величезних міст з їх соціальними і расовими проблемами, а також чисте природне середовище, сприяють переміщенню сюди населення з Півночі, в тому числі й негрів.

Структура господарства Півдня також зазнала значних змін. Зникли монокультура бавовнику і "бавовниковий пояс". Для землеробства стали характерним різноманіття спеціальних і технічних культур - соя, арахіс, рис, цукрова тростина, овочі й фрукти, бавовна, тютюн.

Набули розвитку пасовищне тваринництво, бройлерна промисловість і промислове лісництво.

Південь - головний постачальник нафти, природного газу і вугілля. Старі галузі обробної промисловості, що орієнтувалися на місцеву сировину і дешеву робочу силу, продовжують відігравати тут значну роль. Це текстильна, швейна, тютюнова, лісопильна, целюлозно-паперова і меблева промисловість, їх найбільша концентрація спостерігається на Аппалачському Підмонті.

На узбережжі Галфа від Міссісіпі до Ріо-Гранде утворився найбільший у світі нафтогазовий комплекс виробництв. До нього входять видобуток нафти і газу, нафтопереробка і очищення газу, нафтогазохімія, електроенергетика, алюмінієва промисловість, виготовлення нафтогазового і хімічного обладнання. Великий енергетичний комплекс знаходиться в басейні річки Теннессі. Він об'єднує гідравлічні, теплові і атомні електростанції загальною потужністю понад 30 млн. кіловат.

Споживачами електроенергії є атомна промисловість і такі виробництва, як виплавка алюмінію, електрохімія тощо. Центрами авіаракетної промисловості стали Даллас - Форт-Уері і Атланта. На мисі Канаверал у Флориді побудований космодром. Це місце стартів більшості космічних апаратів США, включаючи всі польоти з космонавтами на борту. Центр управління пілотованими польотами знаходиться поряд з Х'юстоном.

Найбільш відомими штатами Півдня, населення й економічний потенціал яких швидко зростає, є Техас та Флорида. Найбільшими містами - Даллас - Форт-Уерт, Х'юстон і Атланта. Техас відомий насамперед своїми розмірами. Його площа 699 тис. км2. Але за іншими показниками він є третім після Каліфорнії та Нью-Йорка штатом країни. Нафтогазовий комплекс і воєнна промисловість поєднуються тут з розвинутим сільським господарством. Техас є лідером за площею природних пасовищ, поголів'ям великої рогатої худоби, виробництвом м'яса і бавовни. Флорида з її вологим субтропічним кліматом відома космічною діяльністю, вирощуванням апельсинів і своїми пляжами та курортами.

Захід - майже половина території США, На його просторах розрізняють Гірські штати і Тихоокеанські штати (Каліфорнія, Тихоокеанський Північний Захід), Аляску і Гавайї.

Характерними рисами Гірських штатів, які займають найширшу частину Кордильєр, є гірський рельєф, посушливий клімат і незначна кількість населення. Це 28% площі і тільки 5% населення США. Традиційними галузями господарства тут є пасовищне скотарство, зрошуване, оазисне землеробство, видобуток руд і виплавка кольорових металів. З-поміж нових - наукоємні і воєнні виробництва та туризм.

Під час Другої світової війни в долині річки Ріо-Гранде в штаті Нью-Мексико була створена лабораторія, що дістала назву Лос-Аламос, де була сконструйована: перша атомна бомба. У цій лабораторії були створені й дві атомні бомби, які США скинули на японські міста Хіросіма і Нагасакі.

В штаті Невада знаходиться полігон, на якому здійснюються підземні атомні випробування. Найбільші міста району - Солт-Лейк-Сіті, Денвер і Фінікс зв'язані з виробництвом електроніки і ракет. Туристів у Гірських штатах приваблюють екзотичні ландшафти в національних парках, зимові види спорту, можливості полювання і рибальства.

Каліфорнія - штат, який відіграє нині виняткову роль не тільки на Заході, а й у цілому в США. Він посідає перші місця за багатьма важливими економічними показниками, в тому числі за вартістю промислової і сільськогосподарської продукції, за кількістю наукових працівників і витратами на наукові дослідження, за розмірами урядових воєнних контрактів і асигнувань на освоєння космосу, за ступенем автомобілізації тощо. Населення штату за останні п'ятдесят років зросло з 6 до 30 млн. чоловік і збільшується далі. Понад 45% його жителів є "небілими". Вважають, що незабаром Каліфорнія стане першим штатом, де "білі" становитимуть меншість.

Природа Каліфорнії різноманітна і мальовнича. Понад 4/5 площі займають гори і пустелі. На відстані 140 км одна від одної розташовані найвища і найнижча точки "суміжних штатів" - гора Уїтні і Долина Смерті. В штаті дванадцять національних парків. Населення і господарство скупчені на невеликих приморських низовинах і у Великій Каліфорнійській долині. Головне природне багатство Каліфорнії - її клімат. Це сухі субтропіки середземноморського типу. Саме клімат перетворив Каліфорнію на "сад і город" США, спричинився до виникнення тут кінематографії і літакобудування. Він же приваблює сюди і спеціалістів найвищої кваліфікації. Каліфорнія дуже вдало розташована і має дешеву робочу силу (легальні і нелегальні мігранти з Мексики).

Економіка штату надзвичайно різноманітна. Тут вирощують 2/5 всіх овочів і фруктів США. Є потужна консервна і виноробна промисловість. Проте більша частина зібраного врожаю в свіжому вигляді доставляється на ринки Приозер'я і Атлантичного узбережжя Півночі. Головну роль в обробній промисловості відіграють новітні наукоємні галузі і виробництво озброєння. Електронні компоненти, електронна обчислювальна техніка, засоби зв'язку і прилади є найважливішою продукцією. Третина авіаційно-космічної техніки і одна чверть американського озброєння виробляються в Каліфорнії. В штаті багато наукових лабораторій і університетів.

Головні урбанізовані зони сформувалися навколо Сан-Франциско і Лос-Анджелеса. Обидва міста є великими фінансово-торговельними, промисловими, транспортними, науковими і культурними центрами.

Розквіт Сан-Франциско (6,2 млн. чоловік) почався під час "золотої лихоманки" 1849 року. Місто виділяється своїми історичними і культурними традиціями. В 1945 році тут була створена Організація Об'єднаних Націй. У передмісті Сан-Франциско Берклі розташований знаменитий Каліфорнійський університет. Стендфордський університет в Сан-Хосе є базою "Кремнієвої долини" - величезного спеціалізованого комплексу електронних виробництв на півдні агломерації. Каліфорнійська "кремнієва долина" стала класичним прикладом науково-промислового комплексу і зразком для аналогічних утворень в інших частинах США і за їх межами.

Лос-Анджелес (14,5 млн. чоловік) за своїми розмірами і значенням випередив Чикаго і став другим містом США після Нью-Йорка. Більше того, він уже кидає виклик самому Нью-Йорку. Сюди зараз прямує найбільша хвиля мігрантів. "Сто передмість у пошуках одного центру" - таку назву дано Лос-Анджелесу невипадково. Його швидке зростання відбувалося в епоху автомобіля і субурбанізації.

Це величезний одноповерховий конгломерат восьми десятків міст, які злилися. Найхарактерніша риса його внутрішнього ландшафту - переплетіння численних хайвеїв. Господарська структура Лос-Анджелеса така ж сама, як і Каліфорнії в цілому. Одна з його частин - Голівуд - славнозвісний центр кіноіндустрії, телебачення і радіо. У другій - Анахаймі - знаходиться "Диснейленд" - казкова країна, створена кінорежисером Уолтом Диснеєм.

Тихоокеанський Північний Захід - гірський район з помірним і вологим кліматом. Його багатства - ліси (майже 2/3 запасів деревини США) і гідроресурси. Найбільше значення тут мають лісозаготівлі, деревообробка, гідроенергетика, електроенергетика і електромісткі виробництва, виплавка алюмінію. На річці Колумбія побудовано найбільший у світі каскад великих гідростанцій загальною потужністю 25 млн. кіловат.

З-поміж них - ГЕС Гранд-Кулі (9 млн. кВт). Головним містом Тихоокеанського Північного Заходу є Сієтл - важливий центр авіакосмічної промисловості. В ньому розміщені заводи компанії "Боїнг".

Аляска - найбільший за територією і найменш заселений штат США. На площі 1,5 млн. км проживає тільки 600 тис. чоловік.

Аляска дуже багата на природні ресурси: мінеральні, гідроенергетичні, лісові й рибні. Поки що дістав найбільшого розвитку видобуток нафти.

Експлуатація родовищ нафти та її транспортування з північного на південний берег за допомогою трубопроводу в умовах субарктики пов'язана з розв'язанням складних технічних і екологічних проблем.

Найбільше місто Аляски - Анкоридж - є вузлом повітряних сполучень через Північний полюс. Популярними стали туристські маршрути у цей суворий і водночас величний за своїми ландшафтами край. Крім природних національних парків тут створено історичний парк "Клондайська золота лихоманка", в якому відтворені пам'ятки того часу.

Гавайські острови - штат невеликий як за площею, так і за кількістю жителів. Галузями його господарства є туристський бізнес і тропічне землеробство. Місто Гонолулу - важливий вузол морських і повітряних сполучень у басейні Тихого океану.


12.09.2011