Таїланд: загальна характеристика країни. Реферат

У рефераті подано відомості про Таїланд – державу в південно-Східній Азії. Зокрема, розглянуто природні умови, населення та економіку країни

Таїланд (Thailand) - держава в Південно-Східній Азії, на півостровах Індокитай і Малакка, омивається Андаманським морем і Сіамською затокою Південно-Китайського моря.

Природні умови

Більше 1/2- території Таїланду займають низинні рівнини; майже всю іншу частину - середньовисотні гори. Західні і північні окраїни Таїланду представляють складчато-глибові гори і горбкуваті гряди складені гранітами, вапняками, кристалічними і глинистими сланцями. Головні хребти - Кун-Тан (2012 м), Танен-Таунджи (1964 м) і Білаук-Таунг (1513 м). Найвища вершина Таїланду - гора Інтханон (2595 м).

Північно-східна частина Таїланду - велике плато Корат висотою близько 150 м, складене горизонтально залягають шарами червоних піщаників.

На південному-сході уздовж границі Таїланду і Кампучії простираються гори Кравань і Дангрек.

Між областю гір на заході і півночі і плато Корат на сході знаходиться Менамська низовина. Південну (звужену) частина Таїланду займають головним чином низинні рівнини, над якими піднімаються невеликі масиви і гірські гряди висотою до 1786 м.

Берега переважно низинні, місцями заболочені. Багато природних гаваней; уздовж західного берега і півострова Малакка тягнеться ланцюг островів і скель.

Довжина сухопутних границь 5100 км, берегової лінії - 2750 км. Площа 514 000 км2.

     

Клімат Таїланду субекваторіальний, мусонний. Літній південно-західний мусон продовжується з кінця квітня до середини листопада, зимовий північно-східний - з кінця листопада до лютого. Середньорічна температура в рівнинних і передгірних районах 22-29°С (самий теплий місяць - травень), у горах на півночі узимку знижується до 10-15°С. Середні місячні температури в невисоких районах від +22° на півночі до +28° на півдні.

У більшій, широкій частині Таїланду три сезони: теплий сухий (зимовий), жаркий сухий (між зимовим і літнім мусонами) і жаркий вологий (літній). На півдні країни 2 сезони: жаркий менш вологий (зимовий) і жаркий більш вологий (літній). Опадів випадає понад 1000 мм на Менамській низовині, менше 900 мм на плато Корат, у гірських районах до 3000 мм (місцями більше) у рік. Тривалість дощового сезону від 6 до 8 місяців.

Річкова мережа Таїланду густа. Для рік характерні різкі зміни водності протягом року і високі паводки в сезон мусонних дощів. Майже всі ріки починаються в горах північних районів і впадають у Сіамську затоку. Особливе значення в житті країни має ріка Менам-Чао-Прайя, сама довга і багатоводна ріка Таїланду.

У північній, широкій частині Таїланду найбільш поширені червоні ґрунти високотравних саван, коричнево-червоні ґрунти тропічних сухих листопадних лісів і гірничо-лісові червоноземи; у долинах рік - алювіальні і лугові. У південній частині Таїланду (включаючи зону, що прилягає до північного берега Сіамської затоки) - латеритні опідзолені ґрунти.

У рослинному покриві Таїланду переважають листопадні тропічні (мусонні) ліси, у яких ростуть тикове і червоне дерева, бамбук і інші. У найбільш вологих районах, головним чином у горах, на піднятих окраїнах плато Корат, на перешийку Кра і на півночі-сході приморської частини виростають вологі вічнозелені ліси.

Основні породи цих лісів - діптерокарпації, хопеї, фікуси, пандануси і різні пальми. У приморській смузі на півдні розвинута мангрова рослинність. На плато Корат широко поширені савани і заросли колючих дерев і чагарників. На сухих (підвітряних) схилах гір, у зоні 700-1700 м ростуть сосново-дубові ліси, у верхній зоні гір - вічнозелені чагарники.

У джунглях росте багато коштовних деревних порід. Жителі лісових районів одержують від цих дерев різні смоли, бальзами, камеді, лаки. Плоди деяких лісових рослин (мангустан, дур’ян, банан) їстівні. Велике господарське значення мають пальми - кокосова і сагова. На схилах гір Північного району росте тикове дерево. Його висота досягає 40 м, а діаметр стовбура - 2 м. Деревина тика винятково міцна, це відмінний матеріал для будівництва кораблів і портових споруджень.

У лісах і в бамбукових заростях живуть самі різноманітні тварини: носороги, слони, тапіри, тигри, леопарди, дикі кішки, білки. Особливо багато там мавп. Зустрічаються не тільки макаки, але і людиноподібні - гібони. У саванах водяться антилопи, олені, що здичавіли буйволи і дикі бики- гаур і бантенг. По всій країні, у лісах і на полях, маса змій, серед них чимало отрутних, наприклад "строкаті стрічки" і величезні королівські кобри.

Різноманітні птахи: фазани, павичі, папуги, птах-носоріг, чаплі, сіамський червонозьобий журавель. У ріках - крокодили; різноманітні види риб (головним чином коропові).

На лісорозробках використовують приручених слонів. Вони переносять колоди до ріки і розбирають затори, що утворилися при сплаві лісу. Працюють слони лише кілька годин, інший час пасуться і відпочивають у джунглях. У Таїланді збереглися і дикі слони.

Населення

Населення 57,8 млн. чоловік, в основному тайці, лао, а також китайці, малайці, моні і кхмери, перси й індійці й ін.

Офіційна мова - тайський.

Державна релігія - буддизм.

Тип правління – конституційна монархія. Глава держави - король. Законодавчий орган - двопалатна Національна асамблея (Сенат і Палата представників).

Столиця - Банкок.

Адміністративно-територіальний розподіл: 7 областей, що включають 73 чангвата (провінції). Грошова одиниця - тайський бат.

Великі міста: Чіангмай, Пхукет, Тхон-бурі, Сонгкхла, Накхонсаван.

Національною мовою є тайська. Англійська мова дуже широко розповсюджена у великих містах.

Зараз у країні проживає біля 60 млн. чоловік. Приблизно 9,5% усього населення знаходиться в Банкоці - столиці Таїланду. Протягом своєї довгої історії Таїланд охоче приймав іммігрантів. Багато хто з них були письменниками, художниками, скульпторами, танцюристами, музикантами й архітекторами, їх майстерність допомогла збагатити місцеву культуру.

Таїланд - багатонаціональна країна, у якій нараховується понад 30 народностей і племен, переважно етнічні групи тай: кхон тай (13,5 млн.), лао (4,5 млн.), шані (до 55 тис.) та інші.

Говорять мовою тай, однак широко розповсюджена і англійська, і зосереджені головним чином у центральних, північно-східних і північних районах. Крім того, живуть китайці (близько 3 млн., в основному в містах), малайці (понад 600 тис.) - на півдні, кхмери (350 тис.) - на південно-сході. Європейців небагато (до 5 тис.).

Середня густота - понад 55 чоловік на 1 км2, а в районах нижньої течії Менама, центральної і деяких південних провінцій (30% території Таїланду) зосереджене понад 50% населення (150-200 чоловік на 1 км2). Сільське населення, - близько 80%. Міста, що нараховують населення понад 100 тисяч чоловік, - Банкок, Тонбурі.

Понад 85% населення зайнято в сільському і лісовому господарстві. Число робітників у промисловості, у тому числі кустарній промисловості, перевищує 400 тис. Близько 40% населення неграмотне.

Економіка

Таїланд - аграрно-індустріальна країна, що розвивається, економіка якої знаходиться в сильній залежності від іноземного капіталу. Основа економіки - сільське господарство (дає близько 60% валового національного продукту) і відносно розвинута гірничодобувна промисловість. Велика частина землі знаходиться у власності поміщиків-феодалів. Основна галузь - землеробство.

Розвиваються підприємства машинобудування, хімічної, цементної, нафтопереробної промисловості. Ремесла (виробництво предметів домашнього побуту, художніх виробів). Іноземний туризм.

Збір і виробництво (млн. т): рису-сирцю – 13,7; каучуку - 0,42; кукурудзи - 1,6; цукрового очерету - 23,0. Обробляють також бавовну, джут, кенаф, маніоку, тютюн, тапіоку й інші культури. Розвинуте тваринництво, рибальство, виробництво цінних порід деревини. Частка промисловості в національному доході складає 26-27%. Найбільш розвинуті гірничодобувна, деревообробна і текстильна галузі промисловості.

Виробництво і видобуток промислової продукції (тис. тонн): олова - 30, плавикового шпату - 300, свинцевої руди - 1,6, залізної руди - 40, марганцевої руди - 50,3, лігнітів - 680,3, цементу - 5000, електроенергії - близько 20 млрд. кВт.-ч.

В останні роки на основі переробки імпортної сировини і матеріалів побудовані нафтохімічні, металообробні, машинобудівні підприємства. Одержала розвиток в обмежених обсягах кольорова і чорна металургія. Таїланд - світовий експортер олова і натур, каучуку.

Лісове господарство – важлива галузь економіки Таїланду.

Довжина доріг (тис. км.): автомобільних - 43,9, з них близько 19 із твердим покриттям; залізниць - 3,8.

Тоннаж національного торгового флоту 195 тис. рег. т. Морські порти - Банкок (головний), Пхукет, Саттахіп, Сонгкхла, Кантанг.

Аеродроми міжнародного значення: Донгміанг (біля Банкока) і Хатъяй (на Півдні країни). Таїланд- член організації "План Коломбо".

Центральний Таїланд (близько 35% території) - велика низинна долина ріки Менам-Чао-Прайя з рясною кількістю опадів і родючих наносних ґрунтів. Тут знаходиться основний центр виробництва й експорту рису - "рисова чаша" Таїланду. Обробляються також кукурудза, фрукти й овочі. Найважливіші галузі виробництва: рисоочисна, лісопильна, текстильна, цементна, паперова, гончарна. Міста: Банкок (столиця), Тонбурі, Аютія.

Північний схід (32% території) охоплює переважно плоскогір'я Корат - посушливий район з малими і нерівномірними опадами. Головне заняття населення - землеробство, переважно на родючих ґрунтах рівнинних ділянок (богарний клунь, кукурудза, джут, бавовник, касторове насіння), а також тваринництво (буйволи та інша велика рогата худоба - 53% поголів'я країни, свинарство). Розвито ремісниче виробництво пряжі, лакованих і різьблених дерев'яних виробів. Основні міста: Након-Рачасіма (Корат), Убон, Удон-Тані, Конкен.

Північ (19% території) — гірський район, покрита лісом, з кількістю опадів до 2000 мм. Підсічно-перекладна система землеробства (рис, бобові, кукурудза, опійний мак), основа розробки тика. Маються родовища нафти, пальних сланців, лігнітів. Розвито кустарне, текстильне виробництво (шовкової і бавовняної тканини), різьблення по сріблу. Основні міста: Чієнгмай, Чієнграй, Лампанг.

Південь (14% території) дає майже всю продукцію олова, вольфраму, свинцю в Таїланду. У сільському господарстві переважає виробництво каучуку (90% усього збору Таїланду). У прибережній частині велику роль грає рибальство, у тому числі морський промисел. Основні міста: Након-Срітамарат, Сонкла.

Грошова одиниця – бат = 100 сантангам. За офіційним курсом 2002 р. 1 бат = 0,05 американського долара.

Валовий національний продукт у розрахунку на душу населення (дані на вересень 1997 року) – 3 022 доларів, хоча в 1995 році ВНП на душу населення дорівнювало 1750 дол. у рік, що показує про підйом економіки країни (крім того, порівнюючи показники по видобутку корисних копалин, виробництву сільськогосподарської продукції, видобутку електроенергії і т. д., ми прийдемо до такого ж висновку).

Зовнішня торгівля має велике значення для економіки Таїланду.

Головні статті експорту - рис (понад 50% вартості, 2-і місце у світі по вивозу), каучук, олов'яна руда, ліс (переважно тик).

Імпорт: бавовняні тканини, нафтопродукти, продовольчі і промислові споживчі товари.

Основну роль у зовнішній торгівлі грають країни стерлінгової зони, а також Японія і США (відповідно 35-40%, 20-25% і 10-15%).

Залізні і шосейні дороги будувалися в Таїланді з метою вивозу продукції гірничодобувної промисловості і рису на зовнішні ринки. Довжина залізниць 3517 км, шосейних - до 10000 км. По 6-літній програмі реконструюються шосейні дороги, що зв'язують усі великі міста. Залізниці зв'язують Таїланд із Мьянмою, В'єтнамом, Малайєю, Сінгапуром, Кампучиєю.

Морські перевезення, а також міжнародні авіасполучення здійснюються в основному іноземними компаніями. Важливу роль у внутрішньому вантажообігу грає річковий транспорт. Довжина судноплавних шляхів, включаючи численні канали, дорівнює 3109 км. Ведучі порти країни - Банкок, Сонкла.

Слід зазначити, що внутрішній повітряний, залізничний і автомобільний транспорт на подив дуже недорогий.


02.09.2011