Засідка як раптовий напад. Реферат

Засідка - раптовий напад з заздалегідь підготовлених позицій на окремий підрозділ супротивника задля виконання поставленої мети Засідка вважається характерним елементом тактики партизанської війни це пояснюється кількома причинами перш за все за допомогою засідок партизани відносно невеликими силами можуть завдавати відчутних втрат супротивнику

В процесі проведення операцій партизани здобувають такі необхідні їм зброю, боєприпаси та спорядження. Тож засідки виконують важливу роль у матеріальному забезпеченню партизанського руху. Мета визначає спосіб організації засідки.

Метою можуть бути наступні завдання:

  • повне знищення підрозділу супротивника;
  • обмеження його маневрів не місцевості;
  • захоплення полонених.

Основа основ кожної бойової операції є достовірні дані про супротивника. Засідки влаштовуються на конкретну ціль, яке має з'явитися у відповідний час у відповідному місці. Засідки також можуть влаштовуватися "на перспективу" коли партизанський підрозділ потайки маскується на певному терені, через який відбуваються постійний рух ворожого війська (наприклад дороги мости, броди).

Вибір правильного місця засідки є обов'язковою умовою успішного виконання завдання. Перш за все засідка мас організовуватися у місцевості, характер якої не дозволятиме супротивнику пильно й обстежити, в тому числі при застосуванні повітряної розвідки. Цим самим буде забезпечено прихованість ударної групи партизан Найбільш придатними у такому випадку є місцевість зі складним рельєфом (заболочена місцевість з заростями очерету, гориста місцевість), з великою кількістю природних укриттів та перешкод (скелі, завали дерев, вітровали, ущелини) та густою рослинністю (чагарник, висока трава окремі скупчення кущів та невисоких дерев).

Також місцями придатними для проведення засідок можуть служити штучні споруди (повороти доріг, насипи й дамби, дороги з глибокими канавами). Часто сприятливі природні умови були одним з найважливіших факторів, який сприяє активізації партизанського руху Прикладами можуть служити густі гористі ліси Західної України В такій місцевості, з великою кількістю природно перешкод та обмеженою кількістю комунікацій дозволяла влаштовувати результативні засідки та інші бойові операції.

Зрозуміло що такі ідеальні умови не завжди зустрічаються в одному місці. Крім того, супротивник сам вираховує найбільш придатні місця для організації подібних засідок, тому може заздалегідь прийняти відповідні контрзаходи: ухилитися від проходження через місце засідки, організувати раптову атаку на партизанський загін у засідці з застосуванням артилерії та авіації, організувати засідку на самих партизан на шляху слідування. Тому велику роль відіграє уміння кожного партизана маскуватися на місцевості.

Досвід свідчить, що таким чином вдається ретельно приховати свою присутність на здавалося цілком непридатній для засідки місцевості. Основний засіб маскування кудлатий камуфляж який обов'язково має бути дороблений місцевими предметами та рослинністю під колір відповідної місцевості.

Водночас місце мас бути вигідним у тактичному відношенні. Ймовірна ціль мас добре проглядатися з укриттів; забезпечувати необхідну зону обстрілу, без " мертвих зон"; мати природні перешкоди які з одного боку маскуватимуть партизанський загін, та з іншого боку не даватимуть змоги підрозділу супротивника швидко покинути місце засідки.

     

Партизанський загін при організації засідки розподіляється на три групи:групу спостереження, групу нападу та групу прикриття.

Група спостереження як правило виставляється на флангах засідки. Її призначення своєчасне виявлення супротивника оповіщення основної групи партизан про його появу Командир має бути проінформований про чисельний склад підрозділу супротивника, його бойовий порядок та наявне озброєння

Група прикриття служить для прикриття загону під час його відступу у випадку якщо супротивник, опам'ятавшись, організує погоню. Функції двох вищезазначених груп можуть дублюватися Групи спостереження прикриття контролюють вс підходи до місця засідки у своєму секторі, та прикривають вразливі місця загону (як правило фланги)

Група нападу. У ній концентрується основна маса вояків та озброєння. Її призначенням є безпосереднє виконання мети засідки

Мал. 1. Класична лінійна засідка. Червоними точками позначені вояки групи нападу, квадратами вояки групи спостереження. Ворога знищують з близької відстані масованим вогнем автоматичної зброї.

Мал. 2. Засідка, де вогонь ведеться пише з одного напрямку. Такий вид засідки організовується при наявності з протилежного боку важкодоступної або непрохідної перешкоди природної або штучної (у даному випадку зображено прямовисну скелю).

Озброєння безпосередньо залежить віл завдання, яке покладено на підрозділ. Якщо напад організовується на пішу колонну необхідним є застосування автоматів, кулеметів і гранат. При нападі на піший підрозділ супротивника з метою захоплення полоненого необхідно застосовувати безшумну зброю. При організації засідок на колонну транспорту ми бронетанкової техніки слід застосовувати ручні протитанкові гранатомети та протитанкові міни.

Дуже ефективним засобом знищення живої сипи та техніки супротивника є міни. При засідці на піхотний підрозділ супротивника варто використовувати міни направленої дії. Типовими зразками таких мін є радянська протипіхотна міна МОН-50 (її більш потужний аналог МОН-90) та американська " Клеймор" М -18. При появі піхотного підрозділу в секторі враження групи таких мін його можна повністю знищити навіть без застосування стрілецької зброї Однак це потребує більшої уваги до способу розміщення партизанського загону щоб уникнути можливих поранень віл власних мін.

Мал. 3. Засідка з використанням протипіхотних мін напрямної дії (на малюнку позначені згори, стрілками вказано радіус ураження).

У організації засідки, як у військовому ремеслі взагалі немає дрібниць, тому всім характерним моментам має бути приділено якнайбільшу увагу. Пильність, пильність ще раз пильність одна з головних запорук успіху. При підході на місце засідки партизанський загін має проявляти велику обережність. Потрібно переконатися в тому що на місці не перебуває ворожий підрозділ або сторонні люди. Для цього виділяється передове група, яка відстежує місцевість.

При організації засідки командант підрозділу мусить мітко розподілити обов'язки між вояками підрозділу. При наявності відповідної інформації він інформує особовий склад партизанського підрозділу про кількісний склад сил супротивника, має визначити місця розташування всіх груп на місцевості. Між вояками групи нападу мають бути чітко розподілено сектори обстрілу, а надто такого озброєння як кулемети та гранатомети. Це дозволяє запобігти вогню по своїм та досягти необхідної щільності вогню. Кулемети встановлюються на таких позиціях які дозволяють перекрити щільним вогнем відповідну частину місцевості а також дозволяють при необхідності надати вогневу підтримку іншим воякам партизанського підрозділу. Якщо дозволяють умови місцевості частину вогневих засобів слід розташовувати на висотах, це дозволить уникнути вогню по своєму підрозділу. Командир визначає умовний сигнал за яким група відкриває вогонь.

Вояки підрозділів спостереження та прикриття мають заздалегідь визначити місця можливого підходу підрозділів супротивника бути готовими до їх стримування щоб дати змогу всім іншім частинам партизанського підрозділу відступити.

В якості запобіжного заходу ворожі підрозділи виділяють зі свого складу стежі, які рухаючись попереду мають попередити основну частину у випадку небезпеки В такому випадку стежу можна винищити за допомогою безшумної зброї, якщо між основною групою і стежою немає візуального контакту. В іншому варіанті стежу можуть пропустити далі атакувати лише основну частину ворожого загону. Для знищення стежі можуть залучатися окремі групи.

Мал. 4 а. Засідка організовується на піхотний підрозділ супротивника місце засідки густий листяний ліс з чагарниками. На чолі піхотного підрозділу ворога прямує стежа. Візуальний контакт з основною групою відсутній. Партизан, озброєні безшумною зброєю (позначені трикутниками) знищують стежу. Трупи прибираються маскуються в гущавині.

Мал. 4 б. Після цього вся група партизан очікує підходу основних сил супротивника та раптовим вогнем знищує його.

При перебуванні на місці засідки та очікуванні супротивника вояки підрозділу мають дотримуватися цілковитої тиші та нерухомості Категорично забороняється рухатися по території організації засідки, палити, розмовляти та шепотітися. Потрібно звести до мінімуму власні рухи на місці перебування. Всі ознаки перебування партизанського підрозділу мають бути ретельно замасковані.

При перебуванні в засідці встановлюється режим радіомовчання. Радіостанція підрозділу працює тільки на прийом. Щоб уникнути радіоперехоплення та пеленгації також не рекомендується користуватися радіозв'язком. Вихід в ефір дозволяється виключно при виникненні непередбачуваних обставин.

Однією з запорук успішного виконання завдання є раптовість. При появі супротивника в секторі обстрілу потрібно зачекати коли весь підрозділ, або більша його частина, потрапить в сектори обстрілу всіх вояків групи нападу. Після умовного сигналу всі вояки групи нападу одночасно відкривають вогонь по супротивнику.

Після знищення ворожого підрозділу операція не закінчується. Перш за все потрібно зібрати всю зброю та боєприпаси які можливо забрати з собою. Для партизан, які постійно мають потребу у зброї кожен ствол та кожен набій на вагу золота. Паралельно підбирається інше військове спорядження та майно, які можуть знадобитися. Все варто робити швидко. Не виключено що супротивник може вислати підкріплення.

Групи прикриття спостереження залишаються не своїх місцях і страхують підрозділ нападу, який займається збором трофеїв. Після цього вся група мас миттєво відступити у безпечне місце. Під час відступу доцільним буде залишити стежу, яка у випадку погоні обстріляє переслідувачів і відверне погоню від напрямку відступу основної частини партизанського загону.

Засідки, які влаштовані на основі достовірних розвідувальних даних проведені не відповідній місцевості добре тренованим підрозділом як правило закінчуються успіхом, не полишають супротивнику жодних шансів.

Нерідко організовувалися так звані засідки для заманювання. Суть в наступному. Невелика група партизан відкриває вогонь по ворожому підрозділу щоб спровокувати його організувати переслідування Тим часом більша частина партизанського підрозділу таємно облаштовувала засідку на шляху відступу заманюючої групи Коли до місця засідки підходили переслідувачі засідка відкривала вогонь і знищувала супротивника

Класичною засідкою на заманювання можна вважати бій у Мараварській ущелині.

Афганістан, провінція Кунар 21 квітня 1986 року пункт дислокації 339 Асадабадськогс окремого загону спеціального призначення було обстріляно групою афганських моджахедів. Група першої роти розпочала переслідування партизан. Втягнувшись в Мараварську ущелину загін радянських спецпризначенців потрапив під перехресний вогонь великої групи моджахедів. Знаходячись у повному оточенні був повністю знищений. В бою загинув командно роти капітан Цебрук. За три дні боїв першої роти в оточенні та спроб деблокувати загін загинуло 29 бійців - спецпризначенців.

Для знищення невеликих піших підрозділів супротивника застосовувалися рухомі засідки. Партизани, рухаючись по дорозі під виглядом місцевих жителів або вояків ворожої армії нападали на невеликі підрозділи супротивника, які зустрічалися по дорозі.

Засідка проти транспортної колони та бронетанкової техніки.

Транспортні колони як правило пересуваються по комунікаційним артеріям певної території. Це є шосейні та ґрунтові дороги, мости Засідку доцільно організовувати у місцях які забезпечують таємність перебування підрозділу в засідці, де є велика кількість природних укриттів. Також варто враховувати сприятливі особливості самих комунікацій, які дозволяють успішно виконати завдання. Засідку зручно влаштувати на повороті, звуженнях дороги, ділянок дороги з великими канавами або з непрохідною перешкодою по один бік (скелі, яри, урвища). Надто зручно влаштовувати засідку на поворотах, так як партизанський загін розділившись на дві групи має змогу обстрілювати ворожу колонну по всій площин" (L - подібна засідка)

Мал. 5. Загальний вигляд L - подібної засідки

Під час атаки в першу чергу слід знищити головну та замикаючу машини. Таким чином вся колонна опиниться в пастці, так як роз'їзди відсутні, а рух вперед і назад неможливий через підбиті машини. В такій ситуації вся колонна стає вразливою мішенню. Не виключено що котрась з машин намагатиметься покинути сектор обстрілу виїхавши на узбіччя або намагатиметься перекинути підбиту машину щоб розблокувати колонну. В такому разі варто доповнювати засідку природними штучними перешкодами, та вибуховими пристроями, які ще більше обмежать маневр колони.

Якщо метою засідки є колонна в складі неброньованих транспортних засобів атаку доцільно розпочинати вогнем снайперів. Снайпери можуть вивести з ладу машину вогнем по колесам іншим варіантом є вогонь снайперської пари по водіям (перший пострілом розбиває скло, другий уражає водія).

Танки часто залучаються для вогневого прикриття транспортних колон супротивника. Вся вогнева міць танків проявляється під час дій на відкритій місцевості з твердим ґрунтовим покривом. Сучасні зразки бронетанкової техніки вирізняються дуже потужним комбінованим бронюванням яке дозволяє витримувати багатократно влучання різноманітних боєприпасів. Тому при організації засідки на бронетанкову техніку слід дотримуватися наступних вказівок.

На кожному танкові має бути зосереджено вогонь мінімум трьох протитанкових засобів (ручних протитанкових гранатометів, протитанкових ракетних комплексів);

Танк має вражатися у його основні вразливі місця (стик вежі та корпусу, прилади спостереження, ходова частина, борт та корма);

При пересуванні танків у колони" по обмеженій для маневру місцевості мають бути вражені головна та замикаюча машини їх знищення дозволяє "закоркувати" всю танкову колонну.

Мал. 6. Засідка проти колони бронетанкової техніки гранатометники (позначені прямокутниками) зосереджують вогонь на головній та замикаючій машинах їх знищення дозволяє закоркувати всю танкову колонну.

При відсутності протитанкових засобів достатньої потужності можливим є використання протитанкового рову для заблокування руху колони по ґрунтовій дорозі.

Завдання по блокуванню бронетанкової колони багатократно полегшується під час бою в населеному пункті. В межах щільної міської забудови танки стають вкрай вразливими для влучного вогню

При наявності відповідних протитанкових засідок та майстерності бойової групи часто вдається завдавати бронетанковим силам ворога суттєві втрати навіть при несприятливій бойовій обстановці.

Прикладом може служити організація протитанкової боротьби єгипетських спецпризначенців проти ізраїльських бронетанкових сип під час Війни Судного Дня у 1973 р. Не особливо покладаючись на свої бронетанкові війська єгиптяни розробили ефективний захід по блокуванню танкових підкріплень, які були основним резервом оборони ізраїльтян на Суецькому каналі. Вночі групи єгипетських командос таємно переправлялись через канал і організовували засідки на заздалегідь розвіданих трасах проходу груп ізраїльських танків Засідки носили комбінований характер з використанням засобів як ближнього (гранатомети РПГ-7) та дальнього бою (протитанкові ракети" комплекси " Малютка".

Цьому сприяла відкрита пустельна місцевість, здавалося 6 несприятлива для організації засідок. В результаті ізраїльтяни зазнавали відчутних втрат ще на підході до лінії фронту і вступали в бій сильно ослабленими. Подібний вид протитанкових засідок в різних варіантах застосовувався як у диверсійних операціях так при організації протитанкової оборони мотострілецьких підрозділів єгипетської армії. В результаті тільки 252 танкова дивізія ізраїльтян втратила під час контратак 200 танків з 300. Не менш високих втрат зазнали 143 та 167 танкові дивізії. Фактично єгипетські командос та піхотинці завдали основних втрат ізраїльським бронетанковим силам під час " Війни Судного Дня".

Своєрідною засідкою можна вважати атаку літаків під час злету або посадки на летовище за допомогою великокаліберних кулеметів та переносних зенітно-ракетних комплексів. Більшість літаків при виконанні злету й посадки є маломаневреними і відповідно вразливими для вогню. Для прикладу можна навести тактику афганських моджахедів у боротьбі з радянською авіацією. Спершу партизани здійснювали детальну розвідку самого летовища: бралися на замітку часи прильоту та відльоту транспортних та бойових літаків, систему охорони та маршрути патрулів.

Паралельно велася розвідка місцевості з метою виявлення місць найбільш придатних для розташування засобів ураження. Вночі або за поганої видимості групи моджахедів оснащені великокаліберними кулеметами або ПЗРК зосереджувалися на пануючих висотах і маскувалися там, а при злеті (посадці) літака атакували ціль.

Як і при організації інших типів засідок розподіляються на дві групи: розрахунок протиавіаційної зброї та охорона. Остання забезпечує охорону розрахунку у випадку зіткнення з ворогом. При здійсненні засідок слід враховувати кілька факторів. Першим з них є властивості протиавіаційної зброї. При застосуванні великокаліберних зенітних кулеметів обов'язково слід мати готовими досвідчений розрахунок, який буде спроможний після атаки миттєво перевести кулемет у положення для транспортування і швидко відступити. таких проблем як правило не виникає при застосуванні ПЗРК.

Але слід враховувати властивості головок самонаведення ракет. наприклад при застосуванні ПЗРК ракети з моноспектральною головкою самонаведення стрільба назустріч повітряній цілі неможлива - такими ракетами можна стріляти лише навздогін цілі. При застосуванні ПЗРК ракети з біспектральною головкою самонаведення, та діапазон яких доведений до 4-6 мкм такі обмеження знімаються (детальніше про характеристики ПЗРК - дивіться тут).

В будь якому разі здатність розрахунку швидко займати позицію для атаки і покидати її після завдання удару є обов'язковим через можливе застосування супротивником гелікоптерів для патрулювання прилеглої до летовища місцевості.


30.09.2011