Радіоелектронне подавлення: поняття та характеристики. Реферат

Радіоелектронні перешкоди. Помилкові цілі. Пастки для керованих засобів поразки. Аерозольні утворення. Зниження інтенсивності випромінювання електромагнітних хвиль об'єктами. Особливості подавлення гідроакустичних засобів

При сучасних засобах ведення бойових дій засоби радіоелектронної боротьби - РЕБ - набувають величезного значення. Радіопеленгація підслуховування, створення перешкод стає важливим стратегічним моментом ведення бойових дій.

Особливо це помітно на прикладах війни в Югославії, де бомбардування силами США проводились за радіонаводкою на радіомаяки, якими являлись ті чи інші засоби телефонного або радіозв’язку противника.

Аналогічною системою застосування ВПС в Росії в Чечні був знищений генерал Дудаєв, де радіомаяком став його власний сотовий телефон.

Як показують приклади, сучасні засоби радіоелектронної боротьби не лише обмежуються створенням систем підслуховування, обміном інформації противника, але також наведення на ціль засобів знищення.

Велике значення цієї теми полягає в тому, що всі основні армії світу переходять на електронне обслуговування своїх бойових сил. Якщо раніше за допомогою засобів радіоелектронної боротьби використовувались різні методи дезінформації, такі, як спотворення відомостей про переміщення військ, часу нападу, кількості бойових одиниць і т. д., то сьогодні, коли з’являються системи радіокерованої зброї, як літаки і навіть наземна бронетехніка, радіоелектронна боротьба стає невід’ємною частиною ведення бойових дій.

Для офіцерів військ ППО ця тема є однією з важливих, оскільки літаки противника, які підтримують між собою радіозв’язок, дають можливість втрутитися в хід боротьби та зміняти його, вміло вносячи перешкоди або дезінформацію.

Володіючи відповідною технікою, так званим електронним щитом, війська ППО мають можливість радіосигналом відводити навіть ракетний удар.

Тому радіоелектронна боротьба є основною темою у військовій науці офіцерів ППО.

     

Радіоелектронне подавлення включає радіоелектронне перешкоди, застосування помилкових цілей та пасток, дія на місце розповсюдження електромагнітного випромінювання, зниження помітності воєної техніки, об’єктів та особового складу військ, радіодезінформація супротивника. Розглянемо ці види детально.

Радіоелектронні перешкоди

Радіоелектронні перешкоди – це непоражаючі електромагнітні або акустичні випромінювання, котрі можуть згіршувати якість функціонування РЕС, управляємої зброї та воєнної техніки або систем обробки інформації. Діючи на приймальні устрої, перешкоди імітують або змінюють наблюдаємі та реєструємі конечною апаратурою сигнали або зображення, заважають або виключають виділення потрібної інформації, ведення радіопереговорів та знаходження цілей за допомогою РЕС, знижують їх дальність дії і точність роботи автоматичних систем управління.

Так як подавити різноманітні РЕС перешкодами одного виду неможна, тому використовують спеціальні їх види, призначені для подавлення радіолокації, радіонавігації, радіозв’язку, лазерної, інфрачервоної техніки і т. д.

Помилкові цілі

Помилкова ціль (ПЦ) являє собою устрій, що імітує по відбивних характеристиках реальні об'єкти. У залежності від виду і діапазонів використовуваних хвиль ПЦ можуть бути радіолокаційними, світловими й акустичними. За допомогою ПЦ на екранах індикаторів різноманітних розвідувальних РЕЗ утворяться оцінки, подібні оцінкам реальних об'єктів. Це ускладнює обстановку, дезорієнтує операторів і системи цілерозподілу, збільшує час упізнання цілей.

По місцю (середовищу) застосування ПЦ можуть бути наземними, повітряними, космічними і морськими. У якості радіолокаційних ПЦ використовують вуголкові, лінзові і дипольні РВ, пасивні антенні штахети, ракети, безпілотні літаки, а також іонізована локальна область простору при розпиленні або згорянні в атмосфері елементів, що легко іонізуються. Світловими ПЦ, використовуваними для дезінформації операторів розвідувальних ОЗС і крадежу ракет (снарядів, авіабомб) з інфрачервоними (тепловими), лазерними, телевізійними ГСН, є теплові імітатори, відбивачі світла, надувні макети військової техніки й об'єктів.

Помилкові цілі, застосовувані для відволікання ракет із тепловими (ІЧ) голівками самонаведення від літаків, являють собою керовані ракети, що запускаються з повітряних або наземних пускових установок. Для ракет із тепловими ГСН помилкова ціль іноді створюється наповненням гарячим газом резервуарів, що викидаються в повітря поблизу що захищається об'єкта (надводного корабля, підводного човна).

Помилкові цілі можуть буксируватися за літаками тросом, запускатися вперед або в сторони від ударних груп авіації, імітуючи наліт на помилкових напрямках. На водяній поверхні ПЦ можуть буксируватися надводними кораблями, підводними човнами або вистрелюватися для відволікання на себе зброї з ГСН. У авіації США використовуються радіолокаційні ПЦ типу SCAD, "Грін Квейл", "Файробі" -20, "Максі-Де-кой" -1, -2, "Порпеллд-Декой" і ін.

Помилкова ціль "Файроби"-20, що подає собою невеличкий літак, обладнана для збільшення ЕПР підсилювачем-ретранслятором на ЛБВ і лінзою Люнеберга. Її довжина 7 м, розмах крил 3,9 м, маса 1000 кг, швидкість польоту близька до звукової. На екрані РЛС вона створює оцінку, подібну оцінці бомбардувальника. Повітряна помилкова ціль ВПС США типу SCAD, обладнана вуголковими РВ і ПП, має таку ж ЕПР, як стратегічний бомбардувальник. Її довжина 4,3 м, діаметр 53 см, маса біля 800 кг, дальність дії 1600 км, швидкість польоту - дозвукова.

Її носіями є бомбардувальники: В-52 (20 ракет), В-1 (до 30 ракет) і FB-111 (20 ракет). Планувальна помилкова ціль "Максі-Декой"-1 обладнана ПП потужністю 90 Вт, що працює в діапазоні від 500 до 1000 МГц. На аналогічної ПЦ "Максі-Декой"-2 установлений ПП потужністю біля 250 Вт, що може створювати прицільні по частоті перешкоди в діапазоні від 4000 до 6000 МГц. Ці ПЦ призначені для застосування літаками тактичної авіації Р-4, F-15, F-16 (по 12 ПЦ на одного підвіска). У Великобританії розроблена помилкова ціль "Ростон ЛЛ", обладнана відбивачами ЕМВ у радіо-, інфрачервоному і видимому діапазонах. Ракета може запускатися з літаків "Буканир" і "Фантом".

Пастки для керованих засобів поразки

Пастка являє собою технічний засіб, що імітує об'єкт (ціль) для РЕЗ керування (наведення) зброї і використовуване для крадежу від цілей керованих боєприпасів або зриву автосупроводження цілі радіолокаційною станцією. Сигнал, утворюваний пасткою, повинний бути аналогічний сигналу, утвореному що захищається об'єктом по різноманітних характеристиках (амплітудним, енергетичним, тимчасовим і ін.).

Також функціонування РЕЗ можна істотно порушити зміною умов поширення енергії ЕМВ насамперед в іоносфері.

Аерозольні утворення

Військову техніку й об'єкти можна сховати від виявлення радіоелектронними засобами зменшенням прозорості середовища між засобами розвідки і що маскуються об'єктами в результаті застосування аерозольних завіс. Аерозолі являють собою зважені в газоподібному середовищі дрібні частки різноманітних речовин, що у залежності від розмірів і агрегатного стану утворюють дим, пилюку і туман. Частки аерозольних завіс поглинають, розсіюють і переломлюють енергію ЕОМ, що утрудняє або виключає можливість спостереження військової техніки і o6ъектов за допомогою розвідувальних засобів, що працюють у діапазонах ультрафіолетових (0,1-0,4 мкм), видимих (0,4-0,76 мкм) і ближньої частини інфрачервоних (0,76-1,5 мкм) хвиль.

Зниження інтенсивності випромінювання електромагнітних хвиль об'єктами

Відомо, що будь-яка військова техніка, озброєння і місцеві предмети, температура, котрих вище абсолютного нуля (-273°С), розсіюють падаючу на них енергію світлових хвиль і випромінюють світлову енергію в інфрачервоному, видимому й ультрафіолетовому ділянках ЕМВ. Крім того, теплову енергію випромінюють місцеві предмети, місцевість і атмосфера. Інтенсивність і спектр випромінювання залежать від властивостей об'єкта і його температури.

Приймаючи і преображаючи власне або розсіяне теплове (інфрачервоне) випромінювання об'єктів і фона, можна одержати їхнє видиме зображення і місце розташування за допомогою радіометрів, теплопеленгаторів або теплолокаторів. Розвідку цілей, по їх радіотепловому випромінюванню називають радіотепловою розвідкою. На джерела випромінювання або об'єкти, що розсіюють енергію світлових хвиль, можуть наводитися ракети, артилерійські снаряди й авіабомби обладнані тепловими або лазерними ГСН.

Найбільше потужними джерелами теплової енергії середовища військової техніки є ракети, реактивні літаки, кораблі і танки. Для утаєння зброї, військової техніки й об'єктів від виявлення ОЕЗ і захисти їх від поразки боєприпасами, обладнаними оптико-електродними ГСН, знижують рівень випромінювання і розсіювання ними світлової енергії. Так, потужність теплового випромінювання військової техніки знижують охолодженням, зменшенням розмірів поверхонь, що випромінюють, застосуванням екранів, що теплоізолюють, прокладок теплозахисних покриттів, створенням екрана навколо реактивного струменю, вводячи в паливо різноманітні добавки.

Особливості подавлення гідроакустичних засобів

Утаєння надводних кораблів (ПК) і підводних човнів (Пч) від гідроакустичного спостереження і захист від поразки зброєю, що наводиться за допомогою акустичної апаратури, у ВМС досягаються проведенням комплексу пасивних і активних мір - гідроакустичне подавлення (ГПД).


24.09.2011