Чатовий: права та обов'язки. Реферат

Призначення і завдання вартової служби. Пост, його обладнання та оснащення Обов'язки чатового. Способи охорони поста Порядок заряджання та розряджання зброї. Порядок застосування зброї чатовим. Зміна чатових

Призначення і завдання вартової служби

У житті військових частин і підрозділів, особливо в мирний час, вартова служба відіграє дуже важливу роль.

Несення вартової служби є виконанням бойового завдання. (Вартою називають озброєний підрозділ, споряджений для несення вартової служби (мал.). Вдень і вночі, за будь-якої погоди на варті несуть службу тисячі військовослужбовців. За час служби в армії і на флоті кожному солдату (матросу) доводиться багато разів стояти на посту. Бути чатовим (вартовим) - відповідальний і почесний обов'язок воїна Збройних Сил України. Вартова служба вимагає від військовослужбовця глибоких знань, виконання статутних обов'язків, постійної і високої пильності, дисциплінованості, ініціативи.

Вартова служба призначається для надійної охорони й оборони важливих військових об'єктів, бойових прапорів, а також утримуваних на гауптвахті або в дисциплінарній частині військовослужбовців.

Забороняється призначати для несення вартової служби військовослужбовців, які не прийняли Військової присяги, не засвоїли програми початкової підготовки, а також тих, хто має дисциплінарне стягнення.

Варти бувають:

 • гарнізонні - для охорони й оборони об'єктів гарнізонного призначення;
 • внутрішні - для охорони й оборони об'єктів військової частини;
 • тимчасові - для охорони й оборони військового майна під час завантаження (розвантаження), перевезень, тимчасового складування.

До складу варти входять: начальник варти і вартові, а в разі потреби - також помічник начальника варти, водії транспортних засобів, ще один помічник начальника варти - по службі вартових собак.

Для безпосередньої охорони й оборони об'єктів із складу варти виставляють чатових,

     

Чатовим називають озброєного вартового, який виконує бойове завдання з охорони й оборони дорученого йому поста.

Солдат, призначений на варту, повинен твердо вивчити обов'язки чатового, підготувати зброю і спорядження. Призначення солдатів на варту проводиться не пізніше, ніж за добу до заступання в наряд. Як правило, вони призначаються від однієї роти. Список особового складу варти, складений відповідно до табеля постів, оголошується старшиною на вечірній перевірці.

У ніч напередодні заступання в наряд військовослужбовці, призначені на варту, не несуть ніякої іншої служби і не залучаються до роботи. До заступання в наряд особовому складу варти надається не менш ніж дві години для підготовки до нього і відпочинку.

Пост, його обладнання та оснащення

Постом називають об'єкт, що його має охороняти й обороняти чатовий, а також місце, на якому цей об'єкт знаходиться. Пости встановлюються біля Бойового прапора частини, біля складів з боєприпасами, зброєю, спорядженням, - біля техніки.

Залежно від тривалості несення служби пости підрозділяються на постійні (добові) і тимчасові (частина доби). Перші - тризмінні, другі - двозмінні.

На території поста з урахуванням місцевих умов потрібно забезпечити достатній огляд і зону обстрілу (не менше 50 м), тому територію навколо поста звільняють від чагарнику, дерева проріджують, нижні гілки обрубують, траву скошують, зайві предмети прибирають.

Для оборони найважливіших об'єктів і приміщення варти поблизу зовнішніх постів викопують та обладнують окопи. В нічний час підходи до поста й об'єкта, що охороняються, освітлюються, при цьому освітлення має бути таким, щоб чатовий весь час перебував у тіні.

Пост обладнується сигналізацією, що забезпечує чатовому можливість не менш ніж з двох пунктів негайно викликати начальника варти, його помічника або розвідного.

На кожному посту є постовий одяг, а також спеціально обладнаний для його збереження постовий гриб або постова будка з вішалкою; на внутрішньому посту є шафа або вішалка для куртки. Постовий гриб (постова будка) фарбується під колір об'єкта, що охороняється, або навколишньої місцевості. На зовнішньому (а в деяких випадках і на внутрішньому) посту безпосередньо біля об'єкта, що охороняється, повинні бути засоби пожежогасіння: вогнегасники, ящики з піском, бочки з водою, відра й інвентар (лопати, сокири, ломи, багор).

Обов'язки чатового. Способи охорони поста

Чатовий зобов'язаний:

 • знати й уміти виконувати свої обов'язки, зазначені в Статуті гарнізонної та вартової служби Збройних Сил України і в табелі постів;
 • охороняти й обороняти свій пост, нічим не відволікатися, не випускати з рук зброї й нікому не віддавати її, включаючи осіб, яким він підпорядкований;
 • під час виконання завдання на посту тримати зброю зарядженою, завжди готовою до застосування (але патрон у патронник не досилати);
 • рухаючись визначеним маршрутом, уважно оглядати підступи до поста й огорожу та доповідати через засоби зв'язку про хід несення служби у визначені табелем постів строки;
 • не допускати до поста ближче ніж на відстань, визначену в табелі постів, нікого, крім начальника варти, його помічника, свого розвідного та осіб, яких вони супроводжують;
 • уміти застосовувати засоби пожежогасіння, які є на посту;
 • знати маршрути руху транспортних засобів варти і їх розпізнавальні знаки та сигнали;
 • почувши сигнал технічних засобів охорони або гавкіт вартового собаки, негайно передати повідомлення до вартового приміщення;
 • викликати начальника варти при виявленні будь-яких неполадок в огорожі об'єкта (на посту) та в разі будь-якого порушення поблизу свого чи сусіднього поста;
 • не залишати самостійно поста, поки не буде змінений або знятий.

Чатовий має відповідати лише на запитання начальника варти, його помічника, свого розвідного та осіб, які прибули тільки з ними для перевірки.

Чатовому на посту забороняється сидіти, притулятися до чого-небудь, спати, курити, розмовляти, їсти, пити, читати, писати, справляти природні потреби, передавати й приймати будь-які предмети, заходити в зону дії технічних засобів охорони, досилати без потреби патрон у патронник.

Чатовий є особою недоторканною. Недоторканність чатового полягає:

 • в особливій охороні законом його прав; у підпорядкуванні його лише певним особам - начальникові варти, його помічникові та своєму розвідному;
 • в обов'язку всіх осіб неухильно виконувати вимоги чатового, визначені його службою;
 • у наданні йому права застосовувати зброю у випадках, передбачених Статутом.

Здійснюючи охорону об'єкта, чатовий патрулює всередині огорожі або обходить його по периметру між зовнішньою і внутрішньою огорожами, а також спостерігає з вишки та використовує технічні засоби охорони (мал.). Чатовий ходить за визначеним маршрутом із швидкістю, що забезпечує надійну охорону об'єкта, огляд місцевості й огорожі, а також дає змогу доповісти по засобах зв'язку начальникові варти про несення служби чи подати встановлений сигнал при проходженні пунктів сигналізації.

Чатовий на посту має тримати зброю із примкнутим багнетом (автомат із складеним прикладом - без багнета, багнет - у піхвах на поясному ремені); вночі - в положенні готовності до стрільби стоячи, вдень - у положенні "на ремінь" або в положенні готовності до стрільби стоячи; на внутрішніх постах і на посту біля Бойового прапора військової частини (корабля) автомати з дерев'яним прикладом - у положенні "на ремінь", зі складеним прикладом - "на груди".

Якщо на посту виникає пожежа, чатовий негайно передає повідомлення про це до вартового приміщення і, не припиняючи спостереження за об'єктом, який охороняється, намагається погасити вогонь. Якщо пожежа виникає на технічній території об'єкта, який охороняється, або на об'єкті, що має зовнішню та внутрішню огорожі, а також поблизу поста, то чатовий передає повідомлення про це до вартового приміщення і далі несе службу на посту. Під час гасіння пожежі чатовому дозволено тримати зброю в положенні "за спину".

Порядок заряджання та розряджання зброї

Заряджання і розряджання зброї проводиться перед вартовим приміщенням за командою начальника варти і розвідних і під їхнім безпосереднім наглядом. Заряджають і розряджають автомати у спеціально обладнаному місці, яке має кулеуловлювач (для схоплювання кулі в разі випадкового пострілу).

Зброю заряджають щоразу перед виходом на пости, в дозір, для конвоювання заарештованих, які перебувають під судом, слідством, або засуджених, для супроводу осіб, які перевіряють варту. Розряджання зброї і огляд її після розряджання здійснюють перед тим, як зайти у вартове приміщення. Автомати заряджають спорядженими магазинами. Патрон у патронник не досилають. Перед заряджанням автомати ставлять на запобіжник.

Порядок застосування зброї чатовим

Чатовий зобов'язаний застосувати зброю у таких випадках:

 • коли заарештований, якого він охороняє, робить спробу втекти і після попередження його вигуком "Стій! Стріляти буду!" не зупиняється;
 • коли порушник підходить до об'єкта, що охороняється, і після вигуків чатового - спочатку "Стій! Відійти праворуч!", а потім "Стій! Стріляти буду!" - не виконує цих вимог і намагається проникнути на пост;
 • коли порушник, який намагався проникнути на об'єкт, що охороняється, після вигуку чатового "Стій! Стріляти буду!" пробує втекти.

У всіх цих випадках чатовий робить попереджувальний постріл, потім стріляє у порушника. В разі раптового нападу на пост чи на об'єкт, що охороняється, чатовий застосовує зброю без попередження.

Зміна чатових

За командою розвідного попередньої варти: "Чатовий, здати пост!" - чатовий здає пост. При цьому чатовий і вартовий повертають один до одного голови. Чатовий, називаючи номер поста, перелічує вартовому все, що підлягає охороні, згідно з табелем постів, а також повідомляє, що було помічено поблизу поста під час несення служби.

Після здачі поста вартовий за командою свого розвідного: "Вартовий, прийняти пост!" - зобов'язаний разом із розвідним нової варти в присутності чатового та розвідного попередньої варти обійти об'єкт, що охороняється, й перевірити справність огорожі, дверей (воріт), вікон і стін сховищ (складів, ларьків), кількість машин, літаків, гармат, іншої бойової техніки, а також наявність і стан засобів охорони, зв'язку, пожежогасіння, цілість і справність замків, пломб і печаток.

Закінчивши здачу та приймання поста, чатовий і вартовий, який заступає на пост, стають обличчям у бік, протилежний об'єктові, що охороняється, і по черзі доповідають: "Товаришу (пане) сержант, рядовий Коваленко пост номер 5 здав"; "Товаришу (пане) сержант, рядовий Гриценко пост номер 5 прийняв". За командою розвідного попередньої варти: "Рядовий Коваленко, з поста кроком руш!" - вартовий, якого змінили, залишає пост. З цього моменту вартовий Гриценко стає чатовим і виконує свої обов'язки на посту.


24.09.2011