Розвантажувальні жилети: загальна характеристика. Реферат

Розвантажувальні жилети являють собою систему спорядження основним елементом якої є жилет (від чого й походить назва)

Розвантажувальні жилети вперше з'явився у армії США у 1942 році на озброєнні рейнджерів - спеціальних десантно-штурмових частин, призначених для участі у амфібійних та десантних операціях. На рейнджерів було покладено масу завдань військового й інженерного характеру: спільне ведення бойових дій у якості піхоти разом з десантованими військами, знищення берегових укріплень та артилерійських батарей супротивника, розчистка узбережжя від інженерних загороджень ворога, інженерне облаштування захоплених плацдармів.

Для виконання цих завдань вояки обвішувались різноманітним спорядженням з голови до ніг. Для перенесення більшої його частини було розроблено спеціальний "штурмовий жилет".

"Штурмовий жилет" американських рейнджерів часів Другої світової війни. Жилет являв собою міцну бавовняну безрукавку з вісьмома великими кишенями. Жилет застібався за допомогою двох швидковідкриваємих пряжок. У передніх кишенях розташовувалися елементи саперного інвентарю: пакети вибухівки різноманітної марки (ТНТ, амонал), детонатори, запальні шнури, підривна машинка, ручні гранати, запальні шнури, тощо. Дві задні кишені розташовувалися на спині. Верхня кишеня своєю формою повторювала форму піхотного ранця М1928, а нижня - форму сухарної сумки М1936. В них розташовувався додатковий запас набоїв, спорядження та продовольства.

Штурмовий жилет виявився виключно практичним та надійним елементом спорядження рейнджерів. Жилет зручно сидів на тілі, дозволяв носити великий запас набоїв і спорядження, не обмежував рухів вояка під час різноманітних видів пересування. Попри використання окремих підсумків до магазинів гвинтівок та пістолет-кулеметів рейнджери воліли переносити запас набоїв саме у кишенях штурмового жилета.

Американський штурмовий жилет став відправною точкою для розробки аналогічних елементів спорядження у післявоєнний період. На теперішній час розроблено масу розвантажувальних жилетів. Наприклад розвантажувальний жилет. Опишемо лише декілька модифікацій жилетів країн ближнього та дальнього зарубіжжя.

Розвантажувальний жилет Сом М-32 ПХТ (Росія, виробник - "Выдра-К" разом з ОАО "Объединение "Вымпел"") призначений для вояків піхотних та гірськопіхотних військ. Особливістю жилета є його сітчаста конструкція з міцністю 70 кг/см, яка забезпечує хорошу вентиляцію. Інші деталі конструкції виготовлені з матеріалу "оксфорд-найлон". Права та ліва секції жилету з'єднуються між собою за допомогою міцної застібки-блискавки. Сам жилет регулюється по всім зростам і розмірам. На лицьовій частині розташовано чотири кишені для 8 магазинів до автомата Калашникова АК-74. Кишені закриваються за допомогою великих клапанів.

Вище кишень до автоматних магазинів розташовані дві кишені для додаткового спорядження, як-от аптечки чи індивідуального перев'язного пакету. Далі у жилеті наявні підсумки для перенесення чотирьох гранат, 4 кишені для різноманітного інвентарю (сигнальні ракети, ліхтарик, тощо), дві маленькі кишені під документи. Також жилет має кишеню для фляги "Медуза" М2000. Всі кишені оснащені люверсами для стоку води.

     

Загальний вигляд розвантажувального жилету "Сом" М32 ПХТ: ліворуч - вид ззаду, праворуч - вид спереду.

Жилет місить ззаду евакуаційну петлю за допомогою якої пораненого стрільця можна буде відтягнути у безпечне місце. Жилет містить кріплення для підсумків серії М500 а також інтегрується з тактичними ранцями "Валун" М53-СПР і " Квартал" М52-СПР.

Найбільш перспективними, на мій погляд, є жилети "Рись", спроектовані московською фірмою "Выдра й КО".

"Рись" М15 - модульне тактичне спорядження. "Рись" сумісна з усіма начіпними сумками й знімними блоками озброєння (ЗБО), включених у систему спорядження "Выдра-3м- КБТС". Цей жилет відрізняється від аналогів прорахована до дрібниць концепція розробки. "Рись" M15 - схема із закритою "спиною", регульована по розміру (починаючи з 48-го розміру) і зросту (від 164 см) бійця. Складається із трьох деталей: двох лицьових і спинної, що з'єднуються ремінними стрічками й жароміцними "фастексами". "Рись"має кріплення для страхувальних систем. Крім монтованих під завдання й тип зброї ЗБО, М15 має кріплення для начіпних сумок на сітчастій (для поліпшення терморегуляції) "спині". Крім того, елементи конструкції М15 дозволяють кріпити на нього тактичний ранець "Квартал"М52-з обсягом 22 літра, доповнюючи "Рись" об'ємним спинним підсумком.

Розвантажувальний жилет "Рысь" М15: Зліва-праворуч: вид спереду, з лівого боку й ззаду. До лівої частини жилету пристиковано пістолетну кобуру, на правій частині - дві кишені для магазинів до автомата Калашникова.

Знімні блоки озброєння (15 різних версій), розраховані на все різноманіття російського стрілецького озброєння з урахуванням спеціальних завдань у різних варіантах виконання: санітарному, багажному, мисливському (24 й 12 набоїв 12-го калібру), саперному, рятувальному. Неабияким є наявність на M15 евакуаційної петлі, призначеної для витягування ураженого бійця з небезпечної зони. На відміну від аналогів на "Рисі" M15 для виносної гарнітури зв'язку застосовані схований канал - щоб вона ні за що не чіплялася при русі.

Підсумки основного озброєння (ЗБО) фіксують "живучі" у них магазини (АК, СВД, ПМ, "Вал", "Винторез", АН-94 і магазини для набоїв 12-го калібру) від випадання при стійці "догори ногами" з відкритим клапаном. На всіх підсумках можливе використання "замків, що мовчать", які дозволяють працювати в повній тиші, не видаючи звуків при відкриванні сумок. Це третій тип замка, (після ґудзиків й "контакту"), ремонтопридатний у польових умовах і який перешкоджає випадковому відкриттю сумки.

Крім перерахованих, на "Рисі" М15 є кишені для індивідуального перев'язного пакета, наручників, газової (шокової) гранати "Упорскування" і три багатоцільових кишені. У М15 застосовані поліамідні сітки міцністю 70 кг/кв. см, що дозволяють проходити воді наскрізь при роботі в дощ і при амфібійних операціях. Жилет дуже зручний під час носіння.


21.09.2011