Загрузка...

Рівненська державна обласна бібліотека та її досвід рекламної діяльності

Рівненська державна обласна бібліотека (РДОБ) має певний досвід у проведенні рекламної діяльності. Усі відділи бібліотеки працюють над тим, щоб гідно представити її ресурси і послуги

Будь-яка бібліотека, створюючи власну продукцію (методичні, бібліографічні видання, бази даних) і надаючи різноманітні послуги, прагне до того, щоб її робота була прийнята і належно оцінена користувачами. Для того, щоб зацікавити потенційного або постійного відвідувача, бібліотеки активно використовують рекламу. Кожна бібліотека, як правило, розуміє, що вдало організована реклама:

  • по-перше, позитивно вплине на імідж бібліотеки,
  • по-друге, сприятиме збільшенню кількості користувачів бібліотеки.

Рівненська державна обласна бібліотека (РДОБ) вже має певний досвід у проведенні рекламної діяльності. Усі відділи бібліотеки працюють над тим, щоб гідно представити її ресурси і послуги. Крім того, у структурі РДОБ діє відділ маркетингу та наукової роботи, на працівників якого покладено обов’язки координаторів рекламної діяльності. Саме вони, переважно, спілкуються з представниками ЗМІ та розповсюджують рекламні матеріали.

Прагнучи прорекламувати бібліотеку загалом, її структурні підрозділи та широкий спектр бібліотечних послуг, працівники відділу створюють і поширюють рекламну продукцію – як у межах закладу, так і серед різних установ і організацій. РДОБ підтримує партнерські стосунки з органами місцевої влади, товариством «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка, обласними спілками письменників, журналістів, художників України, Краєзнавчим товариством польської культури, Комітетом виборців України, Центром «Сучасні освітні технології», Рівненською обласною організацією «Союз організацій інвалідів України», регіональним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, обласним центром інвалідного спорту «Інваспорт», територіальним Центром зайнятості населення, Інститутом післядипломної педагогічної освіти, вищими та середніми навчальними закладами та іншими структурами міста.

Розуміючи усю важливість преси, радіо, телебачення у житті людини, бібліотека активно працює в напрямку налагодження тісних зв’язків із регіональними ЗМІ.

Організовуючи масові заходи, виставки, конференції, РДОБ обов’язково запрошує журналістів місцевих телерадіокомпаній (РДТРК, Рівне-1, Радіо-Край, Радіо-Трек) та часописів («Вісті Рівненщини», «ОГО», «Рівненська газета», «Сім днів», «Волинь», «Вільне слово», «VIP» та ін.).

Нерідко авторами газетних статей про проведені заходи виступають самі працівники бібліотеки. В 2005 р. у міському тижневику «Сім днів» започатковано рубрику «Книжкова полиця», де рекламуються нові надходження до бібліотеки. Книгозбірня має власну «Афішу» майже в кожному місцевому періодичному виданні, де вміщуються повідомлення про діючі виставки, події, які відбуватимуться в бібліотеці, нові надходження літератури та ін.

РДОБ плідно співпрацює з радіостанціями міста. У ранкових ефірах «Радіо-Трек» (найбільш рейтингової радіостанції Рівненської області) анонсуються події, які проходитимуть в бібліотеці, що звичайно сприяє збільшенню бажаючих відвідати заходи. З 2004 р. в ефірі радіостанції «Радіо-край» щопонеділка звучить бібліотечна рубрика «Календар знаменних та пам’ятних дат тижня». Короткий інформаційний огляд визначних подій краю, підготовлений працівниками бібліотеки, завжди отримує схвальні відгуки у слухачів.

На імідж бібліотеки позитивно впливають телерепортажі про її діяльність, які постійно з’являються на рівненських телеканалах: РДТ, Рівне-1.

     

Важливе значення у роботі із ЗМІ має підготовка якісних прес-релізів, в яких розкривається час і мета проведення заходу, вказуються його організатори та учасники. Прес-релізи розповсюджуються за допомогою факсу та електронної пошти.

Особливе значення для реклами бібліотеки мають друковані рекламні матеріали: плакати («2007 рік – Рік української книги»), путівники («Рівненська державна обласна бібліотека»), буклети («Рівненщина: Регіонально-інформаційний портал», «Центр Європейської інформації», «Центр-Окуляр»), закладки («Шановні депутати: До Ваших послуг»), кишенькові календарі («Центр Європейської інформації») та ін. Наприклад, в 2006 р. було підготовлено та випущено понад 40 видань різних форм. Враховуючи сучасний рівень розвитку користувачів, РДОБ також розповсюджує рекламу на електронних носіях («Центр Європейської інформації», «Центр-Окуляр»).

Звичайно, різні види рекламної продукції, які готуються бібліотекою, мають відмінності. Це пов’язано з тим, що вони мають різне цільове призначення. Наприклад, якщо цільовою групою є студенти або учні шкіл, – увага в рекламному буклеті (проспекті, плакаті і т.д.) акцентується на освітніх ресурсах бібліотеки (паперових і електронних), її дозвіллєвих клубах («English Club», «Співрозмовник» та ін.), можливостях безкоштовного доступу до мережі Інтернет тощо. Натомість, рекламні матеріали, адресовані користувачам-інвалідам, мають інший зміст. У такому випадку потенційних користувачів інформують про послуги, які надає «Центр-Окуляр» (центр діє на базі бібліотеки), та пропонують ознайомитися з виданням «Інва.net», яке бібліотека готує та випускає спеціально для людей з особливими потребами.

Для того, щоб проаналізувати рекламну роботу бібліотеки, працівники відділу маркетингу та наукової роботи щоквартально готують інформаційний огляд «Рівненська державна обласна бібліотека на сторінках преси, радіо, телебачення». Моніторинг за 2004-2006 рр. свідчить, що РДОБ поступово покращує показники рекламної діяльності.

На сьогоднішній день важливим джерелом інформації про діяльність бібліотеки є її веб-сайт. Завітавши на веб-сторінку РДОБ, відвідувач може ознайомитись із структурою бібліотеки, її ресурсами, послугами, а також знайти інформацію про заходи, які вже відбулися у бібліотеці або мають відбутися найближчим часом. Користувач Інтернету має можливість скористатися базами даних бібліотек, «відвідати» віртуальні виставки. У його розпорядженні – сервісні послуги (віртуальна довідка та електронна доставка документів).

Веб-сайт бібліотеки, виступаючи засобом реклами, одночасно є й об’єктом реклами. Відповідно інформація про існування електронної сторінки бібліотеки розміщується в друкованій рекламній продукції та на сторінках місцевої преси.

РДОБ практикує проведення комплексних заходів, які рекламують її діяльність та сприяють підвищенню іміджу бібліотеки як соціокультурного наукового освітнього закладу. Зокрема, вже традиційним є організація РR-акції з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек. Акція передбачає ряд заходів: презентації діяльності бібліотеки у всіх телевізійних і радіопрограмах, зустрічі з керівниками органів місцевої влади у стінах бібліотеки, урочистості в органному залі тощо.

Бібліотека постійно співпрацює з управлінням освіти міськвиконкому. Працівники обласної бібліотеки беруть участь у серпневих нарадах педагогів міста та у першовересневих днях знань. Проводяться заходи для слухачів Інституту післядипломної педагогічної освіти.

Утвердженню позитивного іміджу бібліотеки, розкриттю її можливостей сприяє організація екскурсій для першокурсників вищих навчальних закладів та старшокласників загальноосвітніх шкіл міста. Студенти та учні знайомляться із структурними підрозділами, системою каталогів і картотек, послугами бібліотеки.

Підвищенню ефективності реклами, зміцненню стосунків із громадськістю та ЗМІ сприяє фірмовий стиль РДОБ. Традиційно він включає: логотип, фірмовий лозунг, фірмовий бейдж та ін.

Інтер’єр РДОБ теж опосередковано рекламує установу. Увагу перехожих одразу привертає вивіска при вході в бібліотеку: великими літерами зазначено, що тут розташована Рівненська державна обласна бібліотека. Також при вході розміщено рекламні плакати і об’яви не лише бібліотеки, а й інших організацій міста. На 3-му поверсі знаходиться банер, який інформує про електронні ресурси бібліотеки. Внутрішнє оформлення будівлі витримане в одному стилі. Використано заспокійливу кольорову гаму, кожен відділ оздоблено рослинами. Осучаснення дизайну приміщення та створення комфортних умов для роботи, в кінцевому результаті, теж сприяє залученню користувачів до бібліотеки.

Розуміючи важливість реклами у сучасному суспільстві, РДОБ виступила ініціатором проведення тижня інформації на тему: «Рекламна діяльність установ культури». Така тема вперше широко висвітлювалась бібліотекою. Організатор заходу – головний бібліотекар відділу обслуговування документами з мистецтва Г.О. Споденюк.

До участі в заході запрошувалися: Л.В. Загайкевич – доцент, кандидат технічних наук, спеціаліст з дизайну і реклами Рівненського державного гуманітарного університету, В.Л. Захарова – головний редактор журналу «VIP», В.С. Ступницька – зав. відділу наукової роботи та маркетингу РДОБ, Л.І. Костильова – зав. відділу регіонального інформаційного центру РДОБ. Під час відкриття тижня інформації були обговорені наступні питання: етапи рекламного процесу в Україні, роль ЗМІ у популяризації діяльності установ культури, використання мережі Інтернет для реклами установи, реклама ресурсів і послуг РДОБ. На зустрічі були присутні представники закладів культури і мистецтв міста, студенти вищих навчальних закладів, всього – більше 100 осіб.

До заходу було підготовлено широку тематичну виставку «Рекламні видання установ культури Рівненщини». На виставці експонувалася рекламна продукція місцевих закладів культури – Рівненського обласного краєзнавчого музею, Рівненського обласного академічного музично-драматичного театру, Рівненського обласного театру ляльок, Рівненської обласної філармонії, Рівненського обласного центру народної творчості. Вони передали до обласної бібліотеки плакати, путівники, буклети, аудіокасети, СD, календарі, кулькові ручки. Особливим успіхом у відвідувачів користувались рекламні матеріали Рівненської обласної філармонії, представлені на традиційних паперових та на електронних носіях (аудіокасети, СD). Увагу приваблювали буклети та проспекти Рівненського обласного театру ляльок – яскраві, розроблені спеціально для користувача-дитини.

Окрема полиця виставки присвячувалася рекламі книгозбірень Рівненщини. Діяльність районних, міських, сільських бібліотек області у напрямку самореклами останнім часом помітно активізувалась. Зокрема, для них вже стало традицією періодично видавати друковані закладки та путівники. Сарненська центральна районна бібліотека готує серію бібліографічних покажчиків, Березнівська – має рубрику на місцевій радіостанції, виставляє інформацію про планові заходи на власній веб-сторінці. Всі бібліотеки співпрацюють із ЗМІ. В цілому кожна центральна районна бібліотека щорічно розміщує приблизно 25-70 публікацій в місцевих періодичних виданнях.

В подальшому подібний тиждень інформації проводитиметься щоквартально протягом року.

Таким чином, РДОБ постійно шукає нові шляхи для самореклами через зміцнення зв’язків із ЗМІ, збільшення обсягів друкованої рекламної продукції. Рекламна діяльність РДОБ покликана сприяти підвищенню її статусу в суспільстві та залученню нових користувачів.

Список літератури

1. Балашова Е.В. Библиотечный дизайн: Учеб. пособие / Е.В. Балашова, М.Н. Тищенко, А.Н. Ванеев. – М.: Гардарики, 2004. – 288 с.

2. Башун О. Реклама та „паблік рілейшнз” бібліотек / О. Башун // Імідж сучасної бібліотеки: Зб. ст. – К., 2001. – С. 67-75.

3. Дворкина М.Я. Библиотечное обслуживание как система: Учеб. пособие / М.Я. Дворкина. – М.: Изд-во МГИК, 1992. – С. 99-109.

4. Звіт про роботу Рівненської державної обласної бібліотеки за 2005 рік. – Рівне, 2006. – 53 с.

5. Звіт Рівненської державної обласної бібліотеки за 2004 рік. – Рівне, 2005. – 38 с.

6. Звіт Рівненської державної обласної бібліотеки за 2006 рік. – Рівне, 2007. – 38 с.

7. Михнова И.Б. Как сделать рекламу библиотеки: Теория, методика, практика / И.Б. Михнова, Г.Л. Цесарская. – М.: НВЦ „Библиомаркет”, 1996. – 220 с. – (Маркетинг некоммерч. орг.).

8. Обритько Б.А. Реклама і рекламна діяльність: Курс лекцій / Б.А. Обритько. – К., 2002. – 240 с.

9. Ярощук В.П. Інноваційний менеджмент у формуванні позитивного іміджу ОУНБ (з досвіду РОУНБ) / В.П. Ярощук // Бібліотеки Рівненщини: Інновації, досвід роботи: Зб. ст. – Рівне: Перспектива, 2004. – С. 26–35.


26.10.2010