Рослинний світ лісів, луків, водойм. Реферат

Рослини лісів. Рослинний світ луків. Рослини водойм

Рослини зростають здебільшого не ізольовано, а в певних рослинних угрупуваннях – фітоценозах.

Рослинне угрупування – це закономірне поєднання певних видів рослин. Найхарактерніша їх риса – ярусність. Рослинні угрупування складаються з представників різних видів рослин, які потребують неоднакових умов існування. Завдяки у цьому на певній площі ростуть різноманітні рослини.

Найхарактернішими рослинними угрупуваннями в Україні є ліси, луки, водойми, болота, степи. Вони займають 1/3 її території.

Відвідання лісу, луки, ставка, спостереження яскравих картин навколишньої природи в різні пори року залишають у дітей яскраві враження, чіткі уявлення, які зберігаються протягом усього життя. Зараз, коли гостро стоїть питання екологічного виховання, потрібно навчити дітей пристойно поводити себе в лісі, на озері, луці. Важливо, щоб кожна зустріч дітей з природою була уроком розумного і з дбайливого ставлення до неї.

Рослини лісів

Ліс – безцінний дар природи. Значення його в природі неможливо переоцінити. Ліси впливають на клімат, пом’якшуючи його, маючи величезне водорегулююче значення. Завдяки рослинності в лісі нагромаджується значна кількість вологи. Ліс впливає на формування ґрунтів. Лісові насадження захищають поля від суховіїв, вітрової та водної ерозії ґрунтів. Лісове повітря позбавлене пилу, наповнене корисними виділеннями лісових рослин (фітонцидами), які відновлюють сили людини, дарують йому здоров’я.

У житті людини ліс відіграє першочергову роль як надзвичайно важливий природний ресурс. Він дає матеріали для будівництва, деревообробної та меблевої промисловості, постачає сировину для паперової, целюлозної, сірникової та хімічної промисловості. У лісах росте значна кількість рослин. Це суниця, чорниця, брусниця, журавлина, малина, буяни, ожина, черемха, ліщина. В лісах зростає велика кількість різних видів грибів.

В Україні ліси займають площу близько 10 мільйона га. Різноманітний склад деревинних рослин у лісі. Розрізняють хвойні, листяні і мішані ліси. Хвойні ліси складаються з таких порід, як сосна, ялина, ялиця. В Україні найбільш соснових лісів. Листяні ліси складаються з дуба, граба, берези, ясена, клена, липи. У мішаних лісах ростуть як хвойні, так і листяні породи. Основними ярусами лісу є дерева, кущі, трав’янисті рослини, моховий килим, не зелені рослини лісового ґрунту – бактерії та гриби.

     

Сосна – окраса лісу. Сосни дуже люблять сонце і ростуть там, де багато світла. Дуже часто вони ростуть на піску, тому що у них дуже сильне і глибоке коріння, Якби сосна не закріплювала своїм корінням піски, вітер розвіював би їх, а вода заливала б пісок у річку і замулювала б її. Сосни приносять велику користь природі. Насіння з шишок люблять ласувати білки і дятли.

Ялина європейська – витривале дерево. Воно не боїться морозів і навіть при температурі -5оС не впадає у сон спокою, а продовжує рости. Голки ялини – це своєрідні листки, які тримаються на дереві по 5-7 років. Деревину ялини використовують як будівельний матеріал, на виготовлення паперу. З неї виготовляють скрипки.

Серед листяних дерев наших лісів досить поширеним є дуб звичайний, а на заході України дуб скельний. Дуби найпізніше прокидаються від зимового сну. Деревина дуба міцна і гарна, а тому з неї роблять паркет і меблі, будують кораблі. Молодою корою дуба лікують людей, тварин, з жолудів роблять каву.

Досить поширеним у наших лісах є граб звичайний, який ціниться за міцну деревину.

Найчастіше в Україні зустрічається береза бородавчаста, або повисла і береза пухнаста. Береза – світлолюбна порода, а не вибаглива до гранту. Берези підгодовують у зимку пташок, весною бджоли збирають з квітучих берізок пилок, а з листків клей.

Справжньою окрасою наших лисів є клен гостролистий. Це високе, струнке дерево з колоподібним стовбуром. Кора у клена дуже гарного сірого відтінку, покрита дрібними тріщинками. Клени – тіньовитривалі, у лісі вони часто ростуть під іншими деревами.

Липа – тіньовитривале дерево, доживає до 1000 років. З квіток липи бджоли збирають багато нектару і виробляють липовий мед. Квітки липи збирають, сушать і заварюють як чай для лікування людей.

Досить звичайними у листяних лісах є ясен звичайний, верба, вільха.

На галявинах і узліссях можна зустріти горобину звичайну, плодами якої люблять ласувати снігурі, омельлюха, дрозди.

Другий ярус лісу представлений різноманітними кущами. Досить поширеними є ліщина звичайна, калина, шипшина собача бруслина бородавчаста, барбарис звичайний, малина, ожина, бузина чорна, бузина червона і бузина трав’яниста, чорниця.

До третього ярусу лісових рослин належать трав’янисті рослини.

У березні і квітні починають цвісти рослини, які називають ефемероїдами, що з перекладу означає швидкоплинний. Серед них: підсніжник, проліска, мати-й-мачуха, ряст, зірочки жовті, медунка, фіалки, сон, первоцвіт весняний. Петрів хрест лускатий, чина весняна, розхідник плющовидний.

Найбільш цікавими у травні є конвалія звичайна, купина лікарська, горлянка повзуча, веснівка дволиста, суниці лісові.

Червень відзначається більш масовим цвітінням трав’янистих рослин. Проводячи екскурсії і цільові прогулянки в ліс, можна познайомити дітей з веронікою дібровною. Рідкісними рослинами – любкою дволистою, зозулиними черевичками, а також дзвониками, грушанкою, квашеною, гвоздикою. Дельтовидною, звіробоєм.

У липні кількість цвітучих рослини зростає. В цей час можна побачити такі рослини як: енотера, пижмо, перстач, очисток, мальва, іван-чай, золототисячник. Розкішні в середині літа паперові.

У серпні-вересні в лісах продовжують квітнути трав’янисті рослини. В лісі можна знайти гвоздики, енатеру, звіробій, цмин.

Четвертий ярус лісової рослинності займають мохи. Це мешканці вологих місць. Вони поширені у соснових та мішаних лісах Полісся. Серед них зустрічаються первоціт, шребера, дікран зморшкуватий, зозулин льон.

П’ятий ярус лісової рослинності займають гриби і бактерії. Найбільш небезпечним отруйний грибом є бліда поганка, або мухомор зелений. До їстивних грибів належать: білий гриб, маслюк, лисичка, підберезник, сироїжка, опеньки.

Рослинний світ луків

Всі луки поділяють на заплавні, материкові і гірські. Заплавні луки розташовані по долинах річок і щороку заливаються весняними водами. Ґрунти поживні, в основному наносні. Материкові луки розташовуються поза річковими заплавами, а гірські – в горах вище від межі лісової рослинності. На луках відсутні дерева. Майже всі лучні рослини належать до багаторічних. Трав’янисті рослини, що ростуть на луках, належать до різних родин.

Крім того, їх поділяють на такі господарські ґрунти: злаки, бобові, різнотрав’я, осоки.

Найбільш поширені злаки – це тимофіївка, лисохвіст, тонконіг, грястиця, костриця лучна.

Бобові ростуть на луках у меншій кількості, ніж злаки, але вони дуже ціняться через велику поживність для худоби, а також тому, що збагачують ґрунт азотом. Найбільш поширені бобові – конюшина лучна, конюшина повзуча, люцерна, мишачий горошок, чина лучна.

Велика кількість лучних рослин належить до різнотрав’я. З родини айстрових на луці можна зустріти деревій, королицю, волошки лучні, козельці. З родини геранієвих привертає увагу герань лучна, з маренових досить часто зустрічаються підмаренники.

Серед дотичних рослин на луках часто зустрічаються клени, дика морква.

Досить часто на луках зустрічаються представники родини гречкових – щавель кислий, щавель кінський, гірчак зміїний.

На вологих луках зустрічається валеріана лікарська – багаторічна рослина з високим прямостоячим стеблом.

Осоки зустрічаються найчастіше на заплавних луках. Їхні пагони поїдають тварини.

Луки не існують вічно. В природі відбувається перетворення лук на ліси. Природні луки потребують догляду, раціонального використання.

Рослини водойм

Порівняно з рослинами лук та інших рослинних угрупувань, рослини водойм мають більш однорідні умови існування, що і зумовлює значне поширення їх на всій земній кулі.

Як і кожному рослинному угрупуванню, рослинності водойм властива ярусність.

Біля самого берега розташовуються пояс прибережних рослин: тут ростуть сусак, стрілолист, частуха подорожникові, їжачі голівки, калюжниця, цикута.

Другий пояс рослин водойм займають рослини мілководдя, до яких належать очерет, рогіз, кошик.

Наступний пояс, де вода ще глибша, займаються водні рол сини з листками, що плавають на поверхні води, - біле латаття, глечики жовті. У водоймі є рослини, які все життя проводять під водою, деякі з них укорінюються в ґрунті (елодея, ресник), а деякі не укорінюються (кушир, пухирник).

До найбільш поширених вільно плаваючих рослин належить ряска. У деяких водоймах дуже поширеною плаваючою рослиною є жабуриння звичайне.

Поверхню деяких ставків в Україні прикрашають листки сальвінії плаваючої – водяної папороті. Ще більше рідкісною рослиною наших водойм став водяний горіх плаваючий – віліс. Це плаваюча однорічна рослина, яка занесена до Червоної книги України.

Крім вищих квіткових рослини на водоймах досить поширені і нижчі, які в основному представлені водоростями.


28.12.2011