Рівненський зоопарк як один із наймолодших в Україні. Реферат

Не кожен обласний центр України, може похвалитися власним зоопарком, яких у нашій державі є вісім - у Києві, Харкові, Одесі, Миколаєві, Асканії-Новій, Рівному, Луцьку, Донецьку

Саме Рівненський зоопарк – є одним з небагатьох на всі західні регіони України. З цієї причини інтерес до нього щоразу збільшується. Адже немає людей, які б не хотіли побачити на власні очі тварин з усіх континентів земної кулі.

В зоопарку щороку буває чимале поповнення – страусенятко, віслючок, камерунські козенята, вовченята, хвилясті папужки та маленькі амурські полози. Ходять слідом за своєю матір’ю семеро поросят дикого кабана. Муркають як кошенята, і двоє маленьких левенят, які вже прозріли. Виховують свого нащадка-мавпеня – і павіани-гамадрили. Вільно себе почувають в акваріумі й пуголовки жаби аги. А ось маленькі бурі ведмежата які з’явилися на світ у зоопарку в вересні вже готуються до від’їзду – в Колумбію, де виступатимуть в цирку.

Окрім них, рівненський зоопарк відправив ще деяких тварин у інші зоопарки. Двох маленьких гімалайських ведмедів, які тішили і дітей і дорослих, під час минулорічного відкриття сезону, відправили в зоопарки Луцька та Миколаєва. В обмін на одного з ведмежат, було придбано левицю, а пару їй – розкішного лева – розшукали в Чехії.

Рівненський зоопарк – один з наймолодших в Україні. Він починав створюватися в 1982 році. З того часу цей заклад відпочинку людей розбудовується практично щодня. Сьогодні його територія сягає 13,5 гектара, де знаходиться 150 видів тварин (близько 500 екземплярів). У зоопарку демонструються 24 види тварин, занесених до міжнародної Червоної книги та Червоної книги України.

Кого тут лише не зустрінеш? Є і лев, батьківщина якого – африканська савана, і двогорбий верблюд, рідною стихією якого є гарячі пустелі Єгипту, і нільський крокодил, який водиться на найдовшій річці світу Ніл, і шимпанзе котрі полюбляють непрохідні джунглі, і амазонська риба піранья, яка відома своїми гострими, як лезо, зубами, і найдовші у світі удави – анаконда і багато інших химерних, цікавих та кумедних тварин. Усі вони з різних кліматичних поясів: помірних, субтропічних, тропічних, екваторіальних.

Отож, перш за все, в зимовий період тварин потрібно забезпечити і відповідною температурою навколишнього середовища, освітленням і продуктами. Одне слово, забезпечити нормальними, або хоча б мінімально наближеними до природних умов існування. Усі ці клопоти розпочинаються від створення своєрідних будівель і закінчуються транспортом, який доставляє корми, з якими теж не так уже й легко. Щоденно для годівлі тварин в зоопарку необхідно більше 60 найменувань продуктів харчування. На кухні зоопарку готується не менше 20 різних страв. Крім того, за сезон згодовується до 30 різних кормів. Хижакам потрібно на добу близько 100 кг свіжого м’яса.

Майже щороку, найменше у кожної потенційної пари зоопарку з’являється потомство:

Вони потрапили сюди… з цирку, де з успіхом виступали на арені протягом кількох років. І хоч у природі ведмеді постійних пар не утворюють, у Рівненському зоопарку клишоногі не просто пара, а справжня дружна сім’я. Підтвердження цьому – Маша і Міша уже вкотре радують відвідувачів появою малят. Ось і тепер з їхнього вольєра чути писк. Маша поки що ховає ведмежат біля себе у барлозі і не дає нікому зазирнути. Тому точно не відомо, скільки малят – двоє чи троє. Ведмежата ще зовсім безпомічні, без шерсті, мають до півкілограма ваги і близько двадцяти п’яти сантиметрів завдовжки. Маша годує їх своїм молоком.

     

Але вже незабаром працівники зоопарку почнуть підгодовувати малят дитячими кашками "Малюк" та "Малютка". Потім даватимуть і "дорослу" їжу ведмедів – вівсяну та манну каші, хліб, фрукти-овочі, та інші поживності. Коли ведмежата підростуть і наберуть до семи кілограмів ваги, їх можна буде відлучати від мами. Десь у віці п’яти-шести місяців молодняк мають намір продати в інші зоопарки України чи світу, або в цирк.

Рівненський зоопарк тісно взаємодіє з іншими зоопарками України. Міський зоологічний парк Одеси поповнився відразу двома левенятами - 7-місячна левиця Лаура приїхала з Рівненського зоопарку, а 5-місячний лев Симба - зі столиці України. За словами завідувачки інформаційно-просвітницьким сектором зоопарку, молоде левеня - подарунок президента Федерації футболу України Григорія Суркіса, котрому його привезли з Африки. На фото: левеня Симба позувало кореспонденту прямо у вольєрі.

Під час перевезення з Миколаєва в Рівне Цар звірів забився у куточок і спантеличено позирав на охорону. Проте тільки ступивши крок до нього, як він вишкірився і загарчав. Чотиримісячне левеня вже має крутий норов. Попервах він дуже сумував, - розповідає заступник начальника зоокуточка. Навіть апетит погіршав. З Миколаєва у спеціальній клітці його везли цілу добу, тож акліматизуватися на новому місці цьому великому котярі було вкрай важко. Тим більше, що умови в Рівному поки не такі, як у Миколаївському зоопарку - найкращому і найстарішому в державі.

Але вже за кілька місяців він матиме просторий і теплий вольєр. Тепла клітка - чи не основна умова утримання цих хижаків у неволі, адже африканському левові необхідно, аби температура сягала хоча б 15 - 17 градусів за Цельсієм. Тепер лев ожив, та й апетит поліпшився.

Маленький хижак з’їдає щодня кілограм м‘яса, кісточок, випиває літру молока і закушує все це двома сирими яйцями. З часом він їстиме до 8 кілограмів сирого м‘яса. А ще доглядачі дають тварині спеціальні добавки, аби левеня швидше підростало. Певне, тому хижак стає агресивнішим, лютим та дорослим на очах. Лева довго чекали в Рівному - у миколаївських колег рівняни вже давно просили продати лева чи тигра. Тож Нік із однієї з найкращих колекцій тамтешніх котячих хижаків. А вартував він зоокуточку не багато не мало кількох тисяч доларів. Нашому африканському гостю відтепер у Рівне сумно не буде - днями тут народилися ведмедики.

Ще наші волинські колеги днями придбали двох дорослих вовків-красенів із Рівненського зоопарку. Певне, через рік після реконструкції міського парку, якою опікуватиметься муніципалітет, волинська столиця зможе пишатися своїм зоокуточком.

Рівненський зоопарк готується до зими

Незважаючи на відносно теплу погоду, чимало тварин у нашому зоопарку вже перевели до зимових приміщень. В першу чергу - зелену мартишку з дитинчам, мавп-капуцинів і леопарда. До речі, самка леопарда ще не має навіть власного вольєра, не кажучи вже про зимове приміщення.

До наступного сезону для леопарда підготуємо стаціонарний вольєр із зимовим приміщенням, - повідомив завідувач відділу хижих тварин Рівненського зоопарку Олексій Онопрійчук. Цю зиму леопард житиме в одній з кімнат амін-корпусу, яку спеціально для цього пристосували. Не зможуть відвідувачі цього сезону побачити страусів, павичів, самок в’єтнамських свиней. А ось коні Пржевальського, які в природі живуть в значно суворіших кліматичних умовах, не бажають навіть заходити під навіс.

Не бояться зими й верблюди. Товста шкіра та шар підшкірного жиру надійно захищають цих тварин від перепаду температури. Можливо, за останні три роки, а саме стільки верблюди мешкають у Рівненському зоопарку, тварини встигли адаптуватися до клімату. Добре, що й зими за цей час були відносно теплими.

Єноти мають власне зимове помешкання, але продовжують нагулювати жир. З часом вони стануть в’ялими та впадуть у сплячку. Відмінно себе почувають й павіани-гамадрили. Адже ці мавпи витримують морози до п’яти градусів. Якщо ж температура повітря знизиться, ці мавпи легко перейдуть з вольєра в приміщення, яке обігрівається. У приміщенні левів обладнали "буржуйку", яка забезпечить середню температуру близько 10 градусів вище нуля. Цього цілком достатньо, аби леви почували себе комфортно.

Окрім побутових умов, працівники зоопарку запасають для тварин на зиму ще й харчі.

Жодних проблем у вирішенні цього питання, у тому числі й фінансових, ми не маємо, - запевнив пан Онопрійчук. Всі три холодильники повністю заповнені м’ясом. При щодобовій потребі звірів у цьому продукті близько 60 кг, м’яса вистачить на два-три тижні. Підвищення цін на м’ясо поки що не вплинуло на його заготівлю. Оскільки зросла вартість лише свинини, а тварини легко тамують голод і яловичиною. До того ж, якщо й купуватимуть на ринку м’ясо, то в основному "дорізи" - туші погано вгодованих тварин. Заготовляють нині також сіно, моркву, буряки та інші овочі. Отже, взимку мешканці зоопарку не голодуватимуть.

Література

  1. www. ukrinform. ua
  2. www. uaportal. com
  3. www. rambler. ru
  4. Видання "Волинь" від 22 вересня 2004 р.
  5. Бабичев Ф. С., Денисов А. Ф. "Український Радянський Енциклопедичний Словник". Київ-1987р.


26.12.2011