Риби: різновиди та типологія. Реферат

Ряд оселедцеподібні. Ряд лососеподібні. Ряд коропоподібні. Ряд оку неподібні. Надряд дводишні. Ряд осетроподібні. Господарське значення риб

Ряд оселедцеподібні

Риби цього ряду мають витягнуте тіло, злегка сплюснуте з боків. Забарвлення спинки темно-синє або зеленувате, черевце біле зі срібним відливом. Парні й непарні плавці м’які. Бічна лінія непомітна. Довжина тіла звичайно 5-75 см, іноді-до 5 м.

Більшість оселедцеподібних живе в морях, є також прохідні -- ті, що мігрують на нерест з морів у ріки, і навпаки. Деякі представники ряду живуть у прісних водоймах. Живляться планктонними безхребетними.

Ряд складається з трьох родин. Найвідоміші риби з родини оселедцевих – відносно дрібні або середні за розмірами, завдовжки звичайно 35-45 см. Промислове значення мають океанічний (атлантичний, балтійський, біломорський, тихоокеанський) оселедець, сардина, івасі. Найдрібніші промислові риби – кілька і тюлька, що живуть у Балтійському, Чорному і Каспійському морях.

Ряд лососеподібні

До ряду належать риби, зовні схожі на оселедцеподібних, завдовжки від 2,5 см до 1,5 м. Живуть, живляться і ростуть, досягаючи статевої зрілості, у морях, але на нерест ідуть у річки. Кета, горбуша, нерка та інші риби із родини лососевих нерестяться в річка Далекого Сходу; сьомга, кума – Європейської Півночі; чавича – звичайно у річках Аляски. Усі лососеві – промислові риби, високо цінуються за смачне м’ясо та ікру. Не меншу цінність становлять прісноводні: форель, байкальський омуль, чудський сиг, ряпушка. Багатьох лососевих розводять у спеціальних рибницьких господарствах.

Ряд коропоподібні

Ряд об’єднує понад 2 тис. видів, що складає близько 15% від загальної кількості видів кісткових риб. Довжина тіла – від 2 см до 1,5 м. Спинний плавець – один, у деяких риб (карась, сазан) із твердим променем. Рот висувний, зубів на щелепах частіше немає. Коропоподібні – переважно прісноводні риби, серед яких є рослиноїдні, хижі й всеїдні.

     

До хижих риб належить кілька видів піраній, що живуть у річках Південної Америки. Небезпечними для тварин і людини є піранья звичайна і велика піранья.

Хижою рибою є також електричний вугор.

У водоймах України найпоширенішими представниками коропоподібних є плотва, ялець, жерех, лин, вусань, лящ, рибець, уклейка, чехоня, сазан, карась, амур. Усі вони мають велике промислове значення.

Ряд окунеподібні

Представники (близько 6 тис видів) живуть у водоймах усіх материків і океанах. Характерна ознака в оку неподібних – наявність двох спинних плавців із гострими колючками. Плавальний міхур у деяких видів відсутній. Довжина тіла – від 1 см до 5 м, маса – від 1 г до 1000 кг та більше. Так, місяць-риба сягає довжини 3 м і маси 1400 кг.

Найпоширеніші родини: кам’яних окунів; живородних окуневих – судак, окунь, йорж; ставридових; морських карасів; зубаткових; бичкових. Майже всі риби ряду їстівні, становлять об’єкт промислу та аматорського лову. Дрібні риби цієї групи добре почуваються й розмножуються в акваріумах.

Надряд дводишні

Цим рибам властиве поряд із зябровим ще й легеневе дихання.

Із сучасних дводишних риб відомі: протоптеру із Африки, лепідосирен з Південної Америки, неоцератод, або рогозуб, з Північного Сходу Австралії. Усі дводишні живуть у неглибоких річках із повільною течією та заболочених водоймах, із рясною рослинністю. Такі водойми пересихають у період посухи і наповнюються водою на кілька місяців у сезон дощів. Ці риби вважаються давніми і характеризуються примітивною організацією. Хорда у них зберігається протягом усього життя. Дводишні добре пристосовані до життя у водоймах із низьким вмістом кисню, за відсутності води можуть переходити на легеневе дихання.

Близько 400 млн. років тому у морях і прісних водоймах нашої планети з’явилися кистепері риби, представлені численною групою примітивних кісткових риб. Донедавна вважали, що представники кистеперих вимерли приблизно 7 млн. років тому. Промислового значення дводишні не мають.

Ряд осетроподібні

Це нечисленна група риб (близько 25 видів). У будові осетроподібних збереглися давні ознаки, що засвідчують їхню схожість із хрящовими рибами. Протягом усього життя в осетроподібних зберігається хорда, скелет кістково-хрящовий. Тіло подовжене, голова починається зі сплощеного рила, з нижнього боку якого є дві пари вусиків і рот – поперечна щілина у вигляді півмісяця. Щелепи не мають зубів. У шкірному шарі з боків уздовж тіла і на хребті розташовані в п’ять рядів великі кісткові бляшки, між якими хаотично розкидані дрібні кісткові пластинки. Грудні і черевні плавці прикріплюються до тіла горизонтально. Хвостовий плавець нерівно лопатний, схожий на хвіст акул. Є плавальний міхур.

Представники родини зустрічаються переважно в Північній півкулі, у помірних широтах Європи, Північної Азії та Північної Америки. У дорослому стані ці риби значну життя проводять у морях. Байкальський осетер, американський озерний осетер і стерлядь вважаються прісноводними рибами. Навесні або восени осетрові заходять для розмноження з морів у ріки. Особини, які зайшли у ріки восени, перезимовують тут і нерестяться наступної весни.

Осетрові завжди потерпали від браконьєрів. Погіршення екологічного стану багатьох річок, будівництво на них гребель гідроелектростанцій – усе це призвело до вимирання цінних риб.

Господарське значення риб

Риби мають велике господарське значення для людини. Вони є цінним харчовим продуктом, одним із основних джерел харчового білка. Щорічно виловлюють 70-74 млн. т риб у морях і океанах і близько 9 млн. т у прісних водоймах. риб’ячий жир – цілющий для людини продукт, що містить вітаміни А, D, E, одержують із печінки риб, зокрема тріскових.

Риби деяких видів небезпечні або шкідливі для людини. По-перше, серед них є отруйні, і контакт із ними загрожує життю чи здоров’ю людей. По-друге, багато риб є проміжними хазяїнами червів (гельмінтів), що паразитують на людині. По-третє, є хижі риби, що нападають на людей, - акули, мурени, піраньї тощо.


18.12.2011