Родовик лікарський, розрив-трава дрібноквіткова, розторопша плямиста: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як родовик лікарський, розрив-трава дрібноквіткова, розторопша плямиста. Розглянуто способи їх застосування

Родовик лікарський (багровець, грижник, зілля їжаче, кровоголовка, красноголовка, радовик, рядовик, стягникров, суховолотиць, сухозлотиця, татарник, чорноголовка). Sanguіsorba offіcіnalіs

Трав'яниста багаторічна рослина родини розових. Має коротке здерев'яніле розгалужене кореневище і додаткові корені. Стебло прямостояче, до 150 см заввишки, ребристе, вгорі розгалужене, всередині порожнисте, як і листки - зовсім голе, блискуче.

Листки непарноперисті, з багатьма видовжено-яйцеподібними або еліптичними, серцеподібними при основі й округлими на верхівці, пилчасто-зубчастими по краю, цупкими темно-зеленими зверху і сизуватими знизу листочками.

Прикореневі листки зібрані розеткою на довгих черешках. Квітки правильні, двостатеві, безпелюсткові, в яйцеподібних головках на довгих прямих квітконосах. Цвіте у червні - вересні. Плід - однонасінний горішок.

Росте на заливних луках, по берегах річок, узліссях.

Для виготовлення лікарських форм використовують кореневище родовика лікарського з корінням. Викопують коріння восени, коли надземна частина починає в'янути.

Коріння і кореневище родовика лікарського містять дубильні речовини, органічні кислоти, ефірну олію, сапоніни, флавоноїди, гіркоти, вітаміни (А, С, К), цукри, мінеральні речовини (макро- та мікроелементи).

Галенові препарати родовика лікарського мають судинозвужувальні (при місцевому впливі), в'яжучі, протизапальні, кровоспинні, ранозагоювальні властивості.

     

Застосовують галенові препарати родовика лікарського при кровотечах, холециститах, ентероколітах, ангіні:

  • Місцево - при кольпітах, ерозіях, флебітах, виразках, гнійних незаживаючих ранах.
  • Внутрішньо - екстракт родовика рідкий по 40 крапель тричі на день. Відвар кореневища родовика лікарського (1:30) приймати по 1 ст ложці тричі на день.
  • Зовнішньо - відвар кореневища (1:20) служить для полоскання, примочок, спринцювань.

Розрив-трава дрібноквіткова (неруш мене, нетикалка, не чіпай-мене, розпорсник лісовий, слабівник). Іmpatіens parvіflora

Однорічна трав'яниста рослина родини бальзамінових. Стебло прямостояче, до 100 см заввишки. Листки еліптичні або яйцеподібні, загострені, по краю - гостропилкозубчасті. Квітки зигоморфні, блідо-жовті; шпорка пряма. Цвіте у червні - серпні. Плід - коробочка.

Росте в Карпатах у тінистих вологих місцях.

Для виготовлення галенових препаратів використовують усю рослину.

Трава рослини містить флавоноїди, вітаміни, органічні кислоти, нафтохінон.

Галенові препарати здатні посилювати скорочення матки і зупиняти кровотечу, мають седативну, гіпотензивну, антитоксичну дію.

Застосовують при гіпертонічній та нирковокам'яній хворобах, неврозах, маткових кровотечах, при слабій родовій діяльності (для прискорення пологів):

  • Місцево - для лікування ран і геморою.
  • Внутрішньо - настій (10 г подрібненої трави з корінням на 200 мл окропу) пити по 50 мл тричі на день.
  • Зовнішньо - настій (1:10) служить для промивання ран, сидячих ванн при геморої.

Розторопша плямиста. Sіlybum marіanum

Однорічна або дворічна рослина родини складноцвітих. Стебло прямостояче, масивне, борозенчасте, голе або опушене волосками, нерозгалужене або малорозгалужене, заввишки до 150 см.

Прикореневі листки великі, сильно зморщені, перисті, довжиною до 100 см, голі на черенках, стеблові листки чергові, сидячі, з білими сітчастими жилками і жовтувато-білими колючками.

Квітки зібрані у суцвіття - кошики, які розміщені поодиноко на розгалужених стеблах, великі до 4 см в діаметрі. Квітки всі трубчасті пурпурово-червоні. Цвіте у травні - серпні. Плід - сім'янка чорна з сірими краплинками і чубчиком із волосків на кінці, завдовжки до 20 мм, блискучі.

На території України розторопшу плямисту культивують як лікарську рослину.

Для виготовлення галенових лікарських препаратів використовують насіння та плоди рослини.

У плодах розторопші містяться флавоноїди (силімарин - силібін), на яких закладено гепатопротекторний принцип їх дії. Згідно сучасним знанням, гепатопротекторна речовина, яка міститься у дозрілому насінні рослини, названа силімарином, включає слідуючі сполуки: силібін, дегидросилібін, силідіанін та силікристин.

Крім того, плоди містять один стереоізомер ізосилібін. Із сировини ізольовані і інші сполуки, які не мають суттєвого згначення для основної дії рослини - кверцетин та інші. У рослині містяться також вітаміни, мікроелементи.

Галенові препарати розторопші проявляють жовчогінну, гепатопротекторну, холеретичну, мембаностабілізуючою активністю.

Препарати розторопші застосовують при захворюваннях печінки та шлунково-кишкового тракту, гепатиті, холециститі.

Внутрішньо - насіння розторопші плямистої (30 г подрібненого насіння залити окропом 500 мл і варити до тих пір, поки кількість не зменшиться на половину. Пити по 1 ст ложці кожну годину. Можна використовувати подрібнене насіння до порошка по 1 ч ложці 5 разів на день.

На основі флавоноїдів фармацевтичною промисловістю розроблені препарати - таблетки силібор, легалон.


04.09.2011