Опис лікарських рослин: плід анісу звичайного та трава материнки. Реферат

У рефераті наведено опис таких лікарських рослин як: плід анісу звичайного та трава материнки. Подано відомості про рослину, поширення, заготівлю, сушіння, хімічний склад, зберігання, лікарські засоби тощо

Плід анісу звичайного (Fructus anisi vulgaris)

Аніс звичайний. Ганус — Anisum vulgare

Родина Салерових (Зонтичні) — Apiaceae (Umbelliferae)

З аптеки плоди відпускаються в натуральному вигляді, у складі зборів (чаїв). На фармацевтичному заводі одержують олію й інші препарати. Широко застосовуються плоди як прянощі у харчовій, консервній, лікеро-горілчаній промисловості.

Ефірну олію використовують для одержання парфумів, одеколону, туалетного мила, зубних паст і медичних препаратів. Жирна олія вживається в миловарінні, а її щільна частина є замінником олії какао. Макуха плодів йде на корм худобі. Щорічна потреба в ефірній оліїі понад 1,5 т. На Україні росте два види анісу.

Рослина. Однолітня рослина, що культивується. Стебло прямостояче, кругле, нагорі гіллясте, висотою 30-60 см. Нижні листки довгочерешкові, суцільні або лопатеві, округлонирковиднї форми, із зубцюватим краєм, середні — трійчасторозсічені, черешкові, верхні — розділені на вузькі ланцетоподібні частки. Квітки дрібні, білі, зібрані в суцвіття "складна парасолька". Плід — вислоплідник. Цвіте в червні — липні, плоди дозрівають у серпні.

Поширення. Батьківщина анісу — країни Середземномор'я. Культивується в багатьох країнах.

Заготівля. Рослину викошують машинами в момент побуріння 60-80% парасольок.

     

Сушіння. Скошені рослини в гарну погоду залишають на полі або зв'язують у пучки і досушують під навісами, потім обмолочують, очищають від домішок, розсипають на брезент і досушують.

Зовнішні ознаки сировини. По ДФХ плоди анісу повинні бути дрібні, яйцеподібної або оберненогрушевидної форми (вислоплідники), покриті волосками, що переважно не розпадаються на напівплодики (мерикарпії). На верхівці плоду знаходиться пятизубчата чашечка і надприймочковий диск, внизу-плодоніжка. Кожен напівплодик має п'ять повздовжніх маловипуклих реберець. Довжина суцільних плодів 3-5 мм. Запах специфічний ("анісовий").

Смак солодкувато-пряний, колір жовтувато-сірий або бурувато-сірий. При аналізі плодів звертають особливу увагу на неприпустиму домішку отруйних плодів болиголова. Знижують якість сировини почорнілі і зелені плоди анісу, а також інших рослин, стеблеві частини, бур'яниста домішка. Частіше зустрічається домішка Коріандру, що легко впізнати по кулеподібній формі плодів. Тотожність сировини визначається по зовнішніх ознаках і мікроскопічно.

Хімічний склад. Ефірна олія (не менше 1,5%). Компоненти її — анетол (80-90%), а також анісовий альдегід, анісова кислота. Жирна олія і білкові речовини.

Зберігання. По правилах зберігання ефірноолійної сировини. На складі — у мішках. Термін придатності 3 роки.

Лікарські засоби. Плоди, збори (чаї), анісова олія, нашатирно-анісові краплі, грудний еліксир.

Застосування. Як відхаркувальний засіб при катарах верхніх дихальних шляхів, коклюші.

Трава материнки (Herba origani vulgaris)

Материнка звичайна —Origanum vulgare

Родина Ясноткові (Губоцвіті) — Lamiaceae (Labiatae)

З аптек відпускається трава материнки, настої, збори. Щорічна потреба в сировині десятки тонн. На Україні росте 5 видів материнки.

Рослина. Багаторічна трав'яниста рослина, що має декілька опушених стебел висотою 30-60 см. Листки супротивні, черешкові, видовженояйцевидні, цільнокраї або дрібнозубчаті, темно-зеленого кольору, знизу більш світлі. Дрібні рожево-пурпурні квітки утворюють щитковидний волоть. Плід сухий, складається з 4 горішків. Рослина має приємний, духмяний запах. Цвіте з липня до вересня, плодоносить у вересні -жовтні.

Поширення. Україна, Кавказ, південні райони Сибіру.

Місцепроростання. Росте розріджено в сухих лісах, на узліссях і галявинах, по схилах ярів, на суходільних і заплавних лугах. Культивується.

Заготівля. У період цвітіння секатором або ножем зрізають квітучі пагони, без грубих стебел, на відстані 20-25 см від землі.

Охоронні заходи. Рекомендується чергувати райони заготівель сировини. Частину розвинутих рослин потрібно залишати для висіву.

Сушіння. Проводиться під навісом, у тіні або в сушарках при температурі не вище 35°С. Траву розкладають пухким шаром у 5-7 см. Суху траву обмолочують і на решетах відокремлюють грубі стебла. Вихід сухої сировини 25%.

Зовнішні ознаки сировини. Відповідно до Дст сировина повинна бути у вигляді суміші надземних частин рослини (квітки, листки, частини суцвіть). Віночок квітки двугубий, блідо-пурпуровий. Суцвіття щитковидні, зібрані в розлогий волоть. Стебло чотиригранне, листки продовгуватояйцевидні, розташовані супротивно. Запах духмяний.

Смак гірко-пряний, легко в’яжучий. Сировина може бути в цілому, різаному і брикетованому вигляді. Погіршує якість сировини домішка частин, що втратили природне забарвлення, підвищена подрібненість, бур'яниста домішка. Тотожність сировини визначається по зовнішніх ознаках і мікроскопічно.

Хімічний склад. Ефірна олія (не менше 0,1%). Компонент її — фенольні сполуки, головним чином тимол. Дубильні речовини, аскорбінова кислота.

Рис. 1. Тимол.

Зберігання. У сухому, добре провітрюваному приміщенні по правилах зберігання ефірноолійної сировини. Термін придатності 3 роки.

Лікарські засоби. Трава материнки, збори, брикети, настій.

Застосування. Як відхаркувальний і стимулюючий діяльність кишечника засіб.


12.08.2011