Єгипетські піраміди як одне з чудес світу. Реферат

Зараз про піраміди люди знають, в основному, із науково-фантастичних фільмів, хоча побачити на власні очі це чудо світу, увібрати в себе потаємні куточки історії та загадок вдається не кожному

Варто сказати, що до нашого часу з усіх відомих чудес світу збереглося лише одне – найстаріше – диво: Єгипетські піраміди. Творцям пірамід єгиптяни поклонялися, як богам. Адже ці величні споруди були створені для захоронення наймогутніших правителів Єгипту – фараонів, які в ті часи були аналогами божественних створінь, а отже, повинні були жити вічно. Тому для них будувалися "будинки смерті", куди поміщали усі необхідні для існування речі, а також дорогоцінності та навіть кораблі.

Разом з тілом фараона ховали його слуг та інколи родичів; це означало, що вони також стануть безсмертними. Слуги повинні були виконувати всі забаганки свого господаря у потойбічному світі, тому часто їх вбивали одразу після смерті правителя та ховали разом із ним. При цьому тіла повинні залишатися непошкодженими часом та природою, щоб душа могла в будь-який момент повернутися в нього.

Так з’явилося мистецтво бальзамування мертвих. Тіло фараона поміщали в глибоку похоронну камеру у глибинах піраміди, ходи до камери завалювали кам’яними блоками. На внутрішніх стінах пірамід зображувались великі боги, біля мертвих правителів ставили статуетки з їхнім зображенням, котрі, як правило, охороняли посудини з внутрішніми органами забальзамованих фараонів.

Навколо великих пірамід згодом було добудовано усипальниці-мастаби та менші за розмірами піраміди, призначені для поховання близьких фараона.

Побудовані піраміди на західному березі річки Ніл, адже саме захід у місцевих жителів споконвіку вважався краєм смерті сонця та заходу життя.

Побудова пірамід займала багато сил та часу: для їх побудови доводилося посилати цілі експедиції для доставки гранітних та алебастрових блоків.

Найбільша з цих трьох піраміда Хеопса була збудована у XXVIII столітті до н. е. Про неї розповідає древній філософ Геродот: Хеопс змусив працювати на себе усе єгипетське місто, поділивши його на дві частини. Перші займалися доставкою до берега Нілу кам’яних блоків з аравійських гір. Другі транспортували їх далі. Щомісяця піраміду будувало 100 000 чоловік, і вже за 30 років споруда піднялася на 147 метрів, та зараз через насип пісків її висота зменшилася на 10 метрів.

     

Піраміду Хеопса називають ще Біблією в камені. На світанку величезна споруда набуває рожевувато-персикового кольору, а при світлі місяця вона нагадує засніжену гірську вершину. Це, напевне, найвеличніша споруда в світі, з нею не зрівняється за розмірами ні Букингемський палац в Лондоні, ні французький Версаль.

Поверхня пірамід в давні часи була облицьована білим гладким вапняком. Та після завоювання арабами країни вапняк був знятий зі стін для будівництва будинків у Каїрі. За підрахунками Наполеона, кам’яних блоків від трьох пірамід в Гізе вистачило би для того, щоб опоясати всю Францію стіною висотою 3 метри та товщиною 30 см. Кожен блок важить в середньому 2,5 тонни, а найтяжчий – 15 тонн. Тяжко повірити, що ці споруди були зведені простою робочою силою без допомоги потойбіччя... Якість роботи є настільки високою, що сьогодні між каменями в стінах споруд неможливо просунути навіть голку.

Налічується пірамід всього близько сімдесяти-вісімдесяти. В 1952 році єгипетський археолог Мохаммед Захарія Гонейм відкрив ще одну, не відому до сьогодні, піраміду в Саккарі, на відстані 20 км від Каїру.

Вчені по-різному розглядають піраміди: дехто вважає чудом світу лише найбільшу піраміду – Хеопса, дехто – піраміди "Мемфіса", три піраміди в Гізі фараонів Хеопса (Хуфу), Мікерина (Менкаура) та Хефрена (Хафра), а більшість відносить до чудес взагалі усі піраміди.

Найдавнішою є піраміда фараона Джосера (збудована близько 5 000 років тому). Місце, вибране будівником для споруди, знаходиться на краю плоскогір’я, звідки відкривається неповторний вид на Мемфіс. В стіні споруди було чотирнадцять воріт, але справжніми були тільки одні. Зсередини здавалося, що всі ворота відчинені. Археологам вдалося знайти три зображення Джокера: він зображений під час виконання релігійних обрядів. Ця піраміда є першою в Єгипті монументальною кам’яною спорудою.

В багатьох пірамідах влаштовували безліч хитромудрих пасток та заплутаних лабіринтів, що повинні були попередити грабунок могильних цінностей та вандалізму. І хоча з "сюрпризами" пірамід пов’язано багато страхітливих легенд (як, наприклад, прокляття фараона), це не завадило грабіжникам практично опустошити споруди до того часу, як вчені взялися за їхнє дослідження.

Зараз про піраміди люди знають, в основному, із науково-фантастичних фільмів, хоча побачити на власні очі це чудо світу, увібрати в себе потаємні куточки історії та загадок вдається не кожному.


08.08.2011