Будинок Верховної Ради УРСР у Києві: архітектурні особливості споруди. Реферат

Будинок Верховної Ради УРСР споруджено на вулиці Кірова — одній з головних магістралей міста, що йде від Хрещатика на Печерськ

Вулиця Кірова, де споруджено Будинок Верховної Ради УРСР порівняно вузька, ліва її частина межує із славетними київськими нагірними парками. Саме до них повернуто головний фасад споруди, що з усіх ближніх точок сприймається в стрімкому ракурсі Центральна частина будинку вирішена автором у вигляді великої дуги, утвореної десятиповерховим масивом.

Фасад ритмічно розчленовано велетенськими рустованими колонами із стилізованими корінфськими чавунними капітелями.

З обох боків дуги центрального корпусу поставлено бокові семиповерхові крила. Одне з них фасадом виходить на Садову вулицю, а друге височить над Хрещатиком. Цікаві портики стилізованих колон із спрощеними іонічними капітелями.

Цокольний поверх та бокові сторони фасадів оброблено великими брилами каменю, що міцно і надійно гримають на собі споруду. Потемнілі від часу гігантські чавунні капітелі прекрасно гармонують із світло-сірим кольором тиньку фасадів і гранітними та лабрадоритними частинами низу.

Всередині споруда відзначається чіткою функціональною схемою, зручним розташуванням приміщень, світлими й стримано оформленими холами й кабінетами. Дивлячись на будь-яку деталь споруди — форму карнизів чи решітки сходів, — помічаєш риси творчості І. О. Фоміна: усе просто, стримано, велично й виразно.

У 1936 р. почалось спорудження будинку Верховної Ради УРСР за проектом видатного українського радянського архітектора В. Г. Заболотного (1898-1962). Споруду було побудовано на розі вулиці Кірова і площі Верховної Ради, поблизу будинку Ради Міністрів УРСР, поряд з Маріїнським палацом, що збудований за проектом Растреллі в 1747-1755 рр. і відбудований заново архітектором Маєвським у 1870 р.

Сусідство двох різномасштабних і різностильових споруд поставило перед архітектором складне завдання. В. Г. Заболотний блискуче його розв'язав, гармонійно поєднавши нову споруду з пам'яткою архітектури XVIII ст. Головний фасад будинку Верховної Ради УРСР повернуто до площі, чим просторово відокремлено його від гомінкої вулиці. Площа Верховної Ради набула характеру закінченого ансамблю, урочистого й спокійного. З її балюстради відкривається захоплюючий краєвид на Дніпро, на нові житлові масиви.

     

На відміну від динамічної архітектури будинку Ради Міністрів, композиція будинку Верховної Ради строго симетрична і врівноважена. За масштабом споруда порівняно невелика, вона набагато менша за будинок Ради Міністрів, але вдале її розміщення, центрична композиція і світло-сірий колір стін підкреслюють її значення як головної споруди ансамблю.

Колись В. Г. Заболотний сказав, що, проектуючи будинок, він поставив перед собою завдання розкрити мовою архітектури демократичність і народність Радянської влади, її нерозривний зв’язок з трудящими масами Української Радянської Соціалістичної Республіки. Архітектурні форми будинку Верховної Ради прості, урочисті і святкові.

На головний фасад виходять два виступи — різаліти, прикрашені державною емблемою. Вони нагадують форму розгорнутих сувоїв — хартій, де записано основні закони. Між бічними виступами розміщено струнку колонаду, над нею — рельєфне зображення державного герба Української РСР. Споруду увінчує півсферичний скляний купол над сесійним залом на 1000 місць, що є головним приміщенням будинку.

У м'якій грі світлотіні, простих формах споруди відчувається зв'язок з народними традиціями української архітектури. Це особливо помітно в інтер'єрі приміщень, оформлених українською народною орнаментикою.

Висока художня майстерність, з якою виконано цю споруду, дає підстави вважати її визначним архітектурним твором, що мав важливе значення для дальшого розвитку української радянської архітектури.


06.08.2011

Загрузка...