Геніальна простота Мавзолею В. І. Леніна. Реферат

Архітектура Мавзолею новаторська. Вона органічно поєднується з Красною площею, Кремлем, Москвою

У морозні січневі дні 1924 р. радянський народ прощався з Леніним. У ніч на 23 січня урядова комісія доручила академіку архітектури О. В. Щусєву (1873-1949) скласти проект Мавзолею. Як увічнити пам'ять великого вождя?

Жодна з історичних аналогій тут була недоречною. О. В. Щусев розповідав: "Уже ранком треба було приступити до розбирання трибун, закладання фундаменту та склепу Мавзолею.

Перш ніж приступити до ескіза Мавзолею, я запросив на нараду, щоб обговорити його архітектурні принципи, Л. А. Весніна та архітектора Антипова. На нараді я висловив свої міркування, що силует Мавзолею не повинен бути висотним, а мати ступінчасту форму.

Напис на Мавзолеї я запропонував зробити одним словом, в якому міститься стільки хвилюючого змісту для всього трудящого людства. Це слово — Ленін... До чотирьох годин ранку ескізний начерк Мавзолею був готовий...". Завдання архітектора ускладнювалося тим, що Мавзолей мав органічно увійти в ансамбль історичної Красної площі і не тільки увійти, а й стати головним її компонентом. Це завдання було розв'язане О. В. Щусєвим.

У травні 1924 р. О. В. Щусєву було доручено спроектувати замість тимчасового більш монументальний Мавзолей. Але, як і перший, він був дерев'яним. О. В. Щусєв остаточно вирішив образ Мавзолею, надавши йому гармонійної композиції.

Виступи Мавзолею поступово зменшуються і легко завершуються колонадою із стовпчиків, на середньому виступі з'являються трибуни. У 1929 р. О. В. Щусєв починає роботу над проектом кам'яного Мавзолею, удосконалюючи його пропорції і композицію. Уся країна бере участь у його спорудженні: з різних її кінців привозили будівельні матеріали, залучалися до роботи найкращі майстри-будівельники.

Рожевий граніт та чорний лабрадорит привезено з українських родовищ. У 1930 р. спорудження Мавзолею було закінчено. У свій час О. В. Щусєв писав: "Мабуть, найскладнішим і водночас неодмінним у архітектурній творчості є простота.

     

Простота форм зобов'язує надавати прекрасних пропорцій і співвідношень, які створюють потрібну гармонію". У роботі над проектом Мавзолею Щусєв блискуче застосував це положення.

Образ Мавзолею чудовий своєю геніальною простотою — простотою, що була властива великому Леніну. Архітектура Мавзолею новаторська. Вона органічно поєднується з Красною площею, Кремлем, Москвою. Мавзолей з полірованого граніту на фоні Кремлівської стіни гармонує з вертикальними силуетами башт Красної площі. Ця червона гама добре поєднується і з чорними горизонтальними смугами лабрадориту на Мавзолеї.

На монолітній 60-тонній плиті з чорного лабрадориту інкрустовано напис з червоного порфіру — Ленін. Мавзолей відомий усьому людству, і він по праву займає одне з визначних місць серед шедеврів світової архітектури.


05.08.2011