Архітектура Ленінського меморіалу в Ульяновську

До сторічного ювілею В. І. Леніна було зведено ще одну споруду, яка по праву може вважатися видатним явищем сучасної архітектури

На батьківщині вождя в Ульяновську створено меморіальну зону, куди увійшли вулиці і будинки, пов'язані з життям В. І. Леніна та членів його родини, а також здійснено забудову міського центру, що становить систему ансамблів, розміщених на нагірній частині вздовж берега Волги. Кульмінаційним центром цієї системи став Ленінський меморіал (автори — архітектори Б. С. Мезенцев, М. П. Константинов, Г. Г. Ісакович та інші).

Меморіал — квадратна в плані споруда (100ХЮО м) горизонтальної асиметричної композиції, поставлена з трьох сторін на стовпи семиметрової височини, між якими видно внутрішній двір з маленьким будиночком, де народився В. І. Ленін.

На трав'яному газоні, що оточує будинок, ростуть молоді берізки. Другий меморіальний будинок, де також один час проживала сім'я Ульянових, стоїть поряд.

У просторих залах меморіалу розміщено філіал Центрального музею В. І. Леніна, обласний Будинок політичної освіти та великий зал на 1280 місць. Головне приміщення меморіалу — урочистий Ленінський зал, що своєю підвищеною частиною врівноважує горизонтальні об'єми основного квадрата споруди і є її домінантою.

У залі поставлено величну мармурову скульптуру В. І. Леніна (скульптор П. І. Бондаренко) на фоні золотих променів із смальти, що нею прикрашено стіни залу.

Архітектурні форми меморіалу цілком сучасні, стримані, прості й добре пов'язуються з ансамблем навколишніх споруд, домінантою яких є висотний готель "Вінець" (так звалася ця нагірна частина Ульяновська).

При закладенні меморіалу, ульянівці у своєму зверненні до нащадків, які святкуватимуть 200-річчя з дня народження В. І. Леніна, писали: "... Ми даємо Вам, нашим правнукам, батьківський наказ — високо тримати прапор великого Леніна, множити завоювання. своїх дідів і батьків, йти далі вперед славним ленінським шляхом".


04.08.2011