Як приватні ВНЗ підтримували законопроект регіоналів

Повз увагу міністерських чиновників, зрештою як і громадськості, пройшли пропозиції до законопроекту, які разом зі своїм рішенням прийняли керівники приватних ВНЗ

Як приватні ВНЗ підтримували законопроект регіоналів

Два тижні тому керівники приватних вищих навчальних закладів ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу законопроект «Про вищу освіту»  № 1187, розроблений народними депутатами Ківаловим, Сорокою та Калєтніком.

І на сайті Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності і на сайті Міністерства освіти і науки був опублікований ідентичний текст, в якому йшлося про те, що «нарада ректорів вищих навчальних закладів приватної форми власності визнала законопроект № 1187 від 28.12.2012 як системний; такий, що більшою мірою відповідає сучасному стану розвитку вищої освіти України, ніж інші два, і зберігає позитивні традиції розвитку української вищої школи, враховуючи новації Болонського процесу».

Однак повз увагу міністерських чиновників, зрештою як і громадськості, пройшли пропозиції до законопроекту, які разом зі своїм рішенням прийняли керівники приватних ВНЗ. Проглянувши їх, можна зрозуміти, що ситуація з підтримкою не є такою однозначною, як видається.

Річ у тім, що ці пропозиції складаються з 14 статей, 13 з яких дослівно списані з іншого законопроекту, який подав депутат Віктор Балога, а перед цим розробила робоча група на чолі з ректором КПІ Михайлом Згуровським. Це статті про рівні, ступені та документи про вищу освіту, правовий статус ВНЗ, ліцензування, типи ВНЗ, зовнішнє незалежне оцінювання, національний та дослідницький університети, права викладачів та інше.

Таке копіювання призвело до того, що керівники приватних вишів запропонували дещо суперечливі для своїх же, приватних ВНЗ, норми. Так, наприклад, стаття про національний ВНЗ передбачає надання цього статусу університету, академії, інституту незалежно від їх форми власності. Однак, ця норма не рятує приватні ВНЗ від дискримінації, адже інший пункт цієї ж статті говорить про право національних ВНЗ: «отримувати відповідно до законодавства на пріоритетних засадах передбачені державним бюджетом кошти для провадження наукової і науково-технічної діяльності, проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень, виконання наукових програм, проектів державного значення в обсязі не менш, як 10 відсотків коштів державного бюджету, що виділяються на утримання».

Як відомо, приватним ВНЗ кошти з державного бюджету на утримання не виділяються. Тобто керівники недержавних вишів чомусь вирішили не додавати до прав приватних ВНЗ можливість отримувати державне фінансування для проведення досліджень, що є поширеною практикою у світі. Парадоксально, але пропозиція явно не в інтересах приватних ВНЗ, та самої Асоціації, яка своєю метою проголошує захист інтересів вищих навчальних закладів України недержавної форми власності.

Зрештою ще більше питань викликає така вибірковість статей, які хочуть перенести з законопроекту групи Згуровського до проекту депутатів-регіоналів. Адже проект групи є цілісним текстом і по дорозі загубились не лише певні терміни, але й виникли суперечності. Наприклад, як можна переносити статтю законопроекту про ліцензування без перенесення статей про Національне агентство з якості вищої освіти?

На початку я згадав про 13 однакових статей – тепер про ту одну, яка відрізняється. Вона присвячена умовам вступу і майже ідентична до відповідної статті у законопроекті групи Згуровського – навіть квоти на бали за сертифікати, атестат та творчі здібності залишені ті ж самі. Проте ця стаття містить один перероблений абзац, який фактично дозволяє вступати до вишу лише на основі вступних випробувань: «Прийом на навчання для здобуття ступеня бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) може здійснюватися за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань і вмінь вступників та/або на основі вступних випробувань вищого навчального закладу; та/або на основі поєднання результатів з зовнішнього незалежного оцінювання та вступних випробувань вищого навчального закладу».

Нагадаю, що сам проект депутатів-регіоналів пропонує вступ за окремими правилами для бюджетників та для контрактників. Перші подають до вишу результати ЗНО, середній бал атестату та складають вступні екзамени (останнє - лише для національних вишів), вагу кожного з них визначає сам університет. У свою чергу, для контрактників університет пропонує свої правила вступу та порядок обчислення конкурсного балу. Тобто пропозиція від керівників приватних ВНЗ ще радикальніше б’є по ЗНО.

Як бачимо, оголошена підтримка «позитивним традиціям розвитку української вищої школи, що враховують новації Болонського процесу» виглядає дещо сумбурно та мало зрозуміло. У пропозиціях від керівників приватних ВНЗ маємо неповноцінні скопійовані з проекту групи Згуровського статті, які доповнили радикальною пунктом, що нівелює ЗНО. Як на мене, є два варіанти пояснення: або ж тривають якісь непублічні перемовини і в обмін на висловлену підтримку керівники приватних ВНЗ намагаються протиснути хоч якусь частину прогресивних норм, або ж усім заздалегідь зрозуміло, що ця пропозиція не знайде належного відгуку в сесійній залі Верховної ради.

Якби там не було, караван публічного «одобрямсу» для законопроекту № 1187 продовжує свою ходу і відсутність реакції громадськості неабияк бентежить.

Єгор Стадний, для Освіта.ua

Освіта.ua
15.05.2013

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Вероника Татаренко
Как? Предполагаю - обеими руками! Ведь ни для кого не новость, что многие частные как бы вузы - это плохо сколоченная с сомнительным низкого уровня преподавательским составом и без материальной базы, образовательная лавочка, созданная с разрешения и за большой откат рыговских "разрешал", чтобы грабить родителей, не отвечая за образование их детей
lili
Законопроект 1187 взагалі дуже змістовний та суттєвий. Для кожної ланки вищої освіти він окреслює найкращі моменти. Окремі правила для вступників на державну та контрактну форму навчання. Підвищена стипендія, підтримка студентського самоврядування і, саме головне, виведення студента на перший план!
vlada
От і правильно ухвалили рішення про прийняття законопроекту КСК. Він найбільш оптимальний, дає студентам високу стипендію, надає їм автономію та несе за собою ряд переваг.
sceptik
Суспільство якраз добре розуміє,які "покращання"не на його користь. КоСяК-то це точно ще одне "покращання", які йому вже поперек горла.
Оксана
Освіта не терпить непродуманих інновацій, якими сьогодні дуже вихваляються опоиційні законопроекти. Над аконами мають працювати професіонали галузі, не можна вводити щось, що є в Європі, якщо воно не адаптоване до наших умов.
Ольга Ильницкая
Для Оксана: Так оно ж и видно. что работают профессионалы, скоро в стране не останется ни школ ни бюджетной формы образования у вышах. О программах и качестве образования я вообще молчу. потому. что у меня слишком скудный запас слов, чтобы это описать!
Комментировать
Маша
Питання освіти на сьогоднішній день в Україні політизоване!!! Ну чому суспільство не розуміє, що зміни в напрямку покращення якості вищої освіти це тільки на краще!!!
Ксюха
Я теж підтримую згадуваний у статі законопроект "Про вищу освіту". Змінювати освіту потрібно, підводити під європейський рівень. У законопроекті №1187 висвітлені саме ті зміни, які допоможуть абітурієнтрам привступі, а студентам при навчані!!!
Darya Pogrebnyak
Кажуть: «Коли в хаті багато господинь, то й хата не метена». Якби у нас так не вийшло із системою вищої освіти. Ніколи не підтримувала гасло: «Каждая кухарка может управлять государством». По-моєму, вирішувати важливі питання у будь-якій галузі повинні професіонали, особи, які мають певний досвід роботи у даній сфері. А щодо «каравану» - це по-новому, гуманніше! Дякую, що в статті український народ, більшість якого на даний час займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, не назвали стадом.
антидот
Для Darya Pogrebnyak: Некокотые "господини" сами зас*анки ,и другим убираться не дают.У нас в образовании именно так.Если человек занимает какую -либо должность в той или иной сфере(ректор,министр...) это не означает автоматом,что он профессионал.В то время,когда народ занимается будущим урожаем предпринимается очередная попытка сделать его стадом.
Комментировать
Надія
Зміст статті вразив мене, адже вказує на некомпетентність керівників, які були присутні на нараді ректорів вищих навчальних закладів. Певно, громадськість має зініціювати іншу нараду та й внести роз’яснення щодо відповідності статей Законопроекту №1187 від 28.12.2012 та пропозицій до нього. Це ж треба! Кого до керівних посад у приватних ВУЗах допускають. Я взагалі проти приватних вишів та отримання вищої освіти на контрактних засадах.
антидот
Предыдущие комментарии-тот самый неоднократно наблюдаемый ботовский "одобрямс".Те,кто рассчитывает на знания и уверен в них- вне сомнения за сохранение и совершенствование ЗНО. Но власть, МО, ректорский корпус поставили цель-дискредитировать его всеми возможными способами.Допускать разницу в условиях приема в государственные и коммерческие вузы просто абсурдно.Иначе надо дипломы коммерческих вузов приравнять к документам выпускников ПТУ(по сути так оно и есть уже сегодня).И никого не обманывают "отличные оценки" в таких вузах."...відсутність реакції громадськості"похоже на затишье пере бурей.А если это не так,значит народ заслуживает то,что имеет и к чему его целенаправленно тянут-отсутствие цивилизованного будущего.
Кнопка
Я теж не вважаю поганою ту норму, яка дозволяє контрактникам і бюджетникам мати трішки різні критерії при вступі. Людина свідомо обирає контракт, оскільки не впевнена на сто відсотків у своїх силах, аби перенервувала, це ще не означає, що вона буде "протирати штани" у вузі. Повірте, той хто платить за знання, досить часто цінує їх більше, ніж той, кому вони дістались "на халяву".
Людмила
Цікаво, чому автор вважає, що реакція громадськості має бути негативною??? Що такого в законопроекті №1187, що могло б обурити громадськість??? На жаль, законопроекти розглядаються в політичному аспекті, і мало звертається уваги на професійну складову... Знову ж, хтось намагається заробити собі бали, покритикувавши владу... Тоді, про який розвиток ми говоримо??? Ми загралися в політику там, де політика повинна бути мінімізованою...
Аліна
Сьогодні ми маємо низький рівень розвитку освіти, тому зміни нам необхідні. Законопроект № 1187 розроблений досить професійно та передбачає зміни на краще. У нашій країні працюють досвідчені та мудрі викладачі, ми маємо прогресивних студентів, та абітурієнтів які мають бажання вчитися у ВНЗ і якщо ще приймуть даний законопроект ми вийдем на європейський рівень!
Helena Novitskaya
Розумний фундамент під законопроект. Міркую, що якість знань абітурієнтів, а в решті решт і випускників покращиться, тобото професіоналів у різних сферах життя буде більше.
Наталі
ПОширеною практикою у свтіт є те, що університети самі заробляють гроші, і на ті ж розробки! Розробки замовляються приватні фірми, заводи, а за виконання університет отримує кошти! Це мільйони! Що 10% порівнянно з цим??
сергій
Законопроект 1187 розроблений професіоналами. Тому в прийнятті закону про вищу освіту цей законопроект має лягти за основу!
Vlad Pariton
Я підтримую керівників приватних вищих навчальних закладів,які ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу законопроект «Про вищу освіту» № 1187, розроблений народними депутатами Ківаловим, Сорокою та Калєтніком, адже він є такий, що більшою мірою відповідає сучасному стану розвитку вищої освіти України, ніж інші два, і зберігає позитивні традиції розвитку української вищої школи.
Olga Pravdolyub
Давайте говорити чесно, у приватних вузів свої цілі й мати моживість брати випускників з балом нище 124 - іноді єдиний шанс наповнити заклад . Я не кажу , що це погано, однокурсниця доньки завалила матиматику - щось трапилося, мусила йти до іншого вузу, зараз майже відмінниця, старанно вчиться помітний прогрес. Школа просто не дала їй шансу відкритися а могла і зламатися... Тож річ не у системі ЗНО, а у можливостях та знаннях.
Виталий Иванов
Ніякого " одобрямсу" немає. Просто законопроект №1187 найбільш поміркований і прогресивніший,в порівнянні з іншими. Три законопроекти необхідно об'єднати в один і створити цілісний закон України " Про вищу освіту", а не переливати з пустого в порожнє.
антидот
Для Виталий Иванов: Ваш отзыв-тот самый "одобрямс"
Комментировать
Татьяна Гончарук
Ірина Шульгіна, Ви пишете про масове скорочення викладачів, а як же їх не скорочувати, якщо немає абітурієнтів і студентів. Всі хочуть отримати фах юриста або економіста, а що ж нам робити з іншими спеціальностями у вузах? А якщо і деякі абітурієнти бажають вступити на "непрестижні" спеціальності, то в них не вистачає балів, як виходити з даної ситуації нам вказує закон 1187, він нам дає можливість за рахунок студентів-контрактників не скорочувати ставки викладачам і не втратити такі життєво необхідні спеціальності у вишах.
sceptik
Для Татьяна Гончарук: Мне интересно,вы хотели бы жить в доме спроектированном и построенном под руководством таких инженеров или летать на самолетах от этих "специалистов"?Или вы рассчитываете на чудо:человек не сдавший вступительные испытания даже на минимальный проходной балл(а это 2 по пятибальной системе) вдруг станет понимать высшую математику,сопромат,электротех?.
Комментировать