Абитуриентов ограничили в доступе к информации (укр.)

Общественными наблюдателями не зафиксировано никакой реакции со стороны Министерства образования и науки, молодежи и спорта на неправомерные действия приемных комиссий высших учебных заведений

Абитуриентов ограничили в доступе к информации (укр.)

На останній прес-конференції міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник вкотре заявив, що цього року вступна кампанія має потужний інформаційний супровід й відбувається під пильним оком громадськості.

Проте ряд нещодавніх критичних публікацій у провідних українських медіа та постійні звернення спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА до Міністерства, які залишаються без відповіді, дають підстави говорити про чималу кількість проблем вступу-2012.

Цього року абітурієнти сповна скористалися своїм правом подавати документи для участі у конкурсі до п’яти вищих навчальних закладів та три напрями підготовки у кожному з них. Цьому більшою мірою сприяло запровадження електронної системи вступу, адже не кожному абітурієнту до снаги об’їхати п’ять приймальних комісій, особливо, якщо вони розташовані у різних частинах України. Проте, якщо подати заяву до ВНЗ таки вдалося, то з пошуком себе у рейтингових списках у вступників виникли проблеми.

Офіційні рейтинги рекомендованих до зарахування оприлюднювали лише на стендах у приймальних комісіях ВНЗ. Попри обіцянку міністра, не всі заклади дублювали цю інформацію на своїх веб-сторінках. Це зокрема стосується таких вишів, як Національний університет державної податкової служби України, Тернопільський національний економічний університет, Східноукраїнський Національний університет ім. В. Даля та інших.

Також, не були оприлюднені рейтингові списки рекомендованих до зарахування у другій хвилі і на веб-сайті Національного авіаційного університету. А тому, щоб дізнатися, чи рекомендовано абітурієнта до зарахування, необхідно самостійно прийти до ВНЗ та ознайомитися зі списками біля приймальних комісій.

Ті вступники, які знаходяться в інших регіонах України, намагаються отримати інформацію у телефонному режимі. Проте не всі приймальні комісії надають таку інформацію. Зокрема, в Київському національному торговельно-економічному університеті абітурієнтів вітає автовідповідач, який рекомендує всю необхідну інформацію шукати на веб-сайті університету.

Публічність та відкритість процесу вступної кампанії мала б забезпечувати Інформаційна система “Конкурс”, яка в цьому році отримує дані з Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Однак через те, що ВНЗ не подають оперативної інформації про хід зарахування абітурієнтів та зміни у рейтингових списків до ЄДЕБО, дані не відображаються і в ІС "Конкурс".

Окремі ВНЗ скаржаться на те, що інструкції для відзначення зміни статусу абітурієнтів надійшли пізно та у них важко розібратися. Трапляються випадки, коли в одного і того ж абітурієнта у різних навчальних закладах стоїть позначка про подачу оригіналів документів. Через сукупність цих проблем вступники не можуть в онлайн-режимі відстежити свій актуальний рейтинг у ВНЗ та оцінити шанси на безкоштовне навчання.

Такий обмежений доступ до інформації дав приймальним комісіям простір для маневрів. Наприклад, у Харківському політехнічному інституті організували єдину хвилю зарахування та відібрали всіх вступників, які подали оригінали документів. Працівники приймальної комісії Кримського юридичного інституту Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» телефонували абітурієнтам та рекомендували їм укладати контракт. Як виявилося згодом, вступники мають усі шанси пройти у третій хвилі зарахування та навчатися за кошт державного замовлення, однак оплата вже була здійснена, а договір – підписаний.

У Харківському авіаційному інституті також сформували рейтинг абітурієнтів лише з числа тих, які подали оригінали документів. У Київському національному лінгвістичному університеті було оприлюднено списки абітурієнтів, які можуть подавати оригінали документів та укладати договір про навчання за кошти фізичних чи юридичних осіб (контракт) з гарантією повної компенсації витрат на навчання. У випадку, якщо зазначені абітурієнти до 15.00 6 серпня 2012 р. цього не зроблять, вони втрачають право на зарахування до університету на контрактну форму навчання.

Міністр нещодавно заявив, що звернувся з листом до керівників ВНЗ і попередив, що, у разі виявлення порушень Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2012 році, накази про зарахування будуть скасовані, неправомірно зараховані студенти не отримують студентські квитки, а винні у допущенні порушень будуть притягнуті до відповідальності. На практиці ж, спостерігачами не зафіксовано жодної реакції з боку міністерства на дії приймальних комісій вишів-порушників.

Громадські спостерігачі мережі ОПОРА неодноразово зверталися до МОНмолодьспорт із повідомленнями про грубі порушення прав вступників, проте наразі жодної офіційної відповіді та реакції на скарги організація не отримала.

Складається враження, що у Міністерстві не до кінця розуміють функцію громадського спостереження, яке не обмежується присутністю спостерігачів на засіданнях приймальних комісій та роботою "гарячої лінії" для абітурієнтів. Основна мета спостереження – це контроль за дотриманням Умов прийому, допомога у відновленні порушених прав, а також виявлення проблемних моментів, на які варто звернути увагу профільному міністерству. Тож сподіваємося на швидку реакцію чиновників та врегулювання питань, що стосуються грубих порушень Умов прийому з боку ВНЗ та обмеження прав абітурієнтів на доступ до вищої освіти.

Ольга Стрелюк, координатор спостереження за вступною кампанією до ВНЗ, Громадянська мережа ОПОРА.

Освіта.ua
08.08.2012

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Domina
Прекрасно сработала приемная комиссия в Днепропетровском университете железнодорожного транспорта!!!!!!Списки постоянно обновлялись,баллы отражались не только суммарные,но и по каждому предмету ЗНО!!!!Молодцы!!!!Спасибо ВСЕЙ приемной комиссии за доброжелательность и позитив!!!!!!!!!!!!
ірина
Не тільки Харківські,а й столичні не менш. Візьміть наприклад ДУІКТ і подивіться з якими балами зарахували дітей на бюджет, і саме головне ,що по кожній спеціальності таке робиться.Я не мала гадки,що таке може бути,хто заплатив той і пройшов на бюджет,а хто ні-пролетів.Діти з високими балами залишились за бортом.Не розумію, їм треба не розумні,а з великими гаманцями.
саша
Для ірина: Мой сын поступил в ДУІКТ, в этом 2012году. Смею заверить вас сударыня, без взяток. Мы собирали год всю информацию, про этот университет. Выбор был осознанным, в отличие от тех кто не мог определиться. Абитуриенты с высокими баллами не захотели учиться здесь, потому видно, что планы у них другие. А наш племянник в этом году должен закончить этот университет, не давая взяток все шесть лет. Для того, чтобы писать коментс. нужно владеть достоверной информацией: 1.вы конкретно давали взятку?; 2. с вас требовали взятку?; 3. вы видели как давали другие?. А лично вам скажу следующее. Да, честно, предпочтение отдавалось тем детям, кто осознанно сделал свой выбор и хотел учиться именно здесь ( не только этот университет), а не "залётные", не знающие, чему и что там обучают. Главное иметь желание учиться не для диплома, а для получения знаний. Удачи вам сударыня.
Світлана
Для саша: Повністю Вас підтримую! Моя дочка пройшла на бюджет у Львівський національний університет імені Франка. Вибір у неї був усвідомлений. Хотіла там навчатися ще з 9 класу. Готувалася. Відразу здали туди оригінали і чекали до останнього, не металися у пошуках бюджетного місця, а згодні були навіть і на контракт (і це з нашими із чоловіком невеликими зарплатами), але на що не підеш заради мрії дитини. І в останню, так звану "четверту" хвилю пройшли на бюджет з 717, 5 б. завдяки тому, що діти з кращими балами подали документи в інші вузи. Так що не все купується і продається у наш час! І хто наполегливий і дійсно знає, що він хоче (і його батьки теж), у того все вдало складеться!!! Бо одні мої знайомі, причому не з бідних, заставили дочку вчитися там, куди вона пройшла на бюджет, причому не враховуючи бажання дитини вчитися у зовсім іншому вузі і на іншій спеціальності, але куди вона з своїми 680 балами пройщла лише на контракт! У них був "залізний" аргумент - "Нехай держава вчить, навіщо гроші...
Комментировать
Наталья
В Одесской юридической академии сделали "Красиво" В рейтинге были все абитуриенты , а когда выставили списки некоторых там не было, а всплыли они уже в наказе на зарахування на бюджет, хоть бы балы скрыли, а так выставили на всеобщее обозрение. Ничего не боятся и до лампочки им все. Деньги решают все!!!
мила
Для Наталья: такое же творится и Харьковском юридическом, и в Полтавском филиале. я бы на месте родителей в суды подавала. есть дети, у который НИЖАЙШИЕ баллы и они прошли. часть детей выплыла уже после 10 числа.
Лариса Петровна
Для Натальи: очень похожая ситуация в Сумской банковской академии , а когда мы попытались доказать свое право - нас просто убрали из рейтинговых списков , зато приняли оригиналы у детей с баллами 598,583,581,586 и я уверена ,что они будут зачислены, ну что ж " элитарным" ВУЗам не нужны умные ученики
Комментировать
алевтина
Харьковские вуз -самые коррумпированные!!!!Обзванивали уже 2 августа абитуриентов чуть ли не из конца списков,чтобы несли оригиналы,их же и зачисляли в первой и второй волне.Для чего ?Думаю,чтобы не лишиться лицензии и госсзаказа на след.год.Ведь с хорошими баллами еще подумают и подождут ребята,а с низкими аж бегом понесут,куда им деваться?Это и в политехе ,и в авиационном,и многих других.Вот так....Знаю это абсолютно точно,поступили многие знакомые так ,как написала.они рады очень,но мне жалко тех детей,которые ждали своей очереди по волнам с хорошими баллами.Разве это справедливо????
Td
Для алевтина: В технические ВУЗы вечный недобор, а с увеличением гос заказа в этом году проблема только усугубилась... И о какой корупции вы говорите? Приемные комиссии требовали деньги? По поводу ХПИ, знаю точно, так как учился в этом ВУЗ - деньги там не требуют, некоторые предметы можно закрыть подойдя к преподавателю, но даже в этом случае вас попросят принести что-то нужно для кафедры: краску для ремонта, бумагу для принтеров и т.п. Не говорю что это хорошо, но в сравнение с ВУЗами где откровенно требуют день и без них не как не сдашь, Такая ситуация не вызывает отвращения...
Евгений
Смотрю вы совсем не в теме))) Обзванивают обычно сверху и и идут то тех пор вниз пока "последний", из числа бюд.мест, не скажет что он принесёт к ним оригиналы))) И тут наоборот большой плюс им за это!)))))
111
ХПИ лучший вуз для абитуриентов. И недобора там уж точно нет. Форум работает лучше всех в стране, звонят все раъясняют сами, старший сын 2 года назад поступил, а младший пролетел, но все равно спасибо за прозрачность вступительной кампании.
Комментировать
Афоніна
Харківський медичний університет теж опублікував тільки першу "хвилю" і потім не було ніяких обнов до самого наказу.... Ще зробили, напевно, навмисно так все заплутано: списки рекомендованих були упорядковані по алфавітному порядку, а не за рейтингом, а кожному рекомендованому і зарахованому присвоювали код, розшифровка якого була в іншому документі. Цей код містив всі дані об абітурієнта: бали ЗНО і сертифікату, категорію вступу (пільги чи загальний конкурс).... Тому було майже нереально відстежити вступну компанію цього ВНЗ:(
алевтина
Для Афоніна: Абсолютно точно!!!Загадочные списки )))и кое-кто из них зачислен был на бюджет даже до сдачи ЗНО)))Догадайтесь,как!!!
Евгений
О-да, это точно.. Страшно подумать кто в больницах лет дак через 5 будет работать(((( ЗЫ: Нужно открывать только бюджетные места(никаких контрактов), но брать тех, у кого по аттестату и по ЗНО не меньше 160-170 баллов, а по проф предмету можно и не меньше 180... А то понрабирали с 124, за лавэ диплом получили,а сами ничего не понимают.. Но и как потом можно идти к таким "монстрам в белых халатах"?((( Это страшно((
Комментировать
\\\
продовження: Не думаю, що є проблемою для програмістів перенести дані з ЄДЕБО і розмістити абітурієнтів в рейтингові списки по спеціальностях в систему «Конкурс», але в порядку, коли абітурієнт проходить на свою саму пріоритетну спеціальність (1), то в інших 14 (менш пріоритетних для нього) вже не бере участі в конкурсі. Тоді державне замовлення заповнювалось в одну хвилю і максимально були б почуті побажання всіх абітурієнтів. Приймальні комісії ВНЗ працювали б тільки на прийом оригіналів документів і не мали б доступу до махінацій зі списками (що є присутнє на даний час в 2 і 3 хвилях деяких ВНЗ), бо система видала б результат конкурсу.
\\\
продовження: Отже, після завершення прийому заяв навчальним закладам могли надати декілька днів для внесення всіх даних в ЄДЕБО, зате потім і абітурієнти не бігали б з одного ВНЗ в інший після 2 і 3 хвилі ( а тепер і 4), і навчальні заклади не міняли б по декілька раз свої списки. У Єдиній базі мали б міститись дані про кожного абітурієнта: сертифікати ЗНО:…, бал атестата (який абсолютно не потрібний), пільги (якщо є) і 15(чи менше) спеціальностей у ВНЗ ПО ПРІОРИТЕТНОСТІ: 1)…, 2)…, 3)…, 4)…, ….
\\\
Я думаю, що всі навчальні заклади зацікавлені у відборі кращих абітурієнтів, а всі абітурієнти хочуть поступити на омріяну спеціальність по мірі своїх знань. Останні роки під час 2 і 3 хвилі при вступі всі приймальні комісії ВНЗ обдзвонюють всіх своїх абітурієнтів, щоб запитати чи здадуть вони оригінали документів. А абітурієнти з достатньо високими балами, які пройшли по 1 хвилі до ВНЗ на спеціальності, що є менш бажаними для них, здають туди оригінали, щоб не залишитись «за бортом», хоч в 2 чи 3 хвилі можуть потрапити на бажану спеціальність в більш престижний ВНЗ. Програють дві сторони. Невже не можна при подачі заяв на вступ до ВНЗ абітурієнту робити помітку про порядок пріоритетності даної спеціальності, на яку подає заяву. Після подачі заяв на вступ до ВНЗ (неважно яким способом: чи електронним, чи ні) всі дані заносяться в Єдину базу.
User_of_EDEBO
Прорвало мисль, в один коментар не влізає! Далі.Винні також провайдери до мережі Інтернет: а через кого були "нестабільності в роботі електронної системи ЄДЕБО" у перші тижні прийому, авжеж не через "каряві руки і діряві голови" працівників єдебо та інфоресурсу, у них "база працювала весь час нормально, тільки у перший день прийому були незначні труднощі з введенням абітурієнтів" ! Далі. Винні самі абітурієнти: придбали силу-силенну комп"ютерів, а працювати в Інтернеті не вміють, тільки можуть "сидіти ВКонтакте", а як вводити дані до електронної заяви-ума тут не истачило, а потім такі-сякі ще звинувачують МОН. Про паперові заяви годі і казати- в одному слові 20 помилок, як тут не схибити. Міністерство буде ні при чому у будь-якому випадку, а вузи залишуть сам на сам із проблемами вступу 2012.
User_of_EDEBO
Винні всі, окрім міністерства: приймальні комісії вузів, особливо їх технічні секретарі (ті, що безпосередньо вводять дані в базу). Вони, рідненькі, будуть притягнуті до відповідальності у будь-якому випадку (це тільки питання часу): бо немає людини, яка б за добу пропутила через глючну базу більше 50 вступників і не зробила жодної помилки при заповненні електронної анкети, а всі переперевіряти-ніякої голови не вистачить! Звісно, винне також керівництво вузів- а під чиїм жеж керівництвом сформувався такий "бардак"!
ххх
У середньому пересічний абітурієнт подавав 3 заяви. Чому ж тоді не обмежити абітурієнтів-багатоверстатників трьома вузами і двома напрямами у кожному? Тоді й не було б такої чехарди зі списками рекомендованих на навчання та величезної кількості фантомів у другій та третій хвилях цих списків.
Светлана
Господа в министерстве образования обратите внимания на грубые нарушения в ХПИ "Вступной компании 2012"! Никаких "волн". Все зачисляются единственным приказом 06.08.12. Забрать потом оригиналы документов невозможно!!!!!!!! Разберитесь,будте любезны.
Евгений
Да нет в ХПИ нарушений и близко!)))
Комментировать
Dronter
Для Харьковского политеха указанное зачисление в одну волну - это, пожалуй, норма, которая проходит из года в год. Так было в 2010, 2011, и ничегошеньки не изменилось в 2012. И, главное, это хорошо известно всем выше стоящим контроллирующим органам, в т.ч. в министерстве. Так что... Им плевать с высокой колокольни? Или у них особый статус?
htt
Для Dronter: Воно й правильно, що за оригіналами. Бо як подивитися на тих убогих, що подають і в медичний, і в аграрний, і технічний вуз, то стає дурно. Ця людина справляє враження невизначеної в житті. Може їй треба час, щоб визначитися. Адже , в ті часи, коли людина по 7 разів постіпала в мед., і лікарі були лікарями. Адже ці правила, які встановлено державою, просто створюють штучний ажіотаж та паніку. 15 заяв, які подавали більшість, - це просто божевільня. Я б тих людей, що подали одну, або всі, але на один напрямок, - зараховувала б позачергово, не дивлячись на бали, адже в них, є той мінімум, який хоче бачить держава.)
Светлана
Для Dronter: Мой сын отвез оригиналы документов 04.08.12 в ХПИ. А 06.08.12 в том же ВУЗе уже был приказ на зачисление. Никаких "волн" на зачисление там и близко не было. Чтобы забрать оригиналы документов из ХПИ (для того чтобы перенести их в другой ВУЗ) нам пришлось измотать нервы и потратить кучу времени, обращаясь в "Опору" и министерство. Помоги разобраться почему это происходит!
алевтина
Для htt: вот таких,,умных,, с низкими баллами ,которые подали на один факультет-ну очень много в Харьковском авиационном университете .интересно,а вы захотите сесть в самолет,который проектировал и строил вот такой ,,умник,,который еле-еле институт закончил???тот,у кого высокие баллы-подает в такие Вузы, в которых он сможет учиться хорошо. Это я про себя говорю!У меня ЗНО-по 4 предметам от 190-до 198 баллов,да еще аттестата средний балл 190.Я смогу и в мед,и в экон. и юрке учиться ЛЕГКО!!!!А вот тем ,кто балду бил 11 лет и не готовился к ЗНО,надо идти туда,где их берут!А я пойду,туда,куда сама выберу.Понимаете разницу????А призвание в наше время....Главное ,быть хорошим специалистом!и найти работу!Все остальное-ерунда!
Комментировать
H
"а винні у допущенні порушень будуть притягнуті до відповідальності" (С) Табачник - Цікаво, а справжні винні у допущенні порушень - керівництво міністерства (яке продовжує вводити в оману громадян України, стверджуючи, що ЄДЕБО працює без збоїв, хоч жоден із них те ЄДЕБО, мабуть, в очі не бачив) начолі із паном Табачником, керівництво ДП Інфоресурс - які не забезпечили нормальну роботу ЄДЕБО, мало не зірвали вступну кампанію цього року, забезпечили таку "прозорість" (читай - бардак), якої за останні роки ніколи не було. Хто відповість за це? Я не сумніваюся, що багатьох "неугодних" ректорів зроблять цапами-відбувайлами, а справжні винуватці і далі будуть "реформувати" освіту.
Vitalij
Для H: Ректоров - маловероятно... Кого-то из самого низшего звена возможно. А вообще это системное заболевание. Не только в образование такой бардак, но и в других сферах. А самое печальное, что маловероятно что в ближайшем будущем возможны изменения, даже при кардинальной смене власти....
irina
Все начинается с головы! Звоню в приемную Табачника, вся такая наивная, пожаловаться, что видите-ли некоторые вузы Одессы не дали информации о рейтинговых списках (рекомендованных по 1-й волне) до 12 часов! А мне отвечает какая-то клуша с приемной( к сожалению не удалось узнать фамилии)-ждите, списки обнародуют 3 августа, а документы понесете 4-го. Я ей в ответ-девушка, Вы что-то путаете, а она-впервые слышу, что информация о рекомндованных к зачислению должна быть до 12 часов 1-го, 5-го, 8-го числа. Вот так.Я была в шоке!
Марія
Цього року вступили на бюджет абітурієнти з низькими балами. Це при тому, що ми хотіли вступити у Драгоманова, Лінгвістичний, Грінченка.У трнтій хвилі телефонували на контракт з Грінченка ,коли ми проходили на бюджет. Коли побачили списки зарахованих, відійти від шокового стану досі не можна.
Комментировать