Поступление 2012: абитуриенты новые - проблемы старые и новые

К сожалению, несмотря на все обещания расширения возможностей доступа к высшему образованию украинских детей, три недели вступительной кампании убеждают в обратном (укр.)

Поступление 2012: абитуриенты новые - проблемы старые и новые

До помилок минулого року додалися ще й нові можливості обмежити доступ до безкоштовної освіти та маніпулювати результатами.

Тепер, по-порядку. Як переконався вже й сам вступник цього року доступ до здобуття безкоштовної освіти звузився. Не лише тому, що у 2012 році кількість випускників  шкіл у порівнянні з минулим роком зросла майже на 40 відсотків. МОНмолодьспорту, турбуючись про молодь, якщо рахувати у пропорції, зменшило кількість місць державного замовлення. Так, вступники минулого року й цього року, фактично, поставлені у нерівні умови. Адже при зростанні кількості вступників на 40 відсотків – цього року для бакалаврів держзамовлення зросло лише на 16. Арифметика не складна, але чи справедлива?

Умови прийому до ВНЗ, підготовлені МОНмолодьспорту цьогоріч повторювали всі необґрунтовані нововведення попереднього року. Серед них:

- збільшення "ваги" середнього балу атестату (переведення за 200-бальною шкалою), що призвело до зростання кількості медалістів у школах;

- додавання балів за підготовчі курси (20 балів), що призводить до нерівності доступу до вищої освіти;

- зарахування сертифікатів різних років, що ставить абітурієнтів в нерівні умови, адже вимоги тестування відрізняються від року до року.

Отже, знову, хотіли як краще, вийшло, як завжди. Можливо, запитати так – а чи хотіли краще? Наприклад, якщо дитина проживає в маленькому містечку чи селі, де вона фізично не може брати участь у підготовчих курсах, що тоді? Або, якщо ця дитина не має коштів оплатити курси? Це автоматично забирає в неї можливість мати додаткові 20 балів. А ці 20 балів, погодьтеся, під час самого конкурсу доволі багато важать. Досить часто, це цілих 20 позицій у списку! А іноді й більше...

Крім того, було збільшено мінімальний бал з профільних предметів з 124 до 140. Наприклад, 124 бали не набирають орієнтовно 11-12% абітурієнтів, а от вже 140 - як правило до 30%. Таким чином умови прийому одразу зменшили можливість вступу для досить значної кількості абітурієнтів. Нагадаємо, що право підвищувати прохідний бал з різних предметів є у ВНЗ. І це мало б бути тільки їхнім автономним правом.

Погіршилася якість проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Не секрет, що ЗНО недофінансується. Не забезпечується якість тестів, у них присутні багато помилок. На різних сесіях кандидати перебувають у різних умовах. Ось, будь ласка, в деяких завдання з минулого року чи пробного тестування, а в деяких – нові. Міністерство дискредитує ЗНО, хоч мало б навпаки – докласти максимум зусиль, працювати над його розвитком, аби зберегти довіру та віру у справедливість та чесність.

Знову є величезна кількість нарікань про технічні несправності та помилки при реєстрації на сайті електронного вступу. Є можливість фальсифікацій при вступі. Електронний вступ цього року передбачає зв’язок з впровадженою єдиною державною електронною базою з питань освіти. Але кардинальних змін і виправлення помилок, які були минулого року, немає! Так і досі не вирішені питання нормативного врегулювання оскарження роботи електронного вступу. Також, наприклад, якщо людина подає в електронному варіанті свої документи, то дані з сертифікату можна звірити, бо вони є в єдиній базі. А середній бал з атестату звірити неможливо.

Тобто, якщо хтось хоче "надути" прохідний бал, то подаються документи з зазначенням завищеного балу з атестату, що не відповідає дійсності. Так, цей  вступник може потрапити на вищі позиції в рейтинговому списку рекомендованих до зарахування. Зрозуміло, що при внесенні документів все це розкриється. Але до того часу, доки стане відомо про цю брехню (чи "технічну помилку", "неуважність", назвіть як завгодно…), інші вступники-конкуренти, хто думає, що не потрапив на бюджет, відмовляються вступати. Ті ж, хто був нижче за списком, і кому хочуть посприяти, займають прохідні місця.

Крім того, є запитання щодо належної роботи системи "Конкурс". Вона має містити всі результати абітурієнтів і своєчасно показувати всі зміни у рейтингових списках. Але чи так це насправді? Минулорічний показав, що приймальні комісії подають дані неоперативно і з помилками. Експерти неодноразово говорили перед затвердженням умов прийому, що слід визначити відповідальність приймальних комісій за таку ситуацію. Проте, питання не вирішено.

І, найганебніше, що можна було б собі уявити – змінювати правили гри, під час самої гри! Саме так можна охарактеризувати ситуацію, що сталася буквально учора-сьогодні. МОНмолодьспорт, аби зробити вступну не просто справедливою, а "суперсправедливою", розіслало вишам листа, у якому повідомляє про нову владну ініціативу. З 25 липня цього року діє нова редакція статті 5 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Це означає, що вступати поза конкурсом отримали можливість нові категорії громадян. Серед них: "Шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки, а також протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти особи, батьки яких є шахтарями та які мають стаж підземної роботи не менш як 15 років". Ці вступники можуть бути зараховані до державних і комунальних ВНЗ та ПТУ на навчання за державним замовленням, лише просто обравши спеціальність. Ось така справедливість. Підкупна. Бо чи не випадково ці зміни прийнято напередодні парламентської кампанії і торкаються вони цільової групи виборців провладної партії?

На жаль, так чи інакше нинішні абітурієнти змушені підпорядковуватися цим “суперсправедливим” правилам гри. Що ж робити, щоб в цій ситуації не втратити свій шанс. Звичайно, бути уважнішим, розумнішим. Але, крім того, ми можемо порадити вступникам в першу чергу захистити свої результати від маніпуляцій у рейтингових списках претендентів на місця державного замовлення.

Зауважте, 1-го серпня до 12 години мають бути опубліковані перші рейтингові списки. Буде визначено прохідний бал. І якщо ви пройшли на місця державного замовлення – наступні 4 дні є визначальними.
Ви маєте розуміти, що оригінали документів необхідно подати до кінця робочого дня четвертого серпня. Бо вже наступного дня буде новий рейтинговий список.

Для тих, хто не побачив себе серед бюджетників, радимо відповідально поставитися до змін даних, які будуть у списках. Особливо, якщо ви у списку межуєте з місцями державного замовлення. Коли ж ви не пройшли у другій хвилі, раджу сфотографувати цей список. Якщо ви знову не пройшли, варто знати прізвища тих, хто був нижче. Адже, щоб у третій хвилі вони, чомусь, не стали вище вас.

Крім того, інколи приймальні комісії йдуть на своєрідну хитрість. Для залучення більшої кількості абітурієнтів пропонують, якщо ви не пройшли у другій хвилі на бюджет, терміново подавати документи на платне навчання. Але пам’ятайте, що документи на платну форму навчання приймаються до 25 серпня. Вступ на платну форму навчання також здійснюється за рейтингом.

Будьте уважними. Розумнішими.

Автор: Лілія Гриневич

Освіта.ua
30.07.2012

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Олег
Для Лариси: "вузи сьогодні не дуже й зацікавлені в сильних студентах" - це Ви про який ВУЗ кажете? Хоча, можливо, такі і є... Але, якщо такі ВУЗи так себе поводять, то що там тоді роблять студенти? Можливо, студенту варто задуматися? Але, є й інша сторона медалі - обидві сторони такий стан може абсолютно влаштовувати! Стосовно викладачів - якщо викладач викладає все підряд, аби прожити - це дуже сумно...
Лариса
Здобувати вищу освіту повинні ті, хто має хорошу базу. Проте вузи сьогодні не дуже й зацікавлені в сильних студентах - вони ж не платять, а а то й більше - вимагають знань. Яким чином виживати викладачам, які за роки (середина 80- 90 ті 20ст.) звикли жити за рахунок студентів (які на заробітках, прогулюють, в декреті, ніколи на пари не з*являються - але сесії здають успішно) . А 200 балів атестата треба знижувати однозначно - до підвищення якості знань в школах це не привело, тільки до збільшення медалісітв. Та й курси - це ще одна "нірка" для вузівських працівників - як колись, у 90 -ті.
Е-лена
Сделать профильный 180 и непрофильные по 150, убрать внеконкурсное поступление, и приёмным комиссиям будет меньше работы, не будет этих диких списков на тысячу фамилий и раздутого конкурса. И вместо пяти, трёх ВУЗов вполне хватит. А то скачут, как зайцы по всей стране со своими 500 баллами, но все 15 попыток надо ж использовать. Должны учиться те, кто знает, чего хочет и долго над собой работал. А эти разговоры о детях, которые не могут курсы посещать просто злят. Неужели взрослый 16-18-летний человек не способен заработать эти 2,5тыс. на курсы или хотя-бы пару сотен на учебники, или зайти в интернет и накачать там литературы и тестов за прошлые годы и каждый день заниматься, начиная с 10-го класса, а не за месяц до ЗНО? У меня дочке 16 лет. Всё лето работает: то листовки раздаёт за 15 грн. в час по 5 часов в день, то в акции Тёма участвовала в костюме медведя на жаре.Так ещё и каждый день 2-3 часа учит историю с английским, чтобы через год поступить. Было-бы желание и мозг на месте.
sceptik
Для Е-лена: Для Е-лена: Соглашусь со всем,кроме курсов:1) не все живут в городах возле выбранных вузов,2) - за курсы часто ставят незаслуженные баллы.
Комментировать
Олег
А хто сказав, що ці діти, які поступають з пільгами, з низькими балами, довчаться до диплома? Частина з них вже після першого курсу розуміє, що не туди потрапила
Е-лена
Для Олег: так в том-то и дело, что место заняли, а учиться не хотят или подготовки нет! А человек с хорошими баллами остался за бортом и пошёл на запасную специальность или, если нет денег на контракт, то в армию или на неквалифицированную работу, а потом уже жизнь прижимает и какой там тогда ВУЗ, когда крутиться надо. А ведь всё могло сложиться более счастливо и справедливо, если-бы какой-то товарищ, прописанный в какой-то "льготной" зоне, не занял чужое место в ВУЗе. У нас в классе полно детей-чернобыльцев, которые всю жизнь живут в Киеве, в глаза того Чернобыля не видели, но их прописали у какой-то левой бабушки в "зоне" и вот готовы льготники, которым ещё и усиленное питание полагается. Маразм полнейший!
Комментировать
44
проходной 170--180 -это норма для вуза. или вы хотите с тройками учиться в вузе .С тройками-это пту.
Haib Renm
Для 44: В нормальные вузы такой проходной бал формируется самостоятельно из-за конкурса. Так что все ок.
Комментировать
julia
а чому рейтингові списки на сайті вузу і на сайті vstup.info відрізняються?
Микола
Для julia: Бо пан міністр проконтролював особисто, щоб вузи сплатили гроші за підключення до єдиної системи, але забув проконтролювати, щоб вона видавала вчасно повну інформацію. Зокрема, не вистачає даних про цільовиків, позаконкурсників, призерів олімпіад. Сьогодні останній день подачі документів, а цих даних немає навіть про окремих абітурієнтів, які здали документи ще 2 липня.
julia
завтра вже повинні зявитися остаточні списки абітурієнтів. то де дивитися чи пройшла на бюджет чи ні?
Микола
Для julia: На сайтах тих вузів, куди подала документи, або безпосередньо у відповідному вузі на стенді приймальної комісії
Комментировать
leox
Прохідний бал треба поставити 180. Це автоматично вирішить проблему великої кількості вузів та низької якості вузівської освіти.
Катерина
Для leox: Не мели чушь
julia
і я за те щоб підвищили прохідний!
|FOX
треба написатилиста і зібратисьмітингом біля кабміну, ятежза прохідний 170-180
Комментировать
sceptik
"Мінмолодьспорту...зменшило кількість місць державного замовлення,...збільшено мінімальний бал з профільних предметів з 124 до 140...,"-не так уж это и плохо,ведь сегодня даже непроходимые троечники поступают в вузы,а им место в пту.Просто теряется смысл понятия "высшее образование".Справедливы нарекания на увеличение веса балла аттестата и за курсы.Ну а "льготники"-это вообще абсурд,выгодный тем ненасытным властвующим"умственным инвалидам",которые гробят страну.Льготы государством должны компенсироваться только материально,все остальное порождает различные злоупотребления в отношении и так обездоленной категории граждан.
Богдан
Для sceptik: Підтримую! 140 балів ЗНО з математики - це 28% знань, тобто абсолютна двійка, ПТУ часів СРСР.
Комментировать
Іринка
Я вважаю, що 140 балів - це мінімум, який повинен мати абітурієнт і з профільного і з непрофільного предмету. А пільгові категорії вражають тим, що з низькими балами проходять на державні місця. Державних місць мало, і навіть дитина з високим рівнем знань не завжди проходить. Залишається контракт. Навіщо така вища освіта, коли за рік навчання у вузі треба сплатити 10 тис. і більше, помноживши на 5 років вийде чимала сума, яка не кожному по кишені. Це тільки оплата контракту, а прожиття, література... Скільки років потім треба працювати, і якою має бути зарплата, щоб хоч якось виправдати ці витрати батьків?...
Прохідний - 160
140 балів - це нещасна трієчка, а 124 - практично між 2 і 3. А згадаймо, як було раніше - вступали до вузів ті, що вчились на 4 і 5, мали реальні знання, а трієчники йшли до училищ, іноді в технікуми. А зараз всі тупенькі або супер ліниві у вузи "пруться". Мій сусід набрав по основних предметах 150 балів і йде у медичний. Я з жахом думаю - а якщо вступить і потім у нього лікуватися...
Володимир
Для Прохідний - 160: І поступить. В Україні не вистачає біля 45 тисяч лікарів, а державні замовлення у медичні вузи 150 - 250 місць. Тому розумні діти, які не мають змоги заплатити, залишаться за бортом, а 40 - 60 пільговиків та синочки і дочки батьків з широкими кишенями будуть Вас доліковувати.
Комментировать
Кптфх
Я тоже не понимаю этого возмущения по поводу повышения проходного балла. Если человек не может набрать 140 баллов то смысл ему получать высшее образование? Тем более что 140 набрать может каждый по сути, а кто не смог то на фиг нужен такой специалист? А в целом статья хорошая.
Володимир
А хто сказав, що тим 30%, які не здатні з профільного предмету набрати 140 балів, не місце у ПТУ?
Таня
А Ви читали статтю про ЗНО-2012 з біології, де доктор природничих наук не може дати однозначну відповідь на декілька запитань з тесту?
Володимир
Для Таня: А Ви звернули увагу, що для рейтингу 200 з біології вистачило тільки 79 балів із 86? А для 140 достатньо було мати лише 28 з 86, тобто менше 33% знань. Чи зможе абітурієнт з таким низьким балом набирати у вузі 60%, як цього вимагає болонська система?
Юлія
А я взагалі ніколи не погоджуся з тим , що за одну і ту саму кількість правильно виконаних завдань ,у різні роки, можна ставити різу кількість балів. І Який ідіот придумав , що це має залежати від кількості абітурієнтів чи від того абітурієнта. котрий дав найбільше правильних відповідей і має 200 балів, . Якщо цього року більше абітурієнтів , то і бали у них позрізали . Очевидно, ті що закінчували школу у минулі роки, і бали мають більші, не тому що краще знали, а тому що "гарні роки" були і тести легші, виявляється вони за ці роки нічого не призабули ? і на рівних конкурсують з цьогорічними випускниками. Я не знаю в якій ще країні такий безлад існує. Може ще 10-15 ти річної давнини випускників позбирати.Ті вже точно мають відмінні знання за школу. Далі у конкурсних списках першими стоять " пільговики" з мізерними балами. Дайте їм пільги у загальному конкурсі ,якщо попадають у ліцензований список (нехай вчаться за кошти держави) . Але це, напевно, "глас вопіющего в пустинє".
Комментировать