Плагиат, "потерянные" дипломы и диссертации (укр.)

Научные степени и ученые звания в Украине имеют практически все чиновники и высокие должностные лица. В то же время, многочисленные публикации свидетельствуют, что далеко не все получили их законно

Плагиат, "потерянные" дипломы и диссертации (укр.)

Дослідникам так і не вдалося знайти дисертацій міністра освіти і науки Дмитра Табачника. Викритий у плагіаті академік Володимир Литвин продовжує очолювати Верховну Раду. Не уникли звинувачень у неправдивості дипломів і опозиційні політики – закордонні дипломи колишнього міністра юстиції Романа Зварича також не знайшлися.

Перевершив усіх професор і доктор наук Президент України Віктор Янукович. Своєю книгою "Україна – країна можливостей" він довів минулого тижня, що Україна надає необмежені можливості письменникам від влади. За книгу, яка стала раритетом вже на момент презентації і також зазнала критики за плагіат, Президент, за його словами отримав два мільйони доларів гонорару.

Проблема присвоєння наукових звань та вчених ступенів існує в Україні як мінімум 20 років, говорить координатор напряму "Суспільство знань", член "Фронту змін" Лілія Гриневич. Однак у 2011 році, коли Вища атестаційна комісія була розформована, а її функції передали Атестаційній колегії Міністерства освіти і науки, ситуація ще погіршилася. Тепер присвоєння ступенів і звань відбувається повністю в "ручному режимі", запевняє Гриневич.

"Відсутність реакції на те, як наші високопосадовці отримують вчені звання і наукові ступені, свідчить, що органи влади не здатні у таких ситуаціях давати адекватну відповідь. Ці випадки навпаки замовчуються, а деколи сприймаються як норма. Цим має займатися абсолютно незалежний від виконавчої влади орган. ВАК (Вища атестаційна комісія), який був, себе не виправдав. В опозиційному законопроекті (Яценюка і Оробець) пропонується створення освітньої ліцензійної палати і механізми, які повинні запобігти будь-яким зловживанням членів комісії", – зазначає Гриневич.

Повернення ВАК?


Новий орган атестації не потрібен, вважає секретар парламентського комітету з питань науки і освіти комуністка Катерина Самойлик. Крім того, депутат запевняє: їй про факти нечесного присвоєння звань і ступенів невідомо.

"Чи це моральний, чи матеріальний хабар – це одне й те саме. Це вже кримінальна відповідальність. Якби в мене був би хоч один факт, але в мене його нема. Але має займатися цим ВАК, я впевнена що його відновлення буде в урядовому законопроекті про вищу освіту. Але ми його ще не бачили, він в нетрях Кабміну. ВАК – це більш-менш незалежний орган і до того ж це наша вітчизняна національна традиція", – зауважує Самойлик.

"Сказати "ні!" усяким зайдам"


ВАК дійсно був не найгіршою українською установою, однак він підпорядковувався виконавчій владі, говорить науковець, колишній заступник міністра освіти та наук Максим Стріха. Тож ідею створення повністю окремого незалежного нового органу освітянин він схвалює. Водночас, за словами науковця, цього недостатньо.

"Коли йдеться про атестацію науковців, найкраще щоб цим відав незалежний орган, він би залежав лише від самої наукової спільноти, а не від призначених чиновників. Але реально ситуація зміниться лише тоді, коли змінять правила гри в усьому суспільстві, коли наукове середовище стане достатньо потужним, щоб сказати "ні!" усяким зайдам, які претендують на наукові ступені і звання", – зазначив Максим Стріха.

У Міністерстві освіти і науки існує Департамент роботи з персоналом і керівними кадрами. Там, як запевняють його працівники, перевіряють абсолютно всі документи про вищу освіту, вчені ступені та наукові звання держслужбовців. Як зауважив в інтерв’ю газеті "Освіта України" голова департаменту Ігор Некрасса, останнім часом "якихось дуже гучних історій не було".

Радіо Свобода
27.04.2012

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Платон Третяк
Шановні колеги, колишній ВАК працював погано, про що свідчать хоча б наші звертання та отримані на нихз відповіді: http://ntsh.org/node/117 http://ntsh.org/files/%20%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B4%D1%8C.pdf http://ntsh.org/node/125 Проте тепер ситуація кардинально погіршилася: плагіат та компіляція стали доволі поширеною нормою у висновках дисертацій. І це результат колективного морально-етичного зубожіння наших "провідних вчених". І відновлення ВАКу тут не допоможе. Єдиний вихід - долучатися до міжнародної системи атестації кадрів. Доктор наук той, у кого сума IF наукових праць не менше 100.
Игорь
Ни в одной европейской стран нет даже подобия ВАК! Это чисто бюрократический механизм! Более того,его функционирование ставит под сомнение авторитет ученых, которые входят в состав специализированных ученых советов по защите докторских и кандидатских диссертаций! Поэтому идея его возвращения просто абсурдна и нелепа!
Кравець Володимир Петрович
Вимушений спростувати інформацію щодо "ручного режиму" присудження наукових ступенів та присвоєння вчених звань. Вподовж восьми років роботи в Атестаційній колегії не пам"ятаю жодного випадку тиску з боку керівництва щодо будь-яких претендентів. Навпаки, на засіданнях дослухаються до всіх критичних зауважень фахівців і рішення приймаються лише після колективного обговорення.