Аlumni giving: внедрение западных традиций в Украине

Фонд выпускников приносит в Украину традицию поддержки выпускниками своих учебных заведений

Аlumni giving: внедрение западных традиций в Украине

Традиція підтримки випускниками своїх навчальних закладів (alumni giving) надзвичайно поширена на Заході, особливо в США. Коли ви прогулюєтеся по кампусу будь-якого американського університету, приватного чи державного, ви буде всюди бачити свідчення цієї традиції.

Лавочки, приміщення, лабораторії, цілі корпуси, і навіть цілі університети носять назви меценатів, зазвичай випускників цих навчальних закладів, які зробили значні доброчинні внески на розвиток цих вузів. Коли ви будете вступати в університет і провірятимете, чи можете отримати якусь фінансову допомогу на навчання, ви знову побачите маніфестацію цієї традиції, бо багато стипендій для вступників надано доброчинцями та випускниками.

Україна ще на початку цього шляху, і серед українських випускників ще не так багато людей, які можуть жертвувати мільйони на розвиток освіти. Але ми, засновники Фонду випускників України, віримо, що вже є багато українців, в Україні та за кордоном, які хочуть підтримати свої навчальні заклади та освітні проекти, і це не так важливо, великими внесками чи маленькими.

Бо головне – це зрозуміти, що ця традиція освітнього меценатства може розвиватися в Україні. І беручи до уваги критичну роль освіти в майбутньому держави, те, що українська освітня сфера справді потребує підтримки, ця традиція може мати великий позитивний вплив.

З цими думками, ми, четверо українців - Надія Варгола, Дмитро Шищенко, Світлана Лукасевич та Ірина Клименко, 19 грудня 2015р. заснували організацію Alumni Fund Ukraine у Швейцарії.

Основна ціль Alumni Fund Ukraine – це надавати системну підтримку від випускників українським навчальним закладам, а також проводити всеукраїнські освітні проекти. Щоб мати можливість ефективно працювати в Україні, у квітні 2016р. ми заснували дочірню організацію в Україні, благодійний фонд «Фонд випускників України».

Ми вважали, що наші ідеї цінні та близькі для багатьох українських випускників, що є багато бажаючих підтримати свої власні навчальні заклади чи загалом освітні проекти, якщо для цього буде створено прозору, просту і надійну систему.

І перші місяці після запуску нашого веб-сайту переконали нас, що ми справді мали рацію. Нас підтримало фінансово дуже багато наших друзів, знайомих та незнайомих людей. В Україні нас також підтримало pro bono багато партнерів, таких як юридична компанія Arzinger та дизайн-студія GingerBrand.

Ця підтримка і стала для нас точкою неповернення. Наші доброчинці та партнери – це частина спільноти Фонду, співтворці історії нашої організації, адже вони першими підтримали організацію фінансово, абсолютно довіряючи її ідеї. Станом на середину грудня 2016 року, Фондом зібрано більше 500 тис. грн.

Часто вважають, що для того, щоб підтримувати позитивні зміни і віддавати на добрі справи, потрібно бути дуже багатою людиною, мати постійні великі фінансові доходи, бути власником успішного бізнесу. Але насправді кожен з нас, у силу своїх можливостей, може робити добро, підтримувати те, в що вірить і бути частиною великих результатів.

Якщо подивитися на статистику наших перших Доброчинців, то ми бачимо, що їхній середній вік десь 33 роки, майже порівну жінки та чоловіки. Це люди, які виросли та здобули освіту вже в незалежній Україні. Інженери, програмісти, менеджери проектів, фінансисти, декан (поки що один), маркетологи, юристи, підприємці.

Серед наших доброчинців багато випускників, які проживають у Швейцарії. Але також є доброчинці з України, Німеччини, США, Великобританії, Норвегії, Франції, Польші, Китаю та інших країн. Середній внесок становить приблизно 7000 грн, з розкидом внесків від 50 до 113 тис грн. Зараз діяльність організації підтримують в основному приватні доброчинці. Але у майбутньому ми хочемо значно активніше залучатися підтримкою інституційних донорів, фондів та програм у Швейцарії, ЄС, Україні, а також підтримкою корпоративного сектору.

Трохи про нашу діяльність та результати

Створюючи модель для організації роботи Фонду, ми брали до уваги найкращі світові практики, а також наші власні потреби як випускників. Важливими елементами нашої моделі є те, що доброчинець на нашому веб-сайті може просто та швидко, фактично 3 кліками, підтримати існуючі стипендії, нагороди, університетські проекти чи створити нову стипендію, нагороду чи будь-який інший напрямок для підтримки у своєму навчальному закладі (якщо він входить в мережу осередків нашого Фонду).

Всі доброчинці та їхні внески, якщо доброчинець не бажає бути анонімним, прозоро відображаються на нашому веб-сайті. Також доброчинці отримують від Фонду листи-вдячності від кінцевих отримувачів їхньої допомоги/створених стипендій чи нагород, після отримання ними коштів від Фонду.

Також у нас є окремі категорії визнання для великих доброчинців. Ми плануємо запрошувати доброчинців, які надають найбільшу підтримку навчальному закладу, виступати на урочистих подіях у цьому навчальному закладі, тощо.

Для того щоб уможливити підтримку випускниками своїх навчальних закладів, Фонд випускників України функціонує, як «парасолькова організація». Наша організація об’єднує осередки різних навчальних закладів, які мають спільну місію, цілі і підхід до роботи. Кожен осередок має свою команду, пріоритетні напрямки роботи, потреби конкретних навчальних закладів.

Тобто Фонд надає платформу для роботи, допомагає командам осередків розвиватися та розвивати навчальний заклад, бути представленим глобально, працювати разом зі всією мережею та обмінюватися досвідом/ідеями з однодумцями. А кожен осередок працює на розвиток конкретного навчального закладу.

Ініціювати створення нового осередку можна через наш веб-сайт. Зараз у нас існує два пілотних осередки: у фізико-технічному ліцеї в Івано-Франківську та у Києво-Могилянській Академії.

Осередок у фізико-технічному ліцеї в Івано-Франківську

На сьогодні, серед доброчинців осередку у фізико-технічному ліцеї в Івано-Франківську менше 1% від усіх випускників. Але перші результати показують, наскільки успішною є ця ідея.

Станом на середину грудня зібрано 145 тис. грн., що вже є досить значною сумою для навчального закладу. Тепер у ліцеї є 8 стипендій для ліцеїстів/вступників, 7 нагород для викладачів, кошти на проведення літньої школи з англійської мови, кошти на професійний розвиток викладачів і на навчальні поїздки ліцеїстів, кошти на участь в олімпіадах і на призові нагороди в ліцейних конкурсах.

Керівництво ліцею, ліцеїсти та викладачі дуже позитивно сприйняли новину про початок роботи осередку Фонду випускників у їхньому навчальному закладі. І ми бачимо, як наша допомога запускає лавину їхніх власних ініціатив, таких як, до прикладу, проведення школи англійської мови. Це нас дуже радує. Адже для нас важливо не просто «давати гроші», а підтримувати освітян і громадських активістів на місцях задля розвитку їхніх навчальних закладів.

Ми надаємо їм доступ до ідейних і фінансових ресурсів та налагодження зв’язків із випускниками в Україні та за кордоном. Але наскільки цей ресурс буде використано та який результат дасть - залежить від дій та активності команди осередку та самого навчального закладу.

Команда осередку спільно з навчальних закладом складає перелік поточних потреб та напрямків для підтримки, але ми завжди даємо доброчинцям можливість надати гроші на те, що важливо для них. І часто доброчинці мають чудові нові ідеї. До прикладу, недавно Фонд передав двом викладачам ліцею грошову нагороду «Улюбленому викладачу ліцею», яку за власною ініціативою створили випускники.

Це чудовий приклад того, коли тепло, знання та неймовірно позитивний вплив і турбота про своїх учнів повертається викладачам через багато років, навіть у такій матеріальній формі.

Осередок у Києво-Могилянській академії

Осередок в Києво-Могилянській академії працює в дещо іншому полі. Академія – це один з небагатьох українських навчальних закладів, який активно залучає донорів та працює зі своїми випускниками, через власні департаменти та Фонд Відродження.

Ми в жодному випадку не бачимо нашу роботу в конкуренції до існуючих активностей, а навпаки, у підсиленні роботи один одного заради розвитку академії. З самого початку нашої роботи ми близько співпрацюємо з представниками академії та отримуємо від них важливу підтримку.

На сьогодні нам вдалося залучити від доброчинців більше 100 тис. грн. Створено грант найкращому викладачу української мови, 3 стипендії для студентів з Криму чи Сходу України, фонд фінансування екологічних проектів, Ґрантовий фонд Докторської школи для участі докторантів у наукових конференція, збираються кошти на Ремонт приміщення KmartSpace та його перетворення на Центр підприємництва в КМА та на участь баскетбольної команди Академії у Чемпіонаті АБЛ, тощо.

Наші перші місяці роботи показують, що це просто неймовірно, який великий ресурс співпраці навчальних закладів зі своїми випускниками є невикористаним.

Ми зараз працюємо тільки з двома навчальними закладами в Україні. А їх десятки тисяч. І в кожному є небайдужі випускники, викладачі, школярі. Так само, як ми створили та розвиваємо наші пілотні осередки, будь-хто може це зробити для своєї рідної школи чи університету.

Освітні проекти

Проведення всеукраїнських й регіональних освітніх проектів є другим важливим напрямком роботи Фонду випускників України. На сьогодні у центрі нашої уваги такі питання, як навички критичного та креативного мислення, основи підприємництва, демократичні цінності та права людини, функції громадянського суспільства та правової держави, сталий розвиток.

Коли ми думали над нашим першим всеукраїнським проектом, наш вибір зупинився на представленні українській аудиторії онлайн-курсу «Наука повсякденного мислення» від Університету Квінсленда, Австралія.

Я та інші співзасновники Фонду самі пройшли цей курс англійською мовою декілька років назад - і були ним дуже вражені. Ми розуміли, що важко знайти щось, що було би таким відносно не дорогим, масштабованим і співрозмірним у позитивному впливі на українців, як цей курс.

Тому ми взялися за його переклад та професійне озвучення, а також організацію роботи модераторів. Завдяки багатьом волонтерам та зібраній сумі в 42 тис. грн від майже 20 доброчинців, цей курс українською став реальністю.

Курс стартував з 22 тисячами слухачів 14-го листопада на вебсайті найбільшої платформи онлайн курсів в Україні Prometheus. Зараз у нас вже є багато позитивних відгуків від слухачів, і ми впевнилися, що важливо, щоб цей курс, частково чи повністю, в оригінальній формі чи адаптованій, став частиною навчальної програми в Україні.

Це справді наш пріоритет, щоб високоякісні та важливі онлайн-курси не існували тільки як додатковий матеріал для бажаючих у вільний час, але щоб вони поступово ставали частиною освітньої програми, як одна з частин освітньої реформи в Україні. Ми вже мали перші контакти з Міністерством освіти та науки України по цьому питанню та надіємося на подальшу плідну співпрацю.

Дивлячись назад, ми дуже задоволені цим проектом, масштабованістю впливу та поширення знання, високим ККД використання коштів та надзвичайно позитивною співпрацею з командою Prometheus, яка повністю підтримувала нас з цим проектом від самого початку роботи. Ми зараз плануємо роботу над наступним онлайн курсом українською мовою. Ще не можемо надати деталі, але це точно буде високоякісний курс, цінний для широкої аудиторії.

Освіта без кордонів

На початку курсу «Наука повсякденного мислення», слухачів привітав сам автор, професор Танген з Університету Квінсленда, який на наше прохання люб’язно погодився записати таке відео-звернення до українських слухачів його курсу. Було видно, що він в захопленні від того, що його курс перекладено українською мовою, і тепер ще більше людей зможуть збагатитися тими знаннями та дослідженнями, які він підготував разом з 21 мислителем зі всього світу.

Так, освіта без кордонів – це один з найбільших дарів та одна з найбільших можливостей сьогоднішнього часу. Організація, заснована у Швейцарії, курс професора з Австралії, доброчинці зі всього світу – ми всі разом, де би ми не були, можемо творити зміни та допомагати будувати модерну освічену демократичну Україну.

Alumni Fund Ukraine завжди відкритий та готовий працювати разом з людьми, які хочуть створити осередок для свого навчального закладу, втілити конкретні ідеї, реалізувати проект чи привнести в загальний результат своєю роботою та компетентністю в певній сфері. Приєднуйтеся до нас!

БІЛЬШЕ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ФОНДУ

Освіта.ua
20.12.2016

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев