В Киеве состоялся детско-юношеский форум М18

В помещении Киеврады состоялся Киевский детско-юношеский форум «Меньше 18: мы можем больше!»

В Киеве состоялся детско-юношеский форум М18

В останню суботу жовтня в приміщенні Київради відбувся Київський дитячо-юнацький форум М18 «Менше 18: ми можемо більше!».

Форум М18 це громадсько-освітній проект, який має на меті залучити підлітків до участі в суспільному житті громади міста (партиципація), в якому вони живуть, отримують освіту, дорослішаюсь. А також через зустрічі та спілкування з політиками, представниками місцевої влади – сприяти формуванню активної життєвої позиції майбутніх свідомих громадян країни.

Вперше Форум відкрив двері Київради для учнів столичних шкіл у форматі рівноправного спілкування з місцевими депутатами та представниками столичної влади без краваток. Вперше в Києві було створено комунікаційну платформу, на якій школярі та влада спілкувалися на одному рівні, обговорювали одні й ті ж проблеми життя міста, сперечалися і дискутували щодо шляхів їх вирішення.

Активними учасниками і волонтерами організаційного забезпечення заходу були учні Київського ліцею бізнесу та студенти Коледжу економіки, права та інформаційних технологій (КЕПІТ), Університету економіки та права «КРОК».

У сесійній залі КМДА під кодовою назвою «Робоче місце депутата: чи підійде це мені?» відбувся збір шкільних лідерів та небайдужих до політичних реалій підлітків столиці, серед яких студенти КЕПІТу та учні Ліцею бізнесу. Юні політики та активісти проекту М18 зустрілися з мером Києва Віталієм Кличком, після чого майстер-класи з лідерства самоврядування та громадянської активності провели для дітей бізнес-тренери, коучі з розвитку керівника, експерти зі створення іміджу.

Школярам віддали Колонну залу Київради – протягом дня тут відбулися 17 мистецьких майстер-класів та інтерактивних ігор-презентацій під загальним девізом «Кожен спроможний!». До організації творчих майданчиків долучилися партнери Форуму, зокрема Київський палац дітей та юнацтва, центр творчості «Шевченківець», Спілка ініціативної молоді, арт-студія АЗУР, майстерня декору «Пташка», громадські організації «Твій голос», «Пласт» та інші.

У Колонній залі тривала також у режимі нон-стоп культурно-просвітницька програма «Нам є що сказати!», під час якої майстер-класи провели Збірна України з брейк–дансу, Збірна України зі стріт ворк ауту, команда JumpStyleТeam@PULSE, на флешмоб запросив присутніх вокаліст гурту «Територія світла» Артур Пісковський. З особливою активністю відбулася зустріч із зіркою українського репу Ярмаком за темою «Про політику в стилі реп» та іншими кумирами школярів.

Під час Форуму М 18 відбулося ток-шоу з депутатами Київради «Діти VS політики: Київ – наше місто». «За парти» для спілкування зі столичною молоддю запросили представників усіх фракцій столичного органу самоуправління, однак деякі проігнорували подію. Проте ті політики, хто взяв участь у ток-шоу, були вражені непересічним світосприйняттям юних співрозмовників. Спостерігаючи за діалогом між учнями столичних шкіл-учасниць проекту М 18 і представниками депутатських фракцій Київради, можна було помітити, як дорослі часом ніяковіли під відвертим, щирим і аргументованим натиском юні. Хіба що школярі плутали політичні «рівні» співрозмовників, звертаючись до місцевих депутатів словами «народний депутате».

«Я в захваті! Навіть не сподівалася на подібну громадянську активність 13-14-річних киян. Оце тепер думаю про зустрічі зі школярами на своїй дільниці, бо виявляється, діти прагнуть знати про нашу роботу в контексті їхніх інтересів», – поділилася враженнями депутат Людмила Костенко. Додамо: не тільки інтересів власних, а й інтересів своїх батьків та бабусь – депутатів запитували, наприклад, про забудови скверів, про якість доріг, про ціни на ліки, про облаштування велосипедних доріжок, про відкриття дитячих садочків, про заборону алкоголю, про увагу до центру і байдужість до околиць міста…

У їдальні КМДА теж проходили заходи, зокрема популярність серед учнів столиці дістала Дискусійна трибуна, де діти, змінюючись, протягом цілого дня обговорювали, дискутували, виступали із заявами на тему «Що таке мир і як його зберігати. Діти і культура миру».

Серед організаторів Форуму – громадська організація «Агенція розвитку освітньої політики», яку очолює директор Київського ліцею бізнесу, один із засновників Корпорації «КРОК» Л. І. Паращенко. Ініціативу форуму підтримали київська влада, Департамент освіти і науки, молоді та спорту КМДА, Київський молодіжний центр, Університет економіки та права «КРОК», КЕПІТ, Київський ліцей бізнесу, Асоціація випускників Університету «КРОК». Форум М 18 взяв за основу роботу Берлінського молодіжного форуму, тож партнерську підтримку надали Міністерство закордонних справ Німеччини та громадська організація «DRA» з Берліна.

Загалом, саме на платформі «КРОКу» Всеукраїнський проект М 18 і розпочав свою історію в нашій країні понад рік тому. У жовтні 2015 року в Києві, Запоріжжі та Ірпені були організовані вибори для дітей та молоді. Понад 3,5 тисячі підлітків, яким ще не виповнилося 18 років, змогли взяти участь у голосуванні за кандидатури міських голів. Зрозуміло, що вибори М 18 були проведені в формі імітаційної ігри «Місцеві вибори-2015: Я голосую за мера!» напередодні справжнього дорослого волевиявлення. Проте сам процес був максимально наближений до перебігу реальних виборів. Тоді було облаштовано 20 виборчих дільниць, і організатори зазначали, що юні виборці відповідально поставилися до прояву своєї громадянської позиції та усвідомили важливість свого голосу.

Основний висновок минулорічного старту проекту М 18 не викликає сумніву і нині: діти мають грати в політику сьогодні, щоб завтра політики не гралися ними. Втім, проект М 18 – не тільки імітація виборів. Його мета і завдання – значно ширші. Що і показав Форум М 18, проведений у столичній міськраді.

Його головний результат став несподіваним уроком для дорослих політиків: школярі, молодь у віці 14-17 років не є в усьому діти, вони мають дорослі погляди на життя, на процеси, що відбуваються в місті, в державі, вони знають, і часом не менше за дорослих, як потрібно діяти, щоб позбутися тих чи інших проблем у життєзабезпеченні міста.

Єдиним «дорослим» заходом в контексті дитячо-юнацького Форуму був круглий стіл «М 18 – проект громадянського виховання та партиципації дітей і молоді М 18: світовий досвід та українські реалії» за участі міжнародних експертів, донорських організацій, депутатів, організаторів Форуму, представників столичної освітянської спільноти та журналістів. Модератором заходу була голова правління ГО «Об’єднання «Агенція розвитку освітньої політики», директор Київського ліцею бізнесу Людмила Паращенко. Вона зазначила, що мережа проекту М 18 в Україні протягом останнього часу розширилася, і на часі обговорити певні результати, ознайомитися з досвідом запровадження такого ж проекту в інших країнах, зокрема Росії та Грузії.

Першим слово узяв представник ГО «DRA», яка вже 20 років успішно реалізує проект дитячих виборів (U18) у кількох федеральних землях країни Німеччини. Роман Ельснер поінформував, що подібні проекти діють у Голландії, Сполучених Штатах, навіть Новій Зеландії, і вже третій рік завдяки співпраці з Л. Паращенко М 18 запроваджується в Україні, Росії та Грузії. Його колега Дебра Крьогер розповіла учасникам круглого столу про результати проведення дитячих виборів (U18) напередодні земельних виборів до парламенту Берліна у вересні 2016 року. У проекті U 18 голосували понад 27 тис. підлітків, молодші 18 років, була облаштована 191 виборча дільниця, участь брали не лише навчальні заклади, а й клуби по інтересах, спортивні школи. Відповідаючи на запитання київських експертів, який соціальний результат 20-річної дії проекту U18, Дебра Крьогер зазначила, що в землях, де дитячі вибори проходять регулярно, праві партії отримують найменший відсоток голосів. Водночас процент явки на вибори там завжди вищий за середній по країні, бо там люди з дитинства росли свідомими свого вибору, активними, небайдужими, навченими дізнаватися про кандидатів більше, ніж розповідає телереклама та бігборди.

Про загальні результати впровадження проекту М 18 в Україні та перспективи його розвитку доповіла директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту КМДА Олена Фіданян. Вона нагадала, що більшістю голосів київські учасники проекту восени минулого року обрали мером Києва Віталія Кличка. Досвід проведених виборів вказав на те, що дітям важливо відчувати: їхня думка цінна, її можуть почути, вона навіть може вплинути на прийняття важливих державних рішень. Проект М 18 – це шанс стимулювати підростаюче покоління до громадянської активності.

З розповідями про уроки впровадження М 18 у Росії доповів учасникам круглого столу представник ГО «Школьные инициативы» Максим Іванцов, в Грузії – представник SIGA Інга Паічадзе. Учасники круглого столу погоджувалися з тим, що мова не про залучення дітей до політичних баталій, а навчання підростаючого покоління робити усвідомлений вибір, що головне під час виборів – не програми та гучні плани кандидатів, не лідери тих чи інших політпартій, а реальні плани дій, корисні для країни та її людей. «Ми хочемо виростити покоління свідомих виборців», – неодноразово наголошували учасники зустрічі.

Дискусія щодо залучення дітей та молоді з метою розвитку демократичного суспільства показала: і політики, і педагоги, і представники громадських організацій мають спільні перспективи плідної роботи із подальшого розвитку проекту «М 18: ми можемо більше!», а в підсумку – дієвого впливу на формування активного покоління українських громадян.

Освіта.ua
21.11.2016

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев