Матч-реванш? НАЗЯВО возглавит соратник Табачника

С момента создания Агентство по качеству высшего образования находится в эпицентре скандалов

Матч-реванш? НАЗЯВО возглавит соратник Табачника

Від самого свого народження Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) перебуває в епіцентрі скандалів. Що й не дивно, — повноваження в нього будуть як у цілого міністерства. Це, фактично, антикорупційне бюро, генпрокуратура і верховний освітянський суд в одному флаконі. Про те, хто очолить агентство та які перспективи має новий орган пише оглядач DT.UA Оксана Онищенко.

Справа запуску незалежного Нацагентства рухалася дуже повільно, — тут розгоралися справжні баталії й пристрасті. І ось цей поважний орган врешті-решт обрав свого голову. Така новина дуже б тішила, якби не одне "але", — керівником НАЗЯВО обрано Сергія Храпатого. Людину, котра у 2011—2014 рр. очолювала відділ гуманітарної освіти департаменту вищої освіти МОН при Табачнику (див. "Брудна мітка", DT.UA, 12 червня 2015).

Широка громадськість знає про нього мало. Хіба чула про виступ чиновника на конференції у КПІ, в якому йшлося про "скотів-істориків" та про те, як правильно розуміти й викладати українську історію. Звісно, обрання Храпатого стало шоком для тих, хто сподівається на зміни в освіті. "В усьому винна табачниківська мафія, старі кадри, які хочуть усе повернути назад", — так тепер заведено пояснювати те, що сталося. Дозволю собі погодитися з цим лише частково. Не тільки старим кадрам маємо дякувати за те, що сталося, а й тим, хто дозволив їм це зробити. Іти єдиним фронтом, а не чубитися.

Думати про майбутнє країни, а не про партійний чи свій власний імідж. Приймати принципові, а не політкоректні рішення. Якби все це було реальністю, у старих кадрів не залишилося б шансів. Коли обирали членів НАЗЯВО (у 2015 р.), стало зрозуміло — ситуація загрозлива. Серед обраних були чиновники з минулого. І не просто були — вони зібрали чи не найбільше голосів. Ось тут би дати відсіч, мобілізуватися. Але цього не сталося. Міносвіти (тоді очолюване Сергієм Квітом) намагалося щось зробити. Воно виступило з офіційною заявою щодо НАЗЯВО: потрібно прописати кваліфікаційні вимоги до кандидатів у члени агентства і змінити систему відбору (див. "Гнилий компроміс", DT.UA, 1 квітня 2016).

Засідала Колегія МОН, на якій були присутні і Лілія Гриневич (тоді голова профільного парламентського комітету), і Арсеній Яценюк (тоді прем'єр-міністр). Гриневич заявляла про готовність депутатів внести законодавчі зміни, Яценюк — "негайно втрутитися в це питання" й підтримати ініціативу народних депутатів. Але обіцянки і реальність дуже різнилися. Законопроект змін до Закону "Про вищу освіту" щодо НАЗЯВО був внесений не Л.Гриневич, а О.Співаковським ( № 2280-а).

На жаль, законопроект мав половинчастий характер (процедура виборів не змінювалася, змінювалися тільки вимоги до кандидатів). Однак він виставляв хоч якісь фільтри перед формуванням складу Нацагентства: за законопроектом, туди не могли потрапити ті, хто підлягав люстрації. У парламент законопроект нібито внесли, але там він пролежав більше року. Ситуація була критичною: запускати НАЗЯВО обраним складом — небезпечно, а перезавантажити без нового закону неможливо. Але ця ситуація чудово "стріляла" проти тодішнього міністра Квіта: поки НАЗЯВО не працює, гальмуються новації, "підвисають" життєво важливі питання роботи університетів. Коли нарешті у депутатів дійшли руки до законопроекту щодо НАЗЯВО (а було це тоді, коли вже жваво обговорювалися нові кандидатури у крісло Квіта), знову почалися дива. Л.Гриневич і О.Співаковський пішли на "розумний компроміс" із колегою з фракції "Батьківщина" і погодилися, щоб новий закон не стосувався вже обраних членів НАЗЯВО. І тільки завдяки фракції "Самопоміч" вдалося відбитися від цієї компромісної норми.

Ось таким непростим шляхом НАЗЯВО очистилося хоча б від тих, хто підпадає під дію закону "Про очищення влади". Сергій Храпатий під дію цього закону не підпадав. Але його кар'єра теж цікаво склалася. Після Майдану цей екс-соратник Табачника "випав" зі складу міністерства, проте став співробітником секретаріату Кабміну — головним спеціалістом, відповідальним за питання вищої освіти у відділі з питань освіти і науки, молоді та спорту Департаменту гуманітарної політики. А потім ще й потрапив до НАЗЯВО.

За інформацією джерел DT.UA, на посаду очільника НАЗЯВО, взагалі-то, було два претенденти. Одного з них, Сергія Храпатого, підтримував О. Співаковський, керівник парламентського комітету з питань освіти і науки, депутат від БПП. Другого, Руслана Гурака, підтримувала Лілія Гриневич. Гурак — голова Державної інспекції навчальних закладів (ДІНЗ). Недавно він опинився у центрі плагіатного скандалу у зв'язку зі своєю дисертацією. Сам голова ДІНЗ звинувачення у плагіаті відкидає. Звісно, в нас немає підписаних і скріплених печаткою договорів, але наші джерела стверджують: була домовленість, що Гурак очолить Нацагентство, а Храпатий керуватиме секретаріатом. До речі, Кабмін, за поданням МОН, і призначив Сергія Храпатого на цю посаду.

Однак під час виборів усе пішло не за домовленостями: Сергій Храпатий виставив свою кандидатуру на голову НАЗЯВО і виграв. Здається, на виборах голови НАЗЯВО ми спостерігали протистояння між комітетом з питань освіти (О. Співаковський) та МОН (Л.Гриневич). І МОН програло. "Зараз вибрали головою Нацагенства не ту людину, на яку хтось розраховував. Тепер розпочинається кампанія чорного піару, націлена на дискредитацію обраного голови та на перешкоджання роботі НАЗЯВО", — відверто сказав О.Співаковський в інтерв'ю Херсонській обласній телерадіокомпанії "Скіфія". Такі результати виборів можуть стати серйозною проблемою для Лілії Гриневич. І тут не допоможе ні команда іміджмейкерів з "Народного фронту", ні "реформи" на кшталт "замінимо у першому класі синю ручку олівцем". Тут на кону стоятимуть серйозніші питання. За них можна буде поплатитися і репутацією, і кріслом. Громадськість не збирається сидіти склавши руки.

Громадський рух "Відсіч" ініціював звернення громадськості до влади, у якому йдеться: "Ми, представники українського громадянського суспільства, вимагаємо не допустити призначення Сергія Храпатого головою НАЗЯВО. Згідно з законом, голова НАЗЯВО призначається Кабінетом міністрів України за поданням НАЗЯВО.

Отже, уряд цілком може запобігти цьому ганебному призначенню, яке було б прямою зрадою ідеалів Майдану. Також очевидною є потреба оновлення складу НАЗЯВО та переобрання його голови. Закликаємо Кабінет міністрів і всіх представників української влади не дозволити табачниківським кадрам нахрапом захопити контроль над українською вищою освітою. Освіта має бути очищена від українофобів і корупціонерів!Будь-які наміри затвердити кандидатуру Храпатого в Кабміні громадськість розглядатиме як сигнал до масових пікетувань". Справді, уряд може не затвердити Храпатого на посаді голови НАЗЯВО. Але лише в тому разі, якщо для цього будуть законні підстави. Та навіть якби відставка відбулася, це нічого не змінить. Бо на місце Сергія Храпатого, в результаті домовленостей, приведуть іншого. І обурена громадськість може просто добитися, що поміняють шило на мило, навіть не здогадуючись про це.

Потрібно змінювати законодавчу базу під обрання членів НАЗЯВО і повністю перезавантажувати склад агентства. Про все це йшлося ще влітку 2015-го на Колегії МОН, на якій були присутні Яценюк і Гриневич. Можливо, якби все, що тоді обіцяли, виконали, — ми б тепер мали інший склад НАЗЯВО й іншого керівника. До речі, ці вибори — не останнє випробування для Нацагентства. У проекті закону "Про освіту" , який зараз доопрацьовують у комітеті з питань освіти і науки, є пункти, що стосуються НАЗЯВО. Ще на початкових етапах розробки закону, коли комітетом керувала Лілія Гриневич, у проект закону вносилися прогресивні норми щодо НАЗЯВО: пропонувалося відмовитися від системи виборів членів агентства і перейти до конкурсного відбору.

До конкурсної комісії мають входити не лише українські, а й міжнародні незалежні експерти. Свої кандидатури до НАЗЯВО можуть запропонувати і самовисуванці, а не лише делегати від установ чи навчальних закладів. На засіданні парламентського комітету експерти доповідали ці нововведення й зазначали: ми наполягаємо на якнайшвидшому їх впровадженні. Побачимо, які пропозиції буде внесено в зал під куполом. Ось де громаді треба тримати руку на пульсі. "Програна битва, але не програна війна", як сказав один відомий полководець.

Замість післямови. Доки точаться баталії в Нацагентстві, реформування освіти таки не стоїть на місці. Минулого тижня в Національній академії педагогічних наук відбулися загальні збори. На них говорили про стратегічні проблеми, нагороджували і обирали нових академіків та членів-кореспондентів. Ці збори відвідав особисто членкор НАПНУ Євген Суліма. Хто забув — він був першим заступником Дмитра Табачника, куратором вищої освіти.

Освіта.ua
27.10.2016

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев