Які типові помилки при формулюванні висновку?

Основні помилки, що припускаються учасники ЗНО з української мови у висновках власного висловлення

Типовими вадами висновків у власних висловленнях є такі:

1. Майже дослівне повторення тези у формулюванні висновку;

Приклад поганого й доброго висновку

Як боротися?1. Передусім згадати, що висновок – це не «голий» повтор тези, а розширення тези, збагачення її аргументацією, прикладами. 2. Потім переглянути тезу, аргумент 1 та аргумент 2. 3. Насамкінець дібрати до всіх основних слів тези й аргументів синоніми, описові фрази й спробувати за допомогою цих засобів передати ті самі думки, що були заявлені раніше.

2. Подання у висновку іншої / протилежної думки, ніж та, яка була заявлена в тезі;

Приклад поганого й доброго висновку

Як боротися? – Перед написанням висновку ще раз уважно перечитати тезу – позицію, яку ти заявив як свій погляд на проблему на початку тексту.

3. Узагальнення у висновку лише частини міркувань, що були подані в тексті (так трапляється тоді, коли учасник робить загальний висновок до тексту лише під впливом своїх останніх міркувань, які щойно виклав перед висновком);

Приклад поганого й доброго висновку

Як боротися? – Обов’язково перечитати тезу, аргумент 1 та аргумент 2, а також мікровисновки (якщо є).

4. Подання у висновку міркувань, які ніяк не випливають із логіки викладу;

Як боротися? – Спробувати використати модель власного висловлення, у якому передбачені мікровисновки. Створення мікровисновків після блоків «аргумент+приклад» допоможе логічніше структурувати думку, а отже, у кінці тексту зуміти сформулювати загальний висновок як суму попередніх мікровисновків.

5. Подання у висновку різноманітних закликів, пропагандистських лозунгів.

Як боротися?1. Уникати пафосних фраз-закликів на зразок: Зрада – це завжди погано. Тож, давайте намагатися не зраджувати один одного, бути чесними й порядними!; Закликаю вас: не зраджуйте ніколи й нікого!; Мені хочеться звернутися до всіх: «Будьте порядними! Не вбивайте близьких вам людей зрадами та под. 2. Пам’ятати, що такі фрази цілком зайві, адже в умові відкритого тестового завдання нічого не було про те, щоб хтось когось мав до чогось спонукати, до чогось закликати. В умові пропонували одне: висловити свій погляд на порушену проблему (довести свою позицію).

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев