Які типові помилки при формулюванні висновку?
Основні помилки, що припускаються учасники ЗНО з української мови у висновках власного висловлення
Типовими вадами висновків у власних висловленнях є такі:
1. Майже дослівне повторення тези у формулюванні висновку;
Приклад поганого й доброго висновку
Як боротися? – 1. Передусім згадати, що висновок – це не «голий» повтор тези, а розширення тези, збагачення її аргументацією, прикладами. 2. Потім переглянути тезу, аргумент 1 та аргумент 2. 3. Насамкінець дібрати до всіх основних слів тези й аргументів синоніми, описові фрази й спробувати за допомогою цих засобів передати ті самі думки, що були заявлені раніше.
2. Подання у висновку іншої / протилежної думки, ніж та, яка була заявлена в тезі;
Приклад поганого й доброго висновку
Як боротися? – Перед написанням висновку ще раз уважно перечитати тезу – позицію, яку ти заявив як свій погляд на проблему на початку тексту.
3. Узагальнення у висновку лише частини міркувань, що були подані в тексті (так трапляється тоді, коли учасник робить загальний висновок до тексту лише під впливом своїх останніх міркувань, які щойно виклав перед висновком);
Приклад поганого й доброго висновку
Як боротися? – Обов’язково перечитати тезу, аргумент 1 та аргумент 2, а також мікровисновки (якщо є).
4. Подання у висновку міркувань, які ніяк не випливають із логіки викладу;
Як боротися? – Спробувати використати модель власного висловлення, у якому передбачені мікровисновки. Створення мікровисновків після блоків «аргумент+приклад» допоможе логічніше структурувати думку, а отже, у кінці тексту зуміти сформулювати загальний висновок як суму попередніх мікровисновків.
5. Подання у висновку різноманітних закликів, пропагандистських лозунгів.
Як боротися? – 1. Уникати пафосних фраз-закликів на зразок: Зрада – це завжди погано. Тож, давайте намагатися не зраджувати один одного, бути чесними й порядними!; Закликаю вас: не зраджуйте ніколи й нікого!; Мені хочеться звернутися до всіх: «Будьте порядними! Не вбивайте близьких вам людей зрадами!» та под. 2. Пам’ятати, що такі фрази цілком зайві, адже в умові відкритого тестового завдання нічого не було про те, щоб хтось когось мав до чогось спонукати, до чогось закликати. В умові пропонували одне: висловити свій погляд на порушену проблему (довести свою позицію).
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020