Метатекстові засоби на зразок «по-перше», «по-друге» у аргументах
Чи обов’язково використовувати метатекстові засоби на зразок «по-перше», «по-друге» для введення аргументів?
Автор власного висловлення вільний у виборі тих метатекстових засобів, якими він хоче показати читачеві, що далі в його тексті йдуть аргументи.
Практика засвідчує, що автори власних висловлень доволі часто використовують вставні слова на зразок по-перше, по-друге для введення своїх аргументів, не зважаючи не те, що ці засоби не завжди є граматично доречними, стилістично й композиційно вмотивованими.
Згаданими вставними словами варто користуватися обережно з кількох причин.
По-перше, вони майже завжди доречні в науковому тексті, де є потреба показати порядок уведення міркувань тощо, але не завжди можуть бути використані в публіцистичному тексті (а власне висловлення, як було показано вище, тяжіє саме до публіцистики).
По-друге, вони ефективні, коли ними вводяться більш-менш однотипні конструкції.
По-третє, вони якісно виконують свою функцію, коли фрагменти тексту, що ними вводяться, розташовані не далеко один від одного.
По-четверте, вони можливі в тексті лише в разі, якщо до слова по-перше обов’язково додається слово по-друге.
Таким чином, маючи намір використати вставні слова на зразок по-перше, по-друге, варто перевірити, чи виконуються визначені умови.
Увага! Поряд зі вставними словами по-перше, по-друге автори власних висловлень полюбляють використовувати у своїх текстах при введені аргументів «парні» вставні конструкції на зразок з одного боку / з іншого боку, на перший погляд / за уважнішого ж розгляду, а також прислівникові слова, що виражають послідовність найперше / потім, передусім / після цього. За використання цих метатекстових засобів важливо пам’ятати, що вони якісно й ефективно виконують свою текстоорганізовувальну, логікооформлювальну функцію лише в парах. Наприклад, «безпарне» вживання фрази з одного боку є вказівкою на логічний дефект у міркуваннях автора: уважний читач (екзаменатор), якому сказали про один бік чогось, завжди хоче побачити, де ж інший бік.
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020