Як створити якісну тезу у власному висловленні?

У добрій тезі автор власного висловлення повинен якнайчіткіше спробувати визначити свій погляд на проблему

Якісна теза – це чітке, зрозуміле положення на початку тексту, яке:

  • з одного боку, автор власного висловлення може легко й переконливо довести у своїх подальших міркуваннях, бо впевнений у його істинності, правильності;
  • з іншого боку, читач (екзаменатор) може легко вичленувати й розпізнати як тезу, тобто як таку позицію, яку автор надалі хоче доводити. 

Таким чином, у добрій тезі (на 2 бали з двох можливих) автор власного висловлення повинен якнайчіткіше спробувати визначити свій погляд на проблему, що порушена в завданні, чітко й однозначно (без приховування, без «інтригантства») сформулювати свою ідею.

Для того, щоб створити якісну тезу, варто пам’ятати, що на сьогодні в умові відкритого тестового завдання проблему, яка потребує обговорення у власному висловленні, формулюють у вигляді питання після мікротексту. Відповідно, вдумливий автор повинен передусім зважити на це питання й спробувати дати на нього спочатку коротку відповідь, а потім більш розгорнуту. 

Іншими словами, гарна теза – це ясна, однозначна, чітка, зрозуміла відповідь на питання, що поставлене в умові відкритого тестового завдання. 

Наприклад, якщо в завданні після мікротексту питання починається зі слова ЯК?, то, закономірно, що у відповіді-тезі треба сказати – У ТАКИЙ СПОСІБ, а не ТОДІ, якщо КОЛИ? – то у відповіді-тезі варто сказати ТОДІ, а не, скажімо, ТАМ. 

Щоб краще зрозуміти сказане, можна проаналізувати таблицю, подану нижче (див. таблицю).

Формулювання якісної тези як пошук відповіді на запитання в завданні

Якщо автор власного висловлення проігнорує запитання після мікротексту, то його теза може виявитися зовсім не такою, якою повинна бути, а отже, і власне висловлення стане важче написати за визначеною темою.

Увага! Визначаючись із тезою (ідеєю, яку надалі треба буде доводити), передусім варто звертати увагу на запитання після мікротексту, а не на сам мікротекст, оскільки метою цього тексту є лише показ того, що на певну тему чи проблему різні люди дивляться по-різному, що ця проблема є актуальною, суперечливою.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев