Чи теза й вступ у власному висловленні одне й те саме?

При написанні власного висловлення на ЗНО з української мови важливо чітко розуміти різницю між вступом і тезою

Першою частиною будь-якого тексту, у тому числі й власного висловлення, є вступна. Її називають по-різному: вступ, зачин, теза, експозиція, преамбула.

При написанні власного висловлення важливо чітко розуміти різницю між вступом і тезою, оскільки в тексті вступ може бути як тезою, так і «підведенням» до тези, а не самою тезою.

Вступом (а не тезою) у власному висловлення можна вважати:

  • загальні міркування, які показують місце проблеми, яка далі обговорюватиметься в тексті, у колі інших дотичних проблем;
  • ліричну замальовку, що готує емоційне тло для подальшого сприйняття міркувань автора, зокрема і його тези, яка буде введена нижче;
  • пафосний етюд, який стосується теми, опосередковано вказуючи на позицію, яку автор збирається відстоювати;
  • опис якоїсь ситуації, яка спонукала автора до формування певної позиції (тези) щодо обговорюваної проблеми.

Крім наведених, можуть бути й інші варіанти вступу для власного висловлення, однак жоден із них у такому вигляді не дорівнюватиме тезі, адже у цих вступах не стверджується погляд автора власного висловлення на певну тему, проблему чи питання, не заявляється позиція, ідея, яку він збирається доводити.

Тезою ж буде чітко заявлена автором власного висловлення позиція стосовно його погляду на проблему, порушену в завданні. Виправданість своєї позиції автор далі намагатиметься довести в тексті.

Для прикладу можна порівняти вступ і тезу до власного висловлення на тему «Як уникнути конфліктів у суспільному житті в умовах, коли кожен має право на свободу волі?» (див. таблицю).

Різниця між вступом і тезою (ілюстрація)

Як показує ілюстрація, теза конкретно висловлює позицію автора стосовно порушеної в завданні проблеми, тоді як вступ лише актуалізує тему свободи людини як реального явища суспільного життя.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев