Які типові помилки при формулюванні тези?

Чітка теза спростить роботу й на завершальному етапі створення власного висловлення.

Практика показує, що типовими помилками (вадами) при формулюванні тези є такі:

 • автор дослівно повторює міркування мікротексту, замість сформулювати своїми словами відповідь на запитання після мікротексту;
 • автор сплутує тезу (Що я думаю з приводу порушеної проблеми?) й аргументи (Чому я так думаю?);
 • автор подає вступ, забуваючи в ньому треба чітко й зрозуміло означити тезу – ідею, яку далі необхідно буде аргументувати;
 • автор дуже-дуже лаконічно дає відповідь на запитання завдання, тим самим показуючи нездатність висловити розгорнуте судження;
 • автор формулює тезу «туманно», показуючи тим самим, що або не зрозумів запитання, або не має своєї позиції стосовно порушеної проблеми.

Для з’ясування різниці між якісною й неякісною тезами до власного висловлення на тему «У чому цінність для сучасної людини досвіду минулого?» варто проаналізувати приклади (див. нижче).

У добрій, якісній тезі можна зафіксувати (повторити) проблему, порушену в мікротексті, однак найважливіше – запропонувати цій проблемі чітке розв’язання, тобто дати відповідь на запитання після мікротексту.

Увага! Чітка теза спростить роботу й на завершальному етапі створення власного висловлення, тобто на етапі написання висновку, оскільки висновок, кажучи просто, є словесно переінакшеною тезою, яка збагатилася міркуваннями, висловленими в аргументах і прикладах.

Порівняння якості тез у власному висловленні

Якісна теза

Невизначеність майбутнього завжди лякала людину. Що буде сьогодні за мить? Завтра? Через рік? Інколи зі страхом подумки ставить кожен собі подібні питання й розуміє, що попереду все неясно, незрозуміло, неокреслено й хитко. Де ж знайти хоча б якесь опертя? Знову питаємо себе й усвідомлюємо, що цією опорою може слугувати лише минуле – «майбутнє», що вже набуло чітких обрисів і визначило наше існування в теперішньому, у якому ми крокуємо в нове майбутнє. Тож, щоб подолати страх перед майбутнім, ми звертаємося до минулого, прожитого, щоб зрозуміти, як нам краще діяти в теперішньому заради того, щоб день прийдешній виявився не жаским, а навпаки, прекрасним. Виявлена логіка існування людини в цьому світі дає мені всі підстави стверджувати, що ми, люди, приречені на те, щоб іти в майбутнє, зважаючи на минуле. Тож надалі я спробую довести, що майбутнє цілком залежить від того, чи здатні ми озиратися на минуле й застосовувати його «багаж» для руху вперед як те, на чому тільки й може вирости майбутнє.

Неякісні тези

 • Я думаю, що цінність минулого досвіду для сучасної людини дуже велика.
 • На мою думку, цінність досвіду минулого для сучасної людини полягає в тому, що людина може використати цей досвід.
 • Як на мене, минулий досвід цінний тим, що він минулий і ми не наступимо на ті самі граблі.
 • Думаю, що досвід минулого нічим не цінний.
 • Досвід минулого цінний тим, що ми там можемо побачити все, що відбувалося колись і використати його для майбутнього.
 • Минуле відійшло. Одні його пам’ятають. Інші – ні. У чому ж цінність минулого досвіду для сучасної людини?
 • Досвід минулого корисний, тому що в ньому люди завжди можуть знайти відповіді на злободенні питання сучасності.
 • Сучасна людина – це продукт минулого, а тому треба знати те, що було й не повторювати його.

ЧИТАТИ ДАЛІ

Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
15.12.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев