Особливості власного висловлення з української мови
Чим власне висловлювання з української мови відрізняється від твору-опису, твору-розповіді й твору-роздуму.
Залежно від мети здійснення мовлення та специфіки добираних для цього прийомів розгортання тексту й мовних засобів виділяють такі три типи мовлення:
- опис (метою якого є всебічне змалювання адресантом (автором) предметів і явищ у сукупності їх властивостей і специфічних ознак із урахуванням логіки взаємозв’язку їх різних сторін і проявів; специфічною ознакою якого є відносна статичність сприйняття предмета зображення);
- розповідь (головною метою продукування якого є передача адресантом (автором) інформації про перебіг якихось подій, що відбувалися (відбуваються або будуть відбуватися) з ним особисто або про які йому відомо з інших джерел);
- роздум (метою якого є репрезентація адресантом (автором) свого унікального способу осмислення певних явищ, подій, фактів, найчастіше зорієнтована на переконання адресатів у виправданості, істинності, доцільності, логічності такого погляду на дійсність).
Відповідно до виділених типів мовлення розрізняють твори-описи, твори-розповіді й твори-роздуми.
Відкрите тестове завдання в тесті ЗНО з української мови та літератури передбачає написання не просто твору, а власного висловлення.
Розробники тестів з української мови та літератури не використовують у назві відкритого тестового завдання звичні для шкільної практики назви творчих робіт на зразок «твір», «твір-роздум», «твір-розповідь», «твір-опис».
Причина цього полягає в тому, що за умовами відкритого тестового завдання учасник тестування має створити такий продукт писемної мовленнєвої діяльності – текст, у якому доречно поєднати ознаки всіх трьох типів творчих робіт (опису, розповіді, роздуму) із метою ДОВЕДЕННЯ ВЛАСНОЇ ПОЗИЦІЇ СТОСОВНО ПЕВНОЇ ПРОБЛЕМИ, визначеної в темі відкритого тестового завдання.
Збірник для підготовки до власного висловлення створено Освіта.ua відповідно до діючих вимог до написання власного висловлення на зовнішньому незалежному оцінюванні з української мови та літератури. Копіювання та розміщення матеріалів збірника на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
15.12.2020