Пресс-конференция о регистрации на ЗНО-2016

Стенограмма пресс-конференции по итогам регистрации на ЗНО-2016 и подготовки следующих этапов

Пресс-конференция о регистрации на ЗНО-2016

Стенограмма пресс-конференции директора Украинского центра оценивания качества образования Вадима Карандия по итогам регистрации для участия в ЗНО-2016 и подготовки следующих этапов внешнего независимого оценивания 2016 года.

Количество зарегистрированных для участия во внешнем независимом оценивании - 2016, способ и время обнародования приглашений-пропусков для участия во внешнем независимом оценивании, особенности регистрации на дополнительную сессию участников АТО и лиц, проживающих на временно оккупированной территории или в населенных пунктах, где органы государственной власти временно не осуществляют своих полномочий, а также другие вопросы, которые пригодятся выпускникам, родителям и лицам, желающим стать студентами в 2016 году. 

Вадим Карандій: На початку я хотів би відмітити про те, що підготовка до ЗНО 2016 року проходила і проходить у надзвичайних обставинах. В принципі такі обставини підготовки є чи не вперше з моменту запровадження ЗНО. Вони є досить жорсткі, як для колективу Українського та Регіонального центру оцінювання якості освіти, так і для всіх тих, хто долучений до цієї справи. 

Але маю сказати, що зусиллями Українського центру, Регіональних центрів, також за підтримки Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, парламентського комітету з питань освіти та науки, а також за підтримки Агентства з міжнародного розвитку США, Міжнародної програми Альянс USETI, на сьогодні нам вдалося здолати негативні наслідки деяких подій 2015 року і фактично в нормальному режимі для учасників ЗНО 2016 року увійти у всі календарні графіки підготовки та його проведення.

Станом на 18 березня було завершено реєстрацію осіб, які бажають взяти участь у ЗНО. Маю сказати те, що у зв’язку з тим, що я говорив попереду про надзвичайні обставини, нам довелося значно скоротити час на проведення реєстрації. Реєстрація тривала всього 1 місяць, що було пов’язано із термінами впровадження модернізованої інформаційної системи Українського центру з допомогою якої проводиться реєстрація. Але як показала практика, це не стало на заваді того, щоб всі бажаючі мали змогу зареєструватися для участі у ЗНО 2016 року.

Так, за попередніми розрахунками ми планували, що кількість учасників ЗНО у 2016 році має становити близько 270 000. Реально станом на початок квітня у базі даних Українського центру оцінювання якості освіти значаться зареєстрованими 267 172 особи, які виявили бажання пройти ЗНО у 2016 році. Маю зазначити, що з них 200 510 осіб це випускники загальноосвітніх навчальних закладів 2016 року для яких результат ЗНО одночасно буде являтися і результатом ДПА з української мови, а також історії України та математики за їхнім вибором.

Для порівняння маю зазначити, що минулого року для участі у ЗНО було зареєстровано 288 977 осіб, з яких 221 000 це були випускники загальноосвітніх навчальних закладів минулого року. Те зменшення, яке відбулося в кількості учасників ЗНО зумовлено виключно демографічним фактором, тобто зменшенням кількості випускників загальноосвітніх навчальних закладів.

Якщо аналізувати в розрізі навчальних предметів, то найбільшу кількість учасників ЗНО зареєстровано на тест з української мови та літератури, так як він є обов’язковий, на другому місці іде історія України, наступна математика, відповідно 193 і 132 тисячі осіб. В 2015 році охочих скласти тест з історії України було відповідно 158, а з математики – 146 тисяч осіб. Найменша кількість осіб у 2016 році обрали скласти тест з іспанської мови – 186 осіб і французької – 818 осіб.

Але порівняння між 2015 і 2016 роком не дає повної характеристики тих процесів і тенденцій, які на сьогодні є у виборі випускниками предметів ЗНО. Тут мабуть краще аналізувати протягом останніх декількох років. Так, я для прикладу проаналізував ситуацію пов’язану із реєстрації на відповідні предмети починаючи з 2012 року. Тому що саме набір даних за декілька років дає можливість встановити певні тенденції . То якщо зараз проаналізувати, зрозуміло, що їх не можна співставляти у абсолютних показниках, тобто кількість осіб до кількості осіб, а потрібно мабуть говорити у відсотках осіб, які вибрали відповідний предмет до загальної кількості, які реєструвалися, то загальний висновок, який можна на сьогодні зробити, про те що зменшується кількість осіб, які реєструються на предмети природничо-математичного циклу.

На сьогодні фіксується у нас найбільш критична ситуація із реєстрацію на математику. Так, якщо у 2012 році на математику реєструвалося 62,7 % всіх учасників ЗНО, то у 2016 році їх зареєструвалося всього 49,4%. У попередньому 2015 році їх було 51%, ну і відповідно тенденція така спостерігається.

Критичною є ситуація з фізики. Цього року зареєструвалося всього 13,14% всіх випускників учасників ЗНО. При тому, що у 2012 році кількість осіб, які обирали фізику становила 20,8%, у 2013 році – 22,1%, у 2014 році – 22%, і в 2015 році – 17,9%. Тут потрібно аналізувати всім учасникам освітнього процесу, як тим особам які організовують і здійснюють загальноосвітню підготовку, так і керівникам ВНЗ, оскільки це є системна проблема і потрібно думати, як її потрібно вирішувати.

В даному випадку, система ЗНО фактично є дзеркалом, яке фіксує і відображає стан, певні тенденції, які відбуваються в освіті. Тобто, це є фактичний вибір кожної окремої особи і мотиви мабуть для того є. Я думаю, що це і стан підготовки з відповідних предметів, це і мабуть престижність тих професій, які можна здобути у ВНЗ за відповідним набором вступних іспитів. Такою ж проблемою є на сьогодні і ситуація з хімії, біології, географії, де також фіксується але в значно меншій динаміці зменшення кількості учасників, які обирають відповідний предмет.

Позитивною є ситуація з вибору таких предметів як історія України та іноземна мова. За ці роки, починаючи з 2012 року, також якщо брати і попередні роки, кількість осіб, які обирають наприклад, історію України зростає. Так, за 5 років вона зросла з 65% до 72%. З іноземної мови загальний ріст відбувся десь приблизно з 27% від загальної кількості учасників, які обрали іноземну мову у 2012 році до майже 34% у цьому 2016 році.

Якщо говорити за територіальним розподілом, то найбільша кількість осіб, які виявили бажання пройти ЗНО зареєстровано в Дніпропетровській області (майже 22 000 осіб), в місті Києві (21 000), Львівській області (17 500 осіб). Найменша є в Кіровоградській та Луганській областях. Головним критерієм тут є мабуть, перше, будемо говорити географічні розміри відповідних областей, а також населення відповідних областей.

Серед абітурієнтів здебільшого обирають 3 або 4 предмети, це зумовлено тим, що мінімальний набір з предметів ЗНО, який здебільшого приймають вищі навчальні заклади є 3. Ті хто обирають 4 предмети, це здебільшого особи, які планують диверсифікувати свої можливості, тобто планують одночасно вступити на різні напрями і спеціальності, або ж використовуючи можливості вступу до ВНЗ за пріоритетами одночасно обирають собі декілька напрямів та спеціальностей для того, щоб в кінці кінців отримати найбільші для себе, кращі пропозиції які можуть бути сформовані.

Але в той же час досить значна кількість, приблизно 15% випускників обирають 2 предмети. Це є мабуть ті особи, які орієнтуються виключно на проходження ДПА, а також ті особи, які наперед уже вибрали вступ до коледжів та технікумів, там де потрібно лише 2 іспити. І є зовсім невеличка частина приблизно 0, 15% від загальної кількості учасників - це ті особи, які вибрали лише 1 предмет. Але я в даному випадку говорю за статистику основної сесії ЗНО. В цьому випадку можуть бути і ситуації, в тому числі пов’язані з тим, що один предмет особа проходить під час основної сесії, а інші предмети буде проходити під час додаткової сесії. Така можливість цього року під час реєстрації була створена і багато хто нею скористався, особливо ті особи, які за своїми життєвими обставинами або перебувають за кордоном, або за якихось інших причин, зокрема, наприклад, службовою занятістю і таке інше, не можуть пройти в чітко визначений термін, тому рознесли свої предмети, з яких вони проходять ЗНО між основною та додатковою сесіями.

Варто відмітити те, що цього року змінилося співвідношення кількості тестів до кількості учасників тестування. Так, якщо цей показник до 2014 року в середньому по Україні становив 3,6, то у 2015 році він упав до 3,26, то уже починаючи з 2016 року ми знову таки відчуваємо що він починає рости, на сьогодні він становить 3,39. Тут є дві складові цього зростання. Перша, те що для випускників загальноосвітніх навчальних закладів на 2016 рік обов’язковими є проходження ДПА у формі ЗНО з двох предметів, у 2015 це було лише з одного предмета. І друге, це мабуть особливості організації вступної кампанії за пріоритетами, коли можна зазначити до 15 різних напрямів і спеціальностей за якими особа бажає вступити, таким чином збільшується кількість предметів під час реєстрації і проходження ЗНО, тобто учасники ЗНО пробують збільшити кількість варіацій, за якими вони можуть подати заяви до ВНЗ.

У 2016 році, як і в попередніх роках проведення ЗНО тести можна буде пройти 7 мовами, це за виключенням тестів з мов. Зокрема, це українською, польською, угорською, румунською, молдовською, кримськотатарською та російською. Маю сказати і те, що сам процес організації проведення відповідного тестування різними мовами є досить складним і не всі країни його практикують. Але з огляду на ситуацію, яка є в країні, в тому числі і в суспільно-політичному, ми все ж таки зберігаємо цю норму, що дає можливість кожному пройти тест тією мовою, якою він навчався.

До речі вибір мов є досить цікавим з точки зору інформації. Справа в тому, що та статистика, якою володіє Український центр це не є те, чим оперують більшість соціологічних досліджень, а фактично це є пряме волевиявлення кожного окремого учасника ЗНО, оскільки обираючи мову тестування, як правило, особа вказує свою рідну мову, бо проходячи тест, перебуваючи у конкурентному середовищі і дуже жорстких умовах зрозуміло, що буде обирати тією мовою, якою йому зручніше користуватися. Так ось, відповідно до статистики, а статистика ця побудована на основі реєстрації учасників ЗНО з історії України та математики, тому що вона мабуть найбільш репрезентативна в межах всієї України: 91,3% всіх тестів які відбудуться з цих предметів будуть відбуватися українською мовою. Молдовською мовою буде відбуватися всього близько 0, 04% тестів, або якщо говорити в абсолютних показниках, це є 123 випадки тестів з історії України та математики будуть молдовською мовою. Польською і того менше – всього 10 тестів будуть відповідною мовою, але ми створюємо відповідні умови для осіб, які навчалися польською мовою їх пройти. Російською мовою – 8,3% тестів з історії України та математики відбудуться цією мовою. Румунською мовою 0, 13%, це 437 тестів, угорською 0,25%, біля 800 тестів. Кримськотатарською мовою на основну сесію ЗНО жоден учасник ЗНО не виявив бажання скористатися. Такою є ситуація щодо вибору мови.

Наступне, спостерігається певна позитивна тенденція пов’язана із реєстрацією учасників ЗНО в Луганській та Донецькій областях. Якщо в цілому по країні кількість учасників ЗНО зменшується, що пов’язано з певними демографічними процесами, то по Луганській і Донецькій областях у 2016 році зареєстровано в абсолютних вимірниках більша кількість учасників у порівнянні з 2015 роком. Так, по Луганську зареєстровано 4 331 особа. Для порівняння попереднього року було 4 100 приблизно. У Донецьку 11 232 особи, відповідно у 2016 році їх було відповідно 10 471.

Тобто це показує нам деякі позитивні тенденції, що відбуваються як в цілому в житті цих відповідних областей, а також в плані і функціонування освітньої системи.

Дуже складно визначити яка кількість учасників ЗНО реєструється із неконтрольованих територій. Справа в тому, що ми спеціально не робили у реєстраційних формах ніяких відміток на цю тему, тому що вона цікава з точки зору статистики, але з точки зору кожної окремої пересічної особи вона можливо є дискримінуючою в певному плані. Тому кожний учасник вибирав і указував адресу і місце свого перебування абсолютно вільно, як правило на території контрольованій владою України. Ми відповідні показники реєстрації учасників з неконтрольованої території в даному випадку оцінювали іншими методами доступними нам, в тому числі шляхом співставлення із тими даними які на сьогодні мають місцеві органи управління освітою щодо осіб, які виявили бажання пройти атестацію на предмет отримання повної загальної середньої освіти екстерном.

Так, за відповідними даними з непідконтрольних українській владі територій у 2016 році для проходження ЗНО на основну сесію зареєстровано 1 056 осіб, в тому числі 787 поданих у Донецькій області, і 269 у Луганській. На даний час реєстрація відповідних осіб продовжується. За оперативною інформацією, буквально на сьогоднішній ранок для участі у додатковій сесії, у нас уже є інформація що зареєструвалося ще 255 осіб. Проте, період реєстрації на додаткову сесію триває, він ще буде тривати більше ніж один місяць – до 20 травня. Так що показники реєстрації учасників з неконтрольованих територій, а також з окупованих територій з автономної республіки Крим, також для учасників антитерористичної операції ці показники можуть зрости. Більш детальна інформація буде в остаточних звітах, які будуть пізніше публікуватися Українським центром.

Українським та Регіональними центрами за підсумками реєстрації на ЗНО на сьогодні сформовано мережу пунктів проведення ЗНО, зокрема з української мови під час основної сесії буде діяти 1 102 пункти, з історії України 829, з математики 587.

Вже починаючи з 15 квітня, відповідно до календарного плану підготовки до проведення ЗНО Український центр розпочне публікувати на персональних сторінках учасників ЗНО запрошення-перепустки до участі у ЗНО. Це та інформація за якою учасник має знати коли, в якому місці, на котру годину, з яким набором документів він повинен з’явитися для того щоб пройти ЗНО. Звертаю увагу на те, що процес інформування учасників, а також формування і повідомлення їм щодо процесу запрошення-перепусток у 2016 році має ряд особливостей.
Перша особливість, вона аналогічна тій, яка була у 2015 році, але я маю звернути увагу, що Український центр не буде розсилати відповідні запрошення перепустки поштою, мається на увазі фізично ті які будуть доставлятися поштовими операторами на паперовому носії. Це пов’язано із оперативністю інформування, і з можливостями профінансувати відповідну процедуру. Як показує практика попередніх років всі учасники мають можливість скористатися своїми персональними сторінками на яких є можливість сформувати відповідний документ, а також роздрукувати їх у любий доступний їм спосіб на будь-якому принтері, який може ту роботу зробити.

Друга особливість, розміщення запрошень-перепусток у 2016 році буде відбуватися у 2 етапи. Перший етап – формування і розміщення інформації щодо запрошень-перепусток на перші три предмети ЗНО – українська мова і література, яка відбудеться 5 травня, математика, яка відбудеться 11 травня, та історія України, яка відбудеться 13 травня. З інших предметів запрошення-перепустки для учасників ЗНО будуть розміщені на їх інформаційних сторінках до 30 травня. Це обумовлено пунктом 27 порядку проведення ЗНО, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 25 серпня 2004 року № 1 095 із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів № 533 від 08.07.2015. Якщо більш детально це прокоментувати, то я маю сказати, що відповідна норма передбачає що до наступних предметів, окрім тих трьох які я назвав будуть допускатися лише ті учасники, які позитивно складуть ЗНО із української мови та літератури, тобто які будуть мати результат в шкалі 100-200, які подолають відповідний поріг склав/не склав.

І третя особливість із формуванням запрошень-перепусток, також із цілісним процесом логістики, тобто процесом який визначає переміщення всіх учасників ЗНО пов’язаний із адресами, що зумовлено процесами, що відбувається у нас в країні, він на сьогодні передбачає як переіменування як населених пунктів, так і вулиць, тому що досить значна частина адрес зазнала відповідні зміни. Ми постаралися врахувати всі ті зміни, які відбулися станом на кінець березня і в подальшому ми змін до бази даних вносити не будемо. Наскільки нас запевнили поштові оператори, що вони протягом досить довгого періоду будуть обслуговувати за всіма адресами, які на сьогодні існують. Але я в даному випадку хотів би просто звернути увагу учасників ЗНО в тому, що їм потрібно наперед пересвідчитися у правильності їхнього розуміння тієї адреси, що буде вказана. Там будуть вказані нові адреси, але вивіски як відомо на сьогодні як відомо в більшості залишилися на навчальних закладах, де будуть розташовані пункти тестування іще старі.

Відповідна інформація про зміни по тим пунктам тестування у яких адреса зазнала змін, а також зазначення як старої, так і нової адреси, буде розміщено на сайтах відповідних Регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Також звертаю увагу учасників ЗНО у тому що результати ЗНО будуть визначатися не лише навчальними досягненнями, а і правильністю і послідовністю дій, які вони мають вчинити в процесі проходження ЗНО. Справа в тому, що ЗНО це досить складний організаційний комплекс, тому для того, щоб успішно його пройти учасник ЗНО повинен ознайомитися з усіма документами, які на сьогодні є доступними на сайтах Українського та Регіонального центру оцінювання якості освіти, або хоча ю з інформаційним бюлетенем , який кожен із майбутніх абітурієнтів отримав в процесі реєстрації учасником ЗНО, де вказана основна послідовність дій, яка має бути вчинена, щоб успішно пройти ЗНО а також зазначено основні фактори, які потрібно врахувати, які дії не потрібно чинити для того, щоб досягти певного успіху.

Нагадую, що основна сесія ЗНО розпочинається 5 травня та завершиться 17 червня ЗНО із хімії. Також передбачається проведення додаткової сесії. Є на сьогодні чітко визначені категорії осіб, які мають право скористатися цією додатковою сесію.

Український центр оцінювання якості освіти продовжує надалі працювати на предмет організації проведення. Маю сказати про те, що дуже багато питань на сьогодні знаходяться в стані вирішення. Сподіваюся, що ми їх вирішимо і це ніяким чином не буде впливати, у всякому випадку цього не відчують учасники ЗНО. Стараємося зробити таким чином, щоб подолати той негатив, який ми маємо за наслідками 2015 року, також приділяємо чимало уваги пов’язаної із перспективами розвитку ЗНО у наступному році. Так, наприклад, на 16 квітня, буквально на післязавтра заплановано проведення апробації нового формату тесту ЗНО із іноземних мов. Тому що на сьогодні є затверджені програми ЗНО на 2017 рік, якими передбачене обов’язкове включення до тестів з іноземних мов такого виду мовленнєвої діяльності як аудіювання. Ми в Українському центрі на сьогодні розробили відповідний тест за новою специфікацією, передбачили відповідні тестові завдання, апробацію яких плануємо провести у найближчі дні на базі 4 регіонів. Це має бути Львівська область, Одеська область, місто Київ та Київська область. Щиро дякую за увагу. Якщо є запитання, готовий дати на них відповідь.

Інформаційна агенція Голос Криму: Скажіть будь-ласка, а коли буде відбуватися додаткова сесія для дітей, які мають статус вимушених переселенців, і які будуть реєструватися з окупованих територій?

Вадим Карандій: Реєстрація для відповідної категорії осіб триває до 20 травня.

Інформаційна агенція Голос Криму: А сесія коли розпочнеться?

Вадим Карандій: Сесія відповідно до календарного плану, який оголошено Українським центром, відповідна інформація знаходиться на сайті.

Інформаційна агенція Голос Криму: І наступне питання: у вас все ж таки є інформація про дітей, які зареєструвалися з окупованих територій Луганської і Донецької області. Чому у вас немає інформації про те, які зареєструвалися з окупованого Криму?

Вадим Карандій: Ця інформація теж є. Я просто в даному випадку її не зазначав.

Інформаційна агенція Голос Криму: Але ви можете назвати сьогодні хоча би приблизну цифру дітей, які зареєструвалися з окупованого Криму?

Вадим Карандій: Я думаю, що це не сьогодні. Але, якщо відповідний запит буде ми це зробимо і оголосимо на сайті Українського центру. Тому що знову ж таки це пов’язано з тим, що потрібно використовувати інші методи підходу для того, щоб ідентифікувати окремих осіб. Тобто окремого ідентифікатора, що це особа є з окупованих територій чи з не контрольованих територій нема, тому що вона, я ще раз наголошую може бути досить цікава з точки зору статистики, але проблемна з точки зору застосування до певної особи, бо може бути розцінена як дискримінаційна.

Інформаційна агенція Голос Криму: І чи є у вас інформація про дітей з окупованого Криму, які мають статус вимушених переселенців, але так само зареєструвалися на ЗНО?

Вадим Карандій: Ні, таку інформацію не збираємо, і не передбачено збирання такої інформації.

Інформаційна агенція Голос Криму: Дякую.

Вадим Карандій: Будь-ласка.

Наталія, 1+1: Скажіть будь-ласка, скільки пунктів організовано на території Донецької, Луганської областей з усіх які ви назвали, там тисяча з української мови, скільки саме там?

Вадим Карандій: Ви знаєте зараз я в розріз не можу сказати, тому що це потрібно піднімати у базі і дивитися. Відповідну інформацію давайте мабуть ми теж дещо згодом розмістимо кількісно на сайті Українського центру, тобто нею можна буде скористатися. Але орієнтовно я вам можу сказати. Я назвав кількість тих, які зареєструвалися на ЗНО, орієнтовно в середньому десь 290-300 осіб припадає на один пункт тестування. От, якщо 14 000 осіб, які зареєстровані в Донецькій області розділити на 300, то це і буде умовно з української мови кількість пунктів тестування. Але більш детальна інформація вона буде на сайті Українського центру.

Іванна Беліченко, телеканал «Київ»: Скажіть будь-ласка, ми з вами розмовляли з місяць тому і ви говорили, що навіть є ідея надання житла приїжджим з Донецької та Луганської області для того, щоб вони могли пройти всі тести, тому що для них дійсно є проблемою виїжджати, приїжджати на територію Києва чи України. Чи взагалі є продовження цієї ідеї якесь?

Вадим Карандій: Так. Але цим займається не Український центр оцінювання якості освіти. Ми надаємо лише відповідну інформацію. Значить, це в компетенції Луганської та Донецької військово-цивільних адміністрацій, а також волонтерських громадських організацій, які підшукують відповідне житло та надають.

Добре, якщо немає запитань, щиро дякую. Вся відповідна інформація, яка буде змінюватися, а також про ту, яку я згадував буде розміщуватися на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Щиро дякую.

Освіта.ua
15.04.2016

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев