В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе

Бороться с репетиторством не стоит, но нужно улучшать образовательный процесс в школах

В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора школы по учебно-воспитательной работе.

Тема репетиторства в останні роки набуває все більшої актуальності. Не оминула її і Оксана Онищенко в «Дзеркалі тижня». Стаття, безумовно, цікава. Авторка визначає три причини існування в Україні репетиторів: кадровий голод, організація навчання і «шкільні схематози». Не буду підтверджувати чи спростовувати висновки пані Оксани. Скажу одразу, я не займаюсь репетиторством. Утім, висловлю свої думки з цього питання.

Шкільне навчання нагадує вимушену довготривалу поїздку з пункта А до пункту Б. І, як під час будь-якої поїздки, ми обираємо маршрут, яким будемо рухатись до поставленої мети. І цей рух називається індивідуальною освітньою траєкторією.

З перших років життя дитини батьки обирають між сімейним вихованням та дитячим садочком. У разі сімейного виховання чи залучати няню, чи обмежитись лише родинним колом. Вибір дитячого садочка – також непроста справа: державний чи приватний, цей чи той. А потім школа. Яку обрати? До якого вчителя? А хто буде з моєю дитиною вчитися разом? Усе це нагадує мені побудову транспортного маршруту в Google.

Google завжди підкаже альтернативні шляхи, як в умовах мегаполіса можна дістатися з одного місця до іншого. Отже, можна пішки за 6 годин, можна транспортом з двома пересадками за 2 години, а можна на машині за 45 хвилин.

Те саме і в освіті: можна роками щось вчити в державній школі, а можна за кілька місяців опанувати з репетитором. По дорозі в громадському транспорті тебе кілька разів штовхнуть, наступлять на ногу, ти десь змушений будеш довго чекати, бо тролейбус зламався, на тебе подихають вірусом корони чи учорашнім застіллям... Чи ти сідаєш у простору машину, привітний водій увімкне приємну музику, і ти отримаєш задоволення від рутинного заняття – переміщення з пункту А до пункту Б.

І що з того? Хтось йде пішки, або переміщується на велосипеді чи самокаті, тобто займається самоосвітою. Влада потрохи намагається змінити систему громадського транспорту: з'являються нові маршрути, якісь ліквідовуються, працюють маршрутки, які є покращеним варіантом громадського транспорту. Але все одно, на таксі є попит завжди, і в часи пік він збільшується.

Так і на репетиторство є попит, і під час ЗНО він збільшується.

Звісно, треба покращувати громадський транспорт: оновлювати рухомий склад, збільшувати його, платити гідну зарплатню водієві, розробляти зручні маршрути, ремонтувати дороги…

Так і в державній освіті необхідно оновлювати програми, не перевантажувати їх зайвим, зменшувати кількість учнів у класах, платити гідну зарплатню вчителю.

Але при цьому всьому далеко не все залежить від учителя, на уроці завжди один учитель і 30 учнів. І, на жаль, активність тінейджерів далеко не завжди спрямована на здобуття знань. Звісно, що за таких умов багатьом дітям, які й хотіли б здобувати знання в школі, доводиться бути такими, як інші, щоб не бути «білими воронами».

Отже, репетиторство дуже схоже на таксі: найкоротший шлях до поставленої мети, економія часу, персональна увага та комфорт. І це – факт.

То чи варто боротися з репетиторством, якщо на нього є попит? Звісно, що ні. Але покращувати освітній процес у закладах загальної середньої освіти, безумовно, треба.

Оригинал

Освіта.ua
13.01.2022

Популярные блоги
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев