А. Сененко: поправки к закону или передел полномочий?

Чиновники из МОН снова хотят в ручном режиме контролировать денежные потоки

А. Сененко: поправки к закону или передел полномочий?

Автор: Антон Сененко, старший научный сотрудник Института физики НАН Украины, кандидат физико-математических наук.

Інформація про те, що нові правки до закону про науку фактично можуть ліквідувати незалежність Національного фонду досліджень, вже з'явилася і в ЗМІ.

Я про це писав детально влітку, там було ціле протистояння між поборниками незалежності фонду від зацікавлених сторін і посіпаками, власне, зацікавлених сторін (наприклад, тут).

І от викотилася практично остаточна редакція правок по діяльності Нацфонду і... вона викликає сум.

Нацфонд має бути чим?

Незалежною структурою, що виділяє гранти найкращим науковим групам на проведення досліджень, ніде немає конфлікту інтересів, фонд максимально полегшує життя вчених.

Що хочуть зробити?

Створити такий механізм формування наглядової ради, щоб фактично МОН контролював НФД в питаннях розподілу фінансування, тематик конкурсів, порядку проведення експертизи.

Тобто чиновники знову хочуть у ручному режимі контролювати грошові потоки.

Також хочуть прибрати цінну ідею bottom-up конкурсів, коли самі вчені пропонують тематики досліджень, а не держава у обличчі чиновників вирішує, яка тема є важливішою за інші (практично всі конкурси наукових проєктів до появи НФД так у країні і проводилися).

Загалом, детально про всі ці манси Ви можете почитати тут.

Найбільше бісить, що правки, що пропонуються до закону, взагалі ніяк не полегшують фінансово-звітно-бюрократичне життя науковців, що виконують проєкти.

Таке враження, що це просто перерозподіл владних повноважень.

Якщо МОН досягне своєї мети і депутати отаке проголосують – Україна втратить не просто чергову незалежну інституцію, як це сталося з умовним Нафтогазом.

Україна втратить успішний працюючий результат реформи науки 2015 року.

Хотілось би сказати, що потім доведеться починати все з початку.

Та чи доживуть до того часу справжні вчені – питання риторичне.

Оригинал

Освіта.ua
08.11.2021

Популярные блоги
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев