А. Еременко: важность аккредитации очевидна

Для ярких и полезных студенческо-магистерско-аспирантских времен неутомимо работает НАЗЯВО

А. Еременко: важность аккредитации очевидна

Автор: Александра Еременко, специалист отдела по связям с общественностью Национального агентства по обеспечению качества высшего образования.

«Як це так, в університет не підеш, а працювати ким будеш?!» – хапається за серце мати. «Диплом треба, без папірця ти комашка», – суворо відказує батько. Після цієї трагічної сцени нещасна молода людина із похнюпленим виразом обличчя плентається до найближчого університету. Туди, де вступний конкурс нижчий за її мотивацію навчатися. Після чотирьох років страждань диплом драматично кидається замість дощечки для нарізання ковбаси на обідній стіл батьків. Завіса. Нещасні всі.

Ситуація сумна та знайома. На щастя, зараз все менше людей ставляться до вищої освіти як до кількісної необхідності, байдуже оминаючи надважливе питання якості. Запит є, а хто ж цим буде професійно займатися? Адже світовий досвід вперто вказує на необхідність створення спеціальної установи. Допомогу агентства, яке врахує, що поняття «якість» для кожного вищого навчального закладу неоднорідна, бо для когось це підготовка фахівців, а комусь необхідно формувати світогляд. Саме це стало основними причинами створення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Національне агентство та заклади вищої освіти – партнери, обидві сторони працюють на користь здобувачів, які є головними клієнтами. Постійно вдосконалюється форма акредитаційного процесу, щоби він став простішим та сучаснішим. Запроваджена електронна система, яка дозволяє прибрати вже застарілу форму ведення паперової документації.

Важливість акредитаційного процесу очевидна. Невідповідність документації та викладання, некоректно оформлені робочі програми навчальних дисциплін, що теж дуже важливо, бо у здобувача немає інших джерел інформації про свою освітню програму, низький рівень викладання… І це не повний перелік можливих недоліків освітніх програм, які повинні виправлятися. Не забуваємо й про те, що після успішної акредитації взірцеві освітні програми мають «знак якості» та нагороджуються довірою вступників і здобувачів.

Під час карантину діяльність Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти не зупинилася, вона набула іншого, дещо революційного формату. Більшість зарубіжних агентств відтерміновували візити до закладів вищої освіти до закінчення карантину та обмежували свою онлайн-діяльність проведенням нарад та консультацій, лише зараз розпочинаючи онлайн-акредитацію. Проте будьмо щирими, невідомо, скільки ще продовжаться заходи, які запобігають поширенню захворювання. Але незважаючи на це, освітній процес триває, і карантин зовсім не дорівнює вимушеним канікулам. Тому рішення з`явилося миттєво – переводити процес у дистанційний формат.

Національне агентство розробило покрокову інструкцію та постійно проводить зустрічі-інструктажі. Чим відрізняється «карантинна» акредитація від очної? Двома основними аспектами: заощадження витрат на виїзд експертів та обов`язкова присутність спостерігачів від Національного агентства. Позитив економії пояснювати не потрібно. Плюси ж другої зміни також наявні, бо присутність представників Агентства під час зустрічей надає більшої об’єктивності та прозорості всій процедурі.

Національне агентство не контролює та карає, а підказує, яким чином розвивати якість за європейськими стандартами та фактично урізноманітнює пропозиції вищої освіти, автономію закладів вищої освіти, яка забезпечена законодавством.

Звісно, недовіра до молодої інституції та тягар стереотипів, ласкаво подарований старою системою, ускладнює роботу. Це виправляється лише діями та комунікацією. Тому влаштовуються постійні зустрічі із закладами вищої освіти всієї України, семінари для експертів, викладаються стріми та пишуться статті.

Кожен з нас навчається все життя. Але базис, навчання навчанню закладається в молодості. Яку змарнувати на неякісні освітні послуги буде злочином. Саме задля яскравих та корисних студентсько-магістерсько-аспірантських часів невтомно працює Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти. Щоби ви пишалися дипломом, а роботодавець під час першого робочого дня сказав: «Не забувайте те, чого вас навчили в університеті».

Освіта.ua
16.12.2020

Популярные блоги
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
И. Совсун: как надолго еще хватит запала учителей? Между победителями мировых олимпиад и средним базовым уровнем украинских школ гигантская пропасть
Т. Сердечная: зарплаты у учителей должны быть разные Есть шанс, что когда-то государство сможет оплачивать работу людей, которые работают с его будущим
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев