Е. Стадный: имеем удобную вступительную кампанию

Давайте ценить удобство вступительной кампании и развивать электронные кабинеты абитуриентов

Е. Стадный: имеем удобную вступительную кампанию

Автор: Егор Стадный, экс-заместитель министра образования и науки.

Сьогодні вступниці та вступники у своїх електронних кабінетах, через які вони подавали заяви, отримали рекомендації до зарахування. Далі скановані документи можна відправити на ел. пошту університиту, наклавши електронний підпис, можна звичайною поштою відправити, можна самостійно принести, кому зручно. Ось так переходить у фазу зарахування вступна кампанія 2020 року.

Зазвичай ми починаємо цінувати щось тоді, коли втратимо це щось. Але є інший спосіб — варто просто згадати, як було колись, як відбувались вступні кампанії 5, 10 чи 15 років тому.

1. Зручність.

Я не дарма почав з електронних кабінетів та заяв. Понад мільйон заяв на різні рівні вищої освіти подаються не в папері, а електронно. А колись, коли вступав і я, нам потрібно було встигнути взяти квитки, знайти житло на пару днів, зайняти чергу до приймальної комісії з самого рання та відстояти цю чергу в літню спеку. І так повторити кілька разів, до кількох університетів, часто в різних містах.

Так само потрібно було витримати це все і працівникам приймальних комісій. Ксерокси (їх ще треба було знайти), папки на зав'язках, нерви та спека. За останні чотири роки (не без перешкод) електронна подача впевнено витіснила паперовий аналог. Давайте цінувати цю зручність та далі розвивати електронні кабінети вступників, розширюючи їхній функціонал.

2. Чесність.

Суспільство не просто так підтримує ЗНО, воно справді забезпечило чесний вступ. Певно ще жива пам'ять про хабарі, які вимагались при вступі. Звісно ж не скрізь, але інколи без них просто не можна було вступити, хоч які б знання не мала дитина. 15 років тому доходило до того, що МОН під час вступної кампанії було змушене створити оперативний штаб «з метою забезпечення належного контролю щодо проведення вступної кампанії у вищих і професійно-технічних навчальних закладах та протидії проявам хабарництва і корупції у цих закладах». Нас періодично намагаються повернути до цих часів, тому давайте і далі цінувати чесний вступ, колись його в нас не було.

3. Прозорість.

Не дивуйтесь, прозорість вступної кампанії забезпечується не лише ЗНО. Вже після запровадження ЗНО, сама вступна кампанія колись проходила за правилами, які все ще залишали чимало простору для зловживань. Колись місця державного замовлення розподілялись між університетами виключно внаслідок суб'єктивних домовленостей між університетом та МОН. Зараз МОН не приймає участі в розподілі місць. Це робить автоматизований алгоритм, розподіляючи місця між вступниками по всій країні в залежності від їхнього конкурсного балу.

Колись існувала так звана «четверта хвиля» або «конкурс оригіналів» і у 2013 році ОПОРА виявила численні зловживання, коли вступникам з вищими балами просто не повідомляли про вакантні місця, натомість про це повідомляли чомусь вступникам з нижчими балами і вони й несли оригінали. Зараз ніяких хвиль немає, усе автоматизовано, і вступники, як от сьогодні, в своїх електронних кабінетах автоматизовано (їх не треба нікуди дзвонити чи чекати дзвінка) дізнаються, чи пройшли вони на бюджет.

Колись ми подавали заяви, складали вступні іспити і чекали в стресі дзвінків. Зараз усі можуть слідкувати за перебігом вступної кампанії, адже МОН публікує поточні рейтинги по всій країні на певну дату подачі заяв, це дозволяє абітурієнтам власноруч оцінити поточну конкурсну ситуацію в будь-якому універстеті, на будь-якій спеціальності і подати свою заяву.

Давайте цінувати прозорість вступної кампанії, колись її в нас не було.

4. Об'єктивність.

Ми щороку дискутуємо про пільги під час вступу. Цьогоріч, наприклад, жваві обговорення були про вступ для абітурієнтів з Криму, Севастополя та ОРДЛО. Пару років тому дискутували про сільський коефіцієнт, про МАН та олімпіадників. Та обсяги цих пільг у порівнянні з тим, якими пільги були раніше, незрівняно малі.

Наприклад, у 2005 році у часи, коли будь-яку соціальну чи економічну проблему одразу ж вирішували пільгами при вступі, вступникам з села МОН та інші міністерства відводили квоту до 25% бюджетних місць в кожному університеті, а в педагогічних та аграрних квота могла доходити до 50% та 75%. І це лише одна пільгова категорія з кількох. Зараз кількість пільговиків, а головне їхні пільги, є набагато меншими. Давайте цінувати об'єктивність вступу та усіляко її нарощувати. Пільги при вступі повинні бути винятковими, тимчасовими та ефективними.

Давайте цінувати те, що маємо, і велика дяка усім-усім, завдяки чиїй праці ми маємо зручну, чесну, прозору та об'єктивну вступну кампанію! Все ж таки вибір вищої освіти може стати одним із найбільш вирішальних виборів у житті.

Оригинал

Освіта.ua
27.08.2020

Популярные блоги
Д. Коптило: реформаторы не виноваты, что изменений нет Далеко не Клопотенко, Супрун или Гриневич виноваты в том, что перемен к лучшему не происходит
В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе Бороться с репетиторством не стоит, но нужно улучшать образовательный процесс в школах
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев